خانه / آیین زندگی / افتخار همسری
افتخار همسری

افتخار همسری

افتخار همسریامام علی(ع) پیوسته به همسری با حضرت فاطمه(س) افتخار و در اشعاری چنین مباهات نموده است:  «من به نعمتی که فرازنده هفت آسمان برای من فرستاد و مرا به آن اختصاص داد، افتخار می کنم. همسری با حضرت(س) برای من فضیلت و ملاک برتری بر دیگران است. این بیان نشانگر اوج شخصیّت زن در نگاه اوست، یك زن می‌تواند چنان بالا رود كه مایه مباهات و افتخار امام علی(ع) گردد. برای اثبات حقانیّت این ملاک و دست یابی به ساحل دریای معرفت به سراغ حضرت علی(ع) برویم که فرمود:

 • «بهترین زنان جهان از ماست.»(۱)
 • «آیا در بین شما کسی جز من هست که همسرش بانوی زنان جهان باشد؟»(۲)
 • «دختر پیامبر خدا(ص) همسر من است. فرزندان من از فاطمه(س) هستند.»(۳)
 • «… پیامبر(ص) علی را به همسری دخترش برگزید که خدا او را به همسریش در آورد؟»(۴)
 • حضرت پیامبر(ص) به امام علی(ع) فرمود: سلام بر تو ای پدر دو گل [زینب و ام کلثوم] …»(۵)
 • پاسخ علی(ع) به پیامبر(ص): «همسرت را چگونه یافتی؟» گفت: «بهترین یار در اطاعت از خدا.»(۶)
 • حضرت فاطمه(س) بعد رحلت پیامبر(ص) به زنان بنی‌هاشم که لباس سوگ در بر نمودند، فرمود: «این حالت را رها کنید و بر شماست که دعا و نیایش نمایید.»(۷)
 • امام علی(ع) بعد از شهادت حضرت فاطمه(س) فرمود: با چه کسی آرامش یابم؟ من به وسیله تو تسکین می‌یافتم؛ بعد از تو با چه کسی آرامش یابم؟(۸)
 • امام علی(ع) به نقل از پیامبر(ص) فرمود: خداوند به خاطرِخشم فاطمه، خشمگین؛ و برای خشنودی فاطمه راضی می‌شود.(۹) و خطاب به حضرت فاطمه(س) فرمود: خداوند برای خشم تو، خشمگین و برای خشنودی تو، خشنود می‌شود.(۱۰)
 • امام علی(ع) در مصیبت حضرت فاطمه(س) خطاب به پیامبر(ص) می‌فرماید: «این صفیِّه توست، بانویی که صفوّه(برگزیده) توست رحلت کرده و صبر فقدانش برای من دشوار است.»(۱۱)
 • امام علی(ع) در حلالیت حضرت فاطمه(س) می‌فرماید: « پناه به خدا، تو داناتر و پرهیزکارتر و گرامی‌تر و نیکوکارتر از آنی که به جهت مخالفت کردنت با خود، تو را مورد نکوهش قرار دهم. دوری از تو و احساس فقدانت بر من گران خواهد بود، ولی گریزی از آن نیست. به خدا قسم با رفتنت مصیبت پیامبر(ص) را بر من تازه نمودی، یقینا مصیبت تو بزرگ است مصیبتی که هیچ چیز و هیچ کس نمی‌تواند به انسان دل داری دهد و هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین آن شود.»(۱۲)
 • امام علی(ع) هنگام وصیت حضرت فاطمه(س):«هر چه می‌خواهی وصیت کن، یقینا به عهد خود وفا کرده، هر چه فرمان دهی انجام می‌دهم و فرمان تو را بر نظر و خواست خویش مقدم می‌دارم.» (۱۳)
 • امام علی(ع) هنگام شهادت حضرت فاطمه(س) خطاب به قبر پیامبر(ص): «خدا چنین خواست که او زودتر از دیگران به شما(ص) بپیوندد، پس از او شکیبایی من به پایان رسیده و خویشتن‌داری از دست رفته، اما آن چنان که در جدایی تو صبر کردم در مرگ دخترت نیز جز صبر چاره‌ای ندارم شکیبایی بر من سخت است. پس از او آسمان و زمین در نظرم زشت می‌نماید و هیچ گاه اندوه دلم نمی‌گشاید. چشمم بی‌خواب، و دل از سوز غم سوزان است. تا خداوند مرا در جوار تو ساکن گرداند. مرگ زهرا ضربه‌ای بود که دل را خسته و غصه‌ام را پیوسته گردانید و چه زود جمع ما را به پریشانی کشانید… اگر بیم چیرگی ستمکاران نبود، برای همیشه این جا[کنار قبر حضرت فاطمه(س) می‌ماندم و در این مصیبت بزرگ چون مادر فرزند مرده، اشک از دیدگانم می‌راندم.»(۱۴)
 • امام علی(ع) درباره عظمت روحی شخصیت حضرت فاطمه(س) می‌فرماید: «پیامبر(ص) به من فرمود: ای فاطمه! هر کس بر تو درود فرستد خداوند او را می‌بخشد و در بهشت به من ملحق می‌سازد».(۱۵)
 • امام علی(ع) می‌فرماید: هرگاه با پیامبر(ص) تنها می‌شدم به من می‌فرمود: «ای ابا الحسن! چه نیکو و زیبا است همسرت فاطمه، بر تو مژده و خبر به شادمانی می‌دهم که من تو را به ازدواج سَرور زنان جهان درآوردم».(۶۱(

ابعاد شخصیت والای حضرت فاطمه(س) بسیار گسترده و وسیع است که تنها در سایۀ تأمل و ژرف اندیشی می توان به جوانب گسترده حضرت فاطمه(س) پی برد. شخصیّت بزرگ و بی‌نظیر حضرت فاطمه(س) در تاریخ بشریّت، اسوه و الگوی همه انسان‌های کمال خواه و حقیقت جو است. شخصیت علمی، اجتماعی و معنوی ایشان آن‌قدر عمیق و ژرف است که باید اعتراف کرد، آن چه از قلمرو ذهن و اندیشۀ بشر به در آید و صورت گفتار یا نوشتار پذیرد، باز قطره ای از اقیانوس بی کرانۀ فضیلت های حضرت فاطمه(س) است.

برای اطلاع بیشتر به منابع زیر مراجعه فرمایید:

 1. جامی از زلال کوثر، مصباح یزدی، محمد تقی.
 2. فاطمه زهرا از ولادت تا شهادت، قزوینی، سید محمد کاظم.
 3. حماسه کوثریه، شرح مبارزات یگانه دخت پیامبر(ص) حضرت فاطمه(س)، زجاجی کاشانی، مجید.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانوشت:

 1. بحارالانوار/ج۴۱/ صص۱۵۱و ۲۲۴٫
 2. نهج البلاغه.
 3. طبرسی/ احتجاج/ مؤسسه الاعلمی للمطبوعات/ بیروت/ چاپ دوم، ۱۹۸۳ میلادی/ج۱/ ص۱۳۵٫
 4. همان/ ص ۱۲۳ و ابن حجر عسقلانی، الصواعق المحرقه، ص ۸۴.
 5. علامه الحافظ محب الدین الطیری، ذخائر العقبی فی مناقب ذوی القربی/بیروت /دار المعرفه/ص ۵۶٫
 6. بحارالانوار/ ج۴۳/ ص ۱۱۷٫
 7. جوادی آملی/ زن در آئینه جمال و جلال/ ص۴۲٫
 8. رحمانی همدانی/ فاطمة الزهرا بهجة قلب مصطفی/ ص ۵۷۸/ به نقل از مجمع الروایة.
 9. کنزالعمال/ مؤسسه الرسالة بیروت/ ج۱۲/ ص۱۱۱٫
 10. همان.
 11. نهج البلاغه/ فیض السلام/ خطبه ۱۹۳٫
 12. سیدمحمد کاظم قزوینی/ فاطمة الزهرا من المهد الی اللحد/ دارالصادق بیروت/ چ۱/ صص۶۱۰- ۶۰۹٫
 13. همان.
 14. اصول کافی/ ج۱/ ص ۱۵۹٫
 15. کشف الغمه الائمه، ج ۲، ص ۸۹.
 16. اربلی، علی بن عیسی، کشف الغمة فی معرفة الأئمة، رسولی محلاتی، هاشم، ج‏۱، ص۳۵۹–۳۶۰، تبریز، نشر بنی هاشمی، چ۱، ۱۳۸۱ق.

منابع:

 1. یمنا
 2. حوزه نت
 3. اسلام کوئیست
 4. فصلنامه پژوهشی و اطلاع رسانی نهج البلاغه
 5. پاسدار اسلام، شماره ۲۸۴، حضرت فاطمه(س) به روایت معصوم(ع)، عسکری اسلام پور.

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیروزی در دسترس

پیروزی آشکار

از چهار فضیلت برتر اخلاقی، شجاعت موردتوجه آیات و روایات است.[۱] امام علی (ع) آن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *