خانه / آیین زندگی / اكستسي
اكستسي

اكستسي

اكستسي
اكستسي

تا چند سال پيش مواد مخدر در ايران شامل چند نام آشنا مانند حشيش، شيره، ترياك و هرويين بود. اما هم اكنون نام ديگري به گوش مي رسد و هر روز اين آواز بيش تر مي شود و اين نام اكستسي يا اكستيزي، ياx   است. یک بار مصرف اکستسی مساوی است با تخریب سلول های مغزی و اختلال دائم در قدرت تفکر و تصمیم گیری… اين ماده مخدّر روان گردان بسيار خطرناك يكي از مشتقات آمفتامين است نام شيميايي آن ۳ و۴ ميتلين دوكسي _ N _ متيل آمفتامين(MDMA ) مي باشد. چون اكستسي به شيوه ي شيميايي و تغيير در ساختمان مولكول آمفتامين در آزمايشگاه هاي غيرقانوني ساخته مي شود لذا ميزان خالص بودن آن از يك آزمايشگاه به آزمايشگاه ديگر بسيار تفاوت دارد. البته تركيباتي شامل متادون L.S.D و كتامين نيز به عنوان اكستيزي به صورت دست ساز در بازار موجود است كه بسيار خطرناك است. واژه اكستسي را در فرهنگ ايراني به (وجد) و (نشاط) و از خود بي خود شدن معني نموده اند، ولي نام هاي خياباني زيادي از جمله بمب شادي، بمب هيجان، آدم، داروي عشق، داروي هم آغوشي، شابو، فراري، ميتسوبيشي، ورساژمك دونالد، هاگ، سوپرمن، مرسدس بنز، استار، رد، سوييتي، جت، دكترهافمن، آي تو و غيره دارد. اكستسي به شكل قرص هاي رنگي است كه روي اين قرص ها شكل هايي مانند قلب، ضربدر، پروانه، ستاره و حروف لاتين و… نوشته شده است. و در بسته بندي هايي به شكل هاي كارتوني مانند ميكي موس و پوكمان ارايه مي شود.اشكال تزريقي، برچسبي، ژل نوشيدني آن نيز گزارش شده است. اكستسي در مجالس رقص، پارتي هاي شبانه مختلف مصرف مي شود. به اين مجالس (اكس پارتي) يا (ريو) مي گويند. در اين مجالس به علّت هيجان بيش از حدّ و نداشتن كنترل رفتار، روابط جنسي بدون محافظت صورت مي گيرد و هم اكنون يكي از علّت هاي مهمّ بروز شيوع بيماري هايي، مانند ؛ هپاتيت و ايدز در بسياري از كشورها شركت در همين مجالس و مصرف اكستسي است.

عوارض مصرف:اكستسي ۲۰دقيقه (اگر معده خالي باشد ۱۵دقيقه) پس از مصرف به مغز مي رسد و اثر آن بين ۴ تا ۶ ساعت ادامه دارد. اكستسي بر شناخت (تفكّر) خلق و حافظه اثر مي گذارد و مي تواند باعث اضطراب و توهم گردد. در بعضي از موارد فرد مصرف كننده دچار بيماري هاي رواني غير قابل برگشت شده و حتّي آثار مخرّب مصرف اكستسي تا ۷ سال پس از يك بار مصرف در اسكن هاي انجام شده مغز مشاهده مي شود وگزارش هايي نيز در مورد اقدام به خودكشي و خودزني پس از مصرف اكستسي رسيده است. فرد مصرف كننده دچار هيجان بيش از حدّ شده و مي تواند ساعت هاي متوالي به رقص و پايكوبي بپردازد. اما پس از مدّتي دچار تجربيات و آثار مخرّب و ناخوشايندي، مانند : بي قراري، رفتار آشفته و پريشاني، افزايش دماي بدن، افزايش ضربان قلب، گرفتگي فك وعضلات خشك شدن دهان تشنگي و غيره مي شود. از ميان عوارض ياد شده افزايش دماي بدن باعث آثار مرگ باري مي گردد. چون از يك سو باعث فشارخون، بي نظمي در ضربان قلب، كاهش نمك و آب بدن و نارسايي كليه مي شود واز سوي ديگر اگر حرارت بدن بيش از حدّ افزايش يابد آسيب جدّي به مغز وارد ساخته و مي تواند موجب مرگ فرد شود. ولي مهمّ ترين و پايدارترين عارضه اكستسي اختلال دائم در تفكّر و تصميم گيري صحيح مي با شد.

عوارض نشانه هاي مصرف طولاني مدّت :

  1. نداشتن هدف در زندگي و پوچ گرايي
  2. رفتار پرخاشگرانه و بي پروايي
  3. قفل شدن فك ها
  4. ساييدن دندان ها به هم
  5. خيره شدن به يك نقطه
  6. بي علاقگي به مسايل روزمره، تحصيل، ورزش و غيره
  7. انتخاب دوستان جديد و رها كردن دوستان پيشين

شيوه تشخيص:براي تشخيص از آزمايش ادرار و موي سر استفاده مي شود.

درمان:چون اثرات اكستسي به صورت تحليل و نابودي سلول هاي مغزي است اين اثرات غير قابل بازگشت است متاسفانه اعتياد به اكستسي درمان ندارد به علاوه اين كه بسياري از افراد به علّت مشكلات رواني حاصل اكستسي لازم است به شكل طولاني مدّت درمان شوند.

منابع:

  1. پزشک
  2. امدادگران ایران
  3. پایگاه اطلاع رسانی پرستار و پرستاری

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیروزی در دسترس

پیروزی آشکار

از چهار فضیلت برتر اخلاقی، شجاعت موردتوجه آیات و روایات است.[۱] امام علی (ع) آن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *