الگو

الگو

الگوحضرت فاطِمَة زهراء(س) زندگیش سرمشق  یک عمر زندگیِ؛ عارفانه، عاشقانه، مملو از نورانیّت و صمیمیت، سرشار از موفقیت و احساس مسئولیت، است. گمان نشود حضرت فاطِمَة(س) تنها الگوی زنان است و مردان نمی توانند از او الگوبرداری کنند. حضرت فاطِمَة(س) می تواند الگوی همگان باشد چه مرد و چه زن. اگر حضرت فاطِمَة(س) تنها الگویی برای زنان بود دیگر چه جای کلام حضرت صاحب الزمان(عج) بود که فرمود: دختر پیامبر(ص) برای من الگویی نیکوست.(۱) از علمای معاصر می نویسد: «ایشان نه تنها الگویی برای زنان بلکه الگویی برای مردان نیز  می باشد و چه بسا که در مرحله اول الگویی برای مردان و در مرحله دوم الگویی برای زنان باشد. نمی توان آن حضرت را فقط الگویی برای بانوان به شمار آورد زیرا ایشان بخشی از نور الهی می باشد و زن و مرد باید به طور مساوی از خلق و خو و سیره آن حضرت الگو برداری کنند.»(۲) الگوپذیری از اول بانوی هستی، بخشی مختص به بانوان مؤمن است و بخشی برای عموم انسان های خداجو است چه مرد و چه زن. در هر یک از این دو بخش نیز برخی رفتار فردی است و برخی رفتار اجتماعی است. در قسم اول به ما می آموزند که چگونه یک انسان کامل باشیم و در قسم دوم در جامعه چگونه حضور داشته باشیم و وظایف ما نسبت به جامعه چیست؟

الگوی, نمونههمسرداری: 

 • در یکی از صبحگاهان امام علی(ع) فرمود: فاطمه جان! آیا غذایی داری تا گرسنگی ام برطرف شود؟
 • پاسخ داد: نه!…  ۲روز است در منزل غدای کافی نداریم؛ آن چه بود به شما و فرزندانم دادم و خود از غذای اندک موجود استفاده نکردم.
 • امام با تأسف فرمود: فاطمه جان! چرا به من اطلاع ندادی تا به دنبال تهیه غذا بروم؟
 • ای ابا الحسن من از پروردگار خود حیاء می کنم چیزی را از تو درخواست نمایم که تو بر آن توان و قدرت نداری(۳)

ارتباط با نامحرم: این مطلب در کلام و رفتار حضرت فاطِمَة(س) آمده است:

 • آن چه برای زنان نیکوست این که(بدون ضرورت) مردان نامحرم را نبیند و نامحرمان نیز او را ننگرند.(۴)
 • امام علی(ع) می فرماید: روزی حضرت فاطِمَة(س) در محضر پیامبر(ص) نشسته بود که مرد نابینایی اجازه ورود خواست. در این حال دختر پیامبر(ص)اتاق پذیرایی را ترک و در اندرونی نشست. پس از رفتن مهمان، پیامبر(ص) پرسیدند: چرا از مرد نابینا دور شدی در حالی که او تو را نمی دید؟ فاطمه س جواب داد: اگر او مرا نمی دید من وی را می دیدم علاوه بر این اگر او چشم نداشت که مرا ببیند از طریق بویایی می توانست بو کند.(۵)

تربیت فرزندان: حضرت فاطِمَة(س) با عبادت خالصانه اش روح بندگی را به فرزندانش آموخت. با حضور به موقع و به جا در صحنه جامعه روح مسئولیت پذیری را در کودکانش پرورش داد.

 • امام حسن(ع): مادرم فاطمه را در شب جمعه در محراب عبادت دیدم که به عبادت و نماز مشغول است او پیوسته به رکوع و سجود مشغول بود که شب به پایان رسید…(۶)
 • در محبت و احترام به والدین به ویژه پدر، الگوی دختران عفیف است. محبت ایشان به پدر بزرگوارش مثال زدنی است. حضرت زهرا تحمل دوری پدر را نداشت به خاطر همین پیامبر(ص) هنگام مسافرت با آخرین کسى که وداع مى ‏گفت حضرت فاطِمَة(س) بود و هنگام بازگشت از مسافرت اولین کسى را که دیدار مى ‏کرد فاطمه(س) بود.(۷)
 • در لحظات پایانی عمر شریف پدرش بیش از همه بی تابی می کرد تا این که پدرش او را فراخواند و مژده ای به او داد که دخترم تو اول کسی هستی که به من ملحق می شوی.(۸)

«اگر جامعه اسلامی بتواند زنان را با الگوی اسلامی تربیت کند، یعنی الگویی زهرایی، الگویی زینبی، زنان بزرگ، زنان باعظمت، زنانی که می‏توانند دنیایی و تاریخی را تحت تأثیر خود قرار دهند، آن وقت زن به مقام شامخ حقیقی خود نائل آمده است. اسلام فاطمه(س)، آن عنصر برجسته و ممتاز ملکوتی را به عنوان نمونه و اسوه زن معرفی می‏کند، زندگی ظاهری او، جهاد او، مبارزه او، دانش او، سخنوری او، فداکاری او، شوهرداری او، مادری او، همسرداری او، مهاجرت او الگوی زنی که اسلام می ‏خواهد بسازد این چنین است.»(۹)

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانوشت:

 1. بحارالأنوار، ج ۵۳،ص ۱۷۸( باب ما خرج من توقیعاته) و الإحتجاج‏،ج۲ ص ۴۶۶
 2. فاطمه زهراس تجلیگاه رسالت الهی، محمد تقی مدرسی، مترجم قزوینی حائری،ص ۳۱و ۳۲
 3. فرهنگ سخنان حضرت فاطمه علیها سلام، محمد دشتی، ص ۹
 4. مکارم الأخلاق، شیخ حسن فرزند شیخ طبرسى‏، ص: ۲۳۳ ناشر: شریف رضى
 5. تحلیل سیره فاطمه زهرا، علی اکبر بابازاده، ص ۱۵۹ ، ۱۶۰و ص۹۸٫
 6. همان، ص ۹۸٫
 7. فضائل پنج تن علیهم السلام در صحاح ششگانه اهل سنت، ج‏۴، ص: ۱۸
 8. الإنصاف فى النص على الأئمة(ع)سیدهاشم بحرانى‏،ص۲۰۶،دفترنشرفرهنگ اسلامى
 9. ر.ک: سخنرانی مقام معظم رهبری حضرت آیت‏اللّه‏ خامنه ‏ای در ورزشگاه آزادی، مورخ۳۰ ۷/۷۶٫

منابع:

 1. حوزه نت
 2. تبیان(سیدروح الله علوی)

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیروزی در دسترس

پیروزی آشکار

از چهار فضیلت برتر اخلاقی، شجاعت موردتوجه آیات و روایات است.[۱] امام علی (ع) آن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *