خانه / آیین زندگی / خوشبختی
خوشبختی

خوشبختی

خوشبختی«خوشبختی» واژه ای زرّین، زیبا و دلپذیر است که در هر فرهنگ و تمدنی، آرمانی ارزشمند و محبوب شمرده می شود. نگاه افراد به آفرینش و دیدگاه انسان ها به هستی، مبنای تفسیر «خوشبختی» (سعادت) است. آنان که فقط زندگی را دامنه ای سرسبز و با صفا و ساحلی دل پسند و زیبا می دانند که باید در آن خوب نوشید و خوب پوشید و خوب گردید، «خوشبختی» را در جلوه هایی هم چون؛ جمال و زیبایی، مال و دارایی، قدرت و توانایی، رفاه و تن آسایی و مقام اجتماعی خلاصه می کنند و کسانی که آفرینش را آموزش گاهی شایسته برای آموزه های آسمانی می دانند، که فرصت یک بار حضور در آن فراهم می شود و در پی آن، ابدیت و جاودانگی نهفته است، نگاهی فراتر از رخسارهای ظاهری و جلوه های فریبا و زیبا دارند؛ هستی را هدفمند دانسته، انسان ها را ارزش مند دیده و خود را وظیفه مند در تمامی عرصه ها و صحنه ها، و شادی ها و شیون ها می بینند. «خوشبختی» در نگاه اینان، رهیایی دست نیافتنی، ارمغانی آسمانی و شانسی بی معیار و بی ضابطه نیست؛ بلکه دستاورد تلاش و کوشش و محصول رنج و زحمت آدمی خواهد بود. «خوشبختی» عبارت است از آرامش، احساس سعادت و احساس امنیت.(۱) جشن و اسراف و زیاده‌روی، کسی را خوشبخت نمی‌کند. مهریه و جهیزیه هم کسی را خوشبخت نمی‌کند. پایبندی به روشِ شرع است که انسان را خوشبخت و سعادتمند می‌کند.(۲) برای «خوشبختی» دو تعریف کلّی بیان شده است:

 1. «خوشبختی» یعنی رسیدن به لذت بسیار ویا رسیدن به لذت های دائمی در زندگی
 2. «خوشبختی» عبارت است از: رضایت کلی از زندگی و خشنودی از وضعیت خویشتن.

معتقدان به تعریف دوم، بر این باورند که دستیابی به «خوشبختی» به وسیله جستجو کردنِ ثبات هیجانی و تعادل حیاتی، سودمندتر از زندگی در منتها درجات هیجان غیرقابل پیش بینی و لذتهای اندک زودگذر است. به طور کلی، «خوشبختی» یا سعادت، حالت و وضعیتی است که با: لذت، آسایش، موفقیت و نیل به آرزوها، و همچنین: سُرور، بهجت، و رضایت و خشنودی از جریان امور، همراه است. امّا «خوشبختی» در خانواده در کلام رهبری:

همدیگر را بهشتی کنید! ازدواج و اختیار همسر، گاهی در سرنوشت انسان مؤثر است. خیلی از زن‌ها هستند که شوهرانشان را بهشتی می‌کنند. خیلی از مردها هم هستند که زن‌هایشان را بهشتی می‌کنند. عکس آن هم هست. اگر زن و شوهر این کانون خانوادگی را قدر بدانند و برای آن اهمیت قائل باشند، زندگی، امن و آسوده خواهد شد و کمال بشری برای زن و شوهر در سایه‌ ازدواج خوب ممکن خواهد شد.(۳) گاهی هست که مرد در فعالیت‌های زندگی سر دوراهی می‌رسد. انتخاب باید بکند یا دنیا را و یا راه صحیح و امانت و صداقت را، یکی از این دو تا را باید انتخاب کند؛ اینجاست که زن می‌تواند او را به راه اول یا به راه دوم بکشاند. متقابلاً، عکس آن هم هست. شوهرها هم در مورد همسرانشان می‌توانند این طور تأثیرات را داشته باشند. سعی کنید با هم این طور باشید. هر دو کوشش کنید که متدین، در راه خدا، در راه اسلام، در راه حقیقت، در راه امانت و صداقت، نگه دارید و مانع از انحراف و لغزش شوید.(۴) در دوران بسیار دشوار سال‌های مبارزات و همچنین سال‌های انقلاب، خیلی از زن‌ها شوهران خود را با صبر و همکاری‌شان بهشتی کردند. مردها رفتند در جبهه‌های گوناگون و خطرات را متحمل شدند. این زن‌ها در خانه‌ها لرزیدند و دچار تنهایی و غربت گشتند امّا زبان به شِکوه باز نکردند تا شوهرهایشان از رفتن به جبهه و از ورود در میدان مبارزه، از ادامه مبارزه پشیمان شوند. می‌توانستند این طوری عمل کنند ولی نکردند. بی‌صبری نشان ندادند. شوهرانی هم بودند که همسرانشان را بهشتی کردند، هدایت آنها، دستگیری و کمک آنها موجب شد که این زن‌ها بتوانند در راه خدا حرکت کنند. عکس آن را هم داشته‌ایم. زن‌هایی بوده‌اند که شوهران خود را اهل جهنم کرده‌اند و مردهایی هم بوده‌اند که زن‌های خود را جهنمی کرده‌اند. می‌توانید با هم همکاری کنید، همدیگر را اهل بهشت کنید، همدیگر را سعادتمند کنید، همدیگر را در راه تحصیل علم، تحصیل کمال، پرهیزگاری، تقوی و ساده زیستی کمک کنید.(۵)
همدیگر را خوشبخت کنید! خیلی از زن ها هستند که شوهر خودشان را بهشتی می‌کنند. خیلی از مردها هستند که همسر خود را حقیقتاً سعادتمند می‌کنند. موارد عکس این هم هست. ممکن است مردهای خوبی باشند، زن‌هایشان آن ها را اهل جهنم کنند و زن‌های خوبی باشند که مردهایشان آن ها را اهل جهنم کنند. اگر چنانچه زن و مرد هر دو توجه داشته باشند، با توصیه‌های خوب، با همکاری‌های خوب، با مطرح کردن دین و اخلاق در محیط خانه ـ آن هم بیشتر از مطرح کردن زبانی، مطرح کردن عملی ـ این طور یکدیگر را کمک می‌کنند. آن وقت زندگی کامل و حقیقتاً وافی و شافی خواهد شد.(۶) انسان با راهنمایی و دلسوزی و تذکر به جا، با مانع شدن از زیاده‌روی‌ها و بعضی کج‌رفتاری‌های همسرش، می‌تواند او را اهل بهشت کند. البته عکس آن هم هست. با افزون‌طلبی‌ها، با توقّعات و با روش‌های غلطی که وجود دارد، می‌تواند همسر خود را جهنّمی کند…(۷) لحظات «خوشبختی» همیشه در دسترس هستند، به شرط آن که:
 • به هستی خوشبین باشید،
 • نَفَس عمیق بکشید و به آفتاب، سلام کنید.
 • برای وقتتان ارزش قائل شوید، و آن را تلف نکنید؛
 • برای زندگی و سلامت وجود خودتان  سپاسگزار باشید؛
 • به یاد داشته باشید، هیچ گاه برای مهرورزیدن، دیر نیست؛
 • به روح اطرافیان خود توجه کنید؛ محبت خود را به دیگران ابراز کنید؛
 • برای زندگی روزمره سپاسگزار باشید؛ برای نعمت های خداداد، شکرگزار باشید؛
 • به یاد داشته باشید که خوشبختی، تنها امتداد شادی و سادگی است؛ در هر حال،
 • همواره به یاد خدا باشید؛ در دوستی با خدا استوار باشید. مطمئن شوید که آفرینش برای «خوشبختی» شماست.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

پانویس:

۱٫ خطبه‌ عقد مورخه‌ ۳۰/۳/۱۳۷۹          ۲٫ خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۰/۲/۱۳۷۵
۳٫ خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۰/۲/۱۳۷۵           ۴٫ خطبه‌ عقد مورخه‌ ۲۱/۱۲/۱۳۷۹
۵٫ خطبه‌ عقد مورخه‌ ۲۳/۱۲/۱۳۷۹         ۶٫ خطبه‌ عقد مورخه‌ ۱۱/۱۲/۱۳۷۷
۷٫ خطبه‌ عقد مورخه‌   ۹/۴/۱۳۷۸ و کتاب خوشبختی چیست و خوشبخت کیست؟ نوشته احمد لقمانی.
منابع:
 1. حوزه
 2. کیهان
 3. همسفر تا بهشت   خانواده و ازدواج از نگاه رهبری
 4. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای

باکس شناور "همچنین ببنید"

فطرت

نیاز فطری

هر فردی درک می‌کند، رشد و تعالی او درگرو برآورده شدن نیازهای فطری اوست. گاهی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *