خانه / مناسبت ها / قمری / روز اسلام
روز اسلام

روز اسلام

روز اسلامبعد از انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) در اقدامی آخرین جمعه ماه‌ِرمضان را به‌عنوان روز جهانی قدس جهت اعتراض جهانیان به اشغال فلسطین و بیت‌المقدس اعلام نمود. روز قدس در سراسر جهان گرامی است و به تظاهرات اعتراض‌آمیز می‌پردازند. روز جهانی قدس بیانگر و یادآور ظلمی است که براثر غارت بعضی نقاط کشور فلسطین توسط صهیونیست‌ها به آن‌ها روا داشته است که جامعه‌ی جهانی در مقابل آن و در مقابل کشت و کشتارهای خونین آن‌ها سکوت کرده است. امام خمینی (ره) در سال ۱۳۵۸ش (رمضان ۱۳۹۹ق) آن را روزی رسمی برای حمایت از مردم فلسطین دانست و از مسلمانان جهان خواست که برای کوتاه کردن دست دولت اسرائیل و پشتیبانان آن به هم بپیوندند. مراسم روز قدس در آخرین جمعه ماه‌ِرمضان برگزار می‌شود.(۱) امام خمینی، روز قدس را نه‌تنها روز فلسطین، بلکه روز اسلام و روز حکومت اسلامی دانسته (۲) و آن را مقدمه‌ای برای بسیج عمومی اسلامی و تشکیل حزب مستضعفین در تمام دنیا معرفی کرده است. (۳) «روز قدس روز اسلام است. روز قدس روزی است که اسلام را باید احیا کرد و احیا بکنیم، و قوانین اسلام در ممالک اسلامی اجرا بشود.» (۴) «بزرگداشت روز قدس صرفاً به معنای دفاع از یک ملت مظلوم که از میهن و خانه خود رانده شده نیست، بلکه امروز دفاع از فلسطین، دفاع از حقیقتی بسیار گسترده‌تر از مسئله فلسطین است.» (۵) این روز، روز نمادینی برای ابراز دلبستگی به این حق و بیزاری از باطلی است که در دنیا تحقق پیدا کرده است. آن هم اختصاص به فلسطین ندارد؛ قدس نماد است؛ نماد حقیقتی است که باید آن را پاسداشت. یک ملت فداکار و رشید نمی‌تواند نسبت به آن بی تفاوت باشد؛ بنابراین جانب داری از ملت مظلوم فلسطین برای ما یک اصل اسلامی، انسانی و حقوق بشری است.

روز جهانی قدس یعنی…

 • روز جهانی قدس، یعنی و جهانی‌سازی اسلامی مسئله فلسطین در برابر طرح غربی سازی آن.
 • روز جهانی قدس، یعنی خیزش مسلمانان در برابر ائتلاف تاریخی یهودیان صهیونیست و منافقین.
 • روز جهانی قدس، یعنی مقاومت دینی و مردمی حزب‌الله در برابر جریان ناسیونالیستی و سازش‌کارانه حکام عرب.
 • روز جهانی قدس، یعنی ایجاد موج سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جهان اسلام، باهدف خنثی کردن موج تبلیغی و رسانه‌ای صهیونیستی.
 • روز جهانی قدس، یعنی تک‌تک مسلمانان، حتی با دست‌خالی و مشت‌های گره‌کرده خود، با پشتوانه ایمان و معنویت، می‌توانند نیرویی مؤثر علیه اسرائیل غاصب و صهیونیسم بین‌الملل باشند.
 • روز جهانی قدس به معنای احیای ارزش‌ها و فرهنگ اسلامی در ظلم‌ستیزی و مبارزات ضد صهیونیستی است؛ چراکه تنها فرهنگ و ارزش‌های اسلام، توان مبارزه با ظلم و استکبار و استعمار را دارد.

پانویس:

 1. صحیفه امام، ۱۳۸۹ش، ج۹، ص۲۶۷.
 2. صحیفه امام، ۱۳۸۹ش، ج۹، ص۲۷۸.
 3. صحیفه امام (ره)، ۱۳۸۹ش، ج۹، ص۲۸.
 4. ویژگی‌های روز جهانی قدس. سایت روح‌الله. ۲۵ مرداد ۱۳۵۸.
 5. «رهبر انقلاب: امروز دفاع از فلسطین، دفاع از حقیقت است/سند ۲۰۳۰ باید تبیین شود». ایسنا. ۳۱ خرداد ۱۳۹۶. حضرت آية الله‌ العظمی سيّد علی خامنه‌ای مد‌ظله‌العالی (۲۱ ژوئن ۲۰۱۷ / ۳۱ خرداد ۱۳۹۶)

منابع:

 1. یمنا
 2. صحیفه امام (ره)
 3. خبرگزاری آینده روشن
 4. روز مستضعفين جهان
 5. پایگاه اطلاع رسانی حجّ
 6. پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
 7. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آية الله‌ العظمی سيّد علی خامنه‌ای (مد‌ظله‌العالی) مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

باکس شناور "همچنین ببنید"

الغدیر

 الغدیر

علامه عبدالحسین امینی نجفی تبریزی[۱] آثار بسیاری به نگارش درآورد، اما او را بیش از …

2 نظر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *