زکام

زکام

زکامیک باور غلط هست که سرما باعث سرماخوردگی و ‌زکام می‌شود.  هر چند ‌زکام و سرماخوردگی و ‌زکام دغدغه هوای سرد و آلوده است ولی علّت سرماخوردگی و ‌زکام باکتری و ویروس بوده که در موارد ویروسی نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست ولی در مواردی که علّت باکتری است عموما آنتی‌بیوتیک توسّط پزشک تجویز می‌شود. سرماخوردگی و ‌زکام نوعی عفونت ویروسی شایع است که مختص دستگاه تنفسی فوقانی است. این بیماری غالبا در فصول پاییز و زمستان اوج می‌گیرد و با توجّه به حاد بودن آن، حداکثر طیّ مدّت یک هفته و ندرتا ۱۰روز بهبود می یابد. پُرخوری از عوامل مستعدکننده فرد برای بروز سرماخوردگی و ‌زکام است. به سرماخوردگی و ‌زکام، گریپ(grip)، آنفولانزا و نز  نَزْلۀ یا چایمان(Coryza) که با التهاب مخاط بینی و بر اثر حساسیّت ایجاد می‌شود و همراه عطسه، آب‌ریزش و گرفتگی بینی و واگیردار است، بیماری زُکام  به وجود می آید.(۱) نَزْلۀ غشاء بینی بر چند قسم است:

 1. زکام حاد، در دنباله ٔ سرماخوردگی و ‌زکام پدید آید و علت آن هم ویروس فیلتران آنفلوآنزا است.
 2. زکام دارویی، بر اثر جذب دارویی در مخاط بینی تحریک و عارضه ٔ زکام را ایجاد می کند، مثلاً جذب یدور دوپتاسیم موجب تظاهرات عوارض زکام در مخاط بینی می شود.
 3. زکام علامتی، خبردهنده ٔ یک ناخوشی دیگر است، مانند؛ زکامی که در ابتدای مرض سرخک عارض شود و یا دیفتری که با زکام و گلو درد شروع می شود. یا زکام هایی که در نتیجه ٔ سیفیلیس، یا سوزاک در نوزادان مشاهده می گردد.
 4. زکام بر اثر حساسیت، علت آن تحریک مخاط بینی بر اثر مواد مختلفی است که بدن نسبت به آن حساس است، مثلاً برخی نسبت به گرده ٔ گل ها حساسیت دارند و در موقع بهار به علت باز شدن گرده ٔ گل ها دچار زکام می شوند برخی دیگر نسبت به ترشی ها و پیاز یا مواد دیگر حساسیت دارند.(۲)

زکام و نزله هر دو مشترکند و معمولاَ با یک نوع خارش گلو، ریزش آب بینی و یا بند شدن بینی و احتمالاَ تب خفیف شروع می‌شود، لکن بعضی طبیبان آن را که به جانب بینی فرود آید و منفذ را بگیرد و حس بوی را باز دارد، زکام گویند و آن را که به حلق و سینه فرودآید، نزله گویند.(۳) علامت زکام این است که فرد از راه بینی به ‌سختی نفس می‌کشد، غنه کلام، یعنی؛ در بینی سخن گفتن، خروج ترشحات و رطوبات از بینی بر‌خلاف عادت طبیعی است. زمانی که دچار زکام یا گریپ می‌شویم سیستم دفاعی بدنمان ضعیف می‌شود و برای همین توان بدن برای مقابله با سرما یا عفونت‌های دیگر کمتر می‌شود. سبک نگه‌داشتن معده بهترین روش برای بهبود علائم زکام است. عامل بیماری سرماخوردگی و ‌زکام نیز یک نوع ویروس است و علایم آن عطسه‌های شدید و پشت سر هم، آبریزش بینی، گلودرد و… است. آنفولانزا هم توسط ویروسی به نام A یا B ایجاد و معمولا در فصول سرد سال به‌خصوص دی‌ماه و بهمن‌ماه به دلیل ازدحام بیش تر شیوع و احتمال انتقال آن افزایش می‌یابد. در زمستان و پاییز مردم تمایل بیش تری دارند که در فضاهای سرپوشیده بمانند، همین مسأله عامل تسریع انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است. در طول مدت بیماری، استفاده از مواد غذایی که حاوی آنتی‌اکسیدان هستند به بیمار کمک شایانی می‌کند تا بهبودی هرچه زودتر حاصل شود. قبل از مصرف داروهای شیمیایی، راه‌های طبیعی متفاوتی جهت پیشگیری و درمان بیماری سرماخوردگی وجود دارند که از راه حل‌ّهای طلایی! می توان به: بهداشت و ایمنی، رژیم‌غذایی مناسب و گیاهان دارویی اشاره‌کرد. مهم‌ترین راه‌های پیش گیری عبارتند از: شستن دست‌ها؛ لمس نکردن چشم‌ها، بینی یا دهان با دستان نشسته؛ و دور ماندن از افراد بیمار. ماسک صورت هم می‌تواند برای پیشگیری از این بیماری مناسب باشد. استفاده از گیاهان خلط‌آور، ضدعفونی کننده و نرم کننده سینه و ضد آبریزش بینی به اشکال مختلف، نظیر جوشانده، بخور، ملین و … در گذشته بسیار مرسوم بوده است. برای زکامی که در فصل زمستان روی می دهد، جوشانده ای مرکب از گیاه زوفا، شیرین بیان و انجیر(به میزان مساوی) تهیه و سپس صاف کنید و با کمی‌ ترنجبین شیرین کرده و روزی دو لیوان بنوشید. زمانی که دچار سرماخوردگی شدید تنها قسمت بیرونی بدن خود را گرم نکنید. در چنین شرایطی گرم کردن درون بدن نیز می‌تواند موثر باشد. دارچین برای گرم نگه داشتن بدن و پاک کردن احتقان مخاطی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تغذیه صحیح تاثیر بسیار زیادی در سلامت و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها دارد؛ چنانکه گاه می بینیم برخی افراد به خاطر رعایت رژیم غذایی متناسب تا دوران کهنسالی سالم و تندرست هستند، سرماخوردگی نیز از این قاعده مستثنی نیست و می توان به کمک تغذیه متعادل تا حد زیادی آن را کنترل و حتی درمان کرد.(۴)

سرماخوردگی

ر ک به:

 1. ننه­ سرما
 2. سرماخوردگی و ‌زکام
 3. درمان سرماخوردگی و ‌زکام و … !
 4. درمان سریع سرماخوردگی و ‌زکام
 5. درمان کم خونی و سرماخوردگی و ‌زکام

پانویس:

 1. زکام به آبریزش بینی به طرف خارج حلق و سینه گفته می‌شود و می‌تواند در نتیجه‌ی سرماخوردگی و ‌زکام(common cold) ساده ایجاد و از بیماری‌های شایع در فصل پاییز و زمستان است. گرفتن بینی احساس ناخوش آیندی ایجاد می‌کند. ضنکه. ضناک. ضؤده. ضؤاد. طشاءة. غمام. ملاة. لبطة.(منتهی الارب) سرکوفتگی.(دهار) چایمان. سرماخوردگی و ‌زکام. چاییدگی. ثطاع. ماده نزله از دماغ(مغز) به سمت پایین ریزش می‌کند. سرما خوردن. با شدن و کردن صرف شود.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا)
 2. فرهنگ فارسی معین
 3. ذخیره ٔ خوارزمشاهی
 4. جامعه سلامت

باکس شناور "همچنین ببنید"

هدایت بشر

هدایت بشر

هدایت بشر را تا قیامت، قرآن حتی خواندنش تضمین می کند. پیامبر (ص) فرمود: خواندن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *