خانه / گردشگری / آداب سفر / سردترین فصل
سردترین فصل

سردترین فصل

سردترین فصلفصل سرما که می‌آید از آمار سفرها کم می‌شود چون بیش تر مردم عاشق سفر در بهار یا تابستانند که اوضاع جوی مساعد و همه جا سرسبز و خرم است.(۱) سفر برای خیلی ها امری شخصی است زیرا می توانند از محیط اصلی زندگی شان دور و استراحت کنند. هر چند هستند گروه های زیادی از مردم که سرمای هوا نمی‌تواند از پا درشان بیاورد و آب و هوا برایشان اهمیتی ندارد. در ایران جاهای زیادی وجود دارد که در فصل سرما تماشایی‌اند و برای سفر در این فصل مناسبند. از جنوب ایران که از سرمای فصل سرما به کلی در امان است و می‌شود در وسط فصل سرما روی شن‌های گرم ساحل خلیج فارس راه رفت تا مناطقی که یک دست سفید و دیدنی می‌شوند و برای برف بازی جان می دهند. در تابستان حجم سفر ها بسیار بالاست، امّا بهتر است سفر در فصل سرما را هم، که فرصت‌های زیادی برای مسافرت دارد، از دست ندهیم. مسافرت در فصل سرما برای هر کسی کار ساده ای نیست و خیلی ها از مسافرت در فصل سرما پرهیز می کنند و هر کسی از آن استقبال نمی کند. علت آن هم؛ سرما، بارش برف و باران، لغزنده بودن جاده هاست. اما اگر یک بار در فصل سرما به مسافرت بروید، ممکن است نظر شما در مورد مسافرت در این فصل عوض شود. افراد فراوانی، در طول فصل سرما با وسایل گوناگونی، چون؛ هواپیما، قطار، کشتی، اتوبوس، ماشین و … به مناطق مختلف و نقاط گرمسیر و سردسیر می روند. گاهی با خانواده یا دوستان، گاهی هم به تنهایی سفر می کنند. سفر در فصل سرما برای بیش تر افراد جامعه به درستی تعریف نشده است. بسیاری معتقدند فصل فصل سرما علاوه بر سختی هایی که در ترابری ایجاد می کند، همواره یادآور بیماری و مشکلات دیگر است، اما به راستی سفر در فصل سرما آن قدرها هم که به نظر می آید ناخوشایند نیست. اگر از سرما و برف گریزان هستید، می توانید سفری به مکان های دیدنی زیر داشته باشید:

 1. چشمه آبگرم سیاه کش، بندر خمیر: آب گرم سیاه کش نیمه کار در روستای نیمه کار شهرستان بندرخمیر استان هرمزگان خاصیت درمانی زیادی برای امراض پوستی دارد.
 2. غار نمکی قشم: مجموعه غارنمکی قشم شامل ۳غار است. طولانی ترین آن با ۶۴۰۰متر طولانی ترین غار نمکی جهان با ۹هزار سال قدمت و اثرات درمانی اثبات شده است.
 3. دره ستاره ها، قشم: در غرب روستای برکه خلف جزیره قشم، دره ستارگان با تندیس ها و بریدگی های شگفت انگیز طبیعی که بر اثر عوامل فرسایش به مرور زمان به وجود آمده، توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
 4. تنگه چاهکوه، قشم: چاهکوه دره ای است با تندیس های بی نظیر و پوشیده از صدها حفره و کاسه و تاقچه جوی های سنگی و چاه های آب که از یورش باد و بارش باران های تند و تابش آفتاب داغ به وجود آمده است.
 5. جزیره هنگام، هرمزگان: اگر ساحلی نقره ای و صورتی و قایق سواری کنار دلفین ها می خواهید، سری به جزیره هنگام بزنید تا با مردم ساده ساکن آن جا که ابتدایی ترین وسایل زندگی را دارند و خبری از یخچال و برق و گاز نیست و حتّی آب آشامیدنی هم به راحتی در دسترس ندارند. بومیان با ساخت صنایع دستی و فروششان به گردشگران زندگی می کنند.
 6. منطقه باستانی اشکفت سلیمان، ایذه: در ۳کیلومتری جنوب ایذه قرار غاری با چشمه ای معدنی و ۵سنگ نگاره بی نظیر متعلق به دوره ایلامیان است به نام اشکفت سلیمان در محوطه ای وسیع، در درون صخره ای طبیعی، به صورت سرپناهی با آثار آبرفتی و چشمه آب شیرین گوارا که از درون این غار کوچک و باریک بیرون می آید. روبروی مجموعه اشکفت سلیمان در سمت راست و در انتهای کوهی که روبروی آن است دو نقش نیم رخ برجسته که در درون دو چهار گوش مقعر حجاری شده اند وجود دارد ولی این مجموعه به خاطر وجود موانعی، مثل؛ پایگاه نظامی ثبت جهانی شدن آن امکانپذیر نیست.
 7. کاخ آپادانا، شوش: این کاخ به دستور داریوش بزرگ پادشاه هخامنشی در ۵۰۰سال پیش از میلاد ساخته شده است. دیوارهای کاخ، خشتی و ستون های آن سنگی هستند. وسعت کاخ آپادانا ۱۰۴۳۴متر در ۱۸۸۰میلادی توسط یک گروه باستان شناس فرانسوی، از دل خاک بیرون کشیده شده است. بیش تر اشیای کشف شده و سر ستون ها و ستون ها، غارت شده و در موزه لوور پاریس(Louvre Museum) است.
 8. آبشار شوی، دزفول: در دل کوه های زاگرس تنوّع زیست محیطی زیادی دارد. در دهستان شوی شهرستان دزفول با ۸۵متر ارتفاع و ۷۰متر عرض، بزرگ ترین آبشار خاورمیانه است.
 9. تنگه کول فرح، ایذه: در ۷کیلومتری شمال شرقی ایذه، ۶نقش برجسته متعلق به دوره ایلامیان دیده می شود که در واقع پرستشگاه نارسینا یکی از خدایان ایلامی است. در سمت راست تنگه کول فرح مدخل دره در کنار رشته کوهی ۲قطعه سنگ عظیم و نامنظم که بر بدنه آن ها نقوش ظریف و زیبایی از صورت انسان و حیوانات در حالت نیایش و احترام دیده می شود.
 10. قلعه سریزد، مهریز: در روستای سریزد مهریز یکی از قدیمی ترین و بزرگترین بانک های جهان است که قدمتش به حکومت ساسانیان می رسد. این قلعه که به منظور ذخیره سازی مواد غذایی، پول، طلا و زیورآلات روستاییان استفاده می شده، دورش با خندقی که حفر شده، دو در و یک دیوار دو جداره برای محافظت دارد.
 11. کوه های مریخی، چابهار: ۵۰کیلومتر از چابهار به سمت بندر گواتر که برویم در سمت چپ جاده، رشته کوه هایی که به کوه های مینیاتوری یا کوه های مریخی و در زبان محلی معروف به “کالانی” دیده می شوند. در بین این کوه ها انواع فسیل های جانوران دریایی است که نشان می دهد این منطقه زیر آب بوده است.
 12. دره مجسمه، جزیره هرمز: در جنوب جزیره هرمز کنار ساحل، صخره هایی به اشکال مختلف وجود دارد که با قدرت تخیل بینندگان هر یک به شکلی دیده می شوند، یکی سر گوسفند یکی خروس و تا دلتان بخواهد سر اژدها در حالت های مختلف را خواهید دید. عمر زمین شناسی ابن جزیره ۶۰۰میلیون سال و عمر بیرون آمدنش از آب ۵۰۰هزارسال پیش می رسد.
 13. تنگه گمبیل، سپیدان: تنگه گمبیل در روستای ساران استان فارس، با خصوصیاتی مانند: آب های روان و سرد و درختان سرسبز و میوه های انگور، گردو، انجیر، تمشک و … است.
 14. رود شور، کویر لوت کرمان: رود شور تنها رود دائمی در اعماق کویر لوت که در تمام طول سال پر آب است و از بخش شمالی وارد استان کرمان می شود. خط گذر رود شور در بخش های مختلف مسیر شهداد به نهبندان دیده می شود و در نقطه ای از زیر جاده می گذرد.
 15. چشمه آبگرم مرتضی علی، طبس: این چشمه در مسیر گردشگری روستای خرو و در فاصله ۲۷کیلومتری شهر طبس است. وجود این چشمه جوشان با ۲نوع آب گرم و سرد در کنار هم در دل کویر، جاذبه گردشگری زیبایی دارد. بعد از گذر از شهر طبس، باید ۵کیلومتر در مسیر رودخانه پیاده روی کرد. در طول مسیر دیواره های بلندی در دو طرف خودنمایی می کند که درون این دیواره ها حفره هایی قرار دارد که با نظم خاصی کنده شده اند.
 16. گنبد نمکی جاشک، بوشهر: در جنوب رشته کوه زاگرس،در ۱۴۴کیلومتری شهر بوشهر، به علت داشتن ساختار زمین و ریخت شناسی خاص آن، یکی از زیباترین و خاص ترین گنبد های ایران و خاورمیانه است.
 17. آبشار درگاهان، تفت: از مناظق دیدنی یزد تفرجگاه درگاهان یا آبشار فصلی دره گاهان، در ضلع جنوب غربی شهر تفت، در ورودی استان فارس است. به دلیل وجود چند درخت و آبشاری زیبا، به عنوان یکی از جاذبه های دیدنی یزد است. این آبشار با ۲۰متر ارتفاع، در فصل زمستان و بهار، آبش از ییلاقات طزرجان به این سمت جاری می شود و وجود سنگ های مساعد برای کوه نوردی، منطقه را برای گردشگری مناسب کرده است.
 18. روستای نایبند، طبس: در ۲۲۵کیلومتری طبس و در کنار جاده طبس به راو، یکی از زیباترین روستاهای ایران با نخلستان های زیبایش به فاصله کمی از کویر لوت قرار دارد و این موضوع جذابیت گردشگری آن را دو چندان می نماید.
 19. کویر صادق آباد، بافق: جالب ترین جاذبه توریستی بافق، تپه هایی با شن های روان و وسعت ۱۵۰۰هکتار و ارتفاع ۵۰متر، در ۱۷کیلومتری بافق در حاشیه روستای صادق آباد است.
 20. سد کارون، ایذه: طبیعت زیبای شهر ایذه، دریاچه سد کارون ۳ و روستای حفاظت شده شیوند در شمال شرقی استان خوزستان که در نقشه ها به نام منگشت(بلندترین قله استان خوزستان) شناخته می شود، بهشتی رویایی را در منطقه به وجود آورده است.
 21. سازه های آبی شوشتر: مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بند ها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های عظیم هدایت آب است که در ارتباط با یکدیگر کار می کنند و در دوران هخامنشیان تا ساسانیان جهت بهره گیری بیش تر از آب ساخته شده اند. در سفرنامه مادام ژان دیولافوآ باستان شناس نامدار فرانسوی، از این محوطه به عنوان بزرگ ترین مجموعه صنعتی پیش از انقلاب صنعتی یاد شده است.
 22. تنگه رغز، داراب: در ۳۰کیلومتری شهر داراب و در جنوب استان فارس،  تنگه ای از دو طرف با دیوارهای بلند محصور شده که در آن ۶۴آبشار جاری با ۶تا ۶۴متر ارتفاع است. برای گردشگران غیر مجهز، تنها ۱۴آبشار قابل دسترسی است.
 23. غار ایوب، شهر بابک: بزرگ ترین دهانه غار آذرین در ایران و سومین دره جهان با طول و عرض ۶۸متر در ۹۸متر در منطقه دهج شهرستان شهر بابک استان کرمان است.
 24. دره راگه، رفسنجان: ژئوپارک دره راگه از پدیده های طبیعی منحصر به فرد، در ۲۰کیلومتری رفسنجان نزدیک معادن مس سرچشمه و در مسیر گردشگری، ۲جاذبه توریستی روستای میمند و کلوت های شهداد قرار دارد. ستون های آن با ارتفاع ۱۰۰۰متر و مخروط های نوک تیز و کله قندی، منطقه را بسیار خاص و دیدنی کرده است.
 25. چشمه آبگرم گنو، بندرعباس: در ۳۵کیلومتری بندرعباس، ماهی آوینیوس گینویس زندگی می کند که در هیچ جای دیگر جهان وجود ندارد! در این چشمه آبگرم برای خانم ها و آقایان دو استخر جدا در نظر گرفته شده است تا بتوانند از خواص آب های گوگردی این چشمه آبگرم استفاده کنند.

سردترین فصل

زمستان

سلامت را نمی‌خواهند پاسخ گفت
سرها در گریبان است
کسی سر برنیارد کرد پاسخ گفتن و دیدار یاران را
نگه جز پیش پا را دید نتواند
که ره تاریک و لغزان است
وگر دست محبت سوی کس یازی
به اکراه آورد دست از بغل بیرون
که سرما سخت سوزان است
نفس، کز گرمگاه سینه می‌آید برون، ابری شود تاریک
چو دیوار ایستد در پیش چشمانت
نفس کاین است، پس دیگر چه داری چشم
ز چشم دوستان دور یا نزدیک؟
مسیحای جوانمرد من! ای ترسای پیر پیرهن چرکین
هوا بس ناجوانمردانه سرد است… آی…
دمت گرم و سرت خوش باد
سلامم را تو پاسخ گوی، در بگشای
منم من، میهمان هر شبت، لولی‌وش مغموم
منم من، سنگ تیپاخوردهٔ رنجور
منم، دشنام پست آفرینش، نغمهٔ ناجور
نه از رومم، نه از زنگم، همان بی رنگ بی رنگم
بیا بگشای در، بگشای، دل تنگم
حریفا! میزبانا! میهمان سال و ماهت پشت در چون موج می‌لرزد
تگرگی نیست، مرگی نیست
صدایی گر شنیدی، صحبت سرما و دندان است
من امشب آمدستم وام بگذارم
حسابت را کنار جام بگذارم
چه می‌گویی که بیگه شد، سحر شد، بامداد آمد؟
فریبت می‌دهد، بر آسمان این سرخی بعد از سحرگه نیست
حریفا! گوش سرمابرده است این، یادگار سیلی سرد زمستان است
و قندیل سپهر تنگ میدان، مرده یا زنده
به تابوت ستبر ظلمت نه توی مرگ اندود پنهان است
حریفا! رو چراغ باده را بفروز، شب با روز یکسان است
سلامت را نمی‌خواهند پاسخ گفت
هوا دلگیر، درها بسته، سرها در گریبان، دست ها پنهان
نفس‌ها ابر، دل ها خسته و غمگین
درختان اسکلت‌های بلورآجین
زمین دلمرده، سقف آسمان کوتاه
غبارآلوده مهر و ماه
زمستان است.(۲)

ر ک به:

 1. نزدیک زمستان
 2. تغذیه زمستانی
 3. سفر در زمستان
 4. ادویه های زمستانی
 5. دوبيتي هاي زمستاني
 6. در زمستان بهاران آمد
 7. ۲۰نکته تغذیه‌ای در فصل سرما

پانویس:

 1. زمستان: [زَ/زِ م ِ] (اِ مرکب) مرکب از لفظ«زم» که به معنای سردی و لفظ «ستان» که برای کثرت و ظرفیت است.(غیاث و آنندراج) ۴مین فصل از فصل‌های سال در تقویم جلالی و اولین فصل تقویم میلادی است. سردترین فصل سال، ضد تابستان و موسم سرما.(ناظم الاطباء) شتا. ابوالعجل و آن ۳ماه است: جدی، دلو و حوت.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا) زمستان: «زم؛ سرما+ستان؛ پسوند زمان»، پهلوی«زمیستان»، در اوراق مانوی«زمگ»(سرما، زمستان) پارسی میانه«دمیستن»، گیلکی«زمستان»، فریزندی«زمسون»، یرنی «زمسون»، نطنزی«زمستان»، سمنانی«زمستون»، سنگسری«زمستون»، سرخه یی و لاسگردی«زمستان»، شهمیرزادی«زمستون»، استی«زیمگ»، تهرانی«زمستون»، فصل چهارم، پس از پاییز و پیش از بهار. فصل سرما.(حاشیه ٔبرهان، چ معین)
 2. اخوان ثالث(م. امید)

باکس شناور "همچنین ببنید"

پاکان قیام

قیام پاکان

آیا تا حال فکر کرده‌اید که چرا اهل‌بیت (ع)، افراد مخالف قیام کربلا را بانام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *