شهداء

شهداء

 • شهداء🌷شهداء، پروژه های قابل تکرارند.
 • 🌷شهداء، گل های آفتاب گردانند.
 • 🌷شهداء، آن قدر با خدا دوست شدند که کلیدواژه شهادت را از جیب خدا برداشتند و در حیاط خلوت خدا قدم زدند تا خدایی شدند.
 • 🌷شهداء، شاهدان بی واهمه ایی هستند که دست هایشان در دست خداوند است، دعا می کنند تا گام های روزمرِّگی مان، بر حرمت نامشان پا نگذارد. دعا می کنند میراث پاکباختگیشان را به فراموشی نسپریم.
 • 🌷شهیدان از می توحید مستند//شهیدان سرخوش از جام الستند.
 • 🌷شهیدان نمردند و نمی میرند هرگز// شهیدان زنده ی جاوید هستند.

هر کس با خدا دوست شود، صفات خدایی می گیرد؛ مثلاً عزیز می شود، محمود و حمید می شود و اگر خوب عشق بازی کند، زمین با او معنا پیدا می کند، خاک را کیمیا می کند و شهید می شود.

 • شهید: به کشته راه خدا در جهاد با دشمنان را گویند.
 • شهید: اولین کسی است که وارد بهشت می شود.(۱)
 • شهید: کسی که به شهادت رسیده و نیاز به غسل و کفن ندارد.
 • شهادت: شهادت مرگي است، انتخاب شده، مرگي كه انسان به سوي آن مي‌رود نه آن كه به سوي انسان بيايد و اهميت و ارزش شهید و شهادت نيز از همين جا سرچشمه مي‌گيرد.

شهید به‌معنای شاهد، حاضر بودن، گواهی دادن، حضور در صحنه، آگاهي و ادراك با حواس ظاهري و يا باطني، ظهور عيني و ملموس، گواهي و قضاوت بر مبناي يقين و اعتقاد است. در مجموع شهادت يعني گواهي همه جانبه كه از طريق حضور كامل در صحنه و برمبناي آگاهي حاصل مي گردد. در قرآن هم اين كلمه، چون؛ شهید و شهداء و شاهد و شهود و استشهاد به همين معنا آمده است نه به معني كشته شدن در راه خدا، شهادت به معناي واقع و كامل كلمه متعلق به خداست كه فرمود: ان الله كان علي  كل شيئي شهیدا؛ بي ترديد خداوند بر همه چيز گواه و شاهد است.(۲) شهید که در فقه موضوع احکامی خاصّ هم چون بی نیازی از غسل و کفن قرار گرفته عبارت است از کسی که در جهاد با کافران یا باغیان در میدان جنگ کشته شود، به شرط آن که جنگ با اذن پیامبر(ص) یا امام(ع) و یا نایب خاصّ ایشان باشد.

 • شهید، مرگ را به سخره گرفته، تا ما به حقارت دنیا بخندیم.
 • شهید، حیثیت خون را فریاد زد، تا ما گوشت و پوستمان را از جرعه عطش و شور بپرورانیم.
 • شهید، همه تعلّقات را از خود برید و خود را مسافر آسمان کرد، تا گذرگاه بودن دنیا را اثبات کند و راز آزادی را بریدن از خویش ثبت نموده باشد.
 • پس سلام بر شهید و بر فرهنگ همیشه روشنش. بر ما باد مرور خویش در بایدهای شهید و محک زدن خود در این غفلت گاه نسیان زا. سلام بر شهادت که بزرگ ترین نتیجه حرکت است.(۳)

نام گذاری ۲۲ اسفند به عنوان روز بزرگداشت شهداء و سال روز صدور فرمان امام خمینی(ره) برای تاسیس بنیاد شهید انقلاب اسلامی، نمایانگر ارزش و قداست خون شهیدان در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی است. ایران آرامش و آسایش امروز خود را مدیون دلاور مردی ها و جان فشانی آن ها است. خون شهيدان، انقلاب و اسلام را بيمه كرده است. خون شهيدان براي ابد درس مقاومت به جهانيان داده است و خدا مي داند كه راه و رسم شهادت كور شدني نيست، و اين ملت ها و آيندگان هستند كه به راه شهيدان اقتدا خواهند نمود و همين تربت پاك شهيدان است كه تا قيامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشّفاي آزادگان خواهد بود.(۴)

برخي از سخنان امام خميني ره در مورد «شهيد و شهادت»
درباره ي شهيد آن قدر از اسلام و اولياء اسلام روايات وارد شده است بر فضل شهيد كه انسان متحيّر مي شود. پیامبر(ص): براي شهيد هفت خصلت است، كه اولي آن عبارتست از اين كه اولين قطره اي كه از خون او بر زمين برزيد، تمام گناهي كه كرده است آمرزيده مي شود و مهم اين آخرين خصلتي است كه مي فرمايد كه بر حسب اين روايت كه شهيد نظر مي كند به وجه الله و اين نظر به وجه الله راحت است براي هر نبي و هر شهيد. اين آخر چيزي است براي انسان، آخرين كمالي است كه براي انسان است. در اين روايتي كه در كافي نقل شده است، در اين روايت انبياء را مقارن شهداء قرار داده است كه در جلوه اي كه حق تعالي مي كند بر انبياء، همان جلوه را بر شهداء مي كند. شهيد هم ينظر الي وجه الله حجاب را شكسته است همان طور كه انبياء حجاب را شكسته بودند و آخر منزلي است كه براي انسان ممكن است باشد. مژده داده اند كه براي شهداء، اين آخر منزلي كه براي انبياء هست، شهداء هم بر حسب حدود وجودي خودشان به اين آخر منزل مي رسند. اين طور مطلبي كه براي شهيد گفته شده است براي كم كسي هست. آن ها را قرينه ي انبياء قرار داده اند. در روايتي هست كه هر خوبي بالاتر از او هم خوبي هست تا برسد به قتل در راه خدا، شهادت در راه خدا بالاتر از او ديگر خوبي در كار نيست:

 • ما شهادت را يك فوز عظيم مي دانيم و ملت ما هم شهادت را به جان و دل قبول مي كند.
 • شما پيروزيد براي اين كه شهادت را در آغوش مي گيريد آن هايي كه از شهادت و از مردن مي ترسند، آن ها شكست خورده اند.

هر کسی به اسلام و به قرآن اعتقاد دارد، این معارف بایستی جلوی چشمش باشد. این آیه‌ی شریفه قرآن می گوید این ها زنده‌اند؛ حیات اینها یک حیات واقعی است، یک حیات معنوی است و نزد خدای متعال مرزوقند؛ یعنی دائم تفضلّات الهی دارد به اینها میرسد؛ فَرِحینَ بِمآ ءاتهُمُ اللهُ مِن فَضلِه. آن طرف مرز زندگی و مرگ چه خبر است؟ انسان ها از آن عالم و نشئه‌ی مجهول چه می دانند؟ در مورد شهداء می دانیم که این ها خرسندند، خوشحالند، مسرورند؛ فَرِحینَ بِمآ ءاتهُمُ اللهُ مِن فَضلِه.(۵)

پندار ما این است: ما مانده ایم و شهداء رفته اند،امّا حقیقت آن است که زمان، ما را با خود برده  است و شهداء مانده اند. شهیدسیّدمرتضی آوینی

«حواریون شهید»
مستند حضور رهبر انقلاب در منزل خانواده شهید آشوری: همزمان با ایام ولادت حضرت عیسی(ع)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در منزل خانواده‌ی یکی از شهدای آشوری «شهید روبرت لازار» حضور یافتند. مستند حضور رهبر انقلاب در منزل این خانواده شهید مسیحی را می‌توانید از آدرس: (۶) دریافت کنید.

نظرات، انتقادات و … را در بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح و مطالبتان را به  ادمین : @yomnaadmin  ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ماt.me/Yomna_ir

پانویس:

 1. بحار الانوار، ج۶۶، ص۳۹۳، حدیث۷۵٫
 2. نساء / ۳۳.
 3. سایت مقام معظّم رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمی سيّدعلی خامنه‌ای(مد‌ّظلّه‌العالی)
 4. امام خميني ره
 5. بیانات حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای(مد‌ّظلّه‌العالی)۱۳۹۳/۱۱/۲۷در دیدار اعضای ستادهای «کنگره شهدای امور تربیتی»، «کنگره شهدای دانشجو»، و «کنگره شهداء هنرمند»مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی
 6. نسایت مقام معظّم رهبری حضرت آيت‌الله‌العظمی سيّدعلی خامنه‌ای(مد‌ّظلّه‌العالی)

منابع:

 1. یمنا
 2. مجله اینترنتی آی جی نت
 3. سایت مقام معظّم رهبری(مد‌ّظلّه‌العالی)
 4. پایگه مقاومت بسیج حضرت امام محمد باقر(ع)
 5. فرهنگ فقه اسلامی مطابق مذهب اهل بیت(ع)، ج۴، ص۷۶۵۷۶۹.
 6. بنیاد شهید انقلاب اسلامی، آشنایی با بنیاد شهید انقلاب اسلامی، دوره ۲(بهمن۱۳۶۴) دوره ۵(اسفند۱۳۷۰)؛همو، اساس نامة بنیاد شهید انقلاب اسلامی، تهران ۱۳۷۷ش؛ همو، بنیاد شهید انقلاب اسلامی در یک نگاه، تهران ۱۳۷۶ ش الف؛ همو، ویژه نامة افضل: نشریه داخلی بنیاد شهید انقلاب اسلامی، تهران ۱۳۷۶ش ب؛ سازمان بهزیستی کشور، مجموعه قوانین بهزیستی کشور، تهران ۱۳۷۶ش.

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیروزی در دسترس

پیروزی آشکار

از چهار فضیلت برتر اخلاقی، شجاعت موردتوجه آیات و روایات است.[۱] امام علی (ع) آن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *