خانه / آیین زندگی / عوامل وحدت
رمز موفقیّت

عوامل وحدت

عوامل وحدتاهل بیت پیامبر(ص) قابلیت آن را داشته و دارند که هسته مرکزی وحدت مسلمین باشند و عمده تفرقه های موجود، مولود عدم وحدت بر محور ولایت اهل بیت(س) است. لازم است در مورد دو عامل اساسی که می تواند موجب تداوم ابدی وحدت مسلمین باشد، توضیحی کوتاه داده شود:

الف. دین اسلام
دین اسلام مهم ترین محور وحدت مسلمین است. امام علی(ع) می فرماید: «إنّما أَنتم إِخوانٌ عَلَى دينِ الله؛۱ شما بر اساس دين خدا برادران يكديگريد. هم چنین می فرماید: «أَ ما دین یَجمعکم؛۲ آیا [مگر] دینی ندارید که شما را گرد آورد و متحد کند؟
نقش دين اسلام در ايجاد وحدت و برادرى، و در نتیجه پيشبرد اهداف مسلمین به قدرى براى دشمنان و استعمارگران مهم و گران بود كه براى شکست مسلمانان، با تز «تفرقه بينداز و حكومت كن وارد ميدان شدند، و خسارت هاى جبران ناپذيرى به اسلام و مسلمانان وارد ساختند؛ چرا كه راز پيروزی هاى چشمگير مسلمانان در ابعاد گوناگون را همان وحدت آن ها مى دانستند.۳

ب. امامت اهل بیت(س)
امامت اهل بیت(س) از مهم ترین محور های وحدت مسلمین است که در وحدت بخشی بی نظیر است.«فضل بن شاذان می گوید: امام رضا(ع) در مورد فلسفة وجود امام در اسلام چنین می فرمایند: «قوام حیات و اجتماع مردم به امام وابسته است. او… حافظ جمعیت و یکپارچگی و جماعت مردم و مانع افراد ظالم در برابر مظلوم است … اگر خداوند امامی را که قیّم و امنیت بخش و حافظ مردم و امانت دار خداوند است، نصب نکند، امت از هم فرو می پاشد و دین از بین می رود و سنّت های پسندیده و احکام الهی دچار تغییر می شود، و بدعت گزاران چیز هایی را به دین می افزایند، و ملحدین چیز هایی را از آن می کاهند و دین بر مسلمانان مشتبه می شود و ما می دانیم که مردم از نظر درک ، ناقص ، محتاج و غیر کامل هستند، و در بسیاری از موارد با هم اختلاف دارند و دارای خواست ها و امیال نفسانی و روش ها (و خصوصیت های فکر)ی گوناگون می باشند.بنابراین ، اگر برای چنین مردمی امام و سرپرستی قرار داده نشود تا حافظ دین و تعالیم پیامبر(ص) باشد -به همان دلایلی که بیان گردید- مردم دچار فساد و انحراف می شوند و شریعت ها، سنت ها، احکام، حدود الهی و ایمان تغییر خواهد کرد و در این صورت تمام مردم به تباهی و گمراهی کشیده می شوند. ۴ لذا حضرت زهرا(س) می فرماید: «طاعَتُنا نِظَاماً لِلمِلَّةِ وَ اِمَامَتَنَا اَمَاناً لِلفُرْقَةِ؛۵ [خداوند] اطاعت از ما [اهل بیت پیامبر(س) ] را موجب نظام مندی ملت و امامت را ما موجب ایمنی از تفرقه [قرار داده] است.

پیش بینی اختلاف مسلمین در امامت ائمة(س)
«ابی جارود از ابی جعفر، امام باقر(ع) نقل می کند که دربارة قول خداوند که فرموده: (وَ لا تَفَرَّقُوا) ۶؛ «متفرق نشوید. پرسیدم، حضرت(ع) فرمود: «إِنَّ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى عَلِمَ أَنَّهُمْ سَيَفْتَرِقُونَ بَعْدَ نَبِيِّهِمْ وَ يَخْتَلِفُونَ فَنَهَاهُمُ اللَّهُ عَنِ التَّفَرُّقَ كَمَا نَهَى مَنْ كَانَ قَبْلَهُمْ فَأَمَرَهُمْ أَنْ يَجْتَمِعُوا عَلَى وَلَايَةِ آلِ مُحَمَّدٍ(س) وَ لَا يَتَفَرَّقُوا؛۷ خداوند تبارک و تعالی می دانست که مسلمانان بعد از پیامبرشان متفرق خواهند شد و اختلاف می کنند، لذا آنان را از تفرقه نهی کرد، همان طور که پیشینیان را نهی کرد، پس به آنان امر کرد که بر محور ولایت آل محمد(س) متحد شوند و پراکنده نشوند. از این رو، باید گفت که اهل بیت پیامبر(ص) قابلیت آن را داشته و دارند که هستة مرکزی وحدت مسلمین باشند و عمدة تفرقه های موجود، مولود عدم وحدت بر محور ولایت اهل بیت(س) است.

نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ(ص): انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام: t.me/Yomna_ir

پی نوشت:
۱) نهج البلاغه، خطبه ۱۱۳٫
۲) نهج البلاغه، خطبه ۳۹٫
۳) www. noorportal. Com (با تلخیص).
۴) بحار الأنوار، علامه مجلسی، مؤسسة الوفاء، بیروت، ج ۶، چ چ هارم، ۱۴۰۴، ص ۶۰٫
۵) احتجاج‌، احمد بن‌ علی طبرسی‌، نشر مرتضی، مشهد، چ چ هارم، ۱۴۰۴ ق، ج۱، ص۹۹٫
۶) آل عمران/ ۱۰۳٫
۷) بحارالأنوار، علامه مجلسی، نشر اسلامیه، تهران، چ دوم، ۱۳۶۳ ش، ج ۲۴، ص ۸۵٫

منبع:
ماهنامه اطلاع رسانی، پژوهشی، آموزشی مبلغان شماره۱۴۸(علیرضا وزیری).

باکس شناور "همچنین ببنید"

پاکان قیام

قیام پاکان

آیا تا حال فکر کرده‌اید که چرا اهل‌بیت (ع)، افراد مخالف قیام کربلا را بانام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *