لِریک

لِریک

لِریکدر لِریک شهری کوچک و کوهستانی با منظره هایی بی نظیر، در ارتفاعات تالش که می‌توان آسمان را با دست لمس کرد. ساکنان شمال گردنه حیران، تالشی و تنها موزه‌ی مردمی با انسان های ۱۰۰ساله در جمهوری آذربایجان هستند. این شهر در  بزرگ‌ترین کشور منطقه‌ی قفقاز، گذرگاه اروپا و آسیای شمال غربی و همسایه‌ی باختری دریای خزر، جنوب جمهوری آذربایجان؛ به طول عمر مردمانش در جهان شهرت دارد. طول عمر اهالی این منطقه به آب‌وهوای متنوّع محلّ زندگی آن ها ‌ارتباط دارد. میان توریست ها و گردشگران بهترین است. آذربایجان به خاطر آب‌وهوای مناسب و آثار تاریخی گوناگون، مقصدی جذّاب برای بسیاری از مسافران و جهانگردان است که مردمی خون گرم، شاد و میهمان نواز دارد. می توان با هواپیما و یا زمینی به این شهر زیبا، شهری در کوهستانی باشکوه و منظره‌های تازه و چشم‌اندازهای هیجان‌انگیز، سفر کرد. کوه‌هایی که رودخانه‌ها و آبشارهای سریع از کمرکش آن به زیر می‌ریزند و صدای چهچهه‌ی پرندگان لای شرشر این آبشارها گم می‌شود. اگر دوست دارید تالش شمالی را ببینید باید به لریک بروید. لریک شهری کوچک در جنوب جمهوری آذربایجان واقع در شمال گردنه‌ی حیران خودمان است. این شهرستان با بیش از ۱۰۰۰کیلومترمربع مساحت از شمال کوه های تالش پا گرفته و از شرق به زمین‌های پست و جلگه‌ای لنکران ختم می‌شود. همسایه‌ی شمالی آستارا بر بام تالش نشسته و طبیعت بکر و دست‌نخورده‌اش آن را به مقصدی جذّاب و دیدنی برای گردشگران تبدیل کرده است. از لنکران با استفاده از جاده A323 می‌توان به لریک رسید. این یک مسیر بسیار دیدنی در امتداد رودخانه لنکران و پارک ملی هیرکان است. اتوبوس‌ها به‌طور منظم به لنکران و باکو می روند. فاصله این شهر تا آستارا ۹۰دقیقه است و دارای جاده ناهموار و کوهستانی است. این منطقه به دلیل قرارگیری در میان جنگل های انبوه و همچنین کوهستانی بودن منطقه،به مکانی بکر و دیدنی جهت استراحت تبدیل شده است.

آب‌وهوای لریک
در لریک می‌توانید آسمان را با دست لمس کنید. قرار گرفتن در ارتفاعات تالش و هوای تمیز لریک در این تعریف و تمجیدها بی‌تأثیر نبوده است. آب‌وهوای معتدل کوهستانی و طبیعت سرسبز و زیبای لریک زبانزد خاصّ و عام است. آب‌وهوایی که بی‌شباهت به آب‌وهوای ارتفاعات گیلان نیست؛ امّا فاصله‌ی بیش تر لریک از دریا به نسبت شهرهای گیلان هوای آن را خواستنی‌تر کرده است. این شهر زیبای جمهوری آذربایجان در تابستان هوایی خنک دارد و میزبان مسافران و گردشگرانی از ایران و دیگر نقاط جهان است. حداکثر بارندگی سالانه در لیریک و کوه‌های تالش ۱۸۰۰میلی‌متر است که لنکران دارای بالا‌ترین میزان بارش در این کشور است.

جاذبه‌های لریک
لریک(به ترکی آذربایجانیLerik) شهرستانی(رایون) درجنوب جمهوری آذربایجان است. این شهرستان از طرف شمال با شهرستان های ماساللی و یاردیملی، از طرف جنوب با شهرستان آستارا، از طرف شرق با شهرستان لنکران، از طرف غرب با کشور جمهوری اسلامی ایران همسایه است. در کنار طبیعت زیبا و دست‌نخورده‌ی لریک همچون کوهستان‌های سرسبز، جنگل‌ها و آبشارها و… چشمه‌های آب گرم لریک از دیگر جاذبه‌های این شهر هستند. بیش از ۳۰خاصیت درمانی برای آب این چشمه‌ها ذکر شده است. در جنگل‌های لریک و در امتداد رودخانه‌ی زیبای این منطقه حیواناتی چون گراز وحشی، خرگوش، روباه، اردک و سیاه خروس زندگی می‌کنند. عمق جنگل که منطقه‌ای حفاظت‌شده است نیز زیستگاه گربه‌سانان نادری همچون پلنگ و گربه‌ی وحشی است. از آثار تاریخی لریک می‌توان به غار عصر حجر «گیز یوردو» اشاره کرد که در نزدیک روستای میستان در ارتفاع ۲۴۳۰متری از سطح دریا قرار دارد. از دیگر آثار تاریخی می توان به: مجسمه قوچ، قبرستان قزلباش، قیز قالاسی(قلعه دختر) و اوغلان قالاسی(قلعه پسر) و توربه(مقبره) نظام الدین عمر شهسوار و … اشاره کرد. کتیبه‌های سنگی نیز از دیگر یافته‌های باستان شناسان در منطقه‌ی کوهستانی اورند است. علاوه بر این‌ها می‌توان به آثار تاریخی لریک نیز اشاره کرد. مجسمه‌ی قوچ، مجسمه‌ای که مردمان این منطقه به‌خوبی آن را می‌شناسند. مجسمه‌هایی نظیر این در نقاط دیگر آذربایجان همچون نخجوان و بخش‌هایی از آذربایجان ایران نیز به چشم می‌خورد. مجسمه‌ی قوچ مجسمه‌ای بوده که مادران با نذر مشتی گندم از او می‌خواستند فرزندشان را از چنگ هیولای سرخه و دیگر بیماری‌ها برهاند. هنوز می‌توان صدای ضجه‌ی مادران کودک مرده را پای این مجسمه‌های سنگی شنید. از دیگر دیدنی‌های این منطقه که در سفر به لریک آذربایجان باید آن را دید، گورستان مربوط به قرون وسطی و سنگ گورهای عجیب و غریب آن است. حدود ۲۰۰سنگ قبر در این گورستان کوچک وجود دارد. قدمت این گورستان به دوره‌های پیش از اسلام بازمی‌گردد در دامنه کوه‌های تالش، زیر درختان سایه‌دار و در منظره کوه‌های سرخ و چشمه‌های گوارای فراوان قرار گرفته است. گورهای نزدیک به جاده مربوط به افرادی است که تازه فوت کرده‌اند. بعضی از آن ها مانند: شیرعلی مسلم اف و … بسیار معروفند. شیرعلی بابا مسلمان، در روستای برزوو متولد شده و عمر او توسط کتاب رکوردهای گینس ثبت شده است. هرچه از جاده دورتر بروید، سنگ‌قبرها قدیمی تر و با نوشته‌ها و نگاره‌های مختلف هستند. آن ها آخرین استراحت گاه‌های مردمانی است با بیش از یک قرن عمر به آن ها تکیه می‌زده اند. این منطقه به دلیل طبیعت بسیار زیبا و آب و هوایی بسیار دل چسب می تواند هدف گردشگری برای گذراندن روزهایی شاد و به یادماندنی باشد.

علت شهرت لریک چیست؟
نظر شما در مورد طبیعت زیبا و مردم کهن‌سال لریک چیست؟ فکر می‌کنید هنوز ممکن است کسی بتواند این همه سال عمر کند؟ لریک بیش از هر چیز دیگری به خاطر عمر طولانی مردمش در دنیا مشهور شده است. شاید لریک تنها موزه‌ی مردمان ۱۰۰ساله جهان باشد. رکورد طولانی‌ترین عمر انسان در دو قرن اخیر مربوط به شیرعلی مسلم اف، چوپان لریکی با ۱۶۸سال عمر، یعنی؛ ۴۶سال مسن‌تر از پیرترین انسان روی زمین است. شیرعلی مسلم اف تا ۱۶۷سالگی به‌سختی کار می‌کرده است. سیگار نمی‌کشیده و الکل نمی‌نوشیده است. غذای وی؛ میوه، سبزی، نان کامل و ماست و پنیر کم‌چرب بوده است و تا اواخر عمر خود مشغول کشاورزی بوده است. هنوز هم ده‌ها تن از ساکنان این منطقه در حال حاضر بیش از یک قرن عمر دارند و سخت کار می‌کنند. پیرترین آن‌ها با بیش از ۱۲۰سال دارد. از کهن‌سالان سکنان حاضر در لیریک می توان به افراد زیر اشاره کرد.:

  1. محبوبه فتح‌الله‌اف در روستای پشتاتوک با ۱۱۴ سال سن که پرجنب و جوش و پر از حیات است و می‌گوید: «من در تمام عمر به درگاه خداوند دعا کردم. سعی کردم آدم مهربانی باشم و هرگز کسی را فراموش نمی کنم. من همیشه با طبیعت بوده ام و ارزش زندگی را می‌دانستم. به همین دلیل من خودم را از حرف‌ها و نگرانی‌های بیهوده دور نگه‌داشتم. ما عسل تولید می‌کنیم، گاو داریم و خودمان نان می‌پزیم.»
  2. کیشی اسلام ۱۴۳سال سن دارد. شغل او برای سال‌های زیادی چوپانی در مرز ایران و آذربایجان بوده است. کیشی از احترام زیادی بین اهالی لیریک برخوردار است، به هرکجا که وارد شود، میهمان آن خانه است و تمام رانندگان لریک رایگان او را به مقصد می‌رسانند.
  3. زهرا هپیولووا ۱۱۷سال سن دارد. او در محلّه لانکارن زندگی می‌کند و حتّی تا همین الان هم کارهای خانه را انجام می‌دهد، پخت و پز می‌کند، گاوها را می‌دوشد و پنیر و ماست درست می‌کند. خانه‌ای که زهرا در او زندگی می‌کند خیلی از خودش جوان‌تر است.

سفر به جمهوری آذربایجان مستلزم دریافت ویزای باکو آذربایجان می باشد و در مرز ویزا صادر نمی شود.

نظرها، انتقادها و … را در بخش دیدگاه‌ مطرح و به ادمین یمنا ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما :  t.me/Yomna_ir

منابع:

  1. سیس
  2. ویکی‌پدیا
  3. لست تورز
  4. کافه گردش
  5. سفر به باکو
  6. جمهوری آذربایجان

باکس شناور "همچنین ببنید"

دروغ‌گویی

درستی

درستی، صفتی است که در ایران وجود ندارد . . . دروغ به‌طوری در عادات …

2 نظر

  1. سایت بسیار خوبی دارید. موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *