خانه / دین شناسی / حدیث / مقایسه عید فطر و قیامت
مقایسه عید فطر و قیامت

مقایسه عید فطر و قیامت

مقایسه, عید, فطر, قیامت
                              مقایسه عید فطر و قیامت

شركت مؤمن در مراسم عيد به قصد عبرت است نه تماشا، تا حال او مانند آنانى كه عيد خود را لهو و لعب گرفته ‏اند، نباشد. شركت مؤمن در مراسم عيد به ياد آوردن بخشی از اهداف و حكمت های عيد و مقایسه آن با قيامت است:

 • چون شب عيد فرا ‏رسد، مؤمن شبى را به ياد می آورد كه فرداى آن صبح رستاخيز است.
 • چون صداى تکبیر را مى‏شنود، مؤمن نفخ صور را به ياد می آورد. خداوند در سوره كهف مى‏فرمايد: «… نفخ صور دميده شود، همه خلق را جمع مى‏كنيم…» چون از خانه خود، روز عيد به مصلى مى‏رود، روز بيرون رفتن خود را از دنيا به ياد آورد. روزى را كه از گور به محشر برده مى‏شود. خداوند در سوره قاف، آيه۴۱ مى‏فرمايد: «به نداى روزى كه منادى حقّ(اسرافيل) از مكان نزديك ندا كند گوش فرا دار.»
 • چون مردم را ديد كه در حالات مختلف به جایگاه نماز مى‏روند، برخى در جامه‏هاى بسيار گران بها و برخى در جامه‏هاى نو و برخى در جامه‏هاى كهنه، از اختلاف آن ها، مختلف بودن احوال خلق خدا را در قيامت به ياد آورد كه برخى از ايشان جامه ‏هاى آراسته و با زيور بر تن دارند.
 • چون مردم را دید که در راه پيمودن، گروهى پياده و برخى سواره‏اند، چگونگى عبور خود از پل صراط به ياد آورد. پيامبر(ص) فرمود: مردم در كنار پل صراط به كمك اعمال خود، از آن مى‏گذرند. گروهى به سرعت برق، گروهى ديگر به سرعت باد و گروهى ديگر همچون اسبى كه در حال تاخت و تاز است. گروهى هم چون حركت ستاره در مدار خود و گروهى چون مردى كه در حال دويدن باشد. گروهى هم با راه رفتن معمولى راه می پیمایند. مؤمن روزى را به ياد می آورد كه خداوند در باره آن در آيه۸۵ سوره مريم می فرماید: «روزى كه پرهيزگاران را به سوى خداى مهربان به اجتماع محشور گردانيم و بدكاران را به آتش دوزخ در افكنيم.» پيامبر(ص) فرمود: مردم سه دسته محشور مى‏ شوند: يك دسته ايشان سوار بر مركب هستند. يك دسته را پياده مى‏ كشند و مى برند. يك دسته بر چهره‏ هاى خويش كشيده مى ‏شوند.
 •  چون در مصلاى خود می نشیند و مردم را می بیند كه منتظر آمدن دیگرانند. گروهى در آفتاب و گروهى در سايه و گروهى ايستاده‏اند، از ايستادن خود در عرصات قيامت ياد می كند كه منتظر حساب و قضاوت در باره خود خواهد بود. خداوند در آيه۳۴ سوره ابراهيم می فرماید: «كيفر ستم كاران را به تأخير مى‏اندازد تا روزى كه چشم هايشان در آن خيره و حيران است. ستم كاران همه شتابان سر به بالا كرده و چشم ها واله مانده و دل هاشان در اضطراب است.» گروهى عرق ريزان زير تابش خورشيدند و گروهى در سايه عرش.
 • چون پرچم ها را می بيند از پرچم هاى قيامت ياد كند كه براى هر قوم پرچمى است.
 •  چون براى نماز برمی خیزد و صف‏ها مرتب می شود، از روزى كه به پيشگاه خدا عرضه بايد شد ياد كندو خداوند در آيه۴۸سوره كهف مى‏ فرمايد: «و مردم را در صفى بر خدا عرضه كنند.»
 •  چون امام جماعت به منبر می رود و شروع به خواندن خطبه می كند. مردم آرام و ساكت و خاموش می شوند، آن روز را ياد آورد كه محمد(ص) براى شفاعت پيش مى‏آيد و مردم خاموش و سرگردانند.
 •  چون امام جماعت در خطبه های نماز شروع به وعد و وعيد می كند، بيم و اميد می دهد، از آن روز ياد كند كه سروشى ندا مى‏دهد فلانی بدبخت شد.
 •  چون ديد كه مردم پس از نماز پراكنده شدند،به راه هاى مختلف و خوراك ها و سفره‏هاى مختلف مى‏روند، اين گفتار خداوند را كه در آيات۱۳ تا۱۶ سوره روم، به ياد آورد؛ «روزى كه رستاخيز بر پا شود در آن روز مردم گروه گروه مى‏شوند. آنان كه ايمان آوردند و كارهاى نيكو انجام دادند به باغ بهشت منزل گيرند.» و از آيه۶ سوره زلزال را ياد كند كه فرمود: «مردم از گورها پراكنده بيرون آيند تا نتيجه كارهاى خويش را ببينند.»،
 •  چون مستمندان و بينوايان را در راه بيند كه دست نياز دراز كرده‏اند، بر چهره‏شان گرد نشسته است، از آيه۱۲ سوره روم ياد كند كه فرمود: «روزى كه رستاخيز بر پا شود بدكاران شرمنده و اندوهگين شوند.»
                                مقایسه عید فطر و قیامت
 اين نمودارى از مقابله احوال عيد با احوال قيامت است. مايه عبرت كسى است كه عبرت گيرد و موجب پند براى پندپذيران است. امير المؤمنين على(ع) روز عيد فطر در خطبه‏يى فرمود: «اى مردم! امروز شما روزى است كه در آن به نيكوكاران پاداش داده مى‏شود و بدكاران در آن زيان مى‏كنند. امروز، شبيه‏ترين روزها به قيامت شماست. با بيرون آمدن خود از خانه‏ هايتان به مصلاى خود، از بيرون آمدن از گورها و رفتن به پيشگاه خداوند ياد كنيد. و از توقف و ايستادن خود در مصلى، وقوف خود در برابر خدا را ياد كنيد و از بازگشت خود به خانه‏هايتان بازگشت خود را به جهنم و بهشت فرا ياد آريد. و اى بندگان خدا! بدانيد نزديك‏ترين و كمترين چيز كه براى مردان و زنان روزه‏گير فراهم است، اين است كه فرشته‏يى در آخرين روز ماه رمضان به آنان ندا مى‏دهد كه اى بندگان خدا! بر شما مژده باد كه گناهان گذشته شما آمرزيده شد و بنگريد كه در آينده چگونه خواهيد بود.» در يكى دیگر از عيدهاى فطر فرمود: «همانا امروز براى هر كس كه خداوند روزه‏اش را پذيرفته و نمازش را سپاس داشته، عيد است و هر روزى كه در آن خدا معصيت نشود، آن روز عيد است.» امام صادق (ع) فرمود: «هر كس روزه رمضان خود را به گفتارى نيكو و كردارى نيكو تمام كند، خداوند روزه‏اش را مى‏پذيرد. گفته شد: اى پسر رسول خدا! گفتار نيكو چيست؟ فرمود: گواهى دادن به اين كه، خدايى جز خداى يگانه نيست و كردار نيكو، بيرون كردن فطريه از مال است.» چون شب عيد فطر رسيد، سه ركعت نماز مغرب را بگزار و سپس به سجده برو و بگو: «اى صاحب قدرت و نيرو! اى برگزيننده و يارى‏كننده محمّد(ص)! بر محمّد(ص) و آل او(ع) درود فرست و هر گناهى را كه انجام داده‏ام و آن را فراموش كرده‏ ام و آن در محضر تو، در كتابى آشكار ثبت است بر من ببخشاى و بيامرز.» پس از آن ۱۰۰بار بگو: «اتوب الى الله» پس از نماز بگو؛ «اللَّه اكبر، اللَّه اكبر. لا اله الا اللَّه و اللَّه اكبر، اللَّه اكبر و لله الحمد، اللَّه اكبر على ما هدينا و الحمد لله على ما ابلانا.»

 

 منبع:
 روضة الواعظين،ترجمه مهدوى دامغانى، ص۵۶۶ .

باکس شناور "همچنین ببنید"

پیروزی در دسترس

پیروزی آشکار

از چهار فضیلت برتر اخلاقی، شجاعت موردتوجه آیات و روایات است.[۱] امام علی (ع) آن …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *