همسفر مرد مسافر

همسفر

همسفراگر چه سفر به تنهایی ممکن است آزادی عمل در برنامه ریزی و تفریحات دل به خواه را به همراه داشته باشد اما برای بیش تر افراد داشتن همسفر مناسب باعث افزایش رضایت خاطر در سفر می گردد. از این رو یاد آوری چند نکته ساده اما کارا برای انتخاب یک همسفر درست می تواند برای رسیدن به یک سفر پر لذّت مفید واقع شود. زیرا دنیای امروز دنیای ارتباطات و اطلاعات است. انسان ها با یکدیگر در دهکده جهانی زندگی می کنند و از دانش و فرهنگ واندیشه یکدیگر بهره مند می شوند. ساخت و توسعه هواپیما و کشتی باعث شده تا سفرها تا دورترین مناطق جهان ادامه یابد و بر حیرت بشر بیفزاید. اسلام انسان را به جهانگردی و گشت وگذار توصیه فراوان کرده زیرا با سفر؛ علم، آگاهی و بینش انسان ها زیادتر می شود. سفر برای کسب معرفت، دانش اندوزی و پندگیری از شگفتی های طبیعت و آثار باقی مانده از امّت های گذشته و بهره گیری از پیشرفت ها علمی دیگران جهت برآوردن نیازهای جامعه اسلامی و تقویت توانایی آن در برابر دشمنان نه تنها مطلوب بلکه در برخی موارد لازم و ضروری است. سفر می‌تواند فرصتی برای بالا بردن روحیه، کسب مهارت و تجربه برای انسان مهیا کند. در آیاتی از قرآن  انسان به سفر تشویق شده و حتّی در بعضی آیات کسی که آن را ترک کند، سرزنش می‌نماید.(۱) از آن‌جا که سفر می‌تواند با انگیزه‌ها و اهداف مختلف صورت می گیرد، مانند؛ عمرو بن حریث، امام صادق(ع) را در منزل برادرش، عبدالله دید. پرسید: … چه چیزی باعث شد تا به این‌جا بیایید؟ فرمود: «برای تفریح».(۲) به برخی از سفرها در اسلام سفارش شده است، مانند؛ سفر برای شناخت عظمت و آثار خلقت، سفرهای عبرت‌آموز، سفر حجّ، سفرهای تحقیقی و پژوهشی، سفر برای تبلیغ و ترویج دین، سفرهای تجاری و بازرگانی، سفرهای شغلی، اداری و سیاسی، سفرهای زیارتی، سفرهای تفریحی، سفرهاي ديدار با آشنایان و … که همه آن ها پسنديده است و بايد با هدف:

 • ۱ . تهيّه‌ي توشه‌ي آخرت
 • ۲ . تامين معاش و زندگي
 • ۳ . لذّت مباح و تفريح غير حرام

باشد تا از سفر لهوی و بدون قصد عقلایی، سفرى که در آن به انسان آسیب وارد شود، سفر برای فخرفروشی، اسراف و … است، دوری شود..

«آداب سفر»: رعايت آدابي در سفر، همراه فوايدی است. کسب تجربه و پخته شدن، آشنايي‌ها و ارتباطات جديد، از آن جمله است.

سفر، آزموده کند مرد را//هم از دل براند غم و درد را
ز گيتي بد و نيک بنمايدش//وز آن گنج دانش بيفزايدش

از مهمّ ‌ترين آداب در روايات، آموختن «آيين همراهي و همسفري» پيش از سفر است. چرا که مسافرت تنهايي مکروه است. رسول خدا(ص) ۳نفر را مذمّت کرده است، آن که:

 • ۱ . غذايش تنها خُورَد.
 • ۲ . در خانه تنها خوابد.
 • ۳ . تنها به مسافرت‌هاي دور و دراز رود.(۳)

طی این مرحله بی همرهی خضر مکن//ظلمات است بِترس از خطرِتنهایی

همسفر مناسب پيدا کنيد. داشتن همسفر لذّت بخش است. ما در سفر دوست داریم انرژی جادویی مقصد را با کسی شریک شویم. کسی که با هم برنامه ریزی کرده، هم فکری کنیم و بعد از سفر خاطرات را با یکدیگر مرور کنیم. انتخاب یک همسفر(۴) و یاد آوری چند نکته ساده ولی کاربردی:

 1. هماهنگی در انخاب مسیر و نقاط مورد بازدید و هم چنین میزان زمان اختصاص دادن به هر زمان می تواند به لذّت بیش تر در یک سفر مشترک منجر شود.
 2. در صورت داشتن یک یا چند همسفر، اکثر هزینه های اساسی، مانند؛ هزینه های محل اقامت، حمل و نقل و … میان شما و باقی افراد تقسیم شده و به این ترتیب مخارج سفر به طرز قابل توجهی کاهش می یابد.
 3. ممکن است با انتخاب یک یا چند همسفر، از بودن در جمع لذّت ببرید ولی در عین حال بعضی روزها بخواهید به تنهایی به کافه ای بروید و کتاب بخوانید. این خصوصیات به شما کمک می کند که نه تنها در طول سفر احساس تنهایی نکرده، بلکه حتی از تنهایی خود لذت ببرید.
 4. اگر فردی هستید معاشرتی و به راحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنید، احتمال دارد در طول سفر دوستانی بیابید. به خصوص اگر با تور سفر کنید، احتمال پیدا کردن دوست جدید زیاد است. چیزی که بیشتر اهمیت دارد خصوصیات اخلاقی شماست و این که تا چه حد توانایی دوست یابی در خود می بینید. هم چنین اگر تهیه ی بلیط وسیله ی حمل و نقل و اجاره ی محل اقامت خود را مدت قابل توجهی پیش از سفر انجام دهید، مخارج شما کاهش چشم گیری خواهد یافت.
 5. استفاده از سایت هایی که در انتخاب یک همسفر مناسب فعالیت می کنند: اگر در میان افرادی که با آنان در ارتباط هستید نتوانستید فردی را برای سفر انتخاب کنید می توانید از سایت هایی که به معرفی افراد با علاقه مندی هایشان برای سفر می پردازند استفاده کنید. البته در این راه بسیار بیش تر از پیش باید مراقب بود. TravBuddy.com و Women-on-the-Road.com از جمله سایت های فعّال در این زمینه می باشند.

آداب ديگر سفر را، فهرست وار اين گونه مي يابيم:

 • خداحافظي کردن از خانواده و بستگان از سوي مسافر،
 • شروع کردن سفر با «صدقه»، جهت سلامتي و رفع و دفع بلاها.
 • بدرقه کردن کسي که به سفر مي رود، از سوي اهل خانه و بستگان.
 • خواندن نماز، دعا کردن، جان، مال و خانواده را به خدا سپردن و بر او توکّل کردن.
 • دعاکردن: بسم الله، آمنت بالله، توکّلت علي الله، ماشاءالله، لاحول و لاقوّة الّا بالله.
 • گوش کردن به حرف بزرگ‌ترها.
 • مواظبت بر خواندن نماز در اول وقت.
 • همراه داشتن مسواک،شانه، لباس و ظرف.
 • رعايت اخلاق خوب با همسفر در طول مسافرت.
 • مشورت با همسفران در انجام کارها و تصميم گيري‌ها.
 • پس از سفر، نقل نکردن سختي‌ها و ناملايمات مسافرت.
 • مراعات حال همسفر، در صورتي که خسته يا مريض باشد.
 • در بازگشت از سفر، براي اهل خانه، هديه و سوغات آوردن.
 • همراه داشتن داروهاي مورد نياز، سوزن، نخ، طناب و زيرانداز.
 • همکاري در کارها، بر عهده گرفتن کارهاي سنگين در مسافرت.
 • همراه برداشتن مواد غذايي و خوراکي‌هاي مورد نياز و ره توشه سفر.
 • در سفر، بار بر دوش ديگران نبودن، خرج خود را به گردن ديگران نينداختن.
 • هنگام مراجعت از مسافرت، خدا را شکر کردن و بر نعمت سلامتي حمد نمودن.
 • بازگو نکردن مشکلات شفر، پیامبر(ص) فرمود: … بعد از جدایی همسفران، پشت سرشان حرف نزنید.(۵)

به علاوه، سفر وسيله‌ي شناخت است، هم شناخت خود، هم شناخت ديگران. چون رنج‌ها و سختي‌هاي مسافرت و حالت‌هاي فوق العاده، جوهره انسان را مي نماياند و خصلت‌هاي دروني بروز مي کند. حتي انسان ميزان تحمل، مقاومت، کارداني و تجربه خود را هم در سفر مي تواند محک بزند. اميد است که هر جا باشيد، ايامي خجسته و روز و شبي پر برکت داشته باشيد.(شيدا نيكوئيان)

پانویس:

 1. آیه ۴۴ سوره مبارکه فاطر: «آیا در زمین گردش نمی کنند تا بنگرند سرانجام کسانی که پیش از ایشان زندگی می کردند چگونه بود (با این که) آن گروه از ایشان قدرتمند تر بودند» و آیه ۱۳۷ سوره مبارکه آل عمران: «پیش از شما مللی بوند و رفتند، در اطراف زمین گردش کنید و ببینید که آنان که وعده های خدا را تکذیب کردند چگونه هلاک شدند!».
 2. مكارم ‏الاخلاق، ص ۲۴۰؛ محاسن برقي، ص ۳۴۵؛ بحارالانوار، ج ۷۳ (بيروت)؛ سفينة البحار، ج ۱، واژه سفر؛ ميزان الحكمه، ج ۴، ص ۴۶۷٫
 3. الإمامُ عليٌّ(ع): سَلْ عَنِ الرَّفيقِ قَبلَ الطَّريقِ، و عنِ الجارِ قَبلَ الدّارِ؛ قبل از مسافرت، از رفيق و همسفرت سؤال كن و اطلاع بياب، و قبل از تهيه مسكن از همسايه‌ات آگاه شو.(الکافی، ج ۸، ص ۲۴ و نهج البلاغه، نامه ۳۱) قال الكاظم(ع): لاتخرج في سفر وحدك فان الشيطان مع الواحد و هو من الاثنين ابعد؛ هيچ گاه تنها به سفر نرو كه شيطان همراه هر تنهايي است و او از جمع دو نفره دور است.(وسائل الشّیعة، ج ۵، ص ۳۰۰)
 4. قال النبي(ص): و ترك الرواية عليهم اذا انت فارقتهم. مستدرك الوسائل، ج ۲ ص ۴۳

منابع:

 1. یمنا
 2. سفر
 3. هتل نید
 4. ویکی روان
 5. آداب مسافرت
 6. اسلام کوئیست
 7. آداب و آثار سفر
 8. باشگاه خبرنگاران

باکس شناور "همچنین ببنید"

ولادت امير المؤمنين علیه السلام و روز مرد مبارک +(ویژه نامه ولادت)

ویژه نامه ولادت امام علی علیه السلامولادت امام علی علیه السلام در سیزدهم رجب سال …

4 نظر

 1. سلام
  .
  من از گوگل اتفاقی اومدم اما جالبه برام ۳۰ دقیقست اینجا دارم
  .
  با اجازتون اینجا برای دوستم تو واتس اپ فرستادم
  .
  ممنون

  تکنیک های افزایش فروش
  قانون جذب چیست؟
  | بازاریابی عصبی چیست ؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *