خانه / سرای دانش / تربیتی / ۱۰ ارزش اخلاقي براي كودك شما
10 ارزش اخلاقی برای كودك شما
10 ارزش اخلاقی برای كودك شما

۱۰ ارزش اخلاقي براي كودك شما

10 ارزش اخلاقی برای كودك شما
10 ارزش اخلاقی برای كودك شما

كودكان همانند اسفنج هستند و هر چیزی را از محیط اطراف خود جذب می كنند، به خصوص از طریق شنیدن و دیدن. كودكان در بیشتر موارد از حرف ها و رفتار والدین و سایر بزرگترها تقلید می كنند. حتماً بارها پیش آمده كه از حرفهای كودكتان شگفت زده شوید.
زمانی كه كودكان به مدرسه می روند دنیای آرام و امن آنها بر اثر ملاقات با سایر كودكان دگرگون می شود ولی اگر از همان ابتدا ده ارزش اخلاقی مهم در كودكان شما نهادینه شود زندگی پربار و شادی خواهند داشت.
ده ارزش اخلاقی مهم كه باید به كودكان آموخت
صداقت: كودكان در مسیر رشد، دروغ گفتن را یاد می گیرند، حتی اگر والدین آنها دروغگو نباشند. در این میان برنامه های تلویزیونی و سایر كودكان و بزرگ ترها می توانند تاثیرگذار باشند.
دروغ گفتن می تواند نوعی مكانیسم دفاعی برای كودكان تلقی شود.
اگر ارزش صداقت را به كودكان یاد دهید و به آنها یادآوری كنید كه همواره آماده شنیدن حرف های شان هستید می توانند اشتباهات خود را با شما در میان بگذارند.
بسیاری از كودكان از ترس مجازات شدن علاقه ای به گفتن حقیقت به والدین خود ندارند. مطمئناً شما باید به فرزندتان توضیح دهید كه منتظر عواقب اشتباهات خود باشد ولی در عین حال از او به خاطر شجاعت در گفتن حقیقت تمجید كرده و به حرفهایش به دقت گوش دهید.
مهم تر از همه اینكه نسبت به حرف های خود پای بند باشید. كودكان به دقت حرفهای شما را گوش می كنند و اگر روراست نباشید شما را آدم صادقی نمی دانند و در نتیجه عدم صداقت را یاد خواهند گرفت.
احترام: كودكان احترام گذاشتن را از محیط زندگی خود می آموزند و با مشاهده رفتار احترام آمیز والدین با یكدیگر و فرزندان شان، از آنها الگو می گیرند. كودكان از رفتار والدین به اندازه حرف های آنها تقلید می كنند. گفتن عباراتی مثل «لطفاً»، «متشكرم»، «خواهش می كنم» و «عذر می خواهم» به آنها احترام گذاشتن و تواضع را می آموزد و در ضمن به كودكان یاد می دهد كه برای جسم، دارایی و عقاید مردم اهمیت قائل شوند تا بتوانند رابطه خوبی با دیگران برقرار كنند.
قدردانی: ما بزرگترها به خوبی می دانیم كه قدرشناسی چه كار آسانی است! ما بیشتر از آنكه به فكر قدردانی از دیگران باشیم به كمبودها فكر می كنیم. به كودكان خود یاد دهید كه حتی برای كوچكترین مسائل- مثل هوای خوب و لبخند مردم- شكرگزار باشند. به آنها بیاموزید كه به خاطر مواهبی مثل زندگی، خانواده، دوستان، غذا، پوشاك، سرپناه و سلامتی خود شاكر باشند. به كودكان در تهیه دفترچه ای به نام «دفترچه قدردانی» كمك كنید و یا در پایان هر روز از آنها بپرسید چه چیزی برای قدردانی وجود دارد. بدین ترتیب كودكان می آموزند كه قدر داشته های خود را بدانند.
دست و دل بازی: ما در دنیایی از خودخواهی ها زندگی می كنیم كه در آن همه به فكر خودشان هستند. كودكان نیز در چنین محیطی زندگی می كنند ولی نباید در آنجا بمانند!
كودكان پیش از ورود به دبستان مفهوم «تقسیم كردن» را می آموزند و اگر در خانه بر این مسأله تاكید شود آن را به راحتی می پذیرند. آموختن كمك به دیگران نوعی دست و دل بازی است.
به خصوص در اعیادی كه كودكان به خرید وسایل جدید علاقه زیادی دارند باید به آنها توضیح دهید كه كمك كردن به نیازمندان كار بسیار پسندیده ای است. اختصاص غذا و پوشاك به امور خیریه یا خریدن هدیه برای خانواده های نیازمند باعث می شود كودكان یاد بگیرند كه زندگی تنها «گرفتن» نیست!
منحصر به فرد بودن: كودكان كم سن و سال خود را با محیط اطراف هماهنگ نمی كنند و هر كاری را كه می خواهند انجام می دهند ولی كودكان بزرگتر خود را با سایرین مقایسه كرده و به تفاوت ها و شباهت ها توجه زیادی نشان می دهند.
آنها ممكن است به تقلید از دیگران بپردازند و یا متوجه تفاوت مردم با یكدیگر شوند.
باید از همان سنین پایین به كودك خود یادآوری كنید كه او موجودی منحصربه فرد و خاص است و او را تشویق كنید به كشف شخصیت خود بپردازد. كودكتان را با دوستان یا همكلاسی هایش مقایسه نكنید. به او بگویید علی رغم منحصر به فرد بودن افراد باید با همگی آنها رفتار مشابهی داشت. شاید شكل ظاهری و نحوه رفتار و گفتار مردم برای كودكتان سؤال برانگیز باشد. به او علت تفاوت مردم با یكدیگر را توضیح دهید ولی بر ویژگی های خاص هر فرد تأكید كنید. بدین ترتیب او می آموزد كه باطن افراد مهمتر از ظاهر آنهاست.
عفو كردن: اگر كودكان عفو كردن را یاد نگیرند در بزرگسالی افرادی كینه جو می شوند. مردم خواسته یا ناخواسته گاهی به فرزندتان آزار می رسانند و شما نمی توانید كاملا مانع از این كار شوید ولی اگر او عفو كردن را بیاموزد مهربانی را نیز خواهد آموخت. وقتی كسی به فرزندتان آزار می رساند به حرف هایش گوش دهید ولی یادآوری كنید كه كینه توزی به ضرر خودش تمام می شود و طرف مقابل را بر او مسلط می كند.
به كودكتان بگویید كه كینه توزی، او را از درون تحلیل می برد و باعث می شود نتواند زندگی شادی داشته باشد. او باید بداند كه تنها دلیل تمایل ما برای آزار رساندن به دیگران مقابله با كمبودهای خودمان است.
¤ خوش اخلاقی: زندگی فرازونشیب زیادی دارد ولی كودكان در هر وضعیتی، مسئله خنده داری می بینند و ما باید این ویژگی را از آنها یاد بگیریم.
آنها می توانند به سرعت دست و پای خود را جمع كنند و غالبا هیچ مسئله ای را جدی نمی گیرند. از نظر كودكان، زندگی یك زمین بزرگ بازی است و شما باید به آنها كمك كنید این تصور را برای همیشه حفظ كنید. با تعریف كردن لطیفه، انجام فعالیت های سرگرم كننده- مانند مطالعه، بازی در پارك و…- و حتی صحبت كردن در مورد زندگی به فرزندتان یاد دهید كه خندیدن، زندگی را آسان تر و شیرین تر می كند.
دانستن مسائلی كه برای كودكتان جذاب است، تقویت رابطه شما با او به همراه خواهد داشت.
خوش بینی
خوش بینی رابطه تنگاتنگی با خوش خلقی دارد. زندگی گاهی بسیار دلسردكننده می شود و ما بزرگترها در دنیای افكار منفی غرق می شویم. به خصوص وقتی كارها بر وفق مراد پیش نمی رود. در بیشتر موارد خوش بینی خود را از دست می دهیم. كودكان باید اهمیت خوش بینی را درك كنند تا از رفتار انسان ها و رویدادها مأیوس و دلسرد نشوند.
اگر كودكان ما افرادی خوش بین بار بیایند در بزرگسالی هنگام بروز مشكلات امید خود را از دست نمی دهند.
اگر والدین می خواهند فرزندانی خوش بین داشته باشند باید خودشان این ویژگی را در وجود خود نهادینه كنند.
در عوض اگر كودكان شاهد رفتار بدبینانه والدین خود باشند از آنها الگوبرداری می كنند. این مسئله را هرگز فراموش نكنید.
پشتكار: یكی از ارزش های مهم زندگی، پشتكار است. ما انسان ها موجودات كاملی نیستیم و گاهی دچار اشتباه می شویم. داشتن پشتكار باعث می شود كودكان هرگز تسلیم نشده و افرادی سختكوش بار بیایند.
كودكان می توانند الگوی مناسبی برای بزرگترها باشند. آنها برای یاد گرفتن مهارت هایی مثل خزیدن، راه رفتن، بازی كردن و غذا خوردن تلاش زیادی می كنند ولی از آنجا كه معنای دلسردی را نمی دانند دست از تلاش برنمی دارند.
با بزرگ تر شدن كودكان اوضاع فرق می كند و آنها شروع به مقایسه خود با دیگران می كنند. در ضمن فشار مدرسه را نیز نباید دست كم گرفت.
هنگام دلسردی كودك خود به جای دادن پاسخ ها، وی را راهنمایی كنید. اگر او از همان سنین پائین پشتكار را بیاموزد به انسانی سختكوش تبدیل می شود.
والدین باید فرزند خود را به تلاش بیشتر تشویق كرده و او را از حمایت خود مطمئن كنند.
شور و اشتیاق:
آخرین- ولی نه كم اهمیت ترین مسئله- آموختن شور و اشتیاق به كودكان است. بدون این مسئله كودكان یك زندگی معمولی را می گذرانند و آرزوهایی پیش پا افتاده خواهند داشت. اگر به كودك خود شور زندگی را تزریق كنید برای تبدیل شدن به یك آدم بهتر تلاش می كند. در این مورد الگوی خوبی برای فرزندتان باشید و حتی برای كوچك ترین مسائل نیز از خود شور و اشتیاق نشان دهید. مطمئن باشید انرژی شما به كودكتان منتقل می شود و او زندگی را مسئله ای شگفت انگیز خواهد دید.
البته ارزش های دیگری نیز وجود دارد كه باید به كودكان آموخت ولی این ده مورد اهمیت بیشتری دارد.
كودكان به راهنمایی ما نیاز دارند. والدین بیشترین تأثیر را بر روی فرزندانشان می گذارند و با رعایت ارزش های فوق می توانند آنها را به مسیر درست زندگی راهنمایی كنند.
آذر شایان

باکس شناور "همچنین ببنید"

آسودگی خاطر

آسودگی خاطر

برای موفقیت در کارها، هیچ عاملی به‌اندازه آرامش مهم نیست. آسودگی خاطر، همان آرامش است.[۱] …