خانه / مناسبت ها / شمسی / لحظه های انقلاب

لحظه های انقلاب

دوازدهم, بهمن, سالروز, بازگشت, امام, خمینی, میهن… سر تا سر خیابان آیزن هاور، مردم ریخته بودند بیرون و با شیلنگ ، آب می پاشیدند و جارو می کردند و آت و آشغال را جمع می کردند. تیر آهن های دیروزی را یاعلی گویان از کف خیابان بر می داشتند و کنار می کشیدند. خم می شدند، راست می شدند و می گفتند و می خندیدند. خیابان و میدان شهیاد، تا خود فرودگاه را کرده بودند مثل دسته گل. حالا حکومت نظامی، ماستمالی شده بود. همه جا دست خود مردم بود و در و دیوار را تمیز می کردند. حتی ته سیگار را توی تاریکی از کف پیاده رو بر می داشتند. انگار نذر داشتند. مادرم و خواهرم، و بچه ها هم از ماشین ریختند بیرون و آنها هم مشغول شدند. پیمان با بچه های خواهرم، همگی با هم مثل مرغ که دانه بر می چیند، پخش و پلا شده بودند و آت و آشغال جمع می کردند. کف خیابان، مثل آیینه می درخشید. امشب برقی ها از همان سر شب تا حالا، برق را قطع نکرده بودند. عجب تکنیکی بود؟ چه کلکی می زدند؟ چه کلیدی داشتند این برقی ها؟ هیچ کس پی نبرده بود …

بعد از یکی دو ساعت گشت زدن، همگی به خیابان خورشید آمدیم و من با سعید، قرار گذاشتیم که بچه ها و مادرم به آن جا بروند تا بتوانند خوب، آقا را ببینند … .

منبع: 

فارس به نقل از: کتاب  لحظه های انقلاب، سّید محمود قادری گلاب دره ای.

کتاب «لحظه های انقلاب» به شکل گزارش‌نویسی نوشته شده است و به معنای واقعی تلفیقی از روایت و قصه نویسی دارد و نکته قوی که در این کتاب مشاهده می‌شود نزدیک بودن به واقعیات است. این کتاب مستند گونه‌ای است از لحظه‌های اسطوره‌ای انقلاب مردم ایران که نویسنده با تمام گوشت و خون و عصب خود شخصا آزموده است.نویسنده سعی کرده با حفظ امانت و صداقت، تا آنجا که خود ناظر عینی حوادث بوده وقایع انقلاب را نقل کند. گلابدره‌ای با «لحظه‌های انقلاب» انقلابی‌گری یک نویسنده را در نقش خودش تبیین می‌کند. نوشتن در گرماگرم حرکت اجتماعی بزرگ مردم و همگام بودن با این حرکت بزرگ پیشنهاد گلابدره‌ای به جامعهء نویسندگان ایرانی است که در آن مقطع از ملت عقب افتاده‌بودند. داستان‌نویسان در آن مقطع بسیار از ملت عقب افتاده‌بوده‌اند و گرچه عمده شاعران نیز چنین وضعی داشته‌اند اما حضور انقلابی چند شاعر در این اثر دیده می‌شود و نویسنده نیز بارها ابیاتی از شاعران مختلف را برای بیان مضمون مورد نظرش استخدام می‌کند.کتاب «لحظه‌های انقلاب» از سوی دفتر نشر معارف راهی بازار کتاب شدو علاقه‌مندان به آن می‌توانند آن را از فروشگاه‌های کتاب تهیه کنند.

باکس شناور "همچنین ببنید"

حقوق بشر آمریکایی

حقوق بشر آمریکایی

سال‌هاست که خلیج‌فارس شاهد حوادث بسیاری است؛ حوادثی که در آن رازهایی از رشادت‌ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *