خانه / آیین زندگی / فضایل حضرت زینب(س)
فضایل حضرت زینب(س)

فضایل حضرت زینب(س)

فضایل, مناقب, حضرت, زینب
فضایل حضرت زینب(س)

گوشه هایی از فضایل، مناقب و… حضرت زینب علیهاالسّلام عبارتند از:

  • زینت پدر: پیامبر(ص) بعد از بازگشت از سفر، به محض شنیدن خبر تولّد، سراسیمه به خانه علی علیه السّلام رفت، نوزاد را در بغل گرفت و بوسید، آن گاه نام زینب(زین+اب) را که به معنای «زینت پدر» است‏ برای این دختر انتخاب نمود.
  • علم الهی: امام سجاد(ع) در مورد حضرت زینب(س) فرمود: اَنْتِ بِحَمدِ اللّهِ عالِمَةٌ غَيْرَ مُعَلَّمَة وَ فَهِمَةٌ غَيْرَ مُفَهَّمَة؛ الحمدالله، تو دانشمند بدون معلم، و خردمند بدون استاد و آموزگار می باشی!
  • عبادت و بندگی: امام سجاد(ع) در مورد حضرت زینب(س) فرمود: «ان عمتی زینب کانت تؤدی صلواتها، من قیام الفرائض والنوافل عند مسیرنا من الکوفة الی الشام وفی بعض منازل کانت تصلی من جلوس لشدة الجوع والضعف؛ عمه ‏ام زینب در مسیر کوفه تا شام همه نمازهای واجب و مستحب را اقامه می‏نمود و در بعضی منازل به خاطر شدت گرسنگی و ضعف، نشسته ادای تکلیف می‏ کرد.»
  • عفت و پاکدامنی: زینب کبری(س) عفت ‏خویش را حتی در سخت ‏ترین شرایط به نمایش گذاشت. او در دوران اسارت و در حرکت از کربلا تا شام سخت ‏بر عفت‏ خویش پای می‏فشرد. سخن مورخین: «وهی تستر وجهها بکفها، لان قناعها قد اخذ منها; او صورتش را با دست می‏ پوشاند چون روسریش را گرفته بودند.»
  • ولایت مداری: زینب(س) که حضور هفت معصوم را درک کرده، در تمامی ابعاد ولایت مداری(معرفت امام، تسلیم بی چون و چرا بودن، معرفی و شناساندن ولایت، فداکاری در راه آن و)… سر آمد است. زینب(س) به خوبی درس ولایت مداری را از مادر فرا گرفت و آن را به زیبایی در کربلا به عرصه ظهور رساند.
  • روحیه بخشی: او پیوسته یاور غمدیدگان و پناه اسیران بود، او حتی تسلی بخش دل امام سجاد(ع) بود، آن جا که می‏گفت: «لا یجز عنک ما تری، فو الله ان ذلک لعهد من رسول الله الی جدک وابیک وعمک(۲۳); [ای پسر برادر! ] آن چه می‏بینی(شهادت پدر) تو را بی تاب نسازد. به خدا سوگند! این عهد رسول خدا از جد و پدر و عمویت می ‏باشد.»
  • صبر: در مجلس ابن زیاد; آن گاه که آن ملعون با نیش زبانش نمک به زخم زینب می‏پاشد و برای آزردن او می‏گوید: «کیف رایت صنع الله باخیک واهل بیتک ; کار خدا را با برادر و خانواده ‏ات چگونه یافتی؟»  زینب(س) در پاسخ درنگ نمی‏کند، او با آرامشی که از صبر و رضای قلبی او حکایت داشت فرمود: «ما رایت الا جمیلا(۲۶); جز زیبایی چیزی ندیدم.»
  • ایثار: او سختی‏ ها و تازیانه‏ ها را به جان خود می‏ خرید و نمی‏ گذاشت ‏بر بازوی کودکان اصابت کند.
  • شجاعت: در مقابل یزید خیره سر، و دهن کجی‏ ها و بد زبانی‏ های او، شجاعت ‏حیدری را به نمایش گذارده، چنین می‏گوید: «لئن جرت علی الدواهی مخاطبتک انی لاستصغر قدرک واستعظم تقریعک واستکبر توبیخک; اگر فشارهای روزگار مرابه سخن گفتن با تو واداشته [بدان که] من قدر و مقدار تو را کوچک پنداشته و سرزنش تو را بزرگ شمرده و توبیخ کردن تو را بزرگ می ‏دانم.»
  • فصاحت و بلاغت: سخنان زینب(س) چنان بود که وجدان خفته مردم را بیدار کرد و صدای گریه از زن و مرد و پیر و جوان و خردسال بلند شد.

تاریخ وفات و مرقد مطهر حضرت زینب(س): آن حضرت پس از شهادت امام حسین علیه‏ السّلام بیش از یک سال و نیم زندگی نکرد و در ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری، در ۵۶ سالگی از دنیا رفت و مرقد مطهر ایشان در سوریه می باشد.

مدح زینب علیهاالسّلام

شیرزن قافله اهل بیت

عالمه عاقله اهل بیت

خیز و بیا شوب شب شهر را

پر زعلی کن نفس دهر را

کوفه بیمار طبیبش تویی

منبر و محراب حبیبش تویی

خطبه بخوان شهر به پا می ‏شود

کوفه افسرده حرا می‏ شود

مظهر اعجاز خدا در دمشق

آنچه تو کردی همه عشق است عشق

خطبه بخوان سنگ صدا می ‏دهد

منبر و محراب ندا می ‏دهد

یوسف دل بر سر بازار تو

مصر و دمشق‏اند گرفتار تو

در دو کران قبله اهل دلی

شاهد اسرار چهل منزلی…

محمد فخارزاده

نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ (ص): انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام: t.me/Yomna_ir

باکس شناور "همچنین ببنید"

تیک یعنی فرصت

تیک یعنی فرصت

ساعت یعنی تیک‌تاک… تیک یعنی فرصت به دست آمد تاک یعنی فرصت از دست رفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *