دیابت: Diabetes

دیابت

دیابت: Diabetes
                         دیابت: Diabetes

انسولین یک هورمون است که برای تبدیل قند و نشاسته و کربوهیدرات به انرژی مورد نیاز در سلول‌های بدن ضروری و مورد نیاز است. عوامل به وجود آورنده دیابت هنوز هم ناشناخته است البته عوامل ژنتیکی و چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد به دیابت دارند. طبق نظر سازمان جهانی دیابت اندازه‌گیری قند خون جهت غربالگری توصیه می‌شود.[۲][۳]دیابت یا بیماری قند هنگامی به وجود می‌آید که هورمون انسولین – عامل تنظیم‌کننده قند خون – یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌شود یا بافت‌های بدن به آن به درستی پاسخ نمی‌دهند.در نتیجه سوخت وساز قند در بدن مختل می‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود، و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و پرادراری ظاهر می‌شود. هورمون انسولین که از سلول‌های جزایر لانگرهانس در غده لوزالمعده به درون خون ترشح می‌شود، کارکردهای مختلفی در بدن دارد، و از جمله ورود قند  را از خون به درون سلول‌ها تسهیل می‌کند تا سلول‌ها بتوانند برای تامین انرژی خود از آن استفاده کنند.در صورت کمبود یا عدم تاثیر انسولین قند نمی‌تواند وارد سلول‌ها شود، در نتیجه قند خون بالا می‌رود. بالا رفتن قند خون علاوه بر ایجاد علائم حادی که در بالا به آن اشاره شد، در درازمدت باعث آسیب رساندن به تقریبا هر عضو حیاتی بدن از جمله قلب، مغز، چشم، کلیه‌ها و … می‌شود. دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه تقسیم می‌کنند:

۱٫ دیابت نوع ۱ یا دیابت نوجوانان، که نوعی بیماری خودایمنی است و در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد. علت این بیماری که معمولا افراد را در سنین نوجوانی درگیر می‌کند، دقیقا مشخص نیست و علاجی هم برای آن وجود ندارد.این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.

۲٫ دیابت نوع ۲ یا دیابت بزرگسالان معمولا در میان سالی بروز می‌کند و  زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد.لوزالمعده مبتلایان به این نوع دیابت انسولین تولید می‌کند، اما این مقدار آنقدر کافی نیست که سطح قند خون یا گلوکز را در حد عادی حفظ کند. یک عامل مهم در ایجاد مقاومت به انسولین و بالارفتن قند خون در این بیماران چاقی آنهاست.دیابت نوع ۲ نیز علاجی ندارد، اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد. برای کنترل و جلوگیری از این بیماری باید رژیم غذایی سالم مصرف کرد، به مقدار کافی ورزش کرد و وزن خود را متعادل نگهداشت.بیمارانی که این اقدامات در آنها موثر واقع نشود، معمولا تحت درمان با قرص‌های خوراکی پایین‌آورنده قند خون قرار می‌گیرند؛ البته ممکن است در درازمدت این قرص ها تاثیر خود را از دست بدهند و بیمار مجبور شود با تزریق انسولین قند خون خود را طبیعی نگهدارد.کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین  کند.دیابت نوع ۲ بسیار شایع ‌تر از دیابت نوع یک است به طوری که ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران به نوع ۲  دیابت مبتلا هستند. دیابت به ویژه دیابت نوع دوم بیماری ای است که به صورت مستقیم با الگوی زندگی انسان مرتبط بوده و محصول زندگی مدرن است. فقدان تغذیه مناسب، عدم کنترل مناسب روی تغذیه و بی تحرکی همگی از عوامل تشدید کننده احتمال بروز دیابت هستند. امّا ۱۰ نشانه مهم دیابت عبارتند از:

 1.  افزایش غیرعادی تشنگی و تکرر ادرار
 2.  گرسنگی افراطی
 3.  کاهش ناگهانی وزن
 4.  کاهش سرعت بهبود زخم ها
 5.  خستی و تحریک پذیری غیرمعمول
 6.  تار شدن دید
 7.  خشکی پوست
 8.  بی حسی و کرخ شدن دست ها و پاها
 9.  افزایش عفونت های پوستی
 10.  سردردهای مکرر

به گفته متخصصان؛ دیابت بیماری جدی است که حتی بیش از سایر امراض کشنده مثل ایدز و سرطان قربانی می گیرد و تنها راه مقابله با آن افزایش الگوی سالم در زندگی روزمره است.

گیاهان مفید برای بیماران دیابتی

گیاهان مفید برای بیماران دیابتی

 دیابت  از شایع ترین بیماری ها در جهان است که نیمی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. به گزارش سایت «Readers Digest» در بیماری دیابت به علت ترشح ناکافی انسولین که یکی از مهم ترین هورمون های بدن به حساب می آید، میزان قند خون از حد طبیعی خارج می شود.این بیماری با ایجاد مشکلات و اختلالاتی مانند بیماری قلبی عروقی، حمله قلبی، آسیب به اعصاب و قانقاریا می تواند زندگی فرد را به خطر اندازد. بنابراین برای داشتن زندگی بهتر و سالم تر، باید از بدن خود خوب مراقبت و برای پیش گیری از این بیماری مهلک میزان متعادل قند خون را حفظ کنیم. از زمان قدیم، گیاهان متفاوتی برای درمان این بیماری به کار می رفت که از نظر علمی نیز تاثیر آن ها ثابت شده است. در این مطلب به تعدادی از این گیاهان اشاره خواهیم کرد.

آلوئه ورا؛ آلوئه ورا به عنوان گیاه شفابخش شناخته شده است. شیره خشک شده و ژل که از قسمت داخل برگ ها به دست می آید در کاهش میزان گلوکز خون بسیار موثر است.

دارچین؛ این ادویه دسترسی سلول های چربی را به انسولین آسان تر می کند و تبدیل گلوکز به انرژی را چند برابر افزایش می دهد. علاوه بر آن دارچین مانع ایجاد رادیکال های آزادخطرناک می شود.

● پیاز؛ این گیاه تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش قند خون دارد. پیاز روی سوخت و ساز گلوکز در کبد تاثیر می گذارد و باعث افزایش ترشح انسولین می شود.

● سیر؛ این گیاه بهترین درمان برای کاهش مستقیم قند خون، بازسازی سلول های لوزالمعده و تحرک آن برای تولید انسولین به حساب می آید.

● برگ های انبه؛ برگ های انبه درمان موثری برای بیماری دیابت است. کافی است برگ های انبه را به مدت ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. سپس برگ ها را بفشارید و آب به دست آمده را بخورید یا برگ های انبه را خشک و سپس آسیاب کنید و روزی ۲ بار با آب مصرف کنید. این ۲ روش عوارض دیابت را از بین می برد.

● قره قاط؛ این میوه اختلالات پرخطر دیابت مانند آسیب های چشمی و آب مروارید را کاهش می دهد.

● جینکو بیلوبا؛ عصاره این گیاه برای پیش گیری و درمان مراحل اولیه ناراحتی عصبی ناشی از دیابت موثر است.

● شنبلیله؛ شنبلیله یکی از پرمصرف ترین گیاهان برای کنترل بیماری دیابت به حساب می آید. شنبلیله مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد و با افزایش تعداد گیرنده های انسولین در گلبول های قرمز، میزان قند خون را کنترل می کند. این گیاه با به کارگیری گلوکز در بافت های پیرامونی، میزان گلوکز خون را کاهش می دهد. کافی است دانه های شنبلیله را یک شب کامل در یک لیوان آب خیس کنید و روز بعد آب آن را بخورید و دانه ها را بجوید.

● اسفرزه؛ این گیاه خاصیت کاهش دهنده کلسترول و قند خون را داراست. فیبر بالای موجود در آن، یبوست را از بین می برد و با کاهش کلسترول، خطر بیماری قلبی را نیز کاهش می دهد.

● ریحان؛ این گیاه، روند ترشح انسولین را آسان تر می کند. به طور عمومی هر گیاهی که لوزالمعده و کبد را تقویت کند، در درمان دیابت مفید است. اما اگر دیابتی هستید و دارویی برای کنترل میزان خون مصرف می کنید، بهتر است با پزشک مشورت و به طور منظم میزان قند خون خود را کنترل کنید تا با افت ناگهانی قند خون مواجه نشوید.

هفت قانون برای کنترل دیابت در طول زندگی

هفت قانون برای کنترل صحیح دیابت؛ قوانین یا مراحلی که به شما کمک می کند تا دیابت خود را کنترل کرده و زندگی طولانی و فعالی داشته باشید. نیازهای هر فرد دیابتی با دیگران فرق دارد. با گروه مراقبین بهداشتی دیابت در مورد برنامۀ درمانی مناسب خود مشورت کنید. دیابت تمام قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و مراقبت صحیح از بیماران دیابتی نیاز به یک گروه دارد. این گروه شامل: پزشک، آموزگار دیابت، پرستاران، متخصص تغذیه، داروساز و روانشناس، متخصص چشم، متخصص پا، دندانپزشک و مشاور اجتماعی می باشد.

کنترل دیابت امری بسیار مهم است

مراقبت خوب از بيماري ديابت احساس بهتري به بيمار مي دهد و شانس ابتلا به عوارض دراز مدت ناشي از دیابت را کاهش مي دهد، اين عوارض عبارتند از :
• بيماري هاي قلبي
• سکته مغزی
• بيماري چشمي مي تواند منجر به کاهش قدرت بينايي و نابينايي گردد .
• آسيب هاي عصبي که ممکن است باعث کاهش حس درد و لامسه در دست ها، پاها ياهر قسمت دیگر از بدن شوند و در نهايت منجر به کاهش عملکرد(برای مثال  کاهش توانایی جنسی) و يا قطع اندام( مثل قطع پا) مي گردد .
• نارسايي کليه
• بيماري هاي لثه و از دست دادن دندانها

قانون اول: آموزش آنچه شما بايد درباره ديابت بدانيد:

هر چقدر می توانید در مورد بیماری دیابت مطالعه و دانش کسب کنید. هر چه بیشتر در مورد بیماری خود اطلاعات کسب کنید بهتر می توانید با پزشک خود برای کنترل بیماری همکاری کنید شما باید در مورد نوع دیابتی که به آن مبتلا هستید اطلاعاتی بدست آورید.
ديابت نوع
Iافراد مبتلا به ديابت نوع يک  روزانه به تزریق انسولين نياز دارند. شیوع این دیابت در جوامع بین ۵ تا ۱۰% موارد تشخیص داده شده است و قبلاً به ديابت جوانان مشهور بود.
ديابت نوع II  :  رژيم غذايي و فعاليت هاي جسمي روزانه (ورزش) در کنترل ديابت نوع دو موثر است. اکثر مبتلایان به دیابت نوع دو نیاز به مصرف قرص یا تزریق انسولین دارند. دیابت نوع ۲ شایعترین نوع دیابت است  و قبلاً به ديابت بزرگسالان مشهور بود.
شواهد نشان مي دهد که درمان به موقع و سريع ديابت مي تواند از به وجود آمدن عوارض و مشکلات ناشي از آن جلوگيري نمايد . اکثر افرادي که به ديابت نوع دو مبتلا هستند علامت خاصي ندارند و حتي متوجه بيماريشان نيستند افراد زير نسبت به سايرين ريسک بيشتري براي ابتلأ به ديابت دارند:

 • سن بالاي ۴۵ سال
 • وزن بالا (چاقي و اضافه وزن)
 • سابقه فاميلي ابتلأ به دیابت(از فاميل نزديک مثل؛ والدين، خواهر يا برادر)
 • مادرانی که در طي حاملگي، ديابت داشته اند .
 • تولد بچه ای با وزن بيشتر از ۵/۴ کيلوگرم.
 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا یا بالا بودن سایر انواع چربی های خون(تری گلیسرید)
 • کساني که فعاليت جسمي ندارند و غیر فعال هستند.

نژاد آمریکایی آفریقایی تبار، هیسپانیک، لاتین، آمریکائیان آسیایی تبار یا ساکنین جزایر اقیانوس آرام، سرخپوستان آمریکایی

دیابت بارداری

این نوع دیابت از عوارض بارداری است و معمولاً از ماه پنجم بارداری ایجاد و با ختم حاملگی بهبود می یابد .۵/۴ تا ۶% زنان در طول بارداری این نوع دیابت را تجربه می کنند

انواع اختصاصی دیابت که ناشی از:

 • نقص ژنتیکی در عملکرد سلول های تولید کننده انسولین
 • بیماری غدۀ لوزالمعده مثل پانکراتیت، سرطان، …
 • بیماریهای داخلی مثل پر کاری تیروئید، آکرومگالی و کوشینگ
 • داروهایی مثل کورتن و هورمونهای تیروئید
 • عفونتها مثل سرخچه مادر زادی
 • بیماریهای ژنتیکی مثل منگولیسم و …می باشد.

پیش دیابتبالا بودن مقدار قند خون اما نه به اندازه ای که جزو بیمار دیابتی نوع دو قلمداد شود.

 قانون دوم:  ارائه يک برنامه مراقبتي منظم براي ديابت شما اگر شما ديابت داريد اين مهم است که:

تيم درماني به طور مرتب شما را ويزيت نمايد.به طور مرتب و با اطمينان برنامه درمان را اجرا نماييد و اگر نمي توانيد با تيم درمان صحبت نماييد تا در تغيير برنامه به شما کمک نمايند. از خانواده، دوستان و همکاران خود بخواهید که در موارد نیاز به شما کمک کنند. با گروه مراقبین بهداشتی خود همکاری کنید و در مورد تعداد دفعات لازم برای معاینات پزشکی ماهیانه خود سئوال کنید .تاریخ وزمان معاینات بعدی را در تقویم خود یادداشت کنید.

از پزشک، کلینک یا گروه مراقبین بهداشتی خود در مورد کسب منابع مالی برای تآمین هزینه های پزشکی بیماری خود و استفاده از امکانات بیمه سوال کنید.

فهرستی از سوالات و مسائل پزشکی که با آن بصورت روزمره  روبرو هستید تهیه کرده و در معاینات پزشکی از گروه مراقبین بهداشتی خود سوال کنید.

قانون  سوم:  چگونگی کنترل دیابت را بیاموزید. ديابت بر روي اکثر قسمت هاي بدن تاثير مي گذارد و براي حفظ سلامتي مهم است که رژيم غذايي صحيح خود را بدانيم، چقدر فعاليت فيزيکي داشته باشيم و از مراقبتهای شخصی آگاه شویم. از ليست زير که به شما نحوه کنترل ديابت را آموزش مي دهد استفاده نماييد. من با تيم مراقبتي صحبت مي نماييم درباره:

نيازهاي خاصي که من براي کنترل ديابتم احتياج دارم. راه های بهبود ABC دیابت .ABC دیابت مخفف موارد زیر است: هموگلوبین A1C مشخص کنندۀ میانگین قند خون در سه ماه گذشته، فشار خون( Blood pressure) و مقدار کلسترول(cholesterol) آسپرين درماني براي پيشگيري از مشکلات قلبي. انجام فعاليت هاي فیزیکی منظم روزانه. در صورت لزوم قطع کامل مصرف سيگار. بررسی روزانه و دقیق پاها. بررسی داروهای تجویز شده. من ويزيت مي شوم  به وسيله:

 • مراجعه به پزشک معالجم حداقل دو بار در سال
 • پزشک قلب و عروق حداقل دو بار در سال
 • مراجعه به  متخصص چشم  سالي يک بار و گزارش هر گونه تغيير در بينايي
 • مشاوره با دکتر متخصص غدد
 • دندانپزشک دو بار در سال

قانون چهار: مراقبت از ABC دیابت از هدف هاي بزرگ در درمان ديابت، کنترل متوسط ميزان گلوکز خون، فشار خون و کلسترول است . شما مي توانيد آن را از راه هاي مختلف انجام دهيد:

پيروي از رژيم غذايي که براي شما بصورت اختصاصی توسط  متخصص تغذیه (آگاه از بیماری دیابت) طراحي شده است. روزانه فعاليت فیزیکی  داشته باشيد. رعايت دستورات پزشکي تجويز شده. قبل از مصرف هر نوع دارو، ویتامین و محصولات گیاهی با پزشک خود مشورت کنید و از تآثیرات و تداخلات  مصرف این مواد با داروهای تجویز شده آگاه شوید.قند خون خود را بر اساس یک برنامۀ روتین اندازه گیری کنید. با مراقبین دیابت در مورد بهترین روشهای کنترل ABC دیابت و مقادیر هدف اختصاصی برای خود مشورت و همکاری کنید.

قانون پنجم:  مانيتور نمودن (ABCs)براي کاهش خطر ابتلا به عوارض ديابت مانند نابينايي، بيماري هاي کليوي و قطع پا، مرگ زودرس در اثر حمله قلبي يا سکتۀ مغزی نيازمند مراقبت تيم درماني و انجام آزمايشات ABC دیابت  (متوسط گلوکز خون A1C، فشار خون، کلسترول) مي باشيد.

آزمایش A1c  این آزمایش از طریق تهیۀ نمونۀ خونی در آزمایشگاه انجام می شود. انجام این آزمایش برای بیماران دیابتی حداقل دو بار در سال توصیه می شود. نتیجه گزارش شده نشاندهندۀ میزان موفقیت شما در کنترل قند خون در دراز مدت( سه ماه گذشته) می باشد.مقدار هدف هموگلوبین A1c برای افراد دیابتی باید کمتر از ۷% باشد. هموگلوبین A1c در واقع هموگلوبینی است که مولکولهای قند به آن متصل شده اند. هر چه مقدار قند خون بالاتر باشد درصد بیشتری از مولکولهای هموگلوبین  به قند متصل می شوند.

آزمایش روتین قند خون با دستگاه قند سنج

اندازه گیری منظم قند خون به کنترل دیابت شما کمک می کند نتایج اندازه گیری روزانه خود را در دفترچه ای یادداشت کنید و در زمان ویزیت به پزشک خود نشان دهید. اندازه گیریها با دستگاه قند سنجی که مقدار قند را بر اساس مقدار قند پلاسما نشان می دهد معمولاً ۱۰ تا ۱۵% بالاتر از مقدار قند خون کامل است. از پزشک معالج خود در مورد نوع اندازه گیری دستگاه گلوکومتر خود سوال کنید. مقدار هدف قند خون برای اکثر افراد در اندازه گیری با خون کامل بصورت ناشتا ۸۰ تا ۱۲۰ میلیگرم در دسی لیتر است و مقدار قندخون قبل از خواب بین ۱۰۰ تا ۱۴۰ می باشد.مقدار هدف برای اکثر افراد در اندازه گیری با پلاسما در حالت ناشتا بین ۹۰ تا ۱۳۰ میلیگرم در دسی لیتر است و مقدار قندخون قبل از خواب بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ می باشد.با گروه مراقبین خود در مورد بهترین روشهای اندازه گیری قند خون، همچنین در مورد مقادیر هدف  قند خون  خود قبل از غذا، بعد از غذا و در زمان خواب مشورت کنید.

اندازه گیری فشار خون

بالا بودن فشار خون سبب سخت شدن کار قلب می شود همچنین بالابودن فشار خون می تواند سبب سکته مغزی و سایر عوارض نظیر نارسایی کلیوی گردد. در هر جلسۀ معاینه پزشکی باید فشار خون شما اندازه گیری شود و چنانچه لازم باشد شما باید بتوانید در منزل فشار خون خود را  با دستگاه اندازه گیری کنید برای این منظور باید با نحوۀ کار آن آشنا شوید.مقدار فشار خون هدف برای اکثر افراد دیابتی باید کمتر از ۱۳۰ بر روی ۸۰ باشد (۱۳۰/۸۰)در مورد مقدار فشارخون خود  و نتایج ثبت شدۀ آن با پزشک خود مشورت کنید. چنانچه فشار خون شما در محدودۀ هدف نبود راههای کنترل فشار خون و در صورت نیاز دارو به شما توصیه خواهد شد.

اندازه گیری کلسترول خونLDL  همان کلسترول  بد است که در رگهای شما رسوب کرده و سبب باریک و سخت شدن عروق و نهایتاً حملۀ قلبی می گردد. مقدار LDL باید سالانه حداقل یک بار اندازه گیری گردد. مقدار LDL هدف برای اکثر افراد دیابتی کمتر از ۱۰۰ میلیگرم در دسی لیتر می باشد.در مورد مقدار هدف خود با پزشکتان مشورت کنید نتایج آزمایش LDL  را در دفترچه ای ثبت کنید و چنانچه در محدودۀ هدف نباشد از گروه بهداشتی خود برای کنترل و تنظیم آن کمک بگیرید.

همۀ نتایج و آزمایشات خود را در دفترچه ای ثبت کنید و در معاینات دوره ای به مشاورین دیابت نشان دهید.

قانون ششم:   پيشگيري از عوارض دراز مدت ديابت افراد مبتلا به ديابت براي پيشگيری از عوارض ديابت بايد گلوکز خون، فشار خون و کلسترول را بطور منظم کنترل نمايند تا دچار عوارض زير نشوند :
• حمله قلبي
• سکته مغزي
• مشکلات چشمي و کليوي
• تخریب اعصاب
• ناتواني جنسي
• قطع يک پا يا هر دو پا
• بيماري هاي لثه
• از دست دادن دندان ها
مراقبت از خود، کليدی برای درمان ديابت شما و داشتن يک زندگي سالم در دراز مدت است.
روزانه :
• از برنامه غذايی صحيح در اندازه های تعيين شده تبعيت نماييد . از انواع مواد غذايی که فيبر بالا و چربي و نمک کم دارند، استفاده نماييد .
• هر روز فعاليت فیزیکی داشته باشيد .
• داروهای تجویز شده توسط  پزشک را به طور منظم مصرف کنید و اگر سوالی برايتان پيش آمد از پزشکتان يا داروشناس سوال نماييد .
• روزانه پاها را وارسی کنيد آنها را روزانه به خوبی بشوئيد و خشک نماييد . هر گونه تغيير در پاهايتان را به متخصص پا يا تيم مراقبتي اطلاع دهيد .
• روزانه لثه و دندانهايتان را کنترل نماييد و هر گونه تغييری را به دندان پزشکتان اطلاع دهيد .

در صورت نیاز:
• طبق دستور پزشک آزمايش قند خون را انجام دهيد .
• طبق دستور پزشک فشار خونتان را کنترل نماييد .
• رسيدن به وزن مطلوب و جلوگيری از افزايش وزن
• ترک سيگار
• مطمئن شويد که عينک و لنزهای تماسی، مطابق نياز ديد شما تجويز شده و مي توانيد با وضوح ببينيد و هر گونه تغيير در وضعيت بينايی را به تيم مراقبتي گزارش نماييد .

 قانون هفت: کنترل و درمان عوارض دراز مدت ديابت به طور منظم با تيم مراقبتی دیابت خود ملاقات نماييد تا مشکلاتي که ناشی از ديابت به وجود آمده است را کنترل نمايند. هم زمان با کنترل متوسط گلوکز خون (A1C)، فشار خون و کلسترول به تست های زير نياز داريد:
• تری گليسريد سالانه
• معاينه چشم توسط متخصص چشم ساليانه
• کنترل و بررسی پا در هر ويزيت
• تست ادرار برای بررسی مشکلات کليوی  سالانه
• معاينه دهان برای پيش گيری ازبيماری های لثه وازدست دادن دندان ها،سالانه۲بار

۲۴آبان(۱۴نوامبر) روز جهانی دیابت

 نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ (ص): انتقادات، پیشنهادات خود را به نشانی @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام: t.me/Yomna_ir

پی نوشت ها:

 1.  دیابت و بیماری قند واژه‌های مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی به جای diabetes در انگلیسی و در حوزهٔ پزشکی است. فرهنگ واژه‌های مصوّب فرهنگستان۱۳۷۶تا۱۳۸۵بخش لاتین.فرهنگستان زبان و ادب فارسی۶۸.
 2.  diabete.net – Home message
 3.  Diabete – EpiCentro – Istituto Superiore di Sanità

منابع:

 1. خبرگزاری دانشجویان ایران – ایسنا
 2. سایت اینترنتی هلت می آپ
 3. http://diabetestma.org/
 4. American Diabetes Association
  ۸۰۰-DIABETES (800-342-2383)
  Web site:
  www.diabetes.org

  American Dietetic Association
  ۸۰۰-۳۶۶-۱۶۵۵
  Web site: www.eatright.org

  American Heart Association
  ۸۰۰-AHA-USA1 (800-242-8721)
  Web site: www.americanheart.org

  Centers for Disease Control and Prevention
  Division of Diabetes Translation
  ۸۷۷-۲۳۲-۳۴۲۲
  Web site: www.cdc.gov/diabetes

  Juvenile Diabetes Research Foundation International
  ۸۰۰-۵۳۳-CURE (800-533-2873)
  Web site: www.jdrf.org

  National Diabetes Education Program
  ۸۰۰-۴۳۸-۵۳۸۳
  Web site: www.ndep.nih.gov

  National Heart, Lung, and Blood Institute
  (۳۰۱) ۵۹۲-۸۵۷۳
  Web site: www.nhlbi.nih.gov

  National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases
  National Diabetes Information Clearinghouse
  ۸۰۰-۸۶۰-۸۷۴۷
  Web site: www.niddk.nih.gov

 5. آکایران؛ http://www.akairan.com/health/bimari-behdasht/dybt.html

باکس شناور "همچنین ببنید"

بذرِخوشبختی

بذرِخوشبختی

آرزوی روی دادن کاری، چشمداشت، خواهان چیزی یا کسی شدن، در لغت معنای امید است. …

2 نظر

 1. سلام
  مطالب خوبی ارائه دادید استفاده کردیم ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *