خانه / تفرجگاه / سرگرمی / بزرگ ترین شهر جهان کجاست؟

بزرگ ترین شهر جهان کجاست؟

بزرگ, ترین, شهر, جهان, کجاستحتی اگر در موتورهای جستجو هم بگردید جواب آن را بدرستی نخواهید یافت. در حالی که به راحتی می توان به یک جستجوی ساده فهمید پرجمعیت شهر دنیا یا بزرگترین کشور دنیا یا مدرن ترین شهرهای دنیا کجاست اما درباره بزرگترین و وسیعترین شهر دنیا اطلاعات به این سادگی در اختیار همه نیست. علت چیست؟

باید توجه داشت که وقتی صحبت از شهر می کنیم منظورمان به طور دقیق چیست و فرق آن با استان، ایالت و بخش چیست. در این موارد برخی به اشتباه درباره استان های هم نام با شهر صحبت می کنند و همین باعث می شود آمار اشتباهی به خوانندگان منتقل شود. برای نمونه وقتی صحبت از جمعیت تهران می کنیم به طور دقیق معلوم نیست منظور جمعیت “شهر تهران” (با جمعیتی در حدود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر) است یا “استان تهران” (با ۱۲ و نیم میلیون نفر جمعیت). همین اتفاق درباره نیویورک نیز می افتد و گاهی آمار ایالت نیویورک با شهر نیویورک (موسوم به نیویورک سیتی) مخلوط می شود.

مورخان، شهر را با توجه به قدمت آن، تعریف می کنند و از نظر اقتصاددانان، شهر به جایی اطلاق می شود که معیشت غالب ساکنان آن، بر پایه کشاورزی نباشد. جمعیت شناسان نیز، تعداد جمعیت یک نقطه را، ملاک شهری بودن آن نقطه می دانند.

نیویورک طبق آخرین برآورده ها بزرگترین شهر دنیاست.

چند شهر بزرگ دنیا مدعی وسیع ترین شهر دنیا هستند. شهرهایی مانند توکیو، مکزیکوسیتی و سائوپائولوی برزیل از آن جمله اند اما موسسه بین المللی پیمایش شهری مستقر در برلین آلمان اعلام کرده که بزرگ ترین شهر دنیا نیویورک سیتی است که با احتساب حومه آن (ابر شهر نیویورک سیتی) در حدود ۷۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که در مقایسه با شهر تهران به عنوان بزرگترین شهر ایران که با احتساب حومه آن ۷۳۰ کیلومتر مربع است که در حدود ۱۱ برابر بزرگ تر از تهران است.

باید دقت کرد که حومه شهری در بسیاری از موارد خالی از سکنه است و جزو قسمت های زنده و دارای جمعیت شهری به حساب نمی آید. برای این که دید بهتری به موضوع داشته باشیم باید در نظر بگیریم که خود شهر نیویورک (نیویورک سیتی) از پنج محله عمده به نام های بروکلین، مانهاتان، برانکس، کوینز و استاتن آیلند تشکیل شده است که مجموعاً کمی برزگتر از شهر تهران و در حدود ۷۸۰ کیلومتر مربع است. مرکز اصلی سازمان ملل متحد در کلان شهر نیویورک و همچنین مجسمه آزادی، مهم ترین نماد ایالات متحده آمریکا در نیویورک واقع شده است.

منبع:

مشرق

باکس شناور "همچنین ببنید"

روز جهاني كوهستان

كوهستان

كوهستان مظهر استقامت و عظمت، مکانی ساكت، مقدّس، پر رمز و راز است كه آرامش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *