خانه / سرای دانش / تربیتی / اصیل‌ترین روش‌های تربیتی برای کودکان

اصیل‌ترین روش‌های تربیتی برای کودکان

اصیل‌ترین, روش‌های, تربیتی, برای, کودکان تربیت كودك یكی از كهن‌ترین هنرها و جدیدترین دانش‌هاست. تركیب این هنر سنتی با دانش مدرن، مهارتی ظریف را می‌طلبد. تربیت كودك باید براساس دو محور متفاوت و در عین حال وحدت یافته شكل گیرد. اگر می‌خواهید فرزندتان در برابر مسوولیت‌های خود بی‌توجه نباشد، در قبال مسوولیت‌های او بیش از حد حساسیت نشان ندهید. اگر می‌خواهید زودتر به هدف‌های تربیتی‌تان برسید، آهسته و تدریجی حركت كنید. معمولا پدران و مادران بر اثر حمایت و محبت، نمی‌توانند كودك را به قدر كافی به خود واگذارند. در محبت كردن، میانه‌رو باشید، زیرا بنای تربیت متعالی براساس محبت متعادل پایه‌ریزی می‌شود.

ما نباید كودك را دانش‌اندوز بار آوریم، بلكه باید او را در برابر صحنه‌ها و تجربه‌هایی قرار دهیم كه خود بیندیشد و دریابد و گاه با احتیاط و به اندازه، او را راهنمایی كنیم تا به جای اندیشه‌آموزی، اندیشه‌ورزی را پیشه كند.ژرف‌ترین و پایدارترین آثار تربیتی، در غیرمستقیم‌ترین روش‌های تربیتی است.

در تربیت اصیل، الگوهای عملی، مؤثرتر از آموزش‌های گفتاری هستند.اصیل‌ترین روش‌های تربیتی، طبیعی‌ترین، ساده‌ترین و صمیمی‌ترین آن ها است.

تربیت واقعی كودك، باید خود انگیخته به جای دگرانگیخته، طبیعی به جای تصنعی، اكتشافی به جای اكتسابی، تدریجی به جای دفعی، درونی به جای برونی و تجربی به جای ذهنی باشد.كودك باید به‌گونه‌ای تربیت شود كه كار خوب به آسانی از او سر بزند، نه این‌كه با اكراه به آن تن دهد.

هر فردی به همان اندازه موفق است كه می‌خواهد. خواستن و نیاز به موفقیت را در كودك زیادكنید، زیرا احساس نیاز به پیشرفت، مهم‌تر از دستیابی به پیشرفت است.كیفیت ارائه مفاهیم تربیتی، مهم‌تر از كمیت آن است. پیام‌های تربیتی اثرگذار حتی اندك، بهتر از پیام‌های طولانی و پی درپی است.هدف تربیت، پرورش و تقویت حس كنجكاوی كودك است. این حس در فطرت كودك به ودیعه نهاده شده است. مربی با تحریك آن، زمینه پیدایش و تقویت آن را فراهم می‌آورد.یكی از هنرهای اصلی در تربیت كودك، انتقال مهارت خویشتنداری به اوست تا بتواند در میانه بحران‌ها، بی‌ثباتی‌ها و سختی‌های زندگی، یك پارچگی، پایداری و تعادل خویش را حفظ كند.كودك باید در دوران كودكی بقدر كافی كودكی كند. هرگونه شتاب‌زدگی برای خروج زودرس از این مرحله، به تاخیر در رشدیافتگی و بزرگمنشی او می‌انجامد.تربیت كودك یكی از كهن‌ترین هنرها و جدیدترین دانش‌هاست. تركیب این هنر سنتی با دانش مدرن، مهارتی ظریف را می‌طلبد.

تربیت كودك باید براساس دو محور متفاوت و در عین حال وحدت یافته شكل گیرد. یكی، سهل‌گیری و واگذاری و دیگری، سختگیری و كنترل با رعایت حد اعتدال. رمز بزرگ و هنر ظریف در برقراری ارتباط میان این دو شیوه متضاد، پرورش متعادل كودك در دست‌یابی به شخصیت رو به كمال است.

زندگی در گذر است. كودكان این گل‌های باغ زندگی‌ زاده می‌شوند و لحظه لحظه رشد می‌كنند و تو ای مادر! ای پدر! ای باغبانان عشق! اگر نسیم مهرتان برآنان نوزد؛ اگر دست محبتتان این گل‌ها را ننوازد؛ اگر پر و بالتان برایشان گشوده نشود و اگر از سرچشمه زلال عشقتان سیراب نشوند، خواهند پژمرد و آن روز اشك جانسوز باغبان خواهد بود كه با دست‌های خود، گل‌های زندگی‌اش را پرپر می‌كند. شما را به خدا به این گل‌ها برسید. فردا دیراست.

منبع:

جام جم آنلاین

باکس شناور "همچنین ببنید"

لبّیـك

لبّیـك

ابونصربزنطی می‌گوید: خدمت امام رضا (ع) عرض كردم: فدایت شوم؛ چند سالی است كه از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *