خانه / سرای دانش / تربیتی / خدا و دنیای كودكان

خدا و دنیای كودكان

خدا, دنیای, كودكانآیا تا به حال كودكان را در حال دعا كردن دیده اید؟

منظره كودكان ۵-۴ ساله كه دست های كوچك خود را به سوی آسمان بلند كرده اند بسیار تماشایی و دلنشین است. در حالی كه گاهی بزرگ سالان در دعا كردن دچار اهمال می شوند ولی به نظر می رسد كه قلب این كودكان سرشار از ایمان است. به  واقع كه شگفت انگیز می باشد!

كودكان در مورد خداوند چه می دانند؟

ژان پیاژه، پیشتاز سوئیسی محقق رشد كودكان معتقد است كودكان درك درستی از خدا ندارند و او را موجودی عظیم الجثه و نسخه جادویی والدین خود می دانند ولی تحقیقات جدید نشان می دهد كه پیاژه، كودكان را دست كم گرفته است. كودكان ۴ ساله می دانند كه دعا كردن با آرزو كردن متفاوت است و در واقع مكالمه ای میان انسان و خدا محسوب می شود. در این سن كودكان احترام خاصی برای قادر مطلق قائل هستند و به خوبی می دانند كه اوست كه كوهها را آفریده است. كودكان در ۶-۵ سالگی به این باور می رسند كه خداوند همه چیز را می داند، حتی چیزهایی را كه بزرگترها نمی دانند. كودكان مدرسه ای اعتقاد دارند كه خداوند كنترل زندگی آنها را مستقیما در دست دارد. جالب اینجاست كه كودكان در فرهنگ های مختلف همین احساس را دارند و از این نظر میان كودكان آسیایی و سایر قاره ها تفاوتی دیده نمی شود.

در واقع والدین نقش مهمی در شكل گیری اعتقادات فرزند خود ایفا می كنند. اگر كودك از استقلال نسبی برخوردار باشد احساس می كند كه مهار زندگی اش در دست های خود اوست. چنین كودكانی خدا را موجودی مهربان و قابل احترام می دانند كه به هیچ عنوان ترسناك نیست. از سوی دیگر اگر والدین سخت گیری زیادی از خود نشان دهند از نظر كودكانشان، خداوند موجودی خشمگین، قدرتمند و مجازات كننده خواهد بود. لازم به ذكر است دختران بیشتر از پسران تحت تاثیر این مساله قرار می گیرند و در مجموع مادران نسبت به پدران نقش پررنگ تری ایفا می كنند. كودكانی كه رابطه تیره ای با والدین خود دارند- یا از وجود پدر یا مادر خود محروم هستند- خدا را جایگزین آنها می بینند.از نظر آنهاخدا موجودی مراقب، حامی، مهربان و قابل اعتماد است. از طرف دیگر در بیشتر موارد نحوه رابطه نوجوانان با والدین شان بر ارتباط آنها با خداوند تاثیر می گذارد.یكی از محققان اعتقاد دارد خدای نوجوانان خدایی قضاوت كننده، ناسازگار و سختگیر است و آنها دیدی نسبتا منفی در مورد او دارند. در هر صورت مذهب نقش مهمی در نحوه پرورش كودكان ایفا می كند. حتی والدینی كه مسائل مذهبی را چندان جدی نمی گیرند نیز بر اهمیت این موضوع واقف هستند.مذهب به زندگی افراد مفهوم می دهد و آنها با استفاده از آن می توانند به سوالاتی در مورد ماهیت و سرنوشت خود پاسخ دهند. این افراد معمولا نسبت به سرنوشت خود گله و شكایتی ندارند.با این وجود باید میان خرافات و مذهب تمایز قائل شد. یادتان باشد تنها مذهب است كه نقش مثبتی در زندگی و اعتقادات افراد بازی می كند.

ترجمه از آذر شایان

باکس شناور "همچنین ببنید"

ذی‌قعده

ذی‌قعده

ماه یازدهم بهارسالکان در تقویم قمری است.[۱] بهاری که از ویژگی هایش برتری دادن این …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *