دوشنبه , ۱ بهمن ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / امام مهدی(عج)
دشمن اصلی امام مهدی موعود (عج) در آخر الزّمان

امام مهدی(عج)

اصلی ترین, دشمن, مهدی, موعود, آخرالزمان
دشمن اصلی امام مهدی موعود (عج) در آخر الزّمان

اصلی ترین دشمن امام مهدی موعود (عج) در آخر الزّمان: اعتقاد به وجود مبارک یک نجات بخش منتظر، که ظهور خواهد کرد و همه نیروهاى شرّ را منکوب و نابود خواهد ساخت و حکومت عدل را برپا خواهد نمود و مساوات را در سرتاسر زمین برقرار خواهد نمود، وجه مشترک همه ادیان مهم جهان است.

ظهور «دجّال» از علائم قطعی و حتمی ظهور و قیام منجی عالم بشریّت حضرت مهدی(عج) است. در روایات اشاره شده است كه در آخرالزمان دجّال خواهد آمد. در عصر خروج دجّال‌های شیطان‌پرستی، به نام تمدّن، جاهلیّت مدرن را توسعه می‌دهند.  بازار زر و تزویر گرم است. دجّال کیست و آیا در جامعه كنونی ما مصداقی هم دارد؟

دجّال از ریشه «دجل» به معنای دروغ گوی حیله گر است. اصل داستان دجّال دركتاب های مقدس مسیحیان است(۱) در انجیل این واژه بارها به كار رفته و از كسانی كه منكر حضرت مسیح باشند و یا «پدر و پسر» را انكار كنند، به عنوان دجّال یاد شده است. به همین جهت در ترجمه انگلیسی كتاب های مقدس مسیحی، واژه آنتی كریست(Anti christ) یعنی ضدمسیح به كار رفته است.

در روایات زیادی از اهل سنّت، خروج دجّال از نشانه های برپایی قیامت دانسته شده است.(۲) در كتاب های روایی شیعه، تنها دو روایت در مورد خروج دجّال به عنوان یكی از علائم ظهور حضرت مهدی(عج) آمده است.(۳) كه هیچ یك از آن ها از نظر سند معتبر و قابل قبول نیست. بنابراین، از نظر منابع شیعی، دلیل معتبری بر این كه خروج دجّال یكی از علائم ظهور باشد، وجود ندارد؛ امّا درعین حال با توجّه به روایات زیادی كه در منابع اهل سنّت آمده است؛ احتمال این كه اصل قضیه دجّال به طور اجمال صحت داشته باشد؛ وجود دارد البته حتی اگر اصل قضیه دجّال صحت داشته باشد، بی تردید بسیاری از ویژگی هایی كه برای آن بیان شده، افسانه به نظر می رسد. پس، اصل قضیه دجّال امری محتمل و ممكن، می نماید. اكنون این سؤال مطرح است كه مقصود از دجّال چیست؟ درباره مصداق و ماهيّت این واژه دو احتمال وجود دارد:

  1. با توجّه به معنای لغوی «دجّال» مقصود از آن نام شخص معینی نیست؛ بلكه هركسی كه با ادعاهای پوچ و بی اساس و با تمسك به انواع اسباب حیله گری و نیرنگ درصدد فریب مردم باشد، دجّال است. براین اساس، دجّال ها متعدد خواهندبود. وجود روایاتی كه در آن سخن از دجّال های متعدد رفته است، این احتمال را تقویت می كند؛ مانند: قال رسول الله(ص) یكون قبل خروج الدجّال نیف علی سبعین رجالا.(۴) پیش از خروج دجّال، بیش از هفتاد دجّال خروج خواهندكرد. بنابراین احتمال، در حقیقت قضیه دجّال بیانگر این مطلب است كه در آستانه انقلاب امام مهدی(عج) افراد حیله گر برای نگه داشتن فرهنگ و نظام جاهلی، همه تلاش خود را به كار می گیرند تا با تزویر و حیله گری مردم را نسبت به اصالت و تحقق آن انقلاب و استواری رهبریش، دچار تردید سازند. این كه درهمین روایات تأكید شده است: «هرپیامبری امت خویش را از خطر برحذر داشته است»، خود تأییدی دیگر بر همین احتمال است كه مقصود از دجّال، هر شخص حیله گر و دروغ گویی است كه قبل از خروج حضرت مهدی(ع) درصدد فریب مردم است.
  2. دجّال، كنایه از كفر جهانی و سیطره فرهنگ مادی بر همه جهان است. استكبار با ظاهری فریبنده و با قدرت مادی، صنعتی و فنی عظیمی كه در اختیار دارد، سعی می كند مردم را فریب دهد و مرعوب قدرت و ظاهر فریبنده خود كند. بر این اساس است كه پیامبران امت های خود را از فتنه دجّال بیم داده اند.« ما بعث الله نبیا الا و قد انذر قومه الدجّال…؛(۵) هیچ پیامبری مبعوث نشد مگر آن كه قومش را از فتنه دجّال برحذر داشت»، درحقیقت آنان را از افتادن دام مادیت و ورطه حاكمیت طاغوت و استكبار جهانی بر حذر داشته اند. پس احتمال می رود منظور از دجّال- با آن شرایط و اوصافی كه دراین روایات برای او شمرده شده- همان استكبار جهانی باشد؛ مثلا در اوصاف دجّال گفته شده: «كوهی از طعام و شهری از آب به همراه دارد كه این معنا شاید كنایه از امكانات عظیم و گسترده ای كه استكبار در اختیار دارد، باشد.(۶)

پی نوشت ها:

  • ۱٫ رساله یوحنا، باب۲، آیه۲۲
  • ۲٫ سنن ترمذی، ج۴، ص۵۰۷-.۵۱۹
  • ۳٫ كمال الدین صدوق، ص۵۲۵ و .۵۲۶
  • ۴٫ كنزالمعال، ج ۱۴، ص.۲۰۰
  • ۵٫ بحارالانوار، ج۵۲، ص.۲۰۵
  • ۶٫ ر ك به: چشم به راه مهدی، مركز انتشارات دفتر تبلیغات قم، جمعی از نویسندگان، ص.۲۸۹ و دادگسترجهان، ابراهیم امینی، ص ۲۲۳

باکس شناور "همچنین ببنید"

«اشعۀ مرگ»

اشعۀ حیات

به پرتوهای نور با طول موج کوتاه که در پرتونگاری از آن استفاده می‌شود، «اشعه» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 13 =