خانه / آیین زندگی / ازدواج / 20 نکته درمانی

20 نکته درمانی

20, نکته, درمانیسخنان سودمند مانند افشاندن تخم گندم، هر چند آب و هوا و زمین به رویاندن و بار آوردن دانه ها یاری نکند باز در گوشه و کنار خرمن، سنبل ها و خوشه های معدود سر دهد و خواهد رویید. ازدواج از مهم ترین انتخاب ها در زندگی هر فرد است. انتخابی که نیاز به شناخت و آشنایی طرفین در آن ضرورت دارد و هر یک از دختر و پسر باید در دامنه ای از زیر بناهای اعتقادی، اخلاقی، خانوادگی، فکری و شخصیتی دارای همسانی و هماهنگی با یکدیگر باشند.

درست است که وجود برخی از تفاوت ها هم می تواند به رشد افراد و جذابیّت ارتباطی بیافزاید اما روان شناسان امروزه معتقدند که شباهت ها خیلی بیش از تفاوت ها در موفقیت امیز بودن یک ازدواج موثر است. لذا لازم است تا وجوه مشترک خود را در حیطه های بالا بررسی نمایید. چه این که اگر افراد در بعد اعتقادی از فاصله و اختلاف زیادی برخوردار باشند می تواند این ازدواج را با خطر مواجه سازد . یکی از حیطه های مهم مورد بررسی در ازدواج پس از زیر بنای اعتقادی، می تواند شخصیت افراد باشد.

می‌گویند اگر دنبال همسر ایده‌آل‌تان می‌گردید، راهش این است که اول، شخصیت خودتان را بشناسید و بعد براساس شخصیت خودتان، دنبال شخصیتی بگردید که با شما سازگار باشد. اگر شما هم این تئوری را قبول دارید، با ما همراه شوید. اگر ویژگی های زیر را دارید، ازدواج نكنید. هرگز ازدواج نکنید. اگر چنین هستید، صبر كنید.

هر یک از موارد زیر، برای صاحبش احساس بدبختی، بیچارگی، مستاصل بودن، نگرانی، اضطراب، رنج، غم، غصه، اشک و گریه، افسرده بودن، بی تفاوتی، ناامیدی، احساس گناه، حسادت، خیالبافی و… به همراه خود  می آورد. لذا قبل از این که مجبور باشید به خاطر فرار از انتخاب، دچار بهانه تراشی و مشکلات ناشی از آن شوید، بیایید برای انتخاب هایتان برنامه ریزی کنید. مشورت کنید و شروع به تکاپو و فعالیّت نمائید. اگر نخواهید که هزینه های متناسب با انتخاب خود را بپردازید، به ناچار مستاصل و درمانده می شوید و یا این که می بایست با انتخابی که دیگران برایتان می کنند، بسازید. اگر شما هم این تئوری را قبول دارید، با ما همراه شوید:

1. اگر در خانواده و زندگی مسئولیت كاری را به عهده نمی گیرید یا در مسئولیت های محوّله تعلّل می ورزید. (تنبلی و بی مسئولیتی)

2. اگر با خانواده، ارتباط سازنده و راضی كننده ندارید و نتوانسته اید تعامل قابل قبولی ایجاد نمائید.(عدم تعامل و ارتباط اجتماعی صحیح با دیگران)

3. اگر در زندگی، مرتب شغل عوض كرده اید، با دوستانتان قطع رابطه نموده اید، رشته تحصیلی خود را تغییر داده یا ترك تحصیل كرده اید، علائق خود را نیمه كاره رها كرده اید.(عدم ثبات فكری، احساسی و رفتاری)

4. اگر تصور می كنید، افكار؛ احساس و رفتار همسرتان را در آینده به دلخواه خود تغییر می دهید.(خطای شناختی)

5. اگر به دنبال همسر مناسبی هستید به نحوی كه در زندگی مشتركتان در آینده با هیچ گونه مشكلی مواجه نشوید.(خطای شناختی)

6. اگر در پی كسب لذت و علائق خود، كارها و مسئولیت هایتان بر دوش دیگران قرار می گیرد.(اصالت لذت، و عدم مسئولیت پذیری)

7. اگر فقط منطق و طرز نگرش خویش را قبول دارید و در برابر دیگران حالت دفاعی یا حالت تهاجمی می گیرید و قادر به درك افكار، احساس و رفتار دیگران نیستید.(واكنش دفاعی و خود میان بینی)

8. اگر نقاط ضعف و نقاط قوت خود را به صورت شفاف نمی بینید.(عدم خودآگاهی)

9. اگر تا كنون با نظرات، انتقادات و پیشنهادات دیگران، تغییری در رفتار های شما ایجاد نشده است.(عدم مدیریت خود یا خود مدیریتی)

10. اگر مسائل كاری شما مانع ارتباط دوستانه، و ارتباط دوستان شما مانع ارتباط صمیمی در خانواده(خانواده پدری) می شود یا مسائل و مشكلات شخصی شما در تمام حوزه های زندگیتان تاثیر می گذارد و در هم تنیده می گردد.(مشكل در تقسیم وظایف و تعارض نقش ها)

11. اگر به هیچ وجه قادر به تغییر برنامه های از قبل طراحی شده خود نیستید(حتی اگر شرایط تغییر كند) و بسیار متعصب، خشك و غیر قابل انعطاف هستید.(‌عدم انعطاف پذیری لازم)

12. اگر قادر به درك احساسات، رفتار و افكار خانواده، دوستان و همكارانتان(كه متفاوت از شما عمل می كنند)، نمی باشید.(عدم اگاهی اجتماعی)

13. اگر بیشتر به جای شنیدن، صحبت و بیشتر از آن كه سعی كنید دیگران را بفهمید، سعی دارید كه دیگران شما را درك كنند.(عدم مدیریت رابطه)

14. اگر بسیار هیجان طلب هستید و صرفاً، هیجانات شما را به سویی می كشاند و قادر به تعویق انداختن خواسته هایتان نیستید.(خود یا اگو ضعیف، هوش هیجانی پائین)

15. اگر برای رفتار، احساس و گفتار خود روش و برنامه ای ندارید و منفعلانه و واكنشی نسبت به دیگران عكس العمل نشان می دهید.(رفتار بی تعقل یا انعكاسی، مشكل در شیوه حل مسئله)

16. اگر عادت دارید به جای حل مشكلات از آنها فرار كنید یا اجتناب بورزید یا واكنش شما به مسائل بی تفاوتی هست.(پاسخ اجتنابی به رویدادها)

17. اگر در آینه نگاه دیگران، شما فردی غرغرو، سرزنش گر، وابسته، احساساتی، بدبین، گوشه گیر، پرخاشگر، دمدمی مزاج، خودخواه، گوشت تلخ، غمگین یا تكانشی(كسی كه یكباره بدون مقدمه و از روی احساس دست به عملی می زند و پیامدهای آن را نمی سنجد) به نظر می آئید.(اختلال شخصیت)

18. اگر فكر می كنید، از میان چند میلیارد ساكنین كره زمین، فقط و فقط یك شخص مناسب شماست و ارزش ازدواج دارد و در غیر این صورت زندگی شما بی معنا شده و باید بمیرید یا تا آخر عمر مجرد بمانید.(خطای شناختی، عدم كنترل احساس، هوش هیجانی ضعیف)

19. اگر بدون اینكه خود را دقیقاً‌ ارزیابی كنید و بشناسید،‌دنبال همسر مناسب می گردید.(‌عدم شناخت خود)

20. اگر وضعیت فعلی اتان راضی كننده نیست و برای رهایی و فرار از موقعیت، اقدام به ازدواج می كنید.(مشكل در شیوه حل مسئله)

به چشم هایمان باید، یاد بدهیم که از دیدن کوه، دشت، آسمان، دریا، سبزه، زمین، ستاره، ماه،  خورشید، انسان ها و… لذّت ببرند. از دست هایمان بخواهیم که مزّه نوازش کردن را حسّ کنند. گوش هایمان را نجوا کنیم که لذّت شنیدن آوای پرندگان، صدای گرم مادر بزرگ، موسیقی باران و خنده های شادی بخش کودکانه فرزندان را بشنوند. با پاهایمان صمیمانه دشت را بدویم، کوه ها را بپیمائیم، عصای ضعیفان و تکیه نیازمندان شویم. با زبانمان کلام التیام بخش غم دیدگان شویم و لذّت ببریم همان طور که از گفتن جمله؛«دوستت دارم» هیجان زده می شویم.

تنفس لذّت بخش هوای بهاری، بوی پائیز و نوازش برف بر صورتمان، همه و همه می توانند موجب احساسی باشند که  موجب آرامش زندگی در کالبد منجمد و وابسته امان شود و ما را از تک بعدی بودن  و چسبندگی به اشیاء و افراد رهایی بخشد. عشق به مفهوم لذّت بردن از همه هستی و هستی آفرین در کمال رهایی و آزادگی است، بدون ترس از دست دادن شی یا فردی خاص. بر دست پینه بسته پدر و بر پیشانی پر چروک مادرت بوسه بزن. گل را ببو، باران را حس کن و آسمان پرستاره را به تماشا بنشین. دست نوازشت را بر سر کودک یتیم بکش و سینه ات را سنگ صبور دوستان کن. گستره آسمان را دلیل کوچکی غم هایت بدان و  شرم “پدری خجالت زده از دست خالی در پیش کودکانش” را به خود بیفزا. لایحه علمت را چون نسیم بهاری بین هم نوعانت منتشر کن. روی گشاده و لبخندت  را، ارزانی مردمان خسته از کاری کن، که هنگام غروب در خیابان های شلوغ با چشمانی خواب آلود رو به خانه دارند. آرامش بخش کسانی باش که با تو مرتبطند. به نوعی که اگر جهان را ترک کنی، شکاف نبودنت را حس کنند.  با این وجود دیگران را وابسته به خودت نکن و آن ها را مالامال عشق کن. آن ها را بزرگ تر از آنی بنما که شی یا فردی آن ها را به خود وابسته کند. عشق را از هر کجا شروع کنید به زودی متوجّه می شوید بسیار سیّار و روان است و همه آفرینش را در خود جای می دهد. وقتی عشق چنین عظیم و بزرگ است، پس در انحصار شئی یا شخصی نیست،  که آن را از ما بگیرد و ما را تنها بگذارد. همه هستی در وجود ماست، پس،  از دست دادن هیچ چیز،  موجب کاستی در این بی نهایت عشق ما، نمی شود. ارزش تو به اندازه آن چیزی است که به آن دل می بندی پس مواظب باش که به کمتر از بی نهایت عشق، دل بسته نشوی.

منبع:

همدردی

باکس شناور "همچنین ببنید"

ازدواج ملكه بطحاء

ملكه بطحاء

ازدواج ملكه بطحاء، یکی از مسائل اجتماعی و فرهنگی، مانند؛ مسائل دیگری که در طول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *