چهارشنبه , ۲۶ دی ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / راه موفقیّت / راهی برای استجابت دعا

راهی برای استجابت دعا

راهی, برای, استجابت, دعا چرا دعاها و راز و نیازهای برخی افراد به مقصد اجابت نمی رسد؟

با عنایت به تأكیدات شارع مقدس، آیات و روایات فراوانی مؤمنان را برای رفع حوائج و خواسته هایشان به دعا و نماز توصیه كرده اند، چرا برخلاف این توصیه، انتظار مورد نظر از این ادعیه برآورده نشده و به مقصد اجابت نمی رسد و چه بسیارند راز و نیازهایی كه نیازها و حوائج مورد نظر را رفع نمی كنند؟! به طور كلی دلایل عدم استجابت دعا را در حدی كه مربوط به بحث رزق و روزی است به نحو اجمال ذیلا مطرح می كنیم:

۱٫ مخالفت با حكمت خداوند

در عین حالی كه انسان ها موظف به دعا كردن و استفاده از این وسیله معنوی اند و اثربخشی دعا جزء تقدیرات خداوند است، اما گاهی اجابت نشدن دعا نیز جزء تقدیرات الهی است. كارگردان امور جهان تنها خداوند است كه مقررات حكیمانه او در قالب مقدرات، كار جهان را به سامان می رساند. دعاها و خواسته هایی كه در چارچوبه حكمت و تدبیر فراگیر او جای می گیرند، جامه عمل می پوشند، اما دعاها و خواسته هایی كه خارج از این چارچوبند باز هم براساس تقدیری از تقدیرات او، ناتوان از تحقق وقوع اند. بنابراین دعا حكمت و مصلحت الهی را نمی تواند تغییر دهد. امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه دعای سیزدهم خطاب به خداوند می فرماید: یا من لاتبدل حكمت الوسایل. ای كسی كه حكمت تو، با وسایل تغییر نمی كند.

۲٫ دعای بدون پشتوانه عملی

از جمله دعاهایی كه برخلاف حكمت خداوند است، دعایی است كه بدون پشتوانه عملی و تلاش و كوشش متناسب باشد. در واقع گویی آن دعا جایگزین كار و تلاش شده باشد، كه یقینا بی تأثیر است و آثار عملی بر آن مترتب نخواهد شد و به استجابت نخواهد رسید. امام صادق(ع) در این زمینه می فرماید:«دعای سه گروه مستجاب نمی شود كه از جمله آنها دعای فردی است كه در منزل خود نشسته و دعا می كند، خدایا روزی مرا برسان! و خداوند در جواب می فرماید: آیا برای تو راهی برای طلب روزی قرار ندادم؟(۱)

۳٫ ضعف اعتقادی

گاهی دعاهای بزرگ از قلب های ضعیف و كم اعتقاد برمی خیزد و دعاكننده بدون اطمینان و اعتقاد كافی بر تحقق وعده های الهی، لب به دعا می گشاید و دست به دعا بلند می كند. این گونه دعا بیش از آن كه از قلب برخیزد از دهان خارج می شود و بیش از آن كه ریشه در اعتقادات و ایمان فرد داشته باشد، در زبان و ظاهر او جا دارد. از همین رو است كه این صداها در محدوده زمین محصور می ماند و توان به آسمان رسیدن را ندارد. دعایی به آسمان می رسد كه از قلبی آسمانی برخاسته باشد. علی(ع) پس از سفارش مؤمنان به گشودن درهای نعمت خداوند با استفاده از كلید دعا اضافه می كنند: «هرگز كندی اجابت خداوند تو را ناامید نكند، چرا كه عطای خداوند به اندازه نیت (تو) است. (۲) بنابراین كندی پاسخ خداوند به دلیل كندی و ضعف نیت و اعتقاد دعاكننده است. هر چقدر دعا قوی باشد، اجابت نیز قوی تر است و برعكس.

منابع:

۱٫ اعلام الدین فی صفات المومنین، ص ۱۶۲٫

۲٫ نهج البلاغه، نامه ۳۱٫

باکس شناور "همچنین ببنید"

تدبّر

مفهوم تدبّر

برای هر انسانی «تدبّر در قرآن» اصلی بنیادین و بی‌بدیل در تعامل با قرآن برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 15 =