خانه / مناسبت ها / قمری / مقام والاى مادر در قرآن

مقام والاى مادر در قرآن

مقام, والاى, مادر, قرآننوع دستورهایى كه اسلام به زن ومرد مى‏دهد، در عین حال كه یك راه مشتركى براى هر دو قائل است ولى راه مخصوص را هم از نظر دور نمى‏دارد، وقتى احترام به پدر و مادر را بازگو مى‏كند، براى گرامى داشت مقام زن، نام مادر را جداگانه و بالاستقلال طرح مى‏كند. قرآن كریم مى‏فرماید: امّا یبلغن عندك الكبر احدهما او كلاهما فلا تقل لهما اف و لا تنهرهما و قل لهما قولا كریما(۱) اگر یكى از آن دو یا هر دو، در كنار تو به سالخوردگى رسیدند به آن ها حتّى«اوف‏» مگو و به آن ها پرخاش مكن و با آن ها سخنى شایسته بگوى.

و در بخشى دیگر مى‏فرماید: ما سفارش كردیم به انسان كه احسان را نسبت‏به پدر و مادر فراموش نكند:و وصینا الانسان بوالدیه احسانا (۲) و انسان را نسبت‏به پدر و مادرش به احسان سفارش كردیم. و قضى ربك الا تعبدوا الّا ايّاه و بالوالدین احسانا (۳) پروردگار تو مقرر كرد كه جز او را مپرستید وبه پدر ومادر خود احسان كنید. و در جاى دیگر احسان به پدر و مادر را در كنار عبادت حق یاد مى‏كند:ان اشكر لی و لوالدیك (۴)شكر گزار من وپدر ومادرت باش.

اما با همه این تجلیل‏هاى مشترك، وقتى مى‏خواهد از زحمات پدر ومادر یاد كند، از زحمت مادر سخن مى‏گوید، نه از زحمت پدر، آنجا كه مى‏فرماید:و وصّینا الانسان بوالدیه احسانا حملته امه كرها و وضعته كرها و حمله و فصاله ثلاثون شهرا (۵)زحمات سى ماهه مادر را مى‏شمارد، كه: دوران باردارى، زایمان، ودوران شیرخوراگى براى مادر دشوار است. وهمه اینها را به عنوان شرح خدمات مادر ذكر مى‏كند.

قرآن كریم به هنگام یادآورى زحمات حتى اشاره‏اى هم به این موضوع ندارد كه: پدر زحمت كشیده است.بنابراین، آیات قرآن كه در مورد حق شناسى از والدین آمده است‏بر دو قسم است: یك قسم حق شناسى مشترك پدر ومادر را بیان مى‏كند وقسم دیگر، آیاتى است كه مخصوص حق شناسى مادر است، قرآن كریم اگر درباره پدر حكم خاصى بیان مى‏كند فقط براى بیان وظیفه است، نظیر:و على المولود له رزقهن و كسوتهن بالمعروف (۶)خوراك وپوشاك مادران به طور شایسته به عهده پدر فرزند است.ولیكن هنگامى كه سخن از تجلیل وبیان زحمات است، اسم مادر را بالخصوص ذكر مى‏كند.

آیة الله عبدالله جوادى آملى

پی نوشت ها:

۱٫ اسراء، ۲۳٫

۲٫ احقاف، ۱۵٫

۳٫ اسراء، ۲۳٫

۴٫ لقمان، ۱۴٫

۵٫ احقاف، ۱۵٫

۶٫ بقره، ۲۳۳٫

منبع:

زن در آینه جلال و جمال، صفحه ۱۷۷

باکس شناور "همچنین ببنید"

صعود به ملکوت

صعود به ملکوت

از معجزاتی که به‌تصریح قرآن رخ‌داده، معراج پیامبر (ص) است. در سوره‌های ‏«اسراء» اولین آیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *