خانه / مناسبت ها / قمری / سال‌روز شهادت حضرت زین‏ العابدین (ع)

سال‌روز شهادت حضرت زین‏ العابدین (ع)

سال‌روز, شهادت, حضرت, زین‏ العابدینامام چهارم، حضرت زین‏العابدین (ع)؛ پنجمین روز شعبان سال سی و هشتم هجری قمری پا به عرصه‏ی گیتی نهاد و در 12 محرم چشم از جهان فرو بست و به دیدار معبود شتافت.
پرستش بی‏همانند آن حضرت و نماز و نیایش بسیار، آن نواده‏ی پیامبر(ص) را به زین‏العابدین، زینت پرستش‏گران نام‏آور ساخته است. دعا به درگاه حضرت کبریا و پرستش یگانه‌ی بی‏همتا، از ویژگی‏های آن حضرت چنان جلوه و شکوهی داشت که به زین‏العابدین شهرت یافت.
نمایش شکوفایی و بالندگی روح انسان در ساختار نیایش، ویژگی دیگر آن حضرت بود. در هنگامه‏ای که امت اسلامی از حادثه‏ی دردناک عاشورا اندوه زده سر در گریبان داشتند، آن‏چه می‏توانست جان‏های تشنه و دردآشنا را از افسردگی رهایی بخشد، تن شستن در آبشار پرطراوت نیایش بود.
نیایش می‏توانست مفاهیم بلندمرتبه و ارزشمندی را در واژه‏های پرشکوه خود جای دهد و برای تشنگان معرفت به ارمغان آورد. «صحیفه‏ی سجادیه» یادگار امام سجاد، همان بزرگ‏مرد دوران اختناق بنی‏امیه، نیایش‏های عارفانه‏ی آن حضرت را در خود گرد آورده است.
به راستی در دوران سختی و اختناق، کدام سلاح را کارآمدتر از نیایش می‏توان به کار بست؟ هر چند پرداختن به عبادت و نیایش، حضرت سجاد(ع) را از انجام کارهای دیگر به ویژه رسیدگی به نیازمندان بازنمی‏داشت. چنان بود که پس از شهادت آن حضرت، هویت یاری‏رسان نیازمندان در شبانگاه بر مردم آشکار شد، راه آن بزرگ‏مرد جاودانه و روحش شاد.
منبع:
یاران امین، جوان، آذر ماه 1390، شماره 74

باکس شناور "همچنین ببنید"

Zaynab bint Ali

بانوی خردمند

حضرت زینب (س) در مدینه به دنیا آمد. آن حضرت از مکتب پدر و مادر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *