خانه / اسوه ها / میلاد پیامبر (ص)

میلاد پیامبر (ص)

میلاد, پیامبررسول خدا(ص) روز جمعه هفدهم ربیع الأول در عام الفیل به دنیا آمد. ولادت پیامبر(ص)  در سى و چهارمین سال سلطنت انوشیروان، پادشاه ایران بود. وی مزدك و اطرافیان او را كشت، زنادقه(۱) را هلاك كرد. تولّد حضرت پیامبر(ص) با هشتمین سال سلطنت عمرو بن هند پادشاه عرب مصادف بود.كنیه‏ پیامبر(ص) ابو القاسم بود. هنگامى كه ابراهیم فرزند پیغمبر(ص) متولّد شد، جبرئیل نزد آن حضرت(ص) را با ” السلام علیك یا أبا ابراهیم” سلام داد.نسب آن حضرت(ص) “محمد بن عبد اللَّه بن عبد المطلب بن هاشم بن عبد مناف بن قصىّ بن مرة بن كعب ابن لؤى بن غالب بن فهر بن مالك بن النضر بن كنانة بن خزیمة بن مدركة بن الیاس‏ ابن مضر بن نزار بن معد بن عدنان”  حضرت پیامبر(ص) فرمود: هر گاه نسب من به عدنان رسید توقف كنید. ام سلمه زوجه پیغمبر(ص) گفت: از پیغمبر شنیدم، فرمود: عدنان بن ادد بن زید بن ثرا بن أعراق الثرى،«ثرا» نام گیاهى است و «اعراق الثرى» هم اسماعیل بن ابراهیم علیهما السّلام می باشد. عدنان همان؛ ادّ بن ادد بن الیسع بن همیسیع بن سلامان بن نبت بن حمل بن قیدار بن اسماعیل ابن ابراهیم بن تارح بن تاخور بن ساخور بن ارعواء بن فالغ بن عابر (این همان هود پیغمبر است) بن شالخ بن ارفخشذ بن سام بن نوح بن لمك بن متوشلخ بن اخنوخ (این شخص ادریس نبى بوده) بن یارد بن مهلائیل بن قینان بن أنوش بن شیث بن آدم ابو البشر علیه السّلام است.مادر حضرت رسول(ص) «آمنه» دختر وهب بن عبد مناف بن زهرة بن كلاب ابن مرّة بن كعب بن لؤى بن غالب می باشد.پیغمبر(ص) را ابتداء «ثویبة» كنیز ابو لهب شیر داد. ثویبه اسلام اختیار كرد و در سال هفتم هجرت از دنیا رفت. این زن قبل از حضرت رسول(ص) حمزة بن عبد المطلب را نیز شیر داده بود. حمزه از حضرت رسول(ص) چهار سال بزرگ تر بود.پس از ثویبة «حلیمه» دختر عبد اللَّه بن حارث از قبیله سعد بن هوازن حضرت(ص) را شیر می داد.جدّه پیغمبر(ص) – مادر عبد اللَّه – «فاطمه» دختر عمرو بن عائذ بن عمران بن مخزوم و مادر عبد المطلب «سلمى» دختر عمرة از بنى نجار و مادر هاشم «عاتكه» دختر مرة بن هلال از بنى سلیم و مادر قصى و زهره نیز «فاطمه» دختر سعد از قبیله ازد بودند.حضرت خاتم النبیین(ص) روز بیست و هفتم رجب در حالى كه چهل سال از عمر شریفش گذشته بود، رسالت خود را به جهانیان اعلام فرمود و آنان را به توحید دعوت كرد.  در روز دوشنبه بیست و هشتم صفر سال یازدهم از هجرت هنگامى كه شصت و سه سال از عمرش می گذشت دار فانى را وداع گفت و به جوار پروردگار شتافت.(۲)

میلاد نورحضرت محمد (ص)نظراتتان را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید:

یمنا؛ پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امینْ (ص): انتقادات، پیشنهادات و مطالب خود را به نشانی ادمین کانال: @yomnaadmin ارسال نمایید. آدرس تلگرام:  t.me/Yomna_ir

پانویس:

۱٫ زندیق: معرب، گروهی از مجوس که خدای را دو گویند یا قائل به نور و ظلمت اند، یعنی نور را مبداء خیرات و ظلمت را مبداء شرور دانند. (منتهی الارب) (ناظم الاطباء) (از آنندراج) (از غیاث) (از کشّاف اصطلاحات الفنون). این کلمه از زند گرفته شده و آن کتابی است به پهلوی از زردشت مجوس. (از منتهی الارب) مگر صحیح این است که معرب زندی است، یعنی آن که اعتقاد به زند کتاب زرتشت دارد که قائل به یزدان و اهرمن بود و موافق قاعده ? تعریب قاف را در آخر زیاده کرده اند، چون وزن فعلیل بالفتح در کلام عرب ندیده، لهذا حرف اول را که زای معجمه است کسر داده اند… در خیابان نوشته که زندیق بالکسر معرب زندیک است و آن مرکب است از زند بالفتح که نام کتاب زرتشت است و یای نسبت و کاف تصغیر برای تحقیر و کسر اول بجهت تعریب است .(غیاث آنندراج) معرب زندی است یعنی آن که اعتقاد به زند، کتاب زردشت دارد و قائل به یزدان و اهرمن بود. (کشاف اصطلاحات الفنون) یا آن که به آخرت و به ربوبیت ربّ ایمان ندارد. (منتهی الارب). آن که ایمان حقّ تعالی و آخرت نداشته باشد. (غیاث) (از آنندراج) (از کشاف اصطلاحات الفنون). ملحد. بی دین. غیرصالح. دهری. (ناظم الاطباء). ملحد. دهری. بی دین. ج، زنادقه.(فرهنگ فارسی معین). بة مجاز بمعنی بی دین و از دین برگشته و مختلط المذهب اطلاق کرده می شود. (غیاث) (از آنندراج). بعد ها برای هر ملحدی استعمال گردیده است. (منتهی الارب). زندیق فارسی معرب است و اصل آن زنده کردن؛ یعنی معتقدان به دوام دهر. و رجوع به المزهر سیوطی و المعرب جوالیقی ص ۱۶۶شود: پس قضای ایزدی چنان بود که در عهد او مزدک زندیق پدید آمد. (فارس نامه ? ابن بلخی ص۸۴)
۲٫ زندگانى چهارده معصوم(ع) /عزیزالله عطاردى /اسلامیه /تهران /۱۳۹۰ق /چ اول‏ /ص۱۰­۴

باکس شناور "همچنین ببنید"

پاکان قیام

قیام پاکان

آیا تا حال فکر کرده‌اید که چرا اهل‌بیت (ع)، افراد مخالف قیام کربلا را بانام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *