خانه / بهارانه / جنگل زیبای حرا؛ جزیره قشم

جنگل زیبای حرا؛ جزیره قشم

جنگل, زیبای, حرا, جزیره, قشمجنگل‌های حَرّا در حوالی جزیره قشم، بندرپل، جزیره هرمز و بندرخمیر مجموعه‌ای از درختان سر سبز حرا به چشم می‌خورد که با آبراهه‌هایش با پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی اش از منابع توریستی و دیدنی استان می‌باشد و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند و یكى از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران است.
به روایتی این گیاه اسطوره ای که از اشک چشم آدم روییده است، حرا نام دارد و در زبان لاتین به افتخار دانشمند، پزشك و فیلسوف شهیر ایرانی؛ بوعلی سینا، این نام را بر آن نهاده اند. این درختچه در سواحل و مرداب های ساحلی مصر، عربستان و سواحل جنوب ایران، دیده می شود. حرا در ۸ منطقه حفاظت شده بین المللی ایران می روید که در این میان جنگل های همیشه سبز دریایی حرا در حاشیه شمالی غربی قشم، از زیباترین گردشگاه های خلیج فارس به شمار می آید. به این گیاه در بندر عباس حرا، در بلوچستان تمر و در بعضی از نقاط تول گفته می شود. به عربی نیز آن را شوری و شوره می نامند.
حرا، گیاهی از تیره شاه پسند است. دانه آن روی درخت مادر می روید و نهال تولید می کند، سپس از درخت جدا می شود و داخل مرداب می افتد.
جنگل های دریایی یكی از عجیب ترین عناصر طبیعی خلقت هستند. در این جنگل ها درختانی در ناحیه جذر و مدی زیست می كنند و از آب شور بهره می گیرند. عجیب تر اینكه گه گاه بخش اعظم آنها به زیر آب شور دریا فرو می رود اما همچنان به حیات خود ادامه می دهند.
عده ای عقیده دارند این درختان طی سالیان دراز تكامل، از دست آسیب های آدمی، به بستر گلی سواحل و آب شور دریا پناه برده اند. این جنگل ها بیشتر از درختانی تشكیل شده اند كه حرا نام دارند. حرا گونه ای درخت مانگرو است كه در سواحل شمالی قشم به كثرت و فراوانی دیده می شود.
جنگل حرا بر دریا و آب شور قرار دارد و این سازش با آب شور و شرایط نامناسب، از حرا یك گیاه استثنایی ساخته است. درختان حرا، در قسمتهای كم عمق، كنار و روی تپه های جزیره مانندی كه هنگام پایین رفتن آب دریا از آب بیرون می مانند قرار گرفته اند. عمق آب این مناطق از یك تا یك و نیم متر تجاوز نمی كند؛ بنابراین جنگل هنگام بالا آمدن آب دریا، در آبهای نیلگون خلیج فارس به حالت شناور می ماند و با فروكش كردن آب دریا به مدت ۶ تا ۷ ساعت مانند جنگل های مناطق خشك نمایان می شود.
گیاهان حرا برگهایی با ظاهر بیضی شكل و قاعده ای باریك (دوكی شكل) رویه سبز و براق دارند و پشت برگها نیز سفید یا خاكستری رنگ است. طول این برگها حدود ۵ تا ۵/۷ سانتی متر است. میوه حرا، بادامی شكل است و به یك خامه باریك منتهی می شود. گل های آن نیز به رنگ طلایی با ۴ گلبرگ می باشد كه هر گلبرگ بیشتر از چند میلی متر طول ندارد و عطری شیرین و خنك، تا شعاع چند متری اطراف آن پراكنده می شود. بنا بر تحقیق آنوبانینی گیاه حرا كه گاه به عنوان علوفه برای خوراك چهارپایان استفاده می شود دارای چندین فایده دارویی و صنعتی نیز است. از آن جمله می توان به استفاده از آن در درمان جذام و همچنین برخی بیماریهای پوستی اشاره نمود.
گفته می شود كه حرا را یك ایرانی از هندوستان به ایران آورد و در نزدیكی بندر لافت قشم كاشت. زیبندگی حراها بیشتر در جزیره قشم به خصوص مثلث لافت، گورزین و كوران است. این جنگل از بندر لافت تا روستای طبل در نواری به عرض ۵۰ تا ۵۰۰ متر كشیده شده و محدوده‌ای برابر ۱۵۰ كیلومتر و مساحتی معادل ۷ هزار و ۲۳۶ هكتار را در بر گرفته است. امكان سفر دریایی و تفریحی در بین درختان حرا و دیدن بیش از ۱۰۰ گونه از پرندگان بومی و مهاجر، زیبایی خاصی به سیاحت مسافران می‌دهد.
منابع:
سازمان منطقه آزاد قشم
بانک اطلاعات نشریات کشور
دایره المعارف جامع گردشگری ایران
سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس

باکس شناور "همچنین ببنید"

آبسالان

آبسالان

روزها و جشن های مختلفی در اسفند ماه برای ایرانیان مهم و ارزشمند بوده که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *