خانه / مناسبت ها / قمری / ماه عجیب
ماه عجیب

ماه عجیب

ماه ذیحجّه، ماه عجیبی است؛ ماه دعا، ماه مناجات، ماه یادآوری میقات پروردگار با پیامبر بزرگ[است]؛ اوج این حرکتِ تضرّع و دعا و توسّل هم روز عرفه است که آن جا شاهد گفت‌وگوی امام بزرگوار و شهیدمان با خدای متعال هستیم -دعای عرفه، با آن مضامین بلند- بعد هم روز[عید] قربان، یادآوری قربانی بزرگ: بعد وارد دهه‌ دوّم ذیحجّه می‌شویم، دهه‌ غدیر، ماجرای عجیبی است؛ این ماه مهمّی است؛ و مقدّمه‌ ماه محرّم. از این فرصت ها استفاده‌ معنوی کنیم. ذوالحِجّة(ذیحجّه)، آخرین ماه در ترتیب تقویم هجری قمری و از ماه‌های حرام که در دین اسلام، فضایل بسیاری برای آن نقل شده است. «ذیحجّه» به معنی “صاحب حجّ” به این نکته اشاره دارد. آیین حجّ در روزهای هشتم، نهم و دهم این ماه انجام می‌گیرد. ذی‌الحِجّه یا ذیحجّه الحرام(به عربی: ذوالحِجّة) دوازدهمین و آخرین ماه از ماه‌های قمری است. این ماه یکی از ۴ماه حرام است. قرآن در سوره «وَالفجرِ وَ لَیالٍ عَشر» به آن سوگند یاد کرده، شب‌های دهه اوّل و جایگاه خاصّ ذیحجّه در این ماه است. در احادیث ائمه(ع) روایات بسیاری پیرامون فضیلت دهه اول ذیحجّه و ثواب برخی اعمال و عبادات دینی در این ایام آمده است. این ماه از ماه‌های شریف و برجسته سال است. از آن جا که مناسک حجّ در آن انجام می‌شود ذیحجّه نام گرفته‌است. دهه نخست آن از ایام معروف سال و روز‌های ویژه حجّ و زیارت خانه خدا است. عید قربان، عید غدیر، ماجرای مباهله و بسیاری از رویدادها و مناسبت‌های مهم دینی و مذهبی در این ماه قرار گرفته‌اند.در بعضی از روایات آمده است، شب‌های ده گانه‌ای که قرآن در سوره «وَالفجرِ وَ لَیالٍ عَشر» به آن سوگند یاد کرده، شب‌های دهه اوّل این ماه است. خداوند در سوره حجّ آیه ۲۸ ضمن بیان فریضه حجّ، سخن از «أیام مَعْلُومات» گفته است که مؤمنان باید در آن به یاد خدا باشند. یکی از تفسیرهای معروفِ «أیام مَعْلُومات» در روایات، ۱۰روز اوّل ذیحجّه است. که نشان دهنده عظمت روزها و شب های این دهه دارد. پیامبر(ص) فرمود: «عبادت و کار نیک در هیچ ایّامی به‌اندازه این ایّام(۱۰روز اوّل ماه ذیحجّه) فضیلت ندارد.»(۱)
آثار اطمینان به فضل الهی
شماها اغلب جوانید، دل هایتان پاک است، روح‌هایتان صافی است، آلودگی‌هایتان نسبت به امثال ما که عمری گذرانده‌ایم، کمتر است؛ با توجّه به کلام خدای متعال؛ فضل خدا را بخواهید در همه‌ امورتان -در امور شخصی، در امور اجتماعی، در امور سیاسی، در امور بین‌المللی- و خدای متعال پاسخ خواهد داد.(۲) وقتی شما اطمینان به فضل الهی و برکات الهی پیدا کردید، اوّلین خاصیّتش این است که احساس قدرت می‌کنید، احساس نیرومندی می‌کنید، ضعف و ترس و مانند اینها از شما دور می‌شود؛ خیلی با عظمت است، خیلی با ارزش است. احساس دیگری که در شما به وجود می‌آید، چون متّکی به خدا، متّکی به قدرت لایزال، متّکی به نعمت بی‌زوال هستید، ایجاد امید است، در شما امید به وجود می‌آید، امید رشد می‌کند، دل شما روشن می‌شود به نور امید؛ وقتی امید بود، توکّل بود، اعتماد‌به‌نفس بود، اتّکاء به قدرت الهی بود، آن‌وقت یک ملّت، شکست‌ناپذیر می‌شود؛ یک انسان، تبدیل می‌شود به یک عنصر لایزال از لحاظ اقتدار، از لحاظ حرکت، از لحاظ پیشرفت. راز این که این‌همه به ما در کلمات ائمّه‌ اطهار(ع) و در دعاها به توسّل به خدای متعال و توکّل به خدای متعال و تضرّع پیش خدای متعال تحریض(۳) شده است، این است؛ وقتی شما به خدا متّکی بودید، خدایا! آنهایی که در دنیا توانسته‌اند خودشان را در مقابل طوفانها نگه دارند، بخشی از قوّت تو به آنها داده شده است، پس، از آن به ما هم عنایت کن؛ در دعا -در صحیفه‌ سجّادیّه- امام سجّاد(ع) به ما یاد می‌دهند این‌جوری دعا کنید، این‌جوری بخواهید.(۴) اینکه ما را توصیه می‌کنند به دعا کردن، به تضرّع کردن، برای این است که گم نکنیم خودمان را، خطا نکنیم؛ خودتان را کوچک نشمرید، ضعیف نشمرید؛ اگر متّکی به منبع لایزال قدرت و ثروت باشید، آن‌وقت دیگر هیچ احتیاجی به کسی ندارید:  بارخدایا! ما را به بخششت از بخشش بخشندگان بی‌نیاز گردان و به پیوندت وحشت گسستن از دیگران را از ما بازگردان تا با بخشایشت به دیگران نگراییم و در پناه عزتت از هیچ کس نهراسیم»(۵) همه‌ دنیا هم که رو برگردانند، شما قدرتمندید. یک ذرّه از این احساس در ملّت ایران به وجود آمده، چهل سال است که در مقابل قدرت‌های پُررویِ وقیحِ بی‌شرمِ متکبّرِ دنیا، با قدرتِ تمام ایستاده است. آنچه من و شما در این مقوله داریم، یک اندکی از بسیار است؛ هرچه بیشترش کنیم، این اقتدار و این توانایی بیش تر می‌شود.

پانویس:

* بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اقشار مختلف مردم، ۱۳۹۷/۵/۲۲

 1. صافّات، آیه‌ ۱۰۷؛ «وَ فَدَیناهُ بِذِبحٍ عَظیمٍ‌؛ و او را در ازای قربانی بزرگی باز رهانیدیم»، قلائد النحور: ج ذیحجّه ، ص ۳۷۵٫ فیض العلام: ص ۱۱۳، ارشاد: ج ۲ ص ۶۶٫ اعلام الوری: ج ۱ ص ۴۴۵٫ مسار الشیعة: ص ۱۷٫ فیض العلام: ص ۱۱۲٫ بحار الانوار: ج ۴۴ ص ۳۶۳، ارشاد: ج ۲ ص ۶٫ اعلام الوری: ج ۱ ص ۴۴۵٫ مسار الشیعة: ص ۱۷٫ بحار الانوار: ج ۴۴ ص ۳۶۳٫، بحار الانوار: ج ۴۴ ص ۳۶۶٫ و بحار الانوار: ج ۴۵ ص ۳۸۰-۳۸۴٫ فرسان الهیجاء ج ۲ ص ۲۳۵ – ۲۳۸٫، منتخب التواریخ: ص ۱۵۹.
 2. نساء، بخشی از آیه‌ ۳۲؛ «وَ سئَلُوا اللهَ مِن فَضلِه؛ و از فضل خدا درخواست کنید…»
 3. برانگیختن تمایل یا انگیزه
 4. اِنَّمَا یَکتَفِی‌ المُکتَفونَ‌ بِفَضلِ قُوَّتِکَ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اکفِنَا وَ اِنَّما یُعطِی المُعطونَ مِن فَضلِ جِدَتِکَ فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اَعطِنَا؛ صحیفه‌ سجّادیّه، دعای پنجم
 5. اللّهُمَّ اَغنِنا عَن هِبَهًْ الوَهّابینَ بِهِبَتِکَ وَ اکفِنَا وَحشَهًْ القاطِعینَ بِصِلَتِک؛

منابع:

 1.  یمنا
 2. پژوهشکده باقر العلوم
 3. بعثه مقام معظم رهبری
 4. الغدیر، علامه امینی
 5. عبقات الانوار فی امامة الائمة الاطهار (حدیث الغدیر)، میر حامد حسین کنتوری لکنهویی
 6. غدیر در آیینه کتاب، محمد انصاری
 7. چهارده قرن با غدیر، محمد باقر انصاری
 8. همگام با پیامبر در حجة الوداع، حسین واثقی
 9. الغدیر و المعارضون، سید جعفر مرتضی عاملی
 10. الغدیر فی الإسلام، محمد رضا فرج اللّه حلفی نجفی
 11. شرح و تفسیر خطبه پیامبر اکرم در غدیر خم، سید محمدتقی نَقَوی
 12. قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر قمی،‌دار الکتاب، قم، ۱۳۶۷ش
 13. سید بن طاووس، الاقبال باعمال الحسنه، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی
 14. مصباح المتهجّد و سلاح المتعبّد، طوسی، محمد بن الحسن، مؤسسة فقه الشیعة، بیروت، ۱۴۱۱ق.
 15. مسعودی، علی بن الحسین، مروج الذهب و معادن الجوهر، تحقیق، داغر، اسعد، قم، دار الهجرة، چ۲، ۱۴۰۹ق.
 16. دانشنامه جهان اسلام، ج۱۹.

باکس شناور "همچنین ببنید"

روزگار جوانی

روزگار جوانی

روزگار جوانی بهترین و شایسته‌ترین مرحله‌ی زندگی است و نقش محوری در سازندگی آدمی دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *