خانه / مناسبت ها / شمسی / امیر پزشکان
امیر پزشکان

امیر پزشکان

امیر پزشکانآن گاه که دردمندی سلامت خود را بازیابد
آن گاه که دستی به نشان شکر به آسمان بلند شود
ملائک تو را می ستایند

«پزشک» با شوق و رنج می آموزد تا رنج انسان را به شوق و آرامش برساند. ایران با تاریخی چند هزار ساله و فرهنگی  دینی، همواره کانون پرورش و ظهور دانش مندانی برجسته بوده است. آنان با خلق آثاری جاودانه، زمینه پیشرفت علوم مختلف را در سطح جهانی پدید آورده اند. یکی از آن چهره های جهانی. شیخ الرئیس ابوعلی سیناست که با تألیف کتاب هایی گران بها در علوم مختلف، خدمات شایانی به جهان علم کرده است. یکم شهریور ماه سال روز ولادت “امیر پزشکان” بزرگ دانشمند و طبیب برجسته نامدار جهان اسلام شیخ الرّئیس ابوعلی سینا و روز پزشک است. ابوعلی ‏سینا، نه تنها یکی از بزرگ ‏ترین فیلسوفان جهان، بلکه از برجسته ‏ترین چهره‏ های تاریخ پزشکی است. مهمّ ‏ترین اثر وی در پزشکی(کتاب قانون) سال ها در معتبر ترین دانشگاه های جهان تدریس می شده است. اول شهریورماه هر سال، به مناسبت بزرگ داشت ابن سینا، حکیم و پزشک سرآمد روزگاران، روز پزشک نام گذاری شده است. روز اول شهریورماه، به پاس بزرگداشت ابوعلی سینا ستاره پرفروغ عرصه طبّ در ایران، روز پزشک نام گذاری شده است. ابوعلی سینا حکیم، فیلسوف، طبیب و دانشمند بزرگ ایرانی که در جهان غرب به نام(Avicenna) و با لقب “امیر پزشکان” شناخته شده است، در ماه صفر ۳۷۰ه.ق در شهر بخارا به دنیا آمد. در دنیای امروز كمتر ملّتی است كه به مفاخر گذشته خود توجّه نكند زیرا یكی از علایم حیات و زنده بودن ملّت ها ملتفت بودن و توجه داشتن به مفاخر گذشته فلسفی، علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و ملّی آن هاست كه این گذشتگان با وجود گذشت روزگار و سیر زمان و وقوع حوادث نا گوار با هزاران خون دل برای اینده گان خود به میراث گذاشته‏ اند كه باید آن را گرامی و عزیز داشت و بارور ساخت. مهمّ ترین اثر وی در پزشکی، کتاب قانون(القانون فی الطّبّ) است که آن را پیش از سال ۴۰۶ ه.ق، یعنی در حدود ۳۵سالگی تألیف کرده است. ابن سینا در قسمتی از وصیت نامه خود به ابوسعید ابوالخیر آورده است: «باید دانست که افضل حرکات نماز است و بهترین سکنات روزه و نافع ترین خیرات و مبرات صدقه و پاکیزه ترین خوبی ها تحمل سختی ها و باطل ترین سعی ها لجاج است و بهترین اعمال آن است که از نیت خالص صادر گردد و بهترین نیت آن است که از علم حاصل شود. جود و بخشش به قدری که مقدور باشد، مطلوب است و برای مساعدت مردم ارتکاب اموری که خلاف طبع باشد رواست. در اوضاع شرعی و احترام به سنت های الهی و مواظبت بر عبادات بدنی، به هیچ وجه تقصیر جایز نیست. حکمت و دانش اساس و مایه برتری انسان است بر غیر و در تحصیل دانش معرفت الهی بر همه چیز مقدم است؛ زیرا شرافت هر علمی بسته به موضوع آن است.» هم چنین شیخ الرئیس عشق و علاقه خود را به مولا علی(ع)چنین بیان می کند:

تا باده عشق در قدح ریخته اند
واندر پی عشقْ عاشق انگیخته اند
با جان و روان بوعلی، مهر علی
چون شیر و شکر به هم برآمیخته اند
بر صفحه چهره ها خط لم یزلی
معکوس نوشته اند نام دو علی
یک لام و دو عین، با دویای معکوس
از حاجب و عین و اَنف با خطّ جلیّ(۱)

آن گاه که دردمندان سلامت خود را بازیابند

آن گاه که دستانی به نشان شکر به آسمان بلند شود، ملائک تو را می ستایند

«پزشک»

با شوق و رنج می آموزد تا رنج انسان را به شوق و آرامش برساند

«پزشک» 

ضامن سلامت جامعه و فرشته نجاتی است که درد را التیام می بخشد

یاد و نام ابوعلی سینا، حسین بن عبدالله معروف به ابوعلی یا ابن سینا، ملقّب به شیخ الرّئیس، رئیس العُقلا و شرف الملک، این دانشمند بزرگ را گرامی می داریم و روز پزشک را به همه پزشکان بزرگوار، این سخت کوشان عرصه علم و عمل، تبریک می گوییم

۱۰۳۸مین سال تولد ابن سینا

اول شهریور

۱۰۳۸مین سال تولد ابن سینا

روز

«پزشک» 

بر طبیبان فرزانه و جامعه پزشکی تلاش گر ایران اسلامی مبارک باد

اول شهریورماه هر سال، به مناسبت بزرگداشت ابن سینا، حکیم و پزشک سرآمد روزگاران، روز پزشک نامگذاری شده است؛ همو که به اعتراف همه عالمان شرقی و غربی، در ردیف بزرگ ترین دانشمندان تمام دوره های تاریخی این کره خاکی قرار دارد. درباره اش گفته اند که: «هیچ یک از علوم زمان برای وی بیگانه نبود» و خود می گوید که در ۱۸سالگی، تمام دانش های زمانه را فرا گرفته و بر آن ها چیره شده بود؛ به طوری که سال ها بعد گفت: «آن چه در آن زمان می دانستم، به همان گونه است که اکنون می دانم و تا به امروز چیزی بر آن نیفزوده ام» و این شعر را انشا کرد:

از قعر گل سیاه تا اوج زُحَل           کردم همه مشکلات عالم را حَل
فارغ گشتم ز قید هر مکر و حیل   هر بند گشوده شد، مگر بند اجل

پانویس:

  1. قسمتی از وصیت ابن سینا به ابوسعید ابی الخیر

منابع:

  1. یمنا
  2. حوزه نت
  3. پایگاه کتاب شناسی طهور
  4. مجله گلبرگ، بهمن ۱۳۷۹، شماره ۱۱، امام علی(ع) در آیینه شعر فارسی(۲)

باکس شناور "همچنین ببنید"

روزگار جوانی

روزگار جوانی

روزگار جوانی بهترین و شایسته‌ترین مرحله‌ی زندگی است و نقش محوری در سازندگی آدمی دارد. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *