خانه / مناسبت ها / شمسی / اهداء زندگی
اهداء زندگی

اهداء زندگی

اهداء زندگیblood مایعی سرخ رنگ که در رگ های بدن جانداران جریان دارد و تغذیة بدن از آن تأمین می شود. خون مرکب از گلبول های سرخ و سفید است. بدن برای زنده ماندن به خوراک و اکسیژن نیازمند است ولی فقط بودن غذا در معده و بودن اکسیژن در شش‌ها کافی نیست، بلکه این دو باید به همه نقاط بدن برسند و خون این عمل یعنی رساندن آن مواد به همه بدن را برعهده دارد. خون در لوله‌هایی به نام رگ جریان می‌یابد. قلب، خون را در رگ‌ها به جریان می‌اندازد.[۱] مایع قرمز رنگ خون  از چندین عنصر متفاوت تشکیل یافته که هریک عمل خاصّی را انجام می دهند. خون را می توان به صورت کامل مصرف نمود یا آن را به اجزای تشکیل دهنده اش تقسیم نمود به نحوی که هر واحد از خون اهدایی را می توان برای بیش از یک بیمار مورد استفاده قرار داد. در حدود ۷ الی ۸درصد وزن بدن را خون تشکیل می‌دهد و در انسان بالغ بطور متوسط ۵لیتر از حجم بدن را خون تشکیل می‌دهد.[۲] اولين مركز مستقل انتقال خون جمعيت شير و خورشيد سرخ ايران در تهران خيابان ناصرخسرو جنب مدرسه دارالفنون در تاريخ پانزدهم بهمن ۱۳۴۱ آغاز بكار نمود و اين روز را(روز جمع آوري خون) نام نهادند. در مرداد ۱۳۵۳شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف سامان بخشیدن به وضع آشفته خون رسانی و به منظور ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده های سالم و مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند، به خصوص مبتلایان به تالاسمی، هموفیلی و لوسمی به وجود آمد.از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام گذاری شده است. اهداي خون به عنوان «خالص ترين» نمونه رفتار انسان دوستانه در جامعه بوده و اهداكنندگان داوطلب، انسان هايي كه بي هيچ چشم داشتي، ايثارگرانه خون خود را به بيماران مي بخشند تا قطره قطره زندگي را به كام بيماران بنشانند، به زيباترين شكل ممكن درخدمت جامعه انساني برآمده اند. اهدای خون زمانی صورت می‌گیرد که فردی سالم داوطلبانه درخواست کند که مقداری از خونش را برای مصارف درمانی و نجات جان انسان‌ها اهدا کند. بنیانگذار سازمان انتقال خون ایران دکتر فریدون علا بود.[۳]

اهداء زندگی

انتقال خون چیست؟ انتقال خون در پزشکی جنبه حیاتی دارد و در موارد خاصّ توسّط پزشک معالج تجویز می گردد.خون به اجزاء متفاوتی قابل تجزیه است که ممکن است به تنهایی یا به طور کامل در شرایط مختلفی به بیماران تزریق گردد. اجزاء خون به طور عمده عبارت اند از: گلبول های قرمز(برای کم خونی ها یا خونریزی ها)، پلاکت ها(برای بیماری های خونریزی دهنده، هنگامی که شمارش پلاکتی کاهش یافته است) وپلاسما(که برای تأمین پروتئین های خون به کار می رود). یک قطره خون به یک قطره جوهر قرمز می‌ماند، ولی ساختارش به سادگی ساختار جوهر نیست بلکه مواد گوناگون در آن هست. قسمت مایع خون قرمز نیست. قرمزی رنگ خون به خاطر گویچه‌های قرمزرنگ فراوان آن است، گلبول های قرمزی که گویچه‌های قرمز نامیده می‌شوند. گلبول‌های قرمز اکسیژن را از شش می‌گیرند و به دیگر نقاط بدن می‌برند. قسمت مایع خون پلاسما نام دارد. قسمت عمده پلاسما را آب تشکیل داده‌است رساندن غذای سالم به همه نقاط بدن و دفع مواد زائد کار مهمّ پلاسما است.

اهداف سازمان انتقال خون:

 1. تأمین خون سالم و کافی
 2. بسیج اهدا کنندگان داوطلب
 3. مشارکت در مراقبت از بیماران
 4. گسترش شبکه پایگاه های انتقال خون
 5. همکاری با بیمارستان ها در حل مشکلات انتقال خون و…

روز اهدای خون

شرایط اهداء:

 1. حداقل وزن ۵۰کیلوگرم
 2. حداقل و حداکثر سن ۱۷و ۶۵سال
 3. فواصل اهداء هر ۸هفته ۱بار، به شرط این که تعداد اهداء از ۴بار در هر سال تجاوز ننماید.

تاريخچه انتقال خون در جهان:

 1. ۱۶۱۶: كشف جريان خون توسط ويليام هاروي
 2. ۱۶۵۶: اولين تزريق خون با پر مرغ به وسيله كريستوفر ورن
 3. ۱۶۶۷: اولين انتقال خون توسط ژان دنيس پزشك فرانسوي دربار لوئي چهاردهم
 4. ۱۶۷۸: اعلام ممنوعیّت انتقال خون با خون ناسازگار توسط پارلمان فرانسه و …
 5. ۱۹۰۰: شناخت گروه هاي خوني توسط كارل لنداشتاينر اتريشي A، B، O
 6. ۱۹۰۲: شناخت چهارمين گروه خوني(AB) توسط دكاسترو و همكارانش
 7. ۱۹۰۷: پيشنهاد كاهش عوارض انتقال خون و انجام آزمايش كراسمچ توسط هكتون
 8. ۱۹۱۲: اعلام راجرر لي در اهدا خون از تمامي گروه هاي خوني به گروه خوني AB
 9. ۱۹۲۶: شروع به كار اولين سرويس انتقال خون در انستيتو صليب سرخ بريتانيا
 10. ۱۹۳۰: اختصاص جايزه نوبل به كارل لند اشتاينر اتريشي كاشف گروه هايABO
 11. ۱۹۳۲: بنا اولين تجهيزات بانك خون در بيمارستان لنينگراد روسيه

پانویس:

 1. مایعی سرخ‌رنگ و مُرکب از گلبول قرمز، گلبول سفید، پلاسما، و ذرات شناور که در تمام رگ‌ها جریان دارد.(زیست‌شناسی) مدخل خون در: پارکر، برتا موریس: فرهنگنامه پارکر. جلد هفتم. ترجمه و تنظیم و نگارش زیر نظر: رضا اقصی. شرکت سهامی کتاب‌های جیبی. با همکاری مؤسسه انتشارات فرانکلین. چاپ اول. ۱۳۴۶ خورشیدی.
 2. «خون چیست؟»‎(فارسی)‎. دانشنامه بریتانیکا (به قلم سی. کولارد کانلی و رابرت اس. شوارتز)، ۲۰۰۸ و «خون»‎(انگلیسی)
 3. دکتر فریدون علا؛ متولد ١٣١٠ و عاشق ایران است، در پاریس؛ جایی که او هیچ وقت خودش را متعلق به آن نمی‌داند و هرجا دست بدهد می‌گوید جایی که آدم به دنیا آمده کجا و وطن اصلی‌اش کجا؛ آن هم وطنی که خانواده و اعضای فامیلش که هرکدام از تاثیرگذارترین‌ها در دوره خودشان بوده‌اند، در آن زندگی کرده و از دنیا رفته‌اند؛ حالا از دکتر مصدق بگیر که عموزاده اوست تا «قوام‌السلطنه» و «وثوق الدوله» که پسرخاله‌های پدر فریدون علا هستند و علی امینی که پسردایی پدرش. پسر نخست‌وزیر ایران در زمان پهلوی دوم؛ این برای معرفی او کافی نیست. خودش به خودش می‌گوید: «بابابزرگ هموفیلیا» و بقیه او را به عنوان بنیانگذار سازمان انتقال خون در ایران می‌شناسند. در مدرسۀ میلتن آکادمی در نزدیکی بوستن امریکا دیپلم متوسطه را می گیرد و بعد به عنوان دانشجوی دوره لیسانس در رشته تاریخ وارد دانشگاه هاروارد می شود. در سال ۱۳۳۱فارغ التحصیل شده ولی تا سال بعد آن جا می ماند چون تصمیم می گیرد، طب بخواند. به دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند می رود، دانشگاهی که به عنوان بهترین دانشکده پزشکی اروپا شهرت داشت. بعد از شش سال در سال ۱۳۳۸فارغ التحصیل می شود. پس از تکمیل دوره انترنی از ولکام تراست یک بورس تحقیقاتی گرفته و مشغول مطالعۀ موارد بیماریهای خونی ناشی از سوء جذب گوارشی می شود و در نهایت تخصص داخلی و خونشناسی را با موفقیت در کالج سلطتنی پزشکان سپری می کند.

منابع:

 1. ایسنا
 2. حیاط خلوت
 3. خون چیست؟
 4. خانواده اسلامی
 5. انجمن علمی انتقال خون ایران
 6. «خون»‎(انگلیسی) دانشنامه بریتانیکا(به قلم سی، کولارد کانلی و رابرت اس، شوارتز)، ۲۰۰۸

باکس شناور "همچنین ببنید"

گام دوم انقلاب

گام دوم انقلاب

انقلاب کبیر اسلامی ایران در حالی چهلمین سالگرد پیروزی خود را پشت سر گذاشت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *