خانه / آیین زندگی / ازدواج / احادیثی برای بانوان متأهل

احادیثی برای بانوان متأهل

احادیثی, برای, بانوان, متأهلپیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: هر زنی که در حجّ و جهاد و دانش اندوزی به شوهرش کمک کند، خداوند پاداشی را که به زن حضرت ایّوب علیه السّلام داده است، به او می دهد.
۱٫ زیور اطاعت به گردن آویز
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «انّ للرّجل حقّا علی امراته اذا دعاها ترضیه واذا امرها(۱) لا تعصیه ولا تجاوبه بالخلاف ولا تخالفه(۲)؛ مرد حقی بر زنش دارد [و آن حق این است که] چنانچه او را صدا زند پاسخ دهد، و هنگامی که او را دستوری دهد سرپیچی نکند و پاسخ مخالف ندهد و با او مخالفت نورزد».
۲٫ باران عشق و محبت
امام رضا علیه السّلام می فرماید: «اعلم انّ النّسآء شتّی فمنهنّ الغنیمة والغرامة و هی المتحببة لزوجها والعاشقة له …(۳)؛ بدان که زنان گوناگونند، برخی از آنان دستاوردی گران بها و تاوان [رنج های آدمی] هستند و این زن کسی است که به شوهرش محبّت می کند و عاشق اوست».
۳٫ رضایت و شفاعت
امام باقر علیه السّلام می فرماید: «لا شفیع للمراة انجح عند ربّها من رضا زوجها(۴)؛ برای زن هیچ شفیعی نزد پروردگارش به اندازه رضایت شوهرش سودمندتر نیست».
۴٫ عطر مهر و محبت
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «للرجل علی المراة ان تلزم بیته وتودده وتحبه وتشفقه وتجتنب سخطه وتتبع مرضاته وتوفی بعهده ووعده(۵)؛ حق مرد بر زن این است که [زن] ملازم خانه او باشد، و به شوهرش دوستی و محبت و دلسوزی کند، و از خشم وی دوری گزیند، و آنچه را مورد رضایت اوست انجام دهد، و به پیمان و وعده وی وفادار باشد».
۵٫ سرانجام ناسپاسی
امام صادق علیه السّلام می فرماید: «ایما امراة قالت لزوجها: ما رایت قط من وجهک خیرا فقد حبط عملها(۶)؛ هر زنی به شوهرش بگوید: من از تو هرگز خیری ندیدم، [ثواب] کارش از بین می رود».
۶٫ لجبازی هرگز
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «خیر نسائکم الودود الولود المؤاتیة وشرها اللجوج(۷)؛ بهترین زنانتان زنی است که با محبت، فرزندآور و سازگار باشد، و بدترین آنان زنی است که لجباز باشد».
۷٫ خشمگین کردن شوهر هرگز
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «طوبی لامراة رضی عنها زوجها(۸)؛ خوشا به حال زنی که شوهرش از او راضی باشد».
۸٫ اذیت نکن
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید:«من کان له امراة تؤذیه لم یقبل الله صلاتها ولا حسنة من عملها حتی تعینه وترضیه وان صامت الدهر وقامت واعتقت الرقاب وانفقت الاموال فی سبیل الله وکانت اول من ترد النار ثم قال: وعلی الرجل مثل ذلک الوزر والعذاب اذا کان لها مؤذیا ظالما(۹)؛ کسی که زنی دارد که [آن زن] به او آزار می رساند، خداوند نماز و کارهای نیک زن را نمی پذیرد تا اینکه به مرد کمک و او را راضی کند، اگر چه این زن تمام عمر را روزه بگیرد و نماز بخواند و بندگان را آزاد و دارایی [اش] را در راه خدا انفاق کند . و این زن نخستین کسی است که وارد آتش جهنم می شود . سپس حضرت فرمودند: مرد نیز چنین گناه و عذابی دارد اگر زنش را آزار رساند و [به او] ستم کند».
۹٫ چگونه می توانی او را غمگین ببینی؟
امام صادق علیه السّلام می فرماید: «. . . سعیدة سعیدة امراة تکرم زوجها ولا تؤذیه وتطیعه فی جمیع احواله(۱۰)؛ خوشا به سعادت و خوشا به سعادت آن زنی باد که شوهرش را بزرگ دارد و به او آزار نرساند و همیشه از شوهرش فرمانبری کند».
۱۰٫ چشم داشت به جا و منطقی
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «لا یحل للمراة ان تتکلف زوجها فوق طاقته(۱۱)؛ برای زن جایز نیست که شوهرش را به بیش از توانایی اش مجبور کند».
۱۱٫ مهمان، با اجازه شوهر
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «ایها الناس ان لنسآءکم علیکم حقا ولکم علیهن حقا حقکم علیهن [ . . . ان ] لا یدخلن احدا تکرهونه بیوتکم الا باذنکم(۱۲)؛ مردم! زن های شما بر شما حقی دارند و شما هم بر آنان حقی دارید . حق شما بر آنان این است که کسی را که شما رضایت ندارید، بدون اجازه به منزلتان وارد نکنند».
۱۲٫ هم به استقبالش برو و هم او را بدرقه کن
مردی خدمت رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم آمد و عرض کرد: همسری دارم که هرگاه وارد خانه می شوم به استقبالم می آید، و چون از خانه بیرون می روم بدرقه ام می کند و زمانی که مرا اندوهگین می بیند می گوید: اگر برای رزق و روزی [و مخارج زندگی ] غصه می خوری، بدان که خداوند آن را به عهده گرفته است و اگر برای آخرت خود غصه می خوری، خدا اندوهت را زیاد کند [و بیشتر به فکر آخرت باشی . ] رسول خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم فرمودند: «ان لله عمالا و هذه من عماله لها نصف اجر الشهید(۱۳)؛ برای خدا کارگزارانی [در روی زمین] است و این زن یکی از کارگزاران خداست که پاداش او برابر با نیمی از پاداش شهید است».
۱۳٫ در این کارها نیز به او کمک کن
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید:
 «ایما امراة اعانت زوجها علی الحج والجهاد او طلب العلم اعطاها الله من الثواب ما یعطی امراة ایوب علیه السّلام(۱۴)؛ هر زنی که در حج و جهاد و دانش اندوزی به شوهرش کمک کند، خداوند آن پاداشی را که به زن حضرت ایوب علیه السّلام داده است، به او می دهد».
۱۴٫ شهری در بهشت خدا
امام صادق علیه السّلام می فرماید: «ما من امراة تسقی زوجها شربة من مآء الا کان خیرا لها من عبادة سنة صیام نهارها وقیام لیلها ویبنی الله لها بکل شربة تسقی زوجها مدینة فی الجنة وغفر لها ستین خطیئة(۱۵)؛ هر زنی که به شوهرش مقداری آب دهد، برای او بهتر از عبادت یک سال است که روزهایش روزه باشد و شب هایش عبادت کند . و خداوند به جای هر مقدار آبی که به شوهرش بنوشاند، شهری در بهشت برایش می سازد و شصت گناهش را می آمرزد».
۱۵٫ تامین امنیت روانی همسر
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «حق الرجل علی المراة انارة السراج واصلاح الطعام وان تستقبله عند باب بیتها فترحب وان تقدم الیه الطست والمندیل وان توضئه وان لاتمنعه نفسهآ الا من علة(۱۶)؛ حق مرد بر زن این است که چراغ خانه را روشن سازد; غذای مطبوع فراهم کند; و تا در خانه اش به پیشواز او برود و به او خوشامد بگوید; و تشت آب و حوله را برای او آماده کند و دست های او را بشوید; و بدون دلیل(عذر شرعی) مانع شوهر نسبت به نفس خودش نشود».
۱۶٫ رحمت خدا از آن کدبانویان است
امام صادق علیه السّلام از پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم روایت می کند:«ایما امراة دفعت من بیت زوجها شیئا من موضع الی موضع ترید به صلاحا نظر الله الیها ومن نظر الله الیه لم یعذبه(۱۷)؛ هر زنی که در خانه شوهرش چیزی را برای سامان دادن وضع خانه جابه جا کند، خداوند نظر [رحمت] به او می کند . و هر کس مورد نظر [رحمت] خدا قرار گیرد، خدا عذابش نمی کند».
۱۷٫ خوشبوترین عطر، زیباترین لباس، نیکوترین زینت
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم درباره حق شوهر بر زن می فرماید: «علیها ان تطیب باطیب طیبها وتلبس احسن ثیابها وتزین باحسن زینتها(۱۸)؛ بر زن است که [برای شوهرش ] خوشبوترین عطرهایش را بزند و قشنگترین لباس هایش را بپوشد، و از زیباترین زینت هایش استفاده کند».
۱۸٫ هنر آشپزی
امام صادق علیه السّلام می فرماید: «خیر نسآءکم الطیبة الریح الطیبة الطبیخ التی اذا انفقت انفقت بمعروف وان امسکت امسکت بمعروف فتلک عامل من عمال الله وعامل الله لایخیب ولایندم(۱۹)؛ بهترین زنان شما زنی است که دارای بویی خوش و دست پختی خوب باشد . هنگامی که خرج می کند، بجا خرج کند، و هنگامی که خرج نمی کند بجا از خرج کردن خودداری ورزد . چنین زنی کارگزاری از کارگزاران خداست و کارگزار خدا نه ناامید می شود و نه پشیمان».
۱۹٫ آرایش فقط برای شوهر
پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و سلّم می فرماید: «ان من خیر نسآءکم . . . المتبرجة من زوجها الحصان عن غیره(۲۰)؛ بهترین زنان شما آن زنی است که برای شوهرش آرایش و زینت می کند، اما از بیگانگان خود را می پوشاند».
۲۰٫ از تو سپاسگزارم
امام صادق علیه السّلام می فرماید: «خیر نسآءکم التی ان اعطیت شکرت وان منعت رضیت(۲۱)؛ بهترین زنان شما آن زنی است که چون به او چیزی داده شود، سپاسگزاری کند و اگر به او چیزی داده نشود راضی باشد».
پی نوشت ها:
۱٫ البته دستورهای شوهر باید مخالف با موازین اسلامی نباشد
۲٫ مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۴۳
۳٫ همان، ج ۱۴، ص ۱۶۱
۴٫ سفینة البحار، ج ۱، ص ۵۶۱
۵٫ مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۴۴
۶٫ وسائل الشیعة، ج ۱۴، ص ۱۱۵
۷٫ مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۱۶۲
۸٫ وسائل الشیعة، ج ۱۴، ص ۱۵۵
۹٫ همان، ج ۱۴، ص ۱۱۶
۱۰٫ بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۲
۱۱٫ مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۴۲
۱۲٫ بحارالانوار، ج ۷۶، ص ۳۴۸
۱۳٫ وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۷
۱۴٫ همان، ص ۲۰۱
۱۵٫ وسائل الشیعة، ج ۱۴، ص ۱۲۳
۱۶٫ مستدرک الوسائل، ج ۱۴، ص ۲۵۴
۱۷٫ وسائل الشیعة، ج ۱۵، ص ۱۷۵
۱۸٫ الکافی، ج ۵، ص ۵۰۸
۱۹٫ وسائل الشیعة، ج ۱۴، ص ۱۵
۲۰٫ بحارالانوار، ج ۱۰۳، ص ۲۳۵
۲۱٫ همان، ج ۱۰۳، ص ۲۳۹
منبع:
پایگاه اطلاع رسانی حوزه

باکس شناور "همچنین ببنید"

ازدواج ملكه بطحاء

ملكه بطحاء

ازدواج ملكه بطحاء، یکی از مسائل اجتماعی و فرهنگی، مانند؛ مسائل دیگری که در طول …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *