خانه / سرای دانش / تاریخی / وسیله‌ بازی‌
وسیلهٔ بازی‌

وسیله‌ بازی‌

وسیلهٔ بازی‌اسباب‌بازی وسیله‌ای برای بازی‌کردن است که به‌طور معمول به‌وسیله کودکان و حیوانات خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و در رشد و شکوفایی استعدادهایشان به آنان کمک می‌کند. کودکان در طی مراحل مختلف رشد، با اسباب‌بازی مهارت های جدیدی یاد می گیرند و علایق مختلف خود را نشان می دهند. البته مورد استفاده قرار گرفتن آنان توسط بزرگسالان و حیوانات غیر اهلی نیز غیرمعمول نیست. اسباب‎بازی‎ بخشی از فرهنگ تربیتی ما هستند. وسایل متعددی به عنوان اسباب بازی تولید می‌شوند اما از هر وسیله‌ای هم نمی‌توان به عنوان اسباب بازی استفاده کرد. اسباب‌بازی‌ها با آدمک‌ها و خانه‌ها و حیوانات‌شان دنیای رنگارنگی هستند که کودکان را به ماجراها و داستان‌های خودشان دعوت می‌کنند؛ داستان‌هایی که خیلی وقت‌ها باید خودت بچه باشی تا راز آن‌ها را بفهمی. اسباب‌بازی‌ها همراه جدانشدنی رشد کودک‌اند و خلاقیت کودک را افزایش می‌دهند و کنجکاوی و میل به جست‌وجو را در او برمی‌انگیزند. هر چند که با رواج فناوری‌های دیجیتال و کوچک‌تر شدن خانواده‌ها، کودکان اقبال کم‌تری به اسباب‌بازی نشان می‌دهند، اما هنوز هم شرکت‌های بزرگی هستند که توانسته‌اند به درون خانه‌ها و اتاق بچه‌ها نفوذ کنند و جایگاه خودشان را داشته باشند. ما معمولا بازی‌ها و اسباب‌بازی‌ها را به نام اختصاصی خودشان می‌شناسیم، مثلا باربی یا آتاری یا مونوپولی. اما اغلب این بازی‌ها محصول شرکت‌های بزرگی هستند که شاید اسم و رسم خیلی از آن‌ها به گوش‌مان چندان آشنا نباشد.

«تاریخچه»
 اسباب بازی سفالی گردونه- از دوره اوروک 4000 تا 3100 پیش از میلاد کشف شده از قبرهای سلطنتی اور- موزه باستان شناسی دانشگاه سیدنی
«گردونه» در دوره اوروک ۴۰۰۰ تا ۳۱۰۰پیش از میلاد، اور موزه باستان شناسی  «سیدنی»

اسباب بازی‌ها ریشه ما قبل تاریخی دارند. در پایگاه‌های باستان‌شناسی عروسک‌هایی که بچه‌ها، حیوانات، و سربازان را تداعی می‌کنند، یافت می‌شوند. در قدیم کودکان برای خویش اسباب بازی می ساختند. نخستین عروسک‌ها که برای نمایش یا به عنوان اسباب بازی استفاده می‌شدند از مواد ابتدایی، مانند؛ گِل، خز یا چوب ساخته می‌شدند. از ماقبل تاریخ فقط تکه‌ای از یک عروسک مرمری با دست‌های متحرّک از دورۀ بابلی‌ها کشف شده است. ۲۰۰۰سال قبل از میلاد مسیح در مقبره‌های مصری، عروسک‌هایی با قطعه‌های صاف چوب یا سفال(متعلق به خانواده‌های ثروتمند) با نقاشی‌های گوناگون تزئین شده‌ و موهایی از جنس گِل یا مهره‌های چوبی داشته اند، یافت شده‌ است. رومیان و یونانیان نیز در مقبره‌های کودکان عروسک دفن می‌کرده‌اند. هنگامی که دختران رومی و یونانی به سنی می‌رسیدند که دیگر با عروسک بازی نمی‌کردند عروسک‌های خود را به الهه گان تقدیم می‌کردند. عروسک‌های قدیمی‌ای که در مقبره‌های کودکان پیدا شده‌اند بسیار ساده‌اند و بیشترشان از گل، تکه‌های پارچه، چوب یا استخوان هستند. عروسک‌های دیگری نیز هستند که از عاج یا موم درست شده‌اند. هدف اصلی در ساخت این عروسک‌ها این بوده است که آن‌ها را هرچه بیش تر واقعی جلوه دهند. در نظر داشتن این هدف منجر به پیدایش عروسک‌هایی با دست‌ها و پاهای متحرک و لباس‌های قابل تعویض شد که به ۶۰۰سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردند. با پایان دوران عروسک‌های باستانی، اروپا تبدیل به بزرگ ترین قطب تولید عروسک شد. بیش تر عروسک‌های اروپایی از چوب ساخته می‌شدند. در قرن‌های ۱۷ و ۱۸میلادی علاوه بر عروسک‌های چوبی عروسک‌های مومی نیز محبوب شدند. مونیخ مرکز اصلی تولید عروسک‌های مومی بود اما نمونۀ ممتازی از این عروسک‌ها بین سال‌های ۱۸۵۰ و ۱۹۳۰میلادی  در انگلیس تولید شد. به دنبال آن عروسک های چینی، بیسک، پلاستیکی و عروسک های امروزی تولید شدند و به بازار راه یافتند.

نظرها، انتقادها و … را در بخش دیدگاه‌ مطرح و به ادمین یمنا ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما :  t.me/Yomna_ir

منابع:

 1. بازی
 2. مُدیسِه
 3. ویکی‌پدیا
 4. دستادست
 5. بازی درمانی
 6. پرورش خلاقيت
 7. انتخاب اسباب‌بازی
 8. اسباب‌بازی‌های مناسب
 9. چرا کودکان دروغ می‌گویند؟
 10. بازی و اسباب بازی دنیای باستان
 11. بهترین اسباب بازی ها برای کودکان

باکس شناور "همچنین ببنید"

شب وصل

شب وصل

چه شبی در ماه‌ِرمضان شب قَدر است؟ چه شبی را قدر بدانیم و موردتوجّه قرار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *