چهارشنبه , ۲۶ دی ۱۳۹۷
خانه / مناسبت ها / قمری / زمان ظهور
ظهور

زمان ظهور

ظهورواژه ظهور از ریشه(ظَ هَ رَ) به معنای؛ «ظاهرشدن» و «آشکار شدن» چیز پنهان است و در اصطلاح به معنای نمایان شدن امام مهدی(عج) پس از غیبت کبرا و پیش از قیام برای برپایی عدل و داد است. بر اساس این معنا، ظهور با قیام متفاوت و در مرحله‌ای پیش از آن قرار دارد. زمان دقیق ظهور مشخص نیست؛ امّا وقوع ظهور، پس از فراگیرشدن نشانه‌هایی ظهور که به علائم ظهور مشهور است، مانند؛ فراگیری ظلم، ستم، فتنه‌ و … در جهان خواهد بود. از پرسش هایی که ذهن و فکر بیش تر انسان ها را مشغول کرده، این پرسش است:

 1. امام مهدی(عج) آیا ظهورش در شرایطی است که اختلاف شدید در عقاید بشر برقرار است؟
 2. امام مهدی(عج)، چگونه نظام های سیاسی گوناگون با توانایی های مختلف را از میان برمی دارد؟
 3. امام مهدی(عج) آیا ظهورش آن قدر نزديك است كه به سالخوردگان و پيران هم بشارت دهيم؛ ظهور را خواهند ديد؟

«در زبور بعد از کتب آسمانی سابق نوشتیم: زمین را بندگان صالح ما به ارث می برند».(۱) این بندگان صالح قائم آل محمد امام مهدی(عج) و یاران او می باشند. «و ما بر آن هستیم که بر مستضعفان روی زمین نعمت دهیم و آنان را پیشوایان سازیم و وارثان گردانیم».(۲) مستضعفان آل پیامبرند که خداوند امام مهدی(عج) آن ها را برانگیزد تا آنان را عزیز و دشمنانشان را ذلیل گرداند. علاوه بر وعده خداوند در قرآن، درباره ظهور امام مهدی(عج)، اهل بیت(ع) هم نخستین زمینه‌سازان ظهور را از دیار سلمان می‌دانند که  از مشرق قیام می‌کنند. امام علی(ع) می فرماید: قبل از ظهور امام مهدی(عج)، آشوب عجیب و جنگ های بسیار خطرناکی در دنیا رخ می دهد. جنگ روی پای خودش می ایستد، دندان هاو پستان خودش را مثل شیر نشان می دهد، یعنی؛ آن آتش افروزان جنگ، نگاه می کنند می بینند این پستان جنگ خوب شیر می دهد و به نفعشان کار می کند، اما نمی دانند که عاقبت این جنگ به ضرر خودشان است. دوشیدنش خیلی شیرین است اما عاقبتش فوق العاده تلخ است. بدانید در زمان ظهور دنیا آبستن حوادثی است که هیچ پیش بینی نمی کنید، نمی شناسید و آگاه نیستید، ولی بدانید هست و خواهد آمد. اول کاری که آن والی الهی می کند این است که عمّال و حکّام را یک یک می گیرد، اعوان خودش را اصلاح می کند، دنیا اصلاح می شود. زمین پاره های جگر خودش را، یعنی؛ هر موهبتی که در خود دارد، از هر معدنی و استعدادی که تصوّر کنید،  هر چه تا امروز مضایقه کرده همه را بیرون می دهد. زمین می آید مثل یک غلام در حالی که تسلیم است کلیدهای خودش را در اختیار او قرار می دهد، یعنی؛ دیگر سرّی در طبیعت باقی نمی ماند مگر این که به دست او کشف می شود، مجهولی در طبیعت باقی نمی ماند مگر این که در آن دوره مکشوف می گردد. آن وقت او به شما نشان خواهد داد که عدالت واقعی یعنی چه. قوانین کتاب و سنّت متروک مانده و به حسب ظاهر مرده و از میان رفته را، زنده خواهد کرد.(۳) هر یک از ائمه(ع) لقبی دارند، امام مهدی(عج) هم لقبی مخصوص به خود دارد که از مفهوم قیام گرفته شده و در جهان قیام می کند: القائم. در اصل ما امام مهدی(عج) را به قیام و عدالت می شناسیم. ظلمی دیگر در کار نیست. همه راه ها، راه های زمینی، دریایی و هوایی امن می شود، چون منشاء این ناامنی ها ناراحتی ها و بی عدالتی هاست. وقتی که عدالت برقرار شود، فطرت بشر فطرت عدالت است، دلیل ندارد که ناامنی وجود داشته باشد. زمین تمام برکات خودش را بیرون می آورد. آیا می دانید ناراحتی مردم آنوقت چیست؟ ناراحتی مردم فقط این است که اگر بخواهند یک صدقه ای بدهند و یک کمکی به کسی بکنند، یک نفر(مستحق) پیدا نمی کنند، یک فقیر در روی زمین پیدا نخواهد شد. یک پیرزن ناتوان، از مشرق تا مغرب مسافرت می کند بدون کوچک ترین آزار و اذیتی.زیاد است. دیگر شرب خمری وجود نخواهد داشت، دیگر زنائی وجود نخواهد داشت، دیگر بشر از دروغ گفتن، غیبت کردن، تهمت زدن، ظلم کردن تنفر دارد. پیش از نهضت و ظهور امام مهدی(عج) دو حادثه رخ می‌دهد که آن دو به منزله نشانه الهی است که آن حضرت آمادگی لازم را جهت ظهور مقدّس خویش آغاز می‌نماید:زمان ظهور

 1. کودتای شام: وقوع کودتایی در سرزمین شام که به رهبری عثمان سفیانی انجام می‌گیرد، اما مردم تصور می‌کنند که این کودتا از نوع کودتاهایی است که در کشورهای عربی و اسلامی اتفاق می‌افتد. ولی یهودیان و غربی‌ها، دشمنان امّت اسلامی آن را گام موثری، در یک پارچه نمودن منطقه پیرامون فلسطین، به دست رژیمی نیرومند از دست نشانده‌های خود به شمار می‌آورند که بتواند با قدرت و توان، در کنترل اوضاع منطقه بکوشد و از عملیات نظامی علیه آن ها جلوگیری نماید، و مهمّ تر از آن این که همین نیروی نظامی منطقه است که در برابر نخستین نیروهای اعزامی ایران که به سوی قدس در حرکتند می‌ایستد و در مرزهای عراق آنان را مشغول می‌سازد.
 2. صیحه آسمانی: ندایی آسمانی است به مردم جهان که همه و اهل هر زبانی به زبان خود آن را می‌شنوند. صدایی است قوی نافذ از آسمان و از هر سمت می‌آید، خفته را بیدار می‌کند و نشسته را بر پا می‌دارد، مردم از این صیحه آسمانی به ناله و فریاد درآمده و از خانه هایشان بیرون می‌آیند تا ببینند چه خبر است…(۴)

پیامبر(ص) در باره آن روز روشن و دوره کمال بشریت می فرماید: امام مهدی(ع) در یک شرایطی می آید که اختلاف در میان بشر شدید و زلزله ها برقرار است. زمین به دست بشر دارد تکان می خورد و خطر، بشریت را تهدید می کند که زمین نابود شود. بعد از آن که پیمانه ظلم و جور پر شد، دنیا را پر از عدل و داد می کند. از او، هم خدای آسمان راضی است و هم خلق خدای آسمان و مردم روی زمین». می گویند: الحمدالله که شر این ظلم ها از سر ما کوتاه شد. ثروت را به طور صحیح تقسیم می کند. گفتند: یا رسول الله یعنی چه به طور صحیح؟ فرمود: عادلانه تقسیم می کند. خداوند دل امت اسلام را مملو از غنا می کند. یعنی خیال نکن غنا و ثروت تنها همان ثروت مادی است، دل ها غنی می شود، فقرها و نیازها و حقارت ها و بیچارگی ها و کینه ها و حسادت ها، همه از دل ها بیرون کشیده می شود.(۵) بسیاری از افراد بشر خیال می کنند که مسئله ظهور امری است مساوی با انحطاط دنیا و بازگشت بشر به قهقرا. قضیه بر عکس است، رقاء فکری و اخلاقی و علمی بشر است، به حکم همه شواهد و ادله ای که از دین به ما رسیده است. همان دینی که موضوع ظهور امام مهدی(عج) را و عدل کلی را برای ما ذکر کرده است این ها را هم ذکر کرده است. وقتی امام مهدی(عج) ظهور می کند خدای متعال دست خود را بر سر افراد بشر می کشد و عقل افراد بشر افزون می شود، فکر و عملشان زیاد می شود. وقتی که وجود مقدس او ظهور می کند دیگر گرگ و گوسفندی در دنیا وجود ندارد، حتی گرگ ها با یکدیگر در صلح و صفا زندگی می کنند. کدام گرگ ها؟ آیا همان گرگ هایی که در بیابان زندگی می کنند؟ یا گرگ های افراد بشر. یعنی گرگ دیگر طبیعت گرگی ندارد، طبیعت گرگی از گرگ گرفته می شود.(۶)

فصل تقسیم
گل و گندم و لبخند
چشم‌ها پرسش بی‌پاسخ حیرانی‌ها
دست‌ها تشنۀ تقسیم فراوانی‌ها
با گل زخم، سر راه تو آذین بستیم
داغ‌های دل ما، جای چراغانی‌ها
حالیا! دست کریم تو برای دل ما
سرپناهی است در این بی‌سر و سامانی‌ها
وقت آن شد که به گل، حکم شکفتن بدهی!
ای سرانگشت تو آغاز گل‌افشانی‌ها!
فصل تقسیم گل و گندم و لبخند رسید
فصل تقسیم غزل‌ها و غزل‌خوانی‌ها…
سایۀ امن کسای تو مرا بر سر، بس!
تا پناهم دهد از وحشت عریانی‌ها
چشم تو لایحۀ روشن آغاز بهار
طرح لبخند تو پایان پریشانی‌ها
قیصر امین پور

نظرها، انتقادها و … را در بخش دیدگاه‌ مطرح و به ادمین یمنا ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما :  t.me/Yomna_ir

پانویس:

 1. وَ لَقَدْ کَتَبْنا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّکْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُها عِبادِیَ الصَّالِحُونَ؛ سوره انبیاء آیه ۱۰۵ .
 2. وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ؛ سوره قصص آیه ۵ .
 3. نهج البلاغه/ خطبه ۱۳۸ .
 4. کورانی علی، عصر ظهور، ۱۳۷۹، ص۲۷۷-۲۷۸ .
 5. “نشانه هایی از دولت موعود” نجم الدین طبسی .
 6. مرتضی مطهری، سیری در سیره ائمه اطهار، صص ۲۳۶-۲۳۳ و ۲۳۰ .

منـابـع:

 1. ويکی شيعه
 2. کورانی علی، عصر ظهور، ۱۳۷۹ .
 3. طهور؛ http://www.tahoor.com
 4. ویکی شیعه؛ http://fa.wikishia.net
 5. مرتضی مطهری، سیری در سیره ائمه اطهار .
 6. وعد صادق؛ http://www.alvadossadegh.com
 7. «العرف الوردی» از  سیوطی و «کنز العمال» از «متقی هندی» .

باکس شناور "همچنین ببنید"

یاس سفید

عطر یاس

یه روز یه باغبونی یه مرد آسمونی نهالی كاشت میون باغچه مهربونی می گفت سفر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =