چهارشنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۷
خانه / آیین زندگی / پارسایی
ماه پارسایی

پارسایی

ماه پارساییوقتی سخنان پیامبر(ص) در خطبه شعبانیه [۱] به این جا رسید: … ای مردم! درهای بهشت در این ماه گشوده است، از پروردگار خود بخواهید که آن‌ها را بر روی شما نبندد … . امام علی(ع) فرمود: من از بین مردم برخاستم و سؤال کردم:

 • بهترین اعمال در این ماه چیست؟
 • بهترین عمل در این ماه ورع و پارسایی، اجتناب از محرّمات الهی و پرهیز از حرام است. آن چه را که خدا تحریم فرموده، از آن ها اجتناب و دوری کند. وارسته باشد و پارسایی پیشه سازد. [۲]

ورع و پارسایی

«ورع» و «پارسایی» درجاتی دارد:

 1. ورع توّابین: درجه‌ی‌ آن که از همه نازل تر است، ورع اهل توبه است که انسان از معصیت می‌پرهیزد و توبه می‌کند و به اطاعت روی می‌آورد.
 2. ورع صالحین: از این بالاتر ورع اهل صلاح است، که از مشتبهات نیز می‌پرهیزد. پیامبر(ص) فرمودند: چیزی که شبهه‌ناک است و کاری که مشتبه است و حلال بودن آن روشن نیست ترک کنید. [۳] غذای شبهه‌ناک و حرف شبهه‌ناک را اگر چه در ظاهر حلال است، ولی چون حلیّتش مشکوک است، ترک کنید، این ورع صالحین است.
 3. ورع متّقین: از ورع صالحین، بالاتر ورع اهل تقوا است؛ که نه تنها از محرّمات و مشتبهات پرهیز دارند بلکه حتی از حلال هایی که انسان را به سوی مشتبه می‌کشاند، نیز می‌پرهیزند.گاهی انسان درباره‌ی‌ افراد سخن می‌گوید، ولی کم کم ممکن است سخن منتهی شد به جایی که احتمال هتک حیثیّت یا غیبت مؤمنی می‌رود، البته باید آن را ترک کند. یا در مسائل مالی کم کم ممکن است دستش به مال مشتبه آلوده شود، ترک کند. آن حلالی را که احتمال می‌دهد کم کم پی‌آمد شبهه‌ناک داشته باشد نیز ترک کند. این ورع اهل تقوی است.
 4. ورع صدّیقین: از این بالاتر ورع صدّیقین است. که از هر چه غیر خداست وارسته‌اند؛ از هر چه غیر حق است پرهیز می‌کنند. اگر قلب جز محبت خدا چیز دیگر نپذیرفت قلب صدیقین است. خدای سبحان فرمود: قلب، یعنی همان لطیفه و جان الهی، در یک انسان دو قلب وجود ندارد. [۴] به ما هم آموختند که از خدای سبحان مسئلت کنید که در این قلب جز محبّت حقّ چیزی راه پیدا نکند.  بار الها قلب مرا به محبت و دوستی خود شیدا و بی‌قرار کن. [۵] این تربیت، تربیت صدّیقین است که قلب، از غیر خدا وارسته باشد.

نظرها، انتقادها و … را در بخش دیدگاه‌ مطرح و به ادمین یمنا ارسال فرمایید.

تلگرام

در تلگرام همراه با ما :  t.me/Yomna_ir

پی نوشت ها:

 1. خطبه پیامبر(ص) در آخرین جمعه ماه شعبان .
 2. امالی صدوق، ص ۸۴ و اقبال الاعمال، سیّد بن طاووس، ج ۱، ص ۲ .
 3. دعْ ما یُریبک إلی ما لا یُریبک؛ وسائل الشیعه، ج ۱۸، ص ۱۲۴ .
 4. ما جعل الله لرجلٍ من قلبیْنِ فی جوفه.؛ سوره‌ی‌ احزاب، آیه‌ی‌ ۴ .
 5. و قلبى بحُبّک مُتیماً؛ از فقرات دعای کمیل .

منابع:

 1. پژوهه .
 2. حوزه نت .
 3. نزول الطاف در ماه رمضان .
 4. رحمت خداوند در ماه رمضان .
 5. حکمت عبادات، آیت الله جوادی آملی .
 6. رمضان، ماه ويژه خداوند، سایت پژوهه پژوهشکده باقرالعلوم .

باکس شناور "همچنین ببنید"

دانستن

دانستن

کلمه دانستن(know) آن قدر طبیعی و بدیهی است که به نظر می رسد تلاش برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 3 =