خانه / آیین زندگی / لبخند به یاد ماندنی
لبخند به یاد ماندنی

لبخند به یاد ماندنی

لبخند به یاد ماندنی۱۸ اردیبهشت (۸ مه) روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر است. این روز برای احترام به بنیان گذار صلیب سرخ و اولین گیرنده جایزه صلح نوبل و روزی برای به رسمیت شناختن کارکنان و داوطلبان مشغول در این حوزه است که با از خودگذشتگی در تلاش برای کاهش درد و رنج انسان‌ها هستند. هر سال ۱نفر از هر ۲۵نفر در جهان از کمک افراد فعّال در صلیب سرخ یا هلال احمر که با در خطر قرار دادن زندگی خود، خدمات داوطلبانه ایی دارند، بهره می‌برند. آن ها نه تنها در شرایط اضطراری، مانند؛ زمین‌لرزه، درگیری، بحران مهاجرت، بیماری‌های همه‌گیر و … به کمک افراد می‌آیند، بلکه برای واکسیناسیون هم اقداماتی انجام می‌دهند. داوطلبان هلال احمر و صلیب سرخ به معنای واقعی انسان دوست هستند. در حال حاضر صلیب سرخ و هلال احمر بین‌المللی بزرگ‌ترین شبکه بشردوستانه غیرسیاسی و امداد رسانی جهانی را تشکیل می‌دهند. هلال احمر و صليب سرخ وظیفه كمك رسانی به افراد آسیب دیده از حوادث طبیعی و ساخته دست بشر را در سطح جهان برعهده دارد. جمعیت هلال احمر ایران به عنوان عضو این سازمان در عرصه های داخلی و بین المللی فعالیت های چشم گیری داشته است. طبق اساسنامه و مقررات صلیب سرخ و هلال احمر جهانی، جمعیت های ملّی كشورها باید ازمداخله در امور سیاسی و نظانی و تبعیض های قومی و فرقه ای به دور باشند. این جمعیت ها می بایست براساس اصول ۷گانه صلیب سرخ و هلال احمر كه در كنفرانس جهانی این تشكیلات در سال ۱۳۴۹ه.ش به تصویب رسید، عمل نماید. این اصول عبارتنداز: وحدت، استقلال، بیطرفی، بی غرضی، جهان شمولی، خدمات داوطلبانه و خدمات بشردوستانه. نشان صلیب سرخ یک سال بعد از تأسیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در شهر ژنو در سال ۱۸۶۴به تصویب رسید.

تاریخچه: ژان آنری(هانری) دونان، تاجر و فعّال اجتماعی سوئیسی، پدر انسان‌دوستی مدرن در ۱۲۴۱(۱۸۶۲م) تحت تاثیر صحنه های رقّت بار جنگ سولفرینو ایتالیا، اقدام به نوشتن كتاب كوچكی به نام خاطرات سولفرینو نمود. هانری در این كتاب با پیش نهاداتی انسان دوستانه جهت كمك به آسیب دیدگان جنگ و چند راه حل عملی ندایی برای پیدایش صليب سرخ و هلال احمر بین المللی پدید آورد. این حرکت از سوییس آغاز و در سطح جهان گسترش یافت. از نتایج مستقیم كتاب، تصویب قراردادهای بین المللی ژنو در كمك به مجروحین جنگ بود. قراردادهای بعدی در همین زمینه، سبب بنیان گذاری این جمعیت ها كه سپس صلیب سرخ نامیده شد. «خاطرات سولفرینو» فقط شرح مصیبت نبود، بلکه پیش نهاد او، سبب شد بار مصائب بر دوش بشریّت سبك تر گردد. بذر پیش نهادی كه هانری از طریق این كتاب در اذهان جهانیان پاشید ۳سال بعد به بار نشست. در سال ۱۸۶۳اولین تشكیلات پیش نهادی دونان در ژنو تاسیس شد. در این سال با شركت ۱۶كشور در ژنو برای تجلیل از دونان، علامت صلیب سرخ روی زمینه سفید به عنوان مشخصه نهضت صلیب سرخ انتخاب شد. دونان اگرچه در ۱۸۹۵ورشكست شد، اما در راه خدمات بشر دوستانه اش از تلاش باز نایستاد. ۸مه ۱۹۸۴روز جهانی صلح هم نامیده شده است.. دونان در ۱۹۱۰كمی قبل از مرگش به دریافت جایزه صلح مفتخر شد.

لبخند به یاد ماندنی از سراسر دنیاسال های چندی پس از مرگ دونان، سازمان ها و تشكیلات صلیب سرخ و هلال احمر در سراسر جهان گسترده شد و هدف نهایی، دستیابی به صلح پایدار و همبستگی است. تعیین نام و علامت هلال احمر هم به سال ۱۸۷۶باز می گردد. در این سال تركیه، علامت هلال سرخ رنگ روی زمینه سفید را به عنوان آرم جمعیت خود انتخاب نمود. در پی این  انتخاب، كشورهای اسلامی نیز آرم مزبور را به عنوان آرم جمعیت كشور خود برگزیدند. این علامت در سال ۱۹۲۲انتخاب و در سال ۱۹۲۹به رسمیت شناخته شد و بعد از پیروزی انقلاب به هلال احمر تغییر یافت. موضوع روز جهانی صلیب سرخ در سال‌های مختلف: صلیب سرخ

 • سال ۲۰۱۸، لبخند به یاد ماندنی از سراسر دنیا
 • سال ۲۰۱۷: داستان‌های کمتر شناخته شده از صلیب‌سرخ
 • سال ۲۰۱۶ ، همه جا برای همه
 • سال ۲۰۱۵: باهم بودن برای انسانیت
 • سال ۲۰۱۴ ، صلح جهانی، کرامت انسانی
 • سال ۲۰۱۳: با هم بودن برای انسانیت
 • سال ۲۰۱۲ : حرکت جوانان
 • سال ۲۰۱۱ : جستجوی داوطلب از درون شماست
 • سال ۲۰۱۰: شهرنشینی
 • سال ۲۰۰۹: تغییر در شرایط آب‌وهوایی و پیامدهای انسانیلبخند به یاد ماندنی

نظرها، انتقادها و … را در بخش دیدگاه‌ مطرح و به ادمین یمنا ارسال فرمایید.

تلگراممنابع:

 1. ایسنا
 2. هلال احمر و صلیب سرخ
 3. پایگاه اینترنتی امدادگران ایران

باکس شناور "همچنین ببنید"

ماه برکت

بَرَكَت و فراوانی

ماه‌ِرمضان در میان ماه‌های سال از برجستگی و ویژگی بسیار مهمی برخوردار است؛ زیرا انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *