چهارشنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۷
خانه / گردشگری / اماکن تاریخی / سرزمين مُقَدَّس
سرزمين مُقَدَّس

سرزمين مُقَدَّس

سرزمين مُقَدَّسفلسطین یا کنعان با ۲۵۰۰۰کیلومتر مربع مساحت، در ساحل شرقی دریای مدیترانه، مجاورت کشور‌های مصر، سوریه، اردن و لبنان قرار دارد. قدس‌الاقداس: قُدس‌الاقداس(به عبری: קֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים، تلفظ: کدش هاکدوشیم) عبارتی است در عهد عتیق که منظور از آن حرم درونی میشکان و بعد از در هیکل سلیمان تنها کاهنان اعظم در روز یوم کیپور اجازه ورود به آن را داشتند. شهر  قُدْس، یا بيت المقُدس، قُدس الشّريف، أولى القبلتين و اورشلیم  نام یکی از شهرهای مهمّ فلسطین، نخستین قبله مسلمانان و از مراکز مهمّ ادیان ابراهیمی است. سرزمين مُقَدَّس نام مکانی است که برای مسلمانان و یهودیان و مسیحیان با ارزشی مذهبی، سرزمينی مُقَدَّس شمرده می‌شود و نام یکی از ۴بنا  و کاخ های بهشتی روی زمین: مسجدالحرام، مسجد النبی(ص)، مسجد بیت المُقَدَّس و مسجد کوفه است.(۱) این منطقه و سرزمين مُقَدَّس، محلّ ظهور پیامبران بزرگی، چون حضرت عیسی(ع)، حضرت موسی(ع) و محلّ عبور و زندگانی حضرت ابراهیم(ع) بوده و از نظر موقعیت ژئوپلتیک نیز بسیار حسّاس استراتژیک است. از زمان تأسیس رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۸، آن رژیم چند هدف را در خصوص سرزمين مُقَدَّسِ قُدس شریف در دستور کار خود قرار داده است که از جمله این اهداف تصرّف کامل شهر بیت‌المقدّس، یهودی‌سازی این سرزمين مُقَدَّس با تغییر چهره و رنگ اسلامی آن و انتقال پایتخت این رژیم از تل‌آویو به بیت‌المقدّس می‌باشد. رژیم صهیونیستی از ابتدای اشغال قُدس شریف اقدام‌هایی در جهت تغییر بافت جمعیت این سرزمين مُقَدَّس آغاز کرده که کماکان ادامه دارد. در قرآن و … ، تعابير گوناگونى در اهمیّت ‏ قُدس آمده كه عبارت‏ند از:

 1. سرزمين مُقَدَّسقُدس، نام سرزمينی مبارك است.(۲)
 2. قُدس، نام سرزمينی مقدّس است.(۳)
 3. قُدس، نام شهری در استان تهران است.
 4. قُدس، نام روزنامه ایی چاپ مشهد است.
 5. قُدس، نام میدانی در شمال شهر تهران است.
 6. قُدس، نام جام لیگ سراسری فوتبال در سال ۱۳۶۷بود.
 7. قُدس، نام عربی شهر اورشلیم یا بیت‌ُالمُقَدّس است.(۴)
 8. قُدس، نام دانشگاهی فلسطینی در شهر اورشلیم است.
 9. قُدس، نام نیروهای یکی از زیرشاخه‌ های نیروهای ۵گانه سپاه است.
 10. قُدس رضوی، نام نهاد متولّی آرامگاه و موقوفات آستان امام رضا(ع) است.
 11. قُدس، (سعیده) نام خانوادگی نویسنده ایرانی، متولد ۱۳۳۰ در تهران است.
 12. قُدس، (کراکت) نام موشک دست‌ساز گروه «جهاد اسلامی» علیه اسرائیل است.
 13. قُدس، (قلعه) نام روستایی از توابع بخش مرکزی تفرش در استان «مرکزی» است.
 14. قُدس، (رژیم اشغالگر) نامی اصطلاحی است که ایران بر «اسرائیل» اطلاق کرد.(۵)
 15. قُدس، نام بزرگ ترین کتابخانه‌ ایران و خاورمیانه، که در خراسان رضوی فعّالیّت دارد.
 16. قُدس‌الاقداس، קֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים نامی در انجیل عبری که منظور، حرمی برای دعا در اورشلیم است.
 17. قُدس، نام یکی از مراسم رسمی ایران که یک‌سال پس از انقلاب، در آخرین جمعه ماه رمضان و در حمایت از فلسطینی‌ها برگزار می‌شود.
 18. قُدس، نام شرکت‌مُشاور مَهاب است که سال ۱۳۶۲ از ادغام ۲شرکت «خدمات مهندسی آب(مهاب)» و «عمران زمین و توسعه منابع آب» تشکیل شد.
 19. قُدس، نام مجموعه ایی از صنایع نظامی که سال ۱۳۶۴به منظور طراحی و تولید هواپیماهای بدون سرنشین، با ماموریت های؛ شناسایی، رزمی، آموزشی و … تاسیس شد.
 20. قُدس، نام نماز بخشایش گناهان است. یوم‌کیپور یا یوم کیپور(عبری:יוֹם כִּפּוּר)که معنی واژه به واژه آن روز بخشایش گناهان است و به نام روز آمرزش نیز شناخته می‌شود؛ مهم‌ترین جشن مذهبی یهودیان است که یادبود بازگشت موسی از کوه سینا است. در این زمان، بنی‌اسرائیل به توصیه سامری به پرستش گوساله‌ای روی آورده بودند. دهمین روز پس از روش هاشانا که دهمین روز ماه تیشری در گاه شماری عبری است، یوم‌کیپور دانسته می‌شود. بر اساس میشنا، روزه گرفتن در یوم‌کیپور واجب است؛ هم چنین یهودیان در این روز باید از صبح تا شب، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنند، از خودشویی بپرهیزند، از استعمال بوی خوش و روغن مالیدن به بدنشان خودداری کنند؛ هم چنین آن‌ها نباید کفش چرمی به پا کنند یا با همسر خویش جماع کنند. یهودیان در غروب روز پیش از یوم‌کیپور را نیز جشن می‌گیرند و غذای ضیافت برپا می‌کنند؛ در این شام گاه نانی بر سفره می‌نهند که به شکل بال است و آن را نمادی از فرشتگان می‌دانند.در این روز یهودیان به نشانهٔ شادمانی لباس سفید برتن می‌کنند. یهودیان در روز کیپور، چهار نوبت به کنیسه می‌روند و دعا و نماز می‌خوانند و یک‌بار هم ایستاده مکتوبی را می‌خوانند که مربوط به آمرزش گناهان است. خاخام پایان روزه یوم‌کیپور را با دمیدن در کرنای شوفار به آگاهی یهودیان می‌رساند، و آن‌ها روزه خود را می‌گشایند. مسلمانان نیز در زمان پیامبر(ص) روز یوم‌کیپور را از بامداد تا غروب آفتاب روزه مستحب می‌گرفتند. دعا و نیایش روز کیپور، نیایشگران در کنیسا آرزو کرده می‌خوانند: העושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל. یعنی: پرورگاری که صلح در کهکشان‌ها را بر قرار ساخته، بر سر ما و همه اسرائیل(ملت یهود) سایه صلح برقرار خواهد ساخت.(۶) یک نماز در بیت المقُدس[معادل] هزار نماز است.(۷) «در بیت المقُدس، ادیان بزرگ می‌توانند در کنار یکدیگر به طورمسالمت آمیز زندگی کنند و سلطهٔ حکومت اسرائیل در آن جا مخالف این همزیستی و همدلی است. فلسطین خانهٔ فلسطینینان (اعم از مسلمان و مسیحی و یهودی) است نه آزمایشگاه هوس‌های خشونت‌آمیز صهیونیست‌ها.»(۸)

ارْضُ الْمُقَدَّسپانویس:

 1. وسائل الشّیعه، ج ۵، ص ۲۸۳ .
 2. بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيمِ سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَىٰ بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ الْبَصِيرُ؛ منزّه است آن خدايى كه بنده خود را شبى از مسجدالحرام به مسجدالاقصى كه گرداگردش را بركت داده‌ايم سير داد، تا بعضى از آيات خود را به او بنماييم، هر آينه او شنوا و بيناست.(اسراء، ۱)
 3.  يَا قَوْمِ ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَةَ الَّتِي كَتَبَ اللَّهُ لَكُمْ وَلَا تَرْتَدُّوا عَلَىٰ أَدْبَارِكُمْ فَتَنْقَلِبُوا خَاسِرِينَ؛ اى قوم من، به زمين مقدسى كه خدا برايتان مقرر كرده است داخل شويد و بازپس‌مگرديد كه زيان‌ديده باز مى‌گرديد.(مائده، ۲۱)
 4. به زیان عبری: אל-קֻדְס است .
 5. پایگاه اطلاع رسانی حجّ(خبرگزاری آینده روشن) .
 6. لاویان ۹:۳، لاویان ۲۳:۲۷، صحیح بخاری، حدیث ۱۹۰۰، صحیح مسلم حدیث .
 7. النّهایه، شیخ طوسی، ص ۱۰۸ .
 8. سخنرانی سیّدمحمّدخاتمی در مجمع عمومی سازمان ملل، ۳۰شهریور ۱۳۷۷، ۲۱سپتامبر ۱۹۹۸ .
سرزمين مُقَدَّس قُدْس

منابع:

 1. یمنا
 2. ویکی‌گفتاورد
 3. خبرگزاری آینده روشن
 4. پایگاه اطلاع رسانی حجّ
 5. نگاهی به تاریخچه قُدس و فلسطین
 6. گلبرگ: آذر۱۳۷۹، شماره ۹، صفحه ۶۵٫(منیره زارعان)

باکس شناور "همچنین ببنید"

سفر

مسافر

اگر مردم از رحمت خدا به مسافر، خبر می داشتند، همگی بار سفر می بستند. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 16 =