شنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۷
خانه / مناسبت ها / میلادی / استاندارد

استاندارد

روز, جهانی, استانداردشايد بارها شنيده ايد كه اين وسيله استاندارد است يا فلان وسيله استاندارد نبود و اتفاق بدي افتاد. وقتي يك خوراكي را مي خريد و علامت استاندارد دارد يعني اين كه اين خوراكي آزمايش شده است و چيز خطرناك يا آلوده اي در آن وجود ندارد و شما مي توانيد با خيال راحت آن را بخوريد. استاندارد فقط مربوط به مواد غدايي نيست و همه كالاها بايد استاندارد باشند . مثلا اگر كپسول گازي استاندارد نباشد ممكن است منفجر شود و حادثه بيافريند. در مورد هر كالايي، سازنده يا توليد كننده آن بايد يكسري مشخصات را رعايت كند كه بعد مورد آزمايش قرار مي گيرد تا كارآيي آن مشخص شود. مثلا در مورد اجاق گاز، حتما بايد كليدهاي روي چراغ گاز هنگامي بچرخد كه كمي آن را به داخل فشار دهيم . اينكار، احتمال اين كه  كليدها توسط بچه ها چرخانده شود و سبب نشت گاز و حادثه شود، كاهش مي دهد. در ايران موسسه اي بنام استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران وجود دارد. اين موسسه روش هايي را تعيين مي كند و به توليد كنندگان مي گويد كه كالاهاي خود را مطابق اين روش ها بسازند. به اين دستورالعمل ها استانداردهاي ملي گفته مي شود. البته سازمانهايي هم در سطح جهاني وجود دارد كه مهمترين آنها سازمان بين المللي استاندارد است و كشور ما نيز عضو اين سازمان است. گواهينامه ايزو۹۰۰۰ يك گواهينامه بين المللي است كه نشان مي دهد كه دارنده آن تلاش مي كند تا كيفيت كالا يا خدمات خود را بهتر كند. و اگر شركتي جهت بهتر كردن كيفيت محصولاتش قدمي برندارد ، گواهينامه ايزو۹۰۰۰ را از آن شركت پس مي گيرند. استاندارد باعث مي شود كه ما با خيال راحت، كالاي مورد نياز خود را بخريم و بدانيم كه خطري ما را تهديد نمي كند. اگر استاندارد نباشد، زندگي بسيار پر خطر و حادثه آفرين خواهد شد.اجراي استانداردهاي ملي ايران به نفع تمام مردم و اقتصاد كشور است و باعث افزايش صادرات و فروش داخلي و تأمين ايمني و بهداشت مصرف كنندگان و صرفه جوئي در وقت و هزينه ها و در نتيجه موجب افزايش درآمد ملي و رفاه عمومي و كاهش قيمت ها مي شود.مواردي كه شامل استاندارد مي شوند به گروههاي زير تقسيم مي شوند:

۱- مواد غذايي ، بهداشتي و دارويي
۲- شيميائي و سلولزي
۳-فلز و ريخته گري
۴-ماشين آلات و تجهيزات
۵-مواد معدني غيرفلزي ، مثل نمك
۶-ارتباطات ، الكترونيكي و الكتريكي
۷-وسايل نقليه موتوري
۸-بافندگي و چرم و پوشاك
۹-سرويس هاي مهندسي

هيچ وقت فكر كرده ايد كه استاندارد يعني چه؟ استاندارد يعني نظم و قانون. هر كاري كه طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد مي گويند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دريافت مي كند.مثلا دقیق و درست انجام دادن کارها، مسئله ای است که همیشه انسان با آن درگیر بوده و همواره ذهن او را به خود مشغول داشته است؛ به ویژه با توجه به پیشرفت صنعت و فناوری و پیچیدگی کارها و فعالیت های بشر، این امر، با اهمیت بیشتری جلوه گری می کند. این مسئله، موضوعی نیست که به تازگی برای انسان ها مطرح شده و به دنیای صنعتی کنونی اختصاص داشته باشد؛ بلکه از دیرباز دقت و نظم شگفتی در آثاری چون اهرام ثلاثه مصر، سنگ تراشی ها و پیکر تراشی هایی که از عهد باستان به یادگار مانده، وجود داشته است. ردپای بحث درست و کامل انجام دادن کارها را در آموزه های دینی نیز به خوبی می توان یافت؛ چنان که پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله می فرماید: «خداوند دوست دارد هر کس کاری را انجام می دهد، آن را درست انجام دهد».اگر فراتر از دست ساخته های بشر نگاه کنیم، می توانیم کمال دقت و ظرافت را در سرتاسر عالم هستی ببینیم؛ از ظرافتی که در ساختمان کندوی زنبور عسل می بینیم تا زیبایی و دقتی که در کهکشان ها وجود دارد همه و همه، مؤید این سخن سازنده جهان است که می فرماید:«این صنع و آفرینش خداوند است که همه چیز را متقن آفریده است».
نیازهای جامعه صنعتی
با توجه به پیشرفت فناوری و صنعت، و نیز گوناگونی محصولاتی که هر روزه به جوامع بشری عرضه می شود، به تدریج این نگرانی گسترش یافت که چگونه می توان ملاک و معیاری برای میزان درستی و کیفیت کالاها ارائه کرد و نیاز به این معیار و محک، هر روز بیش از پیش احساس گردید. با توجه به این نیاز، اندک اندک مفهومی به نام استاندارد، وارد واژگان و فرهنگ لغت اقتصاد گردید و امروزه این مفهوم، به قدری جا افتاده و نهادینه شده که رقابتی شدید بین شرکت ها و بنگاه های اقتصادی برای به دست آوردن استانداردهای مختلف برای اثبات برتری و کیفیت کالای آن بنگاه در برابر رقیبان در جریان است.
استاندارد: هيچ وقت فكر كرده ايد كه استاندارد يعني چه؟ استاندارد يعني نظم و قانون. هر كاري كه طبق اصول منظم و مرتب انجام شده باشد مي گويند طبق استاندارد است و مهر استاندارد دريافت مي كند. استاندارد عبارت است از نظمی مبتنی بر نتایج ثابت علوم، فنون و تجارب بشری، که بصورت قواعد، مقررات و نظامهایی به منظور ایجاد هماهنگی و وحدت رویه، افزایش میزان تفاهم، تسهیل ارتباطات، توسعه صنعت، صرفه‌جویی در اقتصاد ملی، حفظ سلامت و ایمنی عمومی، گسترش مبادلات بازرگانی داخلی و خارجی و … به کار می‌رود. اندیشه تشکیل سازمان بین‌المللی استاندارد در چهاردهم اکتبر سال ۱۹۴۶ بین رؤسای بیست ­و پنج کشور در لندن شکل گرفت. مقر این سازمان در ژنو می‌باشد.مجمع عمومی سازمان بین‌المللی استاندارد در سال ۱۹۶۱، مقرر داشت که از سال ۱۹۷۰، چهاردهم اکتبر به نام روز جهانی استاندارد تعیین و نامگذاری شود. این امر با استقبال سازمان ملل مواجه شد تا اهمیت و ارزش فراون استاندارد برای جهانیان آشکار گردد.هم اکنون درسراسر جهان مؤسسه‌های استاندارد در راه تهیه، تنظیم و اجرای قوانین و مقررات استاندارد، تلاشهای علمی فراوانی انجام می دهند. استانداردهایی که این موسسه‌ها درسطح یک کشور وضع می‌کنند، استانداردهای ملی خوانده می‌شود. تمامی مؤسسه‌های استاندارد کشورها عضو سازمان جهانی استاندارد هستند و این سازمان با همکاری و همفکری مؤسسه‌های استاندارد ملی، استانداردهای بین‌المللی را تهیه می‌کند. در ایران روز ۲۲ مهر روز جهاني استاندارد است.[۲]

باکس شناور "همچنین ببنید"

عیدی

عیدی

پُل از برادرش اتومبیل سواری به عنوان عیدی دریافت کرد. هنگام خروج از اداره، متوجّه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =