خانه / آیین زندگی / روز دِزفول
روز مقاومت و پایداری دِزفول

روز دِزفول

روز مقاومت و پایداری دِزفولدر جنوب غربی کشور، دومین شهرستان پرجمعیت خوزستان و سی امین شهر پرجمعیت کشور، با مساحت ۴۷۶۲کیلومتر مربع[۱] قرار گرفته‌است. این شهرستان از شمال به استان لرستان، از غرب به شهرستان اندیمشک از شرق به استان های چهار محال بختیاری از جنوب شرقی به شهرستان مسجد سلیمان و از جنوب به شهرستان‌های شوشتر و گُتوند و از جنوب غربی به شهرستان شوش محدود می‌شود. زمستان و پاییزش مدیترانه‌ای و زیست بومش سرسبز و بسیار دلپذیر، از پایان زمستان تا آغازه‌های بهار است. جلگه‌های کوهپایه‌ای و کوهستان های زیبای این زیست بوم در سراسر سال و به ویژه در روزهای نوروز پذیرای شمار بسیاری از گردشگران است. گرم‌ترین و سردترین ماه‌هایش به ترتیب تیر و دی می‌باشند. وجود رودخانه دز سبب شده که این شهرستان دارای زمین‌های حاصلخیز خوبی باشد. عبور رود دز به عنوان یکی از زلال‌ترین و پرآب‌ترین رودهای کشور از میان شهر باعث شده که در ساحل این رود، پارک‌ها و تفریحگاه‌های ساحلی متعددی ساخته شود که از جمله محبوب‌ترین آن‌ها تفریحگاه ساحلی دز(علی کله) است که به خصوص در فصول بهار و تابستان گردشگران زیادی را از سطح شهرستان و شهرستان‌های مجاور به خود جذب می‌کند. این رودخانه به کارون که از رودخانه‌های پُر آب استان خوزستان است، می‌ریزد و نام دزفول نیز از اسم همین رود گرفته شده‌است.[۲] آبشار شوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس و در منطقه سردشت دزفول قرار گرفته‌است، که به عنوان یکی از زیباترین ابشارهای کشور در شمال شهر دزفول و در منطقه‌ای کوهستانی با طبیعت زیبا قرار گرفته‌است. از دیگر جاذبه‌های طبیعی شهرستان دزفول، پارک ملی دز است. این پارک، یکی از پارک‌های ملی ایران به حساب می‌آید که در شمال استان خوزستان و در محدوده شهر میانرود از توابع شهرستان دزفول واقع است. وجود حیات وحش غنی در کنار چشم‌اندازهای زیبا نظیر رودخانه، تالاب، این منطقه را به یکی از چشم‌اندازهای مهم استان خوزستان به ویژه از لحاظ پرنده نگری تبدیل کرده‌است. این جنگل‌ها یکی از زیستگاه‌های مهم گونه نادر گوزن زرد ایرانی است.

روز مقاومت و پایداری دِزفول
با آغاز جنگ ایران و عراق، دزفول از شهرهایی بود که بیش از ۱۶۰بار به آن یورش موشکی شد. این حملات به قدری زیاد بود که اعراب نام «بلدالصَّواریخ» به معنی شهر موشک‌ها را به دزفول دادند. دزفول به عنوان شهری شناخته می‌شد که جزو اهداف اصلی حملات موشکی عراق بود و در ترتیب حروف ابجد موشک‌های عراقی، همیشه(الف) دزفول بوده است. مردم دزفول با وجود موشک‌باران شدید همچنان مقاومت می‌کردند و نماز جمعه دزفول هر هفته با حضور مردم و رزمندگان اقامه می‌شد. در تاریخ ۳۱شهریور ۱۳۵۹هواپیماهای عراقی در نخستین روز جنگ به شیوه نیروی هوایی ارتش اسراییل در جنگ شش روزه، به پایگاه‌های نیروی هوایی ایران یورش بردند. پایگاه چهارم شکاری دزفول (پایگاه وحدتی) یکی از این پایگاه‌ها بود. روز ۴خردادماه، روز مقاومت دزفول نام گذاری شده است. علت این نام گذاری مقاومت مردم این شهر در برابر موشک باران رژیم بعثی عراق در طول جنگ ایران و عراق بوده است. این شهر در دوران جنگ بارها مورد هجوم و موشک‌باران رژیم عراق بود تا آنجا که آن را با نام شهر موشک‌ها یاد کرده‌اند. هم چنین در آغاز جنگ ایران و عراق دزفول بیش از ۲۰۰بار موشک‌باران و ۲۰هزار بار گلوله‌باران شد.[۳] مردم دزفول با وجود موشک‌باران شدید هم چنان مقاومت می‌کردند و نماز جمعه دزفول هر هفته با حضور مردم و رزمندگان اقامه می‌شد. دزفول در دوران جنگ ۷هزار کشته، زخمی و مفقودالاثر داشت که از این تعداد، ۲هزار و ۶۰۰نفر کشته‌های جنگ بودند. امام خمینی(ره) در روزهای موشک‌باران این شهر و همزمان با مقاومت مردم تأکید کرد: دزفولی‌ها دین خود را به اسلام ادا کردند.[۴] هاشمی رفسنجانی: دزفول دژمقاومت در دوران دفاع مقدّس بود.[۵] پس از جنگ به پاس پایداری مردم این شهر، شهر نمونه نامیده شد و به پاس مقاومت و پایداری مردم در طول ۸سال جنگ تحمیلی، ۴خرداد در تقویم ملّی از سال ۱۳۹۰به عنوان «روز مقاومت و پایداری دزفول» نام گذاری شد.

پانویس:

  1. از لحاظ وسعت دومین شهر بعد از اهواز است.
  2. [دِ] (اِخ) در اصل دزپول، به معنی قلعه و پل، که از غرایب بناهای روزگار است.(انجمن آرا)(آنندراج). پل شادروان. پل شوشتر از بناهای قدیمه است در جلو دروازه ای که به سمت دزفول می رود واقع است. طول آن ۴۳۵ذرع و عرض ۶ذرع و ارتفاع ۱۰ذرع و ۱۵چشمه است.(از سفرنامه خوزستان حاج نجم الملک، چ دبیرسیاقی، ص ۲۷). دژپل و در اصطلاح محلی آن را دزفیل و دژپیل هم گویند و معرب آن دِسفول است. این پل غیر از پل دزفول واقع در شهر دزفول است و سبب آن که به سوی دزفول می رفته است به نام پل دزفول مشهور شده است. نام دزفول یا «دژپل» از واژه‌ی «پل» مشتق شده است و «دز» نیز به معنی قلعه است و منظور دژی است که عده‌ای نگهبان و مأمور برای حفاظت پل در آن زندگی می‌کردند. چنان چه پس از دوران انحطاط شوش و نیز خرابی جندی شاپور، برخی مردم این دو شهر به اطراف این دژ پناه آوردند، خانه‌هایی ساختند و به تدریج شهر به وجود آمده است. دزفول در اصل «اندامیش» نام داشته و تا اوایل قرن سیزدهم به همین نام بوده است. دژ به معنی قلعه و در این جا منظور دژ طبیعی است که در ۴۸کیلومتری دزفول، کنار رود دز قرار گرفته و از مهمّ ترین استحکامات کوهستانی ایران به شمار می‌آید. لری بختیاری زبان مادری آن ها است.(از فرهنگ جغرافیایی ایران، ج ۶)
  3. «دزفول، شهر موشک‌باران‌هایی که ایستاد و مقاومت کرد». خبرگزاری فارس، ۴ خرداد ۱۳۹۲
  4. «برگزاری جشن‌های روز «مقاومت» در دزفول». خبرگزاری ایسنا، ۴ خرداد ۱۳۹۲
  5. «روز مقاومت و پایداری دزفول» دانشجویان مسلمان پیرو خط امام.

منابع:
کجارو
ویکی پدیا

باکس شناور "همچنین ببنید"

فهم قرآن

فهم قرآن

مخاطب قرآن، همه انسان‏ ها در همه عصرها و قرن‏ ها هستند و قرآن اختصاص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *