خانه / اسوه ها / مهلت پایانی
مهلت پایانی

مهلت پایانی

مهلت پایانیتا پایان مهلت بخشودگی، فرصتی نمانده بود. هواي بهشت تازه‌تر از روزهاي ديگر بود. بوي عطر خوبي توي فضا پيچيده بود … قديمي‌ترها مي‌دانستند اين عطر مال روزهاي «عيد» است. هر وقت «اين عيد» از راه مي‌رسيد، بوي اين عطر هوا را پُر مي‌كرد. اصلاً انگار بوي اين عطر با آمدن اين عيد عجين شده بود! همه خوشحال بودند، درست مثل عيدهاي پيش، امّا خوشحالي «فرشته‌هاي كوچك» يك چيز ديگر بود. جنس خوشحالي فرشته‌هاي كوچك با بقيه فرق داشت، به‌جاي بالا و پايين پريدن و هورا كشيدن، همه سرگرم كار بودند، به هم كمك مي‌كردند تا كارها زودتر تمام شود.

دوروبَرِشان پُر بود از ريسه‌ها و نوارهاي رنگي، كارشان را خوب بلد بودند و براي طرح انداختن نيازي به شابلون نداشتند! سبدهايشان پُر بود از ماه و ستاره‌هاي ريز، با دست‌هاي كوچك‌شان دو طرف سبدها را مي‌گرفتند و مي‌بُردند بين جمعيت تقسيم مي‌كردند … لبخند زدن هم يك لحظه فراموش نمي‌شد. هر وقت هم كسي مي‌پرسيد كه دليل اين همه شور و شوق كجاست، يك صدا جواب مي‌دادند: «عيد اوّلمان است ديگر!!»

راست هم مي‌گفتند؛ بار اوّلشان بود تا حالا نشده بود يك ماه تمام جلوي خودشان را بگيرند و با وجود آن همه خوردني‌هاي رنگارنگ به قولشان وفادار مانده باشند … با وجود صداهاي ترسناكي كه از «آن‌طرف تاريك» مي‌آمد و تشويق‌شان مي‌كرد به اين كه زير قولشان بزنند، بازهم مقاومت كرده بودند. حتّي چندباري هم سايه‌هاي سياهي را دور و بر درخت‌هاي ميوه ديده بودند كه از رنگ و لعاب ميوه‌هاي تازه رسيده مي‌گفتند و اين كه چقدر خوب است كه يكي از اين ميوه‌ها را بچيني و زير سايه‌ي خنك همين درخت بخوري. بعضي روزها وقتي آفتاب درست به وسط آسمان مي‌رسيد و تحمّل عطش طاقت‌فرسا مي‌شد، بازهم بودند چند نفري كه دور و بر جوي‌هاي آب مي‌پلكيدند و از خنكي و گوارايي‌اش به‌به و چه‌چه مي‌گفتند …

امّا قلب فرشته‌هاي كوچك، خيلي بزرگ بود. آن‌قدر بزرگ كه وسوسه‌هاي به‌ظاهر شيرين آن صورتك‌هاي سياه هم نتوانسته بود كاري از پيش ببرد … فرشته‌هاي كوچك، حسابي تاريكي را عصباني كرده بودند. آن‌قدر كه آخرش هم تنها توانست دندان‌هايش را محكم روي هم بفشارد و تهديد‌هاي هميشگي‌اش را بازگو كند و دنباله‌ي شنل سياهش را بگيرد و برود، برود تا سال ديگر تا با فكر و خيال‌هاي تازه‌اي برگردد …. امّا براي فرشته‌هاي كوچك، امسال مهم‌ّترين سال بود، سالي كه امتحانش را يك‌ضرب قبول شده بودند و نمره‌ي ممتازشان را قاب كرده بودند و به هر كس كه مي‌رسيدند، نشانش مي‌دادند. براي همين هم بود كه مي‌خواستند آن قدر همه‌جا را رنگارنگ و نوراني كنند تا براي روز عيد از هر جهت آماده باشند … وقتي كارها تمام شد، همه‌جا از تميزي برق مي‌زد، حالا وقت آن بود تا عيد را به همه اعلام كنند. فرشته‌هاي كوچك هر كدام آينه‌هايشان را برداشتند و از آن بالا به زميني‌ها هم علامت دادند؛ «عيد از راه رسيده بود، عید روزه داران …»(سپيده مرادي)

 • این مهلت پایانی، پایان مهلت بخشودگی جرایم در ماهی است که اولش رحمت، میانه‌اش مغفرت و آخرش آزادی از دوزخ است و این دوره کوتاه هر ساله تکرار می‌‎شود تا با شرایط مناسبی که برای ما فراهم می‎آورد، بتوانیم با کارهای نیک، به خدا تقرّب جوییم و در مسیر تقوا گام برداریم. چه نیکوست در این مهلت پایانی با اندک فرصت باقیمانده تا عید روزه داران با درک حقیقت ماه خدا، قدر و منزلتش را به جای آوریم و آن را در وجودمان تثبیت کنیم تا پاداش آن را شامل حال خویش سازیم.
 • شاید هیچ جامعه و گروهی نباشد که ایّام خاصّی به عنوان عید نداشته باشند، امّا معنی عید در میان اقوام و فرهنگ ها یکسان نیست. در برخی از جوامع روزهای عید، صرفا روزهای شادی و تفریح است؛ از سوی دیگر، دربرخی از فرهنگ ها اعیاد به نوعی با دین و معنویت ارتباط دارند، یا اصلاً خواستگاه مذهبی و آیینی دارند. درفرهنگ اسلامی اعیاد، یوم اللّه هستند و ارتباط تنگاتنگی با دین و مذهب دارند. پیامبر(ص) فرمود: زمانی که وارد مدینه شدم، اهالی آن شهر از زمان جاهلیت دو روز داشتند که طی آن دو روز به بازی و تفریح می پرداختند. خداوند به جای آن دو روز، دو روز بهتر به شما داد: روز فطر و روز قربان.
 • روز عید فطر، روزی است که از سوی خداوند متعال، میان مؤمنان جوایزی تقسیم می کنند. مؤمنانی که در ماهمبارک رمضان، برای رضای خداوند روزه گرفته اند، در این روز منتظر دریافت پاداش اند. حضرت علی(ع) در یک روز عید فطر و در خطبه نماز، فرمودند: «روز عید فطر، روزی است که نیکوکاران پاداش می گیرند و گناهکاران زیان می بینند. این عید برای کسی عید است که خداوند نماز و روزه اش را پذیرفته باشد. هر روزی که در آن نافرمانی خدا نکنیم، آن روز عید است.» به راستی چه پاداشی برای مؤمنان بهتر از این که بخشیده شوند و غرق رحمت خداوند گردنند.
 • خداوند در روز عید، درِ رحمت خویش را به روی تمامی بندگان می گشاید از این رو انسان های روزه دار فرصت این را دارند تا از بخشش و رحمت الهی بهره مند شوند. گویی روح انسان دوباره جوان می گردد و رایحه خوش بوی الهی در کالبدش دمیده می شود. در روز عید سعید فطر، انسان با خواندن نماز پرشکوه عید، به معبود و ولی نعمت واقعی خویش نزدیک تر می شود.
 • عید فطر فرصتی است برای آن که انسان بتواند برای خود زندگی پاک و سالمی به وجود آورد. مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند:
«ماه رمضان و عید فطر هنگامی مبارک خواهد بود که مسلمانان بتوانند از این فرصت برای خودسازی و به وجود آوردن حیات طَیّبه در نفس خویش استفاده کنند و اصلاً از دیدگاه اسلام، همه فرایض، احکام، تکالیف، واجبات، مستحبات و احکام اجتماعی و فردی، مقدّمه ای برایِ تسلّط بر نفس و زنده شدن روح انسانی در آحاد بشر است.»
 •  تنها چند روز دیگر تا پایان ضیافت الهی فرصت باقی است، هنوز وقت هست تا در این ساعت ‏ها و لحظه‏ های پیش رو، با نگاهی به درون خویش، خودسازی را در اولویت برنامه زندگی خود قرار دهیم و طیّ مسیر از پله‌‎های صعود به تقرّب الهی برسیم.(مجله گلبرگ، آذر۱۳۷۹، شماره ۹، پیام هایی درباره عید سعید فطر)

  ناصرخسرو

از در مهلت نیند این ها و لیک
تو، خدایا، هم کریمی هم حلیم

ای رحیم از توست قوّت بر حذر
مر مرا از مکر شیطان رجیم

بدین مهلت که دادستت مشو ایمن
بترس از آتشش، مکن در طاعتش کُندی

عیدفطر با روزه و نمازش، با دعا و ذکرش، با فطریه و احسانش، بسترى براى جارى ساختن مفهوم بندگى است. عید بندگی بر شما مبارک . . .

مطالب مرتبط:
 1. اعمال عید فطر
 2. خطبه های عيد فطر
 3. مقایسه عید فطر و قیامت
 4. عید فطر و مقام معظّم رهبرى‌
 5. سیره امام سجّاد(ع) در عید فطر

منابع:

 1. کیهان
 2. رسالات
 3. شمس طوس
 4. صحیفه سجادیّه
 5. کنزالعمال، جلد اول
 6. نهج‌البلاغه، حكمت ۴۲۸
 7. بحارالانوار، جلد نودوهفت
 8. وسائل الشیعه، جلد هفت
 9. من لایحضره الفقیه، جلد اول
 10. الارشاد، شیخ مفید، جلد دوم
 11. عیون اخبارالرضا علیه‌السلام، جلد اول
 12. پایگاه امام علی، مبلّغان » شماره » ۷۲ 
 13. مجموعه آثار استاد شهید مرتضی مطهری، جلد هفده
 14. دیوان اشعار » ناصرخسرو » قصاید » قصیدهٔ شمارهٔ ۱۶۰
 15. مجله گلبرگ، آذر۱۳۷۹، شماره ۹، پیام هایی درباره عید سعید فطر
 16.  روضة الواعظين، ترجمه مهدوى دامغانى، مقایسه عید فطر و قیامت
 17. پايگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آيت‌الله العظمی سيدعلی خامنه ای (مد‌ظله العالی)، مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی

باکس شناور "همچنین ببنید"

ماه برکت

بَرَكَت و فراوانی

ماه‌ِرمضان در میان ماه‌های سال از برجستگی و ویژگی بسیار مهمی برخوردار است؛ زیرا انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *