خانه / گردشگری / اماکن تاریخی / شهر جانبازان
سَردَشت

شهر جانبازان

سَردَشتسَردَشت نخستین شهر قربانی جنگ‌افزارهای شیمیایی در جهان بعد از بمباران هسته‌ای هیروشیما است.(۱) اولین شهری که عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با فجیع‌ترین و وحشتناک‌ترین تهاجم بمباران شیمیایی خود، سبب  مصدومیّت هزاران نفر و شهادت بیش از ۱۱۰سردشتی از مردم غیرنظامی شد، سردشت بود.  زنان، کودکان و مردان مظلومی که در این دیار دچار مصدومیت ناشی از گازهای شیمیایی و سمی شده اند، مصدومیتی که چند دهه است نه تنها التیام نیافته بلکه هر سال سرباز می‌کند. هر چند گرامی داشت سالروز این بمباران شیمیایی در سَردَشت شهر جانبازان شیمیایی، با نام داغ لاله‌ها برگزار می‌شود، ولی کافی نیست، زیرا هرگز تاول های چرکی و سرفه های خشک مردم این دیار پایانی ندارد و هنوز هم که هنوز است خردل و تاول جزیی از زندگی روزمره مردم مرزی این دیار است. دیاری که در استان آذربایجان غربی با مرکزیت شهرستان سردشت است. این  شهر با آب هوایی کوهستانی و معتدل، ۸۵درصد جنگل‌های آذربایجان غربی را در خود جای داده است. در تابستان ها هوایی خنک دارد و در زمستان هوایش خیلی سرد نیست. در هر ۴فصل سال طبیعت سردشت بسیار زیبا است. در بهار دارای دشت هایی غرق در گل های رنگارنگ است در تابستان دارای میوه های خوشمزه و کوهستان های بسیار زیبا و خنک است در پاییز آب و هوایی بارانی و برگ های آتشین رنگ و در زمستان طبیعت سفید پوش و بکر برای اسکی ،سرسره و ورزش های زمنستانی است. مردم سردشت با زبان کردی لهجه سورانی صحبت می کنند اما اکثر اهالی آن به زبان فارسی مسلّط اند. قلادزه نزدیک ترین شهر به سردشت در عراق می‌باشد.(۲) سردشت به دلیل نزدیکی به مرز دارای بازارچه‌های مرزی بسیاری است که کالا هایش اصل و ارزان تر از هر جایی است. بهترین بازارهای این شهر: بازارچه شار، بازارچه گلزار، بازارچه کالای مرزی و بازار پارچه سرچشمه است. بهترین محصول این شهر، شهر جانبازان شیمیایی:

شهر جانبازان شیمیایی

  • سُماق و
  • انگور سیاه

است. سردشت قطب سماق ایران است و مرغوب‌ترین سماق سفید ایران در سردشت تولید می شود، امّا به دلیل نبود امکانات در سایر شهرها آسیاب می‌شود. مهمّ ترین کشور مقصد صادرات برای سماق سردشت، ترکیه است و بیش از ۵۰درصد سماق سردشت به ترکیه صادر می شود.

بی شک، خون دلی که مردم قهرمان، غیور، شهیدپرور و ولایی سردشت خورده اند، قابل قیاس با هیچ دردی نیست؛ ۷تیرماه سال ۱۳۶۶ رژیم بعثی عراق با حمایت آمریکا، بمباران شیمیایی سردشت را آغاز کرد که نتیجه آن به خاک وخون غلتیدن هزاران هزار غیر نظامی بود که اکثر آن ها زن وبچه ها بودند.

پانویس:

  1. سَردَشت از شهرهای کردنشین استان آذربایجان غربی و مرکز شهرستان سردشت است، که در جنوب غربی این استان و امتداد جنوبی ارومیه قرار دارد و با شمال کشور عراق و اقلیم فدرال کردستان عراق همسایه‌است.
  2. قلعه دیزه یا قلادزه(به عربی: قَلَدُز) شهری در کردستان عراق در شرق هولیر(اربیل) و رانیه و کوی و شمال سلیمانیه واقع شده‌است. فاصله قلادزه با سردشت از طریق مرز زمینی کیله ۳۵کیلومتر می‌باشد.

منابع:

  1. پهره
  2. میدان
  3. ویکی‌پدیا
  4. ویکی‌سفر
  5. بسیج دانشجویی علوم پزشکی ارومیه

باکس شناور "همچنین ببنید"

عدالت اجتماعی

عدالت اجتماعی

«هر چیز در جای خود» یا «giustizia» عدالت است و عدالت اجتماعی یکی از دلالت‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *