خانه / مناسبت ها / قمری / شش درس آموزنده از محضر سیدالساجدین علیه السلام

شش درس آموزنده از محضر سیدالساجدین علیه السلام

شش, درس, آموزنده, محضر, سیدالساجدین, علیه السلامبه اعتقاد  امامیه، حضرات معصومین علیهم السلام، قول، فعل و تقریرشان برای مردم حجت بوده و رفتار و سکنات آن بزرگواران باید سرمشق عموم مردم قرار گیرد. شش مورد از رفتار های درس آموز امام سجاد علیه السلام به مناسبت سالروز شهادت آن امام همام تقدیم می شود.
1. برنامه بعد از نماز صبح
مرحوم قطب الدین راوندی در کتاب خود آورده است: امام سجاد علیه السلام چون نماز صبح را به جا مى آورد؛ در جایگاه خود مى نشست و دعا مى خواند تا موقعى كه خورشید طلوع نماید؛ پس ‍ از طلوع خورشید، دو ركعت نماز براى سلامتى خود و افراد خانواده اش ‍ مى خواند و سپس مختصرى مى خوابید.چون از خواب بیدار مى شدند، دندان هاى خود را مسواك مى نمود و بعد از آن، مشغول صرف صبحانه مى گردید.
2. احترام ویژه به داماد
مرحوم كلینى، به نقل از حضرت صادق آل محمد علیهم السلام حكایت می فرماید: هرگاه یكى از دامادهاى امام سجاد علیه السلام داخل منزل ایشان گردیده و بر حضرتش وارد مى شد، امام سجاد علیه السلام، عباى خود را از دوش بر مى گرفت و براى او پهن مى نمود تا روى آن بنشیند.سپس به داماد خود مى فرمود: خوش آمدى، كه تو هم تأمین كننده هزینه هاى خانواده خود و هم، نگه دارنده ناموس خود از شر هواهاى نفسانى و اجانب هستى.
3. کاربرد نمازهای نافله
روزی امام سجاد علیه السلام مشغول خواندن نماز بود، كه در بین نماز، عباى آن حضرت از روى شانه اش افتاد و حضرت بدون كمترین توجهى نسبت به آن ، با همان حالت به نماز خود ادامه داد.چون از نماز فارغ شد، یكى از اصحاب آن حضرت جلو آمد و اظهار داشت: یابن رسول الله! چرا هنگامى كه عبا از روى شانه شما افتاد، بدون توجه به آن، به نماز خود ادامه دادید !؟.امام علیه السلام فرمود: این چه اعتراضى است كه مطرح مى كنى !؟.آیا مى دانى من در حال نماز، در مقابل چه كسى قرار داشتم؛ و با چه كسى سخن مى گفتم؟.آیا توجه ندارى، هر مقدارى كه از نماز با خلوص و توجه كامل به خداوند متعال باشد به همان مقدار مقبول درگاه الهى قرار مى گیرد.آن شخص گفت: پس واى بر حال ما، كه بیچاره هستیم.حضرت فرمود: از لطف و رحمت پروردگار مهربان ناامید نباشید، چون خداوند متعال به وسیله نمازهاى نافله، نواقص نماز را تكمیل و جبران مى نماید.
4. از تعریف و تمجیدها به خدا پناه ببریم
شخصى حضرت سجاد علیه السلام را تعریف و تمجید كرد و اظهار علاقه شدیدى نسبت به آن حضرت داشت. امام علیه السلام فرمود: خداوندا، به تو پناه مى برم از این كه مبادا دیگران مرا دوست بدارند، در حالى كه تو مرا دشمن داشته باشى.
5. گدائی غیر از خدا ممنوع
امام سجاد علیه السلام در روز عرفه از محلى عبور مى کرد، عده اى را مشاهده كرد كه در حال گدائى بودند و از این و آن تقاضاى كمك مى كردند. حضرت با حالت تعجب به آن ها نگاهى نمود و فرمود: واى بر شما، كه در مثل چنین روزى – روز عرفه – از غیر خداوند متعال، كمك مى طلبید و چشم امید به دیگران بسته اید.
6. کسی را ناامید نکنید
مرحوم كلینى رحمة الله علیه در كتاب شریف كافى از سعید بن مسیب نقل کرده، روزی به محضر مبارک امام سجاد على بن الحسین علیهماالسلام وارد شدم در حالى كه آن حضرت مشغول خواندن نماز بود، پس چون نماز خود را به پایان رساند، شخصى درب خانه را زد، حضرت فرمود: سائلی آمده است و تقاضای کمک دارد، او را ناامید نگردانید.
منابع:
خبرگزاری رسمی حوزه
چهل حدیث و چهل داستان؛ عبد الله صالحی

باکس شناور "همچنین ببنید"

Zaynab bint Ali

بانوی خردمند

حضرت زینب (س) در مدینه به دنیا آمد. آن حضرت از مکتب پدر و مادر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *