خانه / سلامت / بهداشت جسم / امواج موبایل
mobile phone

امواج موبایل

تلفن همراه, هنگام خواب, از خود, دور کنید

تلفن همراه یا گوشی همراه وسیله ایست برای ارسال و دریافت تماس تلفنی از طریق ارتباط رادیویی در پهنای وسیع جغرافیایی. منظور از موبایل یا گوشی همراه یا تلفن سلولی وسیله‌ای است که برای اتصال به شبکهٔ تلفن همراه به کار می‌رود. این وسیله اولین بار توسط شرکت آمریکایی موتورولا در تاریخ ۳ آوریل ۱۹۷۳ با وزنی نزدیک به۱کیلوگرم تولیدشد.موبایل نسل‌های گوناگونی داردوتوسط شرکت‌های سازنده گوناگونی تولید می‌شود و به فروش می‌رسد. برخی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده گوشی همراه دردنیا، شامل:نوکیا،سامسونگ الکترونیکس،ال‌جی الکترونیکس،موتورولا،سونی،اپل واچ‌تی‌سی هستند.

طبق آخرین آمار جهانی (در تاریخ اول سپتامبر ۲۰۱۵) تعداد مشترکان تلفن همراه ۷٫۲ میلیارد نفر برآورد شده که البته رقم واقعی افراد ۴٫۹ میلیارد نفر است زیرا بعضی افراد بیش از چند خط و اشتراک دارند. تعداد گوشی های فروخته شده در بازه زمانی نیمه دوم سال ۲۰۱۵ نیز ۳۴۰ میلیون دستگاه اعلام شده که ۴۵ درصد آن را اسمارت فون ها تشکیل می دهد.[۱]در تلفن‌های همراه به صورت معمول یک مجموعه نرم‌افزار یا سیستم‌عامل برای کنترل سخت‌افزار به کار می‌رود و برنامه‌های جانبی توسط سیستم‌عامل اجرا می‌شوند. از سیستم‌عامل‌های معروف برای تلفن همراه، می‌توان به اندروید، آی‌اواس و ویندوز فون اشاره کرد. نگرانی‌ها دربارهٔ اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفن‌های بی‌سیم همراه (۲ میلیارد در آگوست ۲۰۰۵) بیشتر شده‌است. این نگرانی‌ها به خاطر این هستند که تلفن همراه از خود امواج الکترومغناطیسی در مقیاس مایکروویو ساطع می‌کند.[۲]بررسی ها در زمینه میزان استفاده از تلفن های همراه نشان می دهد که تعداد زیادی از مردم در حالی به خواب می روند که تلفن همراه خود را در دست دارند یا آن را کنار خود گذاشته اند. بر اساس پژوهشی که در کشورهای آمریکا، انگلیس، برزیل، چین، اسپانیا، مکزیک و هند انجام شده است، فناوری نوین ارتباطی ازجمله تلفن همراه، جزو جدایی ناپذیر زندگی انسان ها شده است و هر روز وابستگی افراد به آن بیشتر می شود.[۳] بنابه پژوهشی یک متخصص علوم رفتاری اعلام کرد، ۶۰ درصد از دختران موردِ پژوهش از گوشی‌های همراه برای ورود به شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های مرتبط استفاده می‌کنند و ۳۰ درصد آنها هنگام اتمام شارژ یا جا ماندن تلفن یا قطع آن به هر شکلی دچار استرس می‌شوند، وی با اشاره به اینکه دختران دو برابر پسران به تلفن همراه وابستگی دارند، درنتیجه از اعتیاد دو برابری دختران نسبت به پسران در زمینه استفاده از تلفن همراه بر اساس این پژوهش انجام‌شده خبر داد.[۴]

تلفن همراه را هنگام خواب از خود دور کنید: دیگر قضیه خطرناک بودن امواج موبایل در صورتی که در فاصله کمتر از ۱متر ازانسان برای طولانی مدت قرار گیرد به اثبات رسیده و می توان گفت: همه از این موضوع مطلعند. در همین راستا برای این که از خطر امواج موبایل در هنگام خواب در امان باشید یا باید گوشی را در خواب خاموش و هنگام بیداری روشن کنید یا گوشی را با فاصله زیاد از خود در خواب قرار دهید.رئیس موسسه حمایت از کاربران تلفن های ثابت و همراه گفت: تایلندی ها به علت قرار دادن موبایل نزدیک خود هنگام خواب در معرض خطر ابتلا به سرطان مغز قرار دارند. یک گروه دیگر در حمایت از کاربران هم به تایلندی ها در خصوص قرار دادن موبایل هنگام خواب در کنار خود هشدار دادند.رئیس موسسه حمایت از کاربران تلفن های ثابت و همراه گفت تایلندی ها به علت قرار دادن تلفن های همراه، نزدیک خود هنگام خواب در معرض خطر ابتلا به سرطان مغز قرار دارند.موسسه نظر سنجی اباک در گزارشی اعلام کرد ۵ / ۶۴ تایلندی ها عادت دارند تلفن همراه خود را هنگام خواب در حالت روشن نزدیک سرشان قرار می دهند. سازمان بهداشت جهانی نیز به تازگی در گزارشی هشدار داده است کسانی که از تلفن همراه به مدت بیش از ۱۶۴۰ ساعت طی ده سال استفاده می کنند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مغز قرار خواهند گرفت.
ترفندی جالب برای ایمنی در برابر امواج خطرناک موبایل در هنگام خواب!
همان طور که می دانید دیگر قضیه خطرناک بودن امواج موبایل در صورتی که در فاصله کمتر از ۱ متر از بدن انسان برای طولانی مدت قرار گیرد به اثبات رسیده و می توان گفت اکثرا” نیز از این موضوع مطلعند. در همین راستا برای این که از خطر امواج موبایل در هنگام خواب در امان باشید یا باید گوشی خود را هنگام خواب خاموش و هنگام بیداری روشن کنید یا گوشی را با فاصله زیاد از بدن خود در هنگام خواب قرار دهید که هر دو روش باعث بوجود آمدن مشکلاتی می شود که در ادامه ترفند انها را مطرح می کنم. اما راه سومی که ما در اینجا معرفی می کنیم روشی بسیار جالب است که هیچ کدام از مشکلات روش های بالا را ندارد و شما را از خطرات امواج موبایل در امان نگه می دارد!برای این که از خطر امواج موبایل در هنگام خواب در امان باشید سه راه پیش روی شماست:
راه اول: خاموش کردن موبایل
این که هنگام خواب موبایل خود را خاموش و صبح ها روشن کنید که در این صورت سه مشکل ممکن است برای شما بوجود آید:
۱٫ مشکل اول مربوط به سوختن سیمکارت به علت تعدد روشن و خاموش کردن گوشی می باشد.
۲٫ مشکل دوم احتمال خرابی خود موبایل به علت ذکر شده می باشد
۳٫ مشکل سوم این است که اگر از موبایل خود به عنوان ساعت برای بیداری نیز استفاده می کنید تا زمانی که کامل از خواب بیدار نشده اند موبایل بدبخت در حال روشن شدن برای زنگ زدن و خاموش شدن برای زنگ زدن مجدد می باشد.(در صورتی که زنگ آنرا خاموش نکنید و از حالت Snooze یا چرت پس از زنگ زدن استفاده کنید)
راه دوم: فاصله از بدن
این است که موبایل خود را هنگام خواب در فاصله ای بیش از ۱ متر از بدن خود قرار دهید که در این صورت احتمالا” از زنگ بیداری بی بهره می مانید و از آن دیگر نمی توانید برای زنگ بیداری استفاده کنید.
راه دیگر: پروفایل
در این روش کافی است که فقط یک پروفایل برای خواب تعریف کنید و تنظیمات زیر را در آن اعمال کنید:
۱٫ در قسمت انتقال تماس (Divert Call) گزینه Activate یا فعال شدن را انتخاب کنید و در قسمت Number شماره +۹۸۲۱ اگر در تهران هستید در غیر این صورت کد مربوط به شهر خود را به جای ۲۱ (بدون ۰) وارد کنید ، و در نهایت انتقال تماس را فعال کنید.
۲٫ در قسمت Silent Mode یا حالت سکوت گزینه On را انتخاب کند.
۳٫ در قسمت Vibrating Alert یا حال لرزش در صورت نیاز گزینه On را انتخاب کند.
خوب، کار تمام است به همین راحتی!
تنها کاری که لازم است شما در هنگام خواب انجام دهید (پرتال ایران تو) این است که پروفایل را به پروفایلی که برای خواب تعریف نموده اید تغییر دهید و هنگام بیدار شدن پروفایل را به حالت نرمال برگردانید. در این صورت:

 1. از امواج خطرناک موبایل در امان هستید و
 2. از مزاحمت های شبانه و مشکلات احتمالی برای موبایل و سیم کارت خلاص می شوید.

خطرات احتمالی امواج موبایل را خنثی کنید: تصورش را بکنيد که ما در چه دنيايي از امواج تلفن‌هاي همراه زندگي مي‌کنيم که بی شک زیان های  صحبت  بي‌وقفه با تلفن‌هاي همراه همواره برایتان آشکار و بديهي است. محققان طی تحقیاتی که داشتند با هدف بررسي خطرات احتمالي امواج الکترومغناطيسي تلفن همراه، آثار اين امواج بر بافت‌هاي مغز و جمجمه‌ را مدل‌سازي کرده‌اند.

در واقع ميزان جذب امواجي که از تلفن همراه به سمت گوش مي‌آيد، با توجه به فاصله تلفن همراه از گوش و فرکانس موج متفاوت است. به طور معمول بيش از ۷۰ درصد امواج به‌وسيله بافت جمجمه و مغز جذب مي‌شود و به شکل انرژي حرارتي درمي‌آيد.» حتما شما هم نمي‌خواهيد با صحبت‌هاي طولاني با تلفن همراه تحت تاثير امواج خطرناک اين تلفن‌ها قرار بگيريد. در اين صورت چون نمي‌شود استفاده از تلفن همراه را کنار گذاشت، دریچه به شما می گوید که چگونه مي‌توانيد اين آثار زيانبار را ضمن استفاده از تلفن همراه‌تان کاهش دهيد.


 مدت زمان مکالمه ‌تان را کاهش دهيد

بهترين راهکار اين است که مدت زمان تماس و مکالمه با تلفن همراه‌تان را کاهش دهيد. تحقیقات نشان مي‌دهد که اگر شما بيش از دو دقيقه با تلفن همراه صحبت کنيد، امواج مغزي شما تحت تاثير امواج تلفن همراه قرار مي‌گيرد.

 کودکان فقط در مواقع اورژانس تلفن همراه داشته باشند
 به‌هيچ وجه درست نيست که کودکان يک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند چون مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن بيشتر است. بهتر است کودکان جز در موارد اورژانس با تلفن‌ همراه خود صحبت نکنند.

 تلفن همراه را در جيب شلوارتان و يا روي کمر بندتان قرار ندهيد
بهتر است تلفن همراه را در جيب شلوارتان قرار ندهيد چون بافت‌هاي بخش پاييني بدن بيشتر از بافت‌هاي سر و صورت، اشعه‌هاي مضر تلفن همراه را جذب کرده و آسيب مي‌بينند.

اول بگذاريد ارتباط برقرار شود بعد تلفن همراه خود را کنار گوشتان قرار دهید

 اگر شما از هدست يا گوشي استفاده نمي‌کنيد وقتي شماره مي‌گيريد اجازه دهيد اول تلفن همراه‌تان وصل و ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس آن را روي گوش‌تان قرار دهيد در اين صورت تحت اشعه مضر کمتري قرار مي‌گيريد. شما مي‌توانيد برقرار شدن ارتباط را روي صفحه تلفن همراه‌تان ببينيد.

 تلفن همراه‌تان را داخل پوشش‌هاي فلزي و محفظه‌هاي دربسته فلزي قرار ندهيد. براي موبايلتان پوشش‌هاي فلزي نخريد و آن را درون بسته‌هاي فلزي دربسته قرار ندهيد. اين محفظه‌هاي فلزي مانند يک گيرنده عمل کرده و اثر امواج تلفن همراه را که به سمت بدن شما مي‌آيند تشديد مي‌کنند.

 تلفن همراهي با ميزان اِس.اِي.آر پايين‌تر (تلفن همراهي با جذب پايين اشعه براي بدن) بخريد
هنگام خريد تلفن همراه به ميزان اِس.اِي.آر آن توجه کنيد. اين عدد به‌‌طور‌معمول به وسيله شرکت سازنده تلفن همراه روي گوشي و يا کاتالوگ آن درج مي‌شود و نشان مي‌دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما مي‌شود. هرچه اين عدد در يک گوشي تلفن همراه پايين‌تر باشد آن گوشي ايمن‌تر است و بيشتر شما را از آثار مخرب اشعه‌هاي تلفن همراه مصون نگه مي‌دارد.

در هنگام مکالمه از هدست استفاده کنيد
 براي اين که امواج تلفن همراه هنگامي که آن را روي گوش‌تان قرار داده‌ايد مغز شما را نشانه نروند بايد آن را از سرتان دور کنيد. بهترين کار اين است که به جاي قرار دادن تلفن همراه روي گوش‌تان از يک «هندزفري» يا «هدست» استفاده کنيد. اين کار موجب مي‌شود امواج تلفن‌ همراه به سمت مغز شما نيايند و فقط بتوانيد با هندزفري مکالمه خودتان را انجام دهيد.

از هندزفري‌هاي بلوتوث‌دار استفاده کنيد
گرچه اين مدل از هندزفري‌ها هم امواجي را به سمت مغز شما مي‌فرستد ولي محققان مي‌گويند اين امواج ۱۰۰ مرتبه کمتر از امواجي هستند که هنگامي که گوشي تلفن همراه را روي گوش‌تان قرار مي‌دهيد، به مغزتان مي‌رسد ولي فراموش نکنيد آن را هنگامي که صحبت نمي‌کنيد از گوش‌تان جدا کنيد چون در اين شرايط باز هم امواج بلوتوث به سمت مغز شما مي‌آيند.


از هندست (هندزفري)‌هايي استفاده کنيد که درونشان يک لوله تو خالي به کار رفته است:  اين هندزفري‌ها درست مانند هندزفري‌هاي معمولي هستند با اين تفاوت که آن بخش از هندزفري که در مجاورت گوش قرار مي‌گيرد از يک لوله تو خالي که درون آن هيچ سيمي عبور داده نشده، تشکيل شده است. به اين ترتيب صدا به‌طور مستقيم از هواي درون اين لوله خالي و با ارتعاش مولکول‌هاي هوا به گوش شما مي‌رسد و امواجي را که به مغز مي‌رسد کاهش مي‌دهد.

 از اسپيکر يا پخش صدا استفاده کنيد
 يک راه آسان ديگر براي کاهش تماس با امواج مضر تلفن همراه اين است که هنگام صحبت کردن با آن، اسپيکر يا پخش صدا استفاده کنيد. فراموش نکنيد در اين شرايط تلاش کنيد تا مي‌توانيد تلفن همراه را دورتر از بدن‌تان قرار دهيد. با بيشتر شدن فاصله ميزان امواج الکترومغناطيس به ميزان زيادي کاهش مي‌يابد.

 جلوي آنتن موبايلتان را نپوشانيد
 سعي کنيد جلوي آنتن موبايلتان را نپوشانيد. مسدود کردن آنتن تلفن همراه هنگام استفاده مقدار پرتوهاي جذب شده از طريق مغز را افزايش مي‌دهد. اين کار موجب مي‌شود کارايي تلفن همراه کاهش يابد و موجب شود موبايل از برق بيشتري براي ايجاد کيفيت بيشتر استفاده کند و پرتوهاي بيشتري را منتشر کند.

رابطه لپ تاپ با عقيم‌شدن مردان
يك بررسي نشان مي دهد استفاده از لپ تاپ متصل به اينترنت بي سيم (واي فاي) با عقيمي مردان، ارتباط مستقيم دارد. در سال هاي اخير اسـتـفـاده از لـپ تـاپ بـه دلـيـل راحـتـي و آساني استفاده و قابليت جابجايي افزايش زيادي يافته است. اين ميزان استفاده از اينترنت wifi، انسان را در معرض تردد جريان هاي الكترومغناطيسي صـادر شـده از لپ تاپ، قرار مي دهد. به ويژه اعضاي جنسي مردان به دليل نزديكي به لپ تاپ در حالت گذاشتن اين وسيله روي پا بيشتر از ساير بخش هاي بدن تحت تاثير امواج اينترنت قرار مي گيرد.حــرارت لــپ تـاپ در هـنـگـام گـذاشـتـن ايـن وسيله روي پا، به منطقه توليد مثل مردان تاثير منفي مي گذارد و به مرور باعث كندي فعاليت آن شود.حالت هاي عقيمي، وضعيتي شايع در جهان است و بر بيش از ۷۰ ميليون زوج در جهان، تاثير مي گذارد. عوامل نازايي به دليل شرايط محيطي به وجود مي آيند كه از جمله مي توان به امواج الكترومغناطيسي اشاره كرد.در آزمايش و مقايسه دو نمونه از سلول هاي بخش توليد مثل ۲۹ حيوان مذكر ، مشخص شد حرارات و امواج واي فاي باعث كندي فعاليت آن هـا مـي شـود. در ايـن مقايسه، نمونه اول در منطقه معمولي رشد قرار گرفت اما نمونه دومي در پايين لپ تاپ روشن قرار داده شد و مشخص شد اين نمونه، با كندي فعاليت، روبه رو شده است.

نکته: می توانید برای راحتی هر چه بیشتر یک Shortcut (میانبر) از گزینه پروفایل در کلیدهای مکان نما یا قسمت ShortCut گوشی خود قرار داد که با این کار به راحتی می توانید پروفایل مورد نظر خود را تغییر دهید.

پانویس:

 1. ۷٫۲میلیاردتلفن همراه متعلق به۴٫۹میلیارد کاربردرجهان،خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) http://www.irna.ir]
 2. ویکی‌پدیای انگلیسی
 3. http://www.irna.ir/fa/News/81719602تلفن همراه جزءجدایی ناپذیرزندگی انسان ها،خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا)http://www.irna.ir
 4. سفیرنیوز:اعتیاد دختران به تلفن همراه دو برابر پسران.پایگاه خبری تحلیلی سفیر۲۰۱۴-۰۸-۱۱بازبینی‌شده در ۲۰۱۴-۰۸-۱۱.

منابع:

 1. خبرگزاری آلمان
 2. واحد مرکزی خبر
 3. پایگاه خبری تحلیلی تابناک
 4. ویکی‌پدیای انگلیسی
 5. http://www.yjc.ir/fa/news/4576113
 6. http://clinicalmedicine.ir/post-4504.aspx
 7. نشریه مهندسی پزشکی شماره ۱۳۳، مهندس سرور بهبهانی، مهندس محمد کریمی

باکس شناور "همچنین ببنید"

دیسانیا Dysania

دیسانیا Dysania

خواب از اساسی‌ترین نیاز های افراد و از مهمّ ترین جنبه های بقای انسان است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *