خانه / اسوه ها / کلام ناب از خورشید انقلاب
خاطراتی از رهبر معظّم انقلاب

کلام ناب از خورشید انقلاب

خاطراتی از رهبر معظّم انقلابلزوم آموزش فلسفه به نوجوانان
در مجلسی آقا راجع به فلسفه و تعلیم آن به نوجوانان می‌گفتند که یکی از مشکلاتی که ما داریم، این است که چون بچه‌های ما عمق فکرشان کم است، خیلی زود تحت تأثیر حوادث و هیجانات و فضاهایی قرار می‌گیرند که در کشور اتفاق می‌افتد. ما باید روی عمق فکری و تعمق بیش تر بچه‌ها کار کنیم. لذا آموزش فلسفه برای نوجوانان خیلی لازم است. ایشان حتی تأکید می‌کردند که در کانون پرورش فکری، شما راجع به این قضیه یک مقداری کار کنید. مثالی که می‌زدند، می‌گفتند یک مجموعه‌ کتاب‌هایی حزب توده منتشر کرده به نام آموزش فلسفه که فلسفه‌ دیالکتیک را برای نوجوانان به زبان ساده بیان می‌کند. نوجوان اگر می‌خواست بداند یک مارکسیسم یعنی چه و مکتب مارکسیسم چه هست، این را می‌خواند و کلی اطلاعات پیدا می‌کرد. مثال‌های دیگری از جاهای دیگر در زمینه‌ آموزش فلسفه به نوجوانان زدند. می‌گفتند که ما در مورد فلسفه‌ اسلامی کاری نکردیم و شما در کانون و جاهای دیگر شروع کنید راجع به فلسفه اسلامی کار کنید. این مطالبه منجر به این شد که در کانون گروه جدیدی تشکیل شده و مجموعه فعالیت‌هایی تحت عنوان: «گام به گام تا اندیشه» را شروع کرده‌اند. البته الان در مراکز کانون در حال آموزش است و کلاس‌هایش برگزار می‌شود و به‌تدریج کتاب‌هایش نیز آماده می‌گردد. یعنی این برنامه هم کتاب دارد و هم برنامه‌ آموزشی.(*) بدان ای سالک راه خدا! تأدیب الهی در هر محیطی ممکن است. اگر کسی که صلاحیت ندارد اقدام به تأدیب دیگران کند، مسلماً تأدیبش بی‌اثر است، و گاهی هم اثر عکس دارد، و منجر به سوء ادب می‌شود. این مطلب تنها مربوط به اجتماعات بزرگ نیست، بلکه در رفاقت و معاشرت‌های دو نفره هم مطرح است. لذا در هیچ معاشرتی نباید از دستورات الهی تجاوز کنیم و این یعنی ادب الهی.(**) برای مومنان مرگ همانند بوییدن سیبی است که در روایات آمده است؛ اما برای کافران آسان‌ترین حالت آن همانند آن است که صد ضربه شمشیر به یک باره بر تن وارد شود. از این رو جان کندن سخت می‌شود؛ زیرا هر گناهی موجب سختی مرگ و فشار قبر می‌شود، چنان که برخورد نادرست با همسر چنین حالتی برای محتضر و مرده‌ پیش می‌آورد. پیامبر(ص) در این‌باره هشدار می‌دهد و می‌فرماید: آسان ترین کشش‌های مرگ مانند صد ضربت شمشیر است.(***) در روایات است که هر کسی که به خدا ایمان داشته باشد به بهشت می‌رود، ولی مسئله چگونه رفتن است؛ زیرا برخی تا بهشت رفتن باید عذاب‌‌های حالت احتضار و مرگ و فشار قبر و عالم برزخ را تحمل کنند و سپس در قیامت اگر خوش‌شانس باشند از مواقف پنجاه‌گانه نماز و روزه و مانند آنها که هر یک پنجاه هزار سال به زمان قیامت طول می‌کشد بگذرند و اگر خوش‌شانس باشند به بهشت بروند و گرنه باید به شش دوزخ با توجه به درجات گناهانش بروند و عذاب ببینند تا از آنجا با سیمای خاص بیرون رفته و به بهشت درآیند البته ساکنان طبقه هفتم از دوزخ در آن جاودانه هستند؛ زیرا آنان کافران به خدا و مشرکان بالله هستند. بشربن حارث حافی اهل مرو بود. مدتی از عمرش به گناه کاری و شهوات غیر مشروع گذشت. روزی حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) از کوچه‌ای که بشر در آن بود، عبور می‌فرمود. موقعی که به در خانه بشر رسید، اتفاقا در باز شد، و یکی از کنیزکان بشر، از خانه بیرون آمد. کنیز(خدمت کار) حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) را شناخت و آن حضرت نیز می‌دانست که این خانه بشر است. از کنیز سوال کرد: آقای تو آزاد است یا بنده؟
جواب داد: آزاد است.
فرمود: چنین است که گفتی! زیرا اگر بنده می‌بود، به شرایط بندگی عمل می‌کرد و از آقای خود اطاعت می‌نمود.
حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) این سخن را فرمود و راه خود را در پیش گرفت. کنیز به خانه برگشت و گفته امام را برای بشر نقل کرد. سخن حضرت(ع) در نهاد او طوفانی برپا کرد و سخت منقلبش نمود. به عجله از جا برخاست و با پای برهنه از خانه بیرون دوید و خود را به حضرت موسی‌بن‌جعفر(ع) رساند و نزد امام‌موسی‌بن‌جعفر(ع) توبه کرد، گناهان را ترک گفت و راه اطاعت الهی را در پیش گرفت. چون موقعی که به حضور امام شرفیاب شد و توبه کرد پابرهنه بود به احترام آن لحظه سعادت‌بخش، تا پایان عمر، کفش نپوشید و همیشه با پای برهنه راه می‌رفت. لذا معروف شد به بشر حافی؛ یعنی پابرهنه(****)
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
* آقای محسن چینی‌فروشان، مديرعامل سابق كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان؛ پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با خورشید انقلاب(خاطراتی از رهبر معظم انقلاب)
  • ** بررسی حکومت عقل در مسائل تربیتی، آیت‌الله شیخ مجتبی تهرانی، ماهنامه پاسدار اسلام، ش ۴۳۳، ص۵
  • *** ادنی جبذات الموت بمنزلهًْ مائهًْ ضربهًْ بالسیف؛ آسان ترین کشش‌های مرگ مانند صد ضربت شمشیر است.(نهج‌الفصاحه، ص ۱۷۶، ح ۱۲۲)
  • **** حافی: (ع ص) نعت فاعلی از حَفی ً و حِفْوةً. برهنه پای. پابرهنه.(منتهی الارب) کسی که بی کفش راه می‌رود؛ پابرهنه؛ پاپتی و برهنه‌پای.(منتهی الارب) التزام کرد عورات را سافرات الوجوه، و رجال را حافیات الارجل از خان ها بیرون آورد.(جهانگشای جوینی) آن یکی تا کعبه حافی می رود//و آن یکی تا مسجد از خود می شود. (جمع: حُفاة) تتمهًْ المنتهی، شیخ عباس قمی، ص ۳۲۹

باکس شناور "همچنین ببنید"

Arafat

عرفات

وادی عَرَفاتْ در ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی مکّه است. پیشینه نامش به زمان حضرت آدم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *