خانه / اسوه ها / اولین شهید
اولین شهید

اولین شهید

اولین شهیدشاید شما هم گاهی با خود فکر کرده اید که اولین شهید دفاع مقدّس در جبهه چه کسی است. این سوال به طور طبیعی چند پرسش دیگر هم ایجاد می کند، کجا و چطور شهید شده است؟ اهل کجا بوده است؟ چگونه شخصیتی داشته است؟ شغل و نقش او در دفاع مقدّس چه بوده است؟ اولین شهید دفاع مقدّس «ایرج دستیاری» نام دارد و از شهر امیدیه است که جانش را در راه پاسداری از ارزش های والای انقلاب و دفاع از کیان و ناموس وطن هم چون سایر عاشقان و ولایتمداران هشت سال دفاع مقدّس تقدیم نمود تا بدین سان روشنی بخش راه تمام کسانی که در عرصه سازندگی و پیشرفت و توسعه این ملک پهناور و سربلند اسلامی فعّال هستند، باشد. شهید ایرج دستیاری از همان دوران کودکی انسانی اجتماعی و مسئولیت پذیر بود و سعی می کرد نسبت به اطرافیانش احساس مسئولیت داشته باشد. شهید فردی معتقد بود و نسبت به اقامه نماز اول وقت و انجام واجبات شرعی اهتمام و توجّه خاصّی داشت. او به ورزش فوتبال علاقه وافری داشت و به عنوان یکی از دروازه بان های مطرح منطقه امیدیه زبان زد همه ورزش کاران بود و در باشگاه های شاهین، بانک ملّی و استقلال بازی می کرد. به دلیل حضور در میادین ورزشی افراد با سلایق و گرایش های مختلف گرد ایرج جمع می شدند و شهید سعی می کرد هم چون شمعی در میان جمع عامل وحدت همه جوان ها باشد تا بتواند با جذب نوجوانان و جوانان منطقه امیدیه به ورزش آنها را از بلاهای اجتماعی دور سازد. ایرج به عنوان پسر ارشد خانواده مجبور گردید در سال دوم دبیرستان به دلیل شرایط اقتصادی خانواده، به طور موقّت ترک تحصیل نماید و برای کار در یکی از شرکت های خصوصی وابسته به شرکت نفت مشغول شود. برای پیشرفت در محیط کاری به مدت ۴ ماه با هزینه شخصی یک دوره تخصصی تکنسینی برق را در شهر اصفهان پشت سر می گذارد و به دلیل شرایط سنی راهی خدمت سربازی می شود. دوران آموزشی خدمت سربازی به پادگان دژ در خوزستان منتقل شده و درهمین مقطع نیز موفق به یادگیری و آشنایی کامل به زبان عربی می شود. موفق گردید در یکی از شب ها یک از نیروهای ضد انقلاب را دستگیر نماید که پس از انجام بازجویی به سپاه خرمشهر تحویل داده شد و در بازجویی به عمل آمده مشخص شده که عامل بمب گذاری در چهار راه امام بوده که منجر به شهادت یک زن باردار و کودکش شده است.

مبارزات انقلابی
با شکل گیری کمیته از ابتدای پیروزی انقلاب شهید به همراه نیروهای مخلص انقلابی مسئولیت حفاظت از مسیر لوله های نفتی و چاه های نفت منطقه آغاجاری را بر عهده گرفتند و از ساعت ۱۰شب تا ۶صبح به مدت ۶ماه این وظیفه را با موفقیت به انجام رساندند. شهید ایرج دستیاری در آبان ۱۳۵۸ پبه عضویت نیروی مقاومت سپاه امیدیه و آغاجاری در آمده و دوره های مختلفی را زیر نظر سردار شهید غیور اصلی و سایر همرزمانش در اهواز پشت سر می گذارد. سپس به منطقه باشت در استان کهگیلویه و بویر احمد اعزام و پس از مدتی به دلیل لیاقت ها و هوش ذاتی و نظامی که از خود نشان می دهد به عنوان مسئول گروه اعزامی انتخاب می شود. سال ۱۳۵۹در منطق شلمچه و خط مرزی با کشور عراق تحرکاتی از سوی گروه های معارض و ضد انقلاب گزارش شد که عوامل آنها مقادیر زیادی اسلحه و مواد انفجاری را وارد منطقه می کردند. لذا شهید دستیاری به همراه جمع دیگری از جوانان منتخب سپاه پس از پشت سر گذاشتن، یک دوره پیشرفته نظامی و تکاوری به عنوان سرگروه یکی از گروه های اعزامی به نوار مرزی و پاسگاه خیَن انتقال می یابند.

اولین شهیدحضور فعاّل و اثر گذار در روزهای نخستین دفاع مقدّس
پس از حضور در مناطق مرزی شلمچه و در مدّت کمی شهید ایرج دستیاری اقدام به شناسایی محل های نفوذ عناصر ضد انقلاب کرده و با توجه به آشنایی و تخصّص شهید به عنوان تکنسین برق و هوش ذاتی و نظامی وی سبب گردید با مشورت شهید جهان آرا و دیگر هم رزمان وی در سپاه خرمشهر خط آتشی از مواد انفجاری به طول ۴کیلومتر در طول خط مرزی ایجاد کند. بعد از این مسئولین سپاه خرمشهر که فرماندهی آن را شهید جهان آرا بر عهده داشت متقاعد گردید با تکمیل طرح شهید دستیاری، اقدام به تقویت و تداوم این خط دفاعی کرده و کنترل جامع تری با توجه به امکانات آن زمان نیروی سپاه در منطقه داشته باشند. که برهمین اساس تجهیزات انفجاری بیشتری در اختیار تیم که مسئولیت آن را شهید دستیاری بعهده داشت قرار می گیرد.

لحظه شهادت«وداع با برادر و همرزمان»
شهید مورخ ۲۰/۶/۵۹ به همراه برادر کوچکتر خود بیژن دستیاری و سرهنگ پاسدار حاج احمد سلحشور فر، مشغول چینش مواد انفجاری در طول خط مرزی بودند در این لحظه شهید با توجه به آگاهی و اشرافیتی که به خطرات مواد انفجاری داشتند از همراهان خود درخواست می کند از محل دور شده تا آخرین چاشنی را بازرسی و خط را آماده نماید که ناگهان یک از تله ها در اثر ریزش خاکریز منفجر و شهید در اثر شدت موج انفجار به درون نهر خیَن پرتاب می شود و در اثر وجود درگیری در منطقه پیکر مطهرش تا یک هفته مفقود می گردد که پس از گذشت یک هفته در کنار اسکله خرمشهر شناسایی و پیکرغرق به خونش به زادگاهش شهر امیدیه انتقال داده می شود. بازگشت پیکر شهید ایرج دستیاری آن چنان تحولی در منطقه به وجود آورد که سبب گردید بار دیگر آحاد مردم شهر امیدیه حول آن شمع فروزان جمع شوند و جوانان سلحشور شهر فوج فوج تقاضای عضویت در سپاه امیدیه و آغاجاری را می نمودند. بازگشت پیکر شهید ایرج دستیاری آن چنان تحولی در منطقه به وجود آورد که سبب گردید بار دیگر آحاد مردم شهر امیدیه حول آن شمع فروزان جمع شوند و جوانان سلحشور شهر فوج فوج تقاضای عضویت در سپاه امیدیه و آغاجاری را می نمودند. هم اکنون پیکر مطهر کارگر بسیجی شهید ایرج دستیاری به همراه سایر شهدای خوزستان در گلزار شهدای اهواز در خاک آرمیده و میزبان تمامی مردم ولایتمدار این خطه دلاور خیز می باشد. آری بازگشت هر یک از شهیدان و پاسداشت یاد و خاطره هر یک از آنان برگ زرین دیگری را در دفتر خاطره های نسل های انقلاب ثبت خواهد کرد.اولین شهید

یاد تمام شهیدان گرامی و راهشان پر رهرو باد

منابع:

 1. مشرق
 2. دفاع مقدّس۱
 3. دفاع مقدّس۲
 4. دفاع مقدّس۳
 5. اسراء برگشتند
 6. شهيدان دفاع مقدّس
 7. اولين های دفاع مقدّس
 8. اولين شهيد دفاع مقدّس
 9. پایگاه مقاومت بسیج شهید ناصری
 10. پایگاه اطّلاع رسانی سپاه خوزستان
 11. پایگاه اطّلاع رسانی دفتر مقام معظّم رهبری

باکس شناور "همچنین ببنید"

انسان کامل

لایق هم‌نشینی

حواریون؛ یاران حضرت عیسی (ع)  از وی پرسیدند‌: ای روح خدا؛ بـا‌ چـه‌ کسی شایسته‌ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *