خانه / مناسبت ها / شمسی / کوچولوها
روز جهانی کودک

کوچولوها

روز جهانی کودکواژه کودک از ریشه واژه پهلوی kuk به معنای کوتاه می‌باشد. به پسر بچه یا دختر بچه خردسال، کودک(child) گویند.(۱) کودکان، برکت زندگی و سرمایه های آینده جامعه به شمار می آیند. آنان برای رشد و بالندگی خود، نیازها و در مفهوم دقیق تر حقوقی دارند که باید به درستی به آن پرداخت. با توجه به نقش بی بدیل خانواده در بالندگی شخصیت کودک، پیش از همه، خانواده و سپس جامعه باید این حقوق را به خوبی بشناسند و خود را مکلّف به پاس داشت آن بدانند. کشورهای جهان روزهای کودک مختلفی برای خود دارند؛ اما روزجهانی کودک را خود بچه‌ها به وجود آورده‌اند. سال ۱۹۸۶، ۲تن ازدانش‌آموزان ۹ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه‌ای از همه بچه‌های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند.(۲) ۱۶مهر(۸ اکتبر) روز جهانی کودک بهانه اي براي ورود به جهان کودکان است؛ براي ورود به اين جهان بايد آگاهي هاي خود را فراموش کنيم و با ناآگاهي هاي کودکانمان همراه شويم. پیامبر(ص) فرمود: کودکان را دوست بدارید و نسبت به آنان رئوف و مهربان باشید. آن کس که فرزند خود را ببوسد حسنه ای در نامه عمل او ثبت خواهد شد و آن کس که فرزند خود را شاد کند خداوند او را در قیامت مسرور می نماید. فرزندان خود را بسیار ببوسید زیرا برای شما در هر بوسیدن درجه ای است. پیامبر(ص) امام حسن و حسین(ع) را می بوسید. کسی که به کودکان محبت نکند از ما نیست. امام علی(ع): در خانواده خود به کودکان عطوف و مهربان باش. امام صادق(ع): مردی که نسبت به فرزند خود محبت بسیار دارد مشمول رحمت و عنایت مخصوص خداوند بزرگ است. روش پیامبر(ص) در خانواده  این بود که همه روزه صبح دست محبت به سر فرزندان خود می کشید.(۳) کودکان خالق زیباترین احساس‌ها و عشق‌ها هستند که پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایرانی هم در این احساس شریک است، به طوری که گفتارش را با کودکان از طریق اشعارش بیان کرده‌است به گونه‌ای که در کتاب‌های فارسی مدرسه‌ها، همواره شعر یا اشعاری آزاد دیده می‌شود که کودکان و دانش‌آموز می‌خوانند و به خاطر می‌سپارند. شعر زیبای اشک یتیم:

پروین اعتصامی

روزی گذشت پادشهی از گذرگهی

فریاد شوق بر سر هر کوی و بام خاست

پرسید زان میانه یکی کودک یتیم

کاین تابناک چیست که بر تاج پادشاست

آن یک جواب داد: چه دانیم ما، که چیست؟

پیداست آن قدر که متاعی گران بهاست

نزدیک رفت پیرزنی کوژپشت و گفت

این اشک دیدهٔ من و خون دل شماست

ما را به رخت و چوب شبانی فریفته است

این گرگ سال هاست که با گله آشناست

آن پارسا که ده خرد و ملک، رهزن است

آن پادشا که مال رعیت خورد، گداست

بر قطرهٔ سرشک یتیمان نظاره کن

تا بنگری که روشنی گوهر از کجاست

پروین، به کجروان سخن از راستی چه سود

کو آن چنان کسی که نرنجد ز حرف راست

پروین اعتصامی » دیوان اشعار » مثنویات، تمثیلات و مقطعات

بچه ها را از خدا نترسانید…

انسان ها اگر از چیزی بترسند نمی توانند آن را دوست داشته باشند.

اونا رو از دوریِ خدا بترسانید، نه خودِ خدا…

 ۱۶مهر(۸ اکتبر) روز جهانی کودک

کودکان در روز جهانی کودک می‌خواهند این تضاد را یادآور شوند، که در حالی که سالانه هزینه‌های غیرقابل تصوّری صرف تولید انواع سلاح‌های هسته‌ای و غیر هسته‌ای می‌شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه و … می‌میرند.

درخواست اختصاص روز صلح توسّط  ۲دانش آموز ۹ساله از مدرسه آتاتوری 

پانویس:

  1. کودک: [دَ] (ص) کوچک. صغیر.(فرهنگ فارسی معین) پهلوی، کوتک به معنی صغیر.(از حاشیه ٔ برهان و معین) صورت دیگر آن کوچک است.(یادداشت به خط مرحوم دهخدا) طفل، نوباوه، بچه، فرزندي که به حدّ بلوغ نرسيده(پسر يا دختر) کودَک یا بچه یا و چه به انسان خردسال(دختر و پسر) گفته می‌شود. برابر دیگر کودک در زبان فارسی واژه بچه می‌باشد. واژه کودک از ریشه واژه پهلوی kuk به معنای کوتاه می‌باشد و با واژه‌های کوتاه و کوچک هم خانواده می‌باشد. کودکان و نوجوانان ایران به افراد ایرانی زیر سن ۱۸سال گفته می‌شود.(بر اساس پیمان‌نامه حقوق کودک، کودک زیر سن ۱۸سال تعریف می‌شود و ایران از سال ۱۳۷۳به این پیمان پیوسته است.) بچه: [ب َ چ َ / چ ِ / ب َچ ْ چ َ / چ ِ] (اِ) کودک. طفل. ولید. زاک. صبی. طفل و بچه ٔ آدمی و حیوان.(از آنندراج). ولد. فرزند.(فرهنگ شعوری) (بَ چِّ) (اِ.): ۱ – کودک، طفل. ۲ – فرزند. اسم ۱ اندک‌سال، خردسال، صغیر، طفل، فرزند، کم‌سال، کم‌سن، کودک، نابالغ، نارسیده، نوباوه، نوزاد ۱ & کبیر ۲ جوان، بالغ ۳ مرد ۴ پیر ۲ همکار، هم‌شاگردی، رفیق ۳ کم‌تجربه، ناپخته ۴ شاخه‌تازه، نهال نورسته ۵ پاجوش.
  2. متن نامه دانش آموزان مدرسه آتاتوری: «بزرگ ترهای ما عقاید ثابتی دارند. آن ها ما را دوست دارند چون بچه هایشان هستیم، اما آیا آن ها می دانند که چه دنیایی را برای ما به وجود می آورند. اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته ای آن ها رخ دهد، ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می خواهیم.»
  3. محمدتقی فلسفی- کودک از نظر وراثت و تربیت (جلد ۲)- از صفحه ۱۶۰ تا ۱۶۶

منابع:

  1. یمنا
  2. تربیت کودک۱
  3. تربیت-کودک۲
  4. شب سرنوشت کودکان

باکس شناور "همچنین ببنید"

گنجینه تاریخ اسلام

تخریب بهشت

خدایا توفیق زیارت بقیع را قسمت همه‌ی آن‌هایی که لایق و واقعاً عاشق زیارت‌اند، بنما. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *