خانه / اسوه ها / عاشوراء
عاشوراء

عاشوراء

عاشوراء

دیگر رسیده قصه به آخر… جدا شدن…
سخت است خواهری ز برادر جدا شدن

با دلهُره كنون كه بغل می كنی مرا
یعنی فراق، با دل مضطر جدا شدن

پنجاه سال صبح و شبم با تو سر شده
آهسته رو زمان ز خواهر جدا شدن

تو از مدینه یاد ز یحیی كنی چرا؟
یعنی رسیده است دم سر جدا شدن؟

بگذار تا گلوی تو را بوسه ای زنم
حیف است حنجر تو به خنجر جدا شدن

تو می روی و غصه ی من می شود شروع
از دختران فاطمه مِعجَر(چارقد، روسری) جدا شدن…

پیش نگاه غمزده ی كودكان تو
یكسر، سر شهید ز پیكر جدا شدن…

از ما زنان بپرس زمانی كه تنگ شد
درد آور است النگو و زیور جدا شدن…(۱)

عاشوراء؛ [ع.عاشوراء] (اِ.) روز ۱۰ماه محرم، روزی که امام حسین(ع) در کربلا به شهادت رسید و مردم در این روز عزاداری می‌کنند. مهمّ ترین وقایع روز ۱۰محرم الحرام سال ۶۱ه.ق(عاشوراء) عبارت است از: اقامه آخرین نماز امام حسین(ع) در ظهر عاشوراء، شهادت حضرت عباس(ع)، شهادت علی اصغر(ع) شهادت علی اکبر(ع) و در نهایت شهادت امام حسین(ع) در روز عاشوراء می باشد. امام حسین(ع) در صبح عاشوراء با یاران و اصحابش نماز فجر را اقامه می کنند و بعد از آن حسین بن علی(ع) رو به یاران و اصحابش می کند و خطبه ای کوتاه می خواند، امام حسین(ع) در ابتدا به ستایش و حمد خداوند می پردازد و از یارانش می خواهد که باید صبوری کنید زیرا این روز در تقدیر ما آمده و باید به کشته شدن در راه خداوند تن در در بدهیم و به آن ها بشارت می دهد که شما جزء رستگاران در نزد خداوند خواهید بود. عاشوراء ۶۱ه.ق در سه‌شنبه ۲۰مهر اتفاق افتاده و با سال ۵۹ه.ش مطابق بوده است. در محاسبه تاریخ واقعه عاشوراء بر اساس رویت هلال و با استفاده از تطبیق تقویم هجری قراردادی با میلادی(به کمک نرم‌افزارهایی مانند: Accurate Times مشخص می‌شود که اول محرم ۶۱ه.ق برابر ۱ اکتبر ۶۸۰ میلادی(ژولی) است و بنابراین عاشوراء مقارن با ۱۰اکتبر ۶۸۰ میلادی(ژولی) یا چهارشنبه ۲۰مهر ۵۹ه.ش است. البته به دلیل استفاده از تقویم قراردادی این تاریخ می‌تواند یک یا دو روز با تاریخ واقعی اختلاف داشته باشد. حال با مراجعه به نرم‌افزارهایی مانند: Moon Calculator مشخص می‌شود که مقارنه ماه و خورشید(ماه نو) در محرم سال ۶۱ه.ق در ساعت ۱۷:۱۱به وقت محلی روز ۲۸سپتامبر ۶۸۰میلادی اتفاق افتاده و در شامگاه فردای آن روز، ۲۹سپتامبر، هلال ماه در کربلا به جدایی بیش از ۱۱درجه از خورشید رسیده و در زمان غروب خورشید، ارتفاع ماه بیش از ۸درجه است. رویت چنین هلالی با چشم غیرمسلح ممکن است؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود که ۳۰سپتامبر ۶۸۰میلادی مقارن با اول محرم ۶۱ه.ق باشد. بنابراین ۱۰محرم مقارن با ۹اکتبر ۶۸۰میلادی یا سه‌شنبه ۲۰ مهر ۵۹ه.ش می‌شود.(تابناک)

مکتب عاشوراء؛ آیا فرهنگی الهام بخش تر از مکتب عاشوراء سراغ دارید؟ آیا قدرتمند تر از مکتب عاشوراء برای برانگیخت و خیزاندن و ایجاد شور انقلابی سراغ دارید؟ عاشوراء مکتب بصیرت است. مکتب ایمان و یقین است. مکتب تعهّد است. مکتب تحمّل مسئولیّت است. مکتب فرار نکردن از قبول مسئولیّت است. مکتب تحمّل تبعات ناشی از قبول مسئولیّت است. مکتب وفاداری نسبت به خداوند و پیامبر و دین خداست. مکتب ثُبات و ایستادگی است. مکتب ایستادگی در برابر سختی ها و دشواری ها در مسیر حرکت، با وجود حجم بزرگ جان فشانی هاست. مکتب ایثار و جانفشانی و گذشت است. این مکتب، همان مکتبی است که مسلمانان از آن آموختند. بعد از سال ۶۰ه.ق و در سال ۶۱درس های گذشت و جان فشانی از این مکتب فرا گرفتند، جان فشانی در راه خدا، دین و امّت پیامبر صلّی الله علیه و آله و سلّم. تاریخ نگار شاخص حادثه عاشوراء، ابومخنف،(۲) به نقل از یکی از شاهدان واقعه نینوا، ابن قیس تمیمی حکایت کند: هر چیزی را فراموش کنم، سخن زینب دخت فاطمه(س) را هنگام مرور بر جسم چاک چاک برادرش حسین(ع)، وقت رفتن به کوفه فراموش نمی کنم که می گفت: «یا محمّداه، یا محمّداه، صلی علیک ملائکة السماء هذا الحسین بالعراء مرمل بالدماء مقطع الاعضاء، یا محمداه و بناتک سبایا، و ذریتک مقتلة، تسفی علیها الصبا.»زینب، با این سخنان دوست و دشمن را به گریستن واداشت.(۳) «ای جدّم، ای رسول خدا، درود فرشتگان آسمان بر تو باد، این پیکر قطعه قطعه و غلطیده در خون حسین توست. یا رسول الله، دخترانت اسیر و جگر گوشه گانت کشته و نسیم مشرق بر جسم چاک چاک آنان در بیابان می وزد.»

برای آگاهی بیش تر، ر.ک:

 1. پایگاه حوزه
 2. شعر عاشوراء
 3. زیارت عاشوراء
 4. مکتب عاشوراء
 5. پرستار عاشوراء
 6. بیعت با عاشوراء
 7. آزادگی و عاشوراء
 8. آثار مکتب عاشوراء
 9. درس های عاشوراء
 10. وقایع بعد از عاشوراء
 11. حجاب؛ پیام عاشوراء
 12. اهمیت زیارت عاشوراء
 13. تعظیم فرهنگ عاشوراء
 14. عاشوراء به ایران نروید!
 15. عاشوراء و بیداری اسلامی
 16. زینب، پرستار نهضت عاشوراء
 17. جلوه هاى تربیتى قیام عاشوراء
 18. نشانه انحراف در واقعه عاشوراء
 19. نقش تعیین كننده عاشوراء در روشن گرى راه هدایت
 20. علت تاکید و سفارش بر خواندن زیارت عاشوراء چیست؟
 21. عید قربان از قربانی نخست تا عاشوراء و مجاهدان امروز
 22. مجله فصلنامه حکومت اسلامی، شماره ۲۷، جعفر پیشه فرد، مصطفی.
 23. اعتراض آیت الله العظمی شبیری زنجانی به ایجاد انحراف در واقعه عاشوراء
 24. رسول جعفریان، تامّلی در نهضت عاشوراء، ص ۱۵–۲۰، انصاریان، قم، ۱۳۸۱.

پی نوشت:

 1. رضا رسول زاده
 2. اَبّومِخنَف؛ [اَم ِن َ] (اِخ)، لوط بن یحیی(م ۱۵۷) قدیمی ترین مورّخ کربلاست. أَبُومِخنَف لوط بن یحیی بن سعید بن مخنف بن سُلیم الغامدی الأزدی(درگذشته به‌سال ۱۵۷ه.ق)، مورّخ اهل کوفه که به‌دلیل نگارش کتابی به‌نام «مقتل‌الحسین» مشهور است. طبری و شیخ مفید در ارشاد و ابوالفرج اصفهانی در مقاتل الطالبیین، آن چه از حادثه کربلا نقل کرده اند، تقریبا برگرفته از أَبُومِخنَف است.
 3. قَالَ قُرَّةُ بْنُ قَيْسٍ اَلتَّمِيمِيُّ: لاَ أَنْسَى زَيْنَبَ اِبْنَةَ فَاطِمَةَ حِينَ مَرَّتْ بِأَخِيهَا اَلْحُسَيْنِ [عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ] صَرِيعاً، وَ هِيَ تَقُولُ: يَا مُحَمَّدَاهْ! يَا مُحَمَّدَاهْ! صَلَّى عَلَيْكَ مَلاَئِكَةُ اَلسَّمَاءِ، هَذَا اَلْحُسَيْنُ بِالْعَرَاءِ، مُرَمَّلٌ بِالدِّمَاءِ، مُقَطَّعُ اَلْأَعْضَاءِ، يَا مُحَمَّدَاهْ! وَ بَنَاتُكَ سَبَايَا، وَ ذُرِّيَّتُكَ مُقَتَّلَةً تَسْفِي عَلَيْهَا اَلصَّبَا! فَأَبْكَتْ وَ اَللَّهِ كُلَّ عَدُوٍّ وَ صَدِيقٍ! وَ صِحْنَ اَلنِّسْوَةُ وَ لَطَمْنَ وُجُوهَهُنَّ!. وقعة الطف، ج۱، ص۲۵۹، حدیث۷۵۰۹۱، باب بدء القتال، الحملة الرابعة، حمل عيال الإمام إلى الكوفة و تاریخ طبری، ج۵، ص۴۵۶، دارالتراث، بیروت.

منابع:

 1. مفاتیح الجنان، شیخ عباس قمی.
 2. مرکز پاسخ گویی به سوالات دینی.
 3. کلباسی، ابی المعالی کلباسی، شرح زیارت عاشوراء، قم، شریعت، ۱۴۲۸ه.ق.
 4. انصاری قمی، مقاله كتابشناسى زیارت عاشوراء، علوم حدیث، شماره ۲۳، بهار، ۱۳۸۱.
 5. طوسی، محمد بن حسن طوسی، مصباح المتهجد، بیروت، موسسه الاعلمی للمطبوعات، ۱۴۱۸ه.ق.
 6. ابن قولویه،جعفر بن محمد بن جعفر بن موسی بن قولویه قمی، کامل الزیارات، مترجم سید محمد جواد ذهنی، تهران، انتشارات پیام حق، ۱۳۷۷.
 7. خواجه سروی، غلامرضا، سامانه هویت اسلامی: بازخوانی زیارت عاشوراء، دانشگاه اسلامی، ویژه نامه امام حسین علیه السّلام، زمستان، ۱۳۸۱.

باکس شناور "همچنین ببنید"

ماه برکت

بَرَكَت و فراوانی

ماه‌ِرمضان در میان ماه‌های سال از برجستگی و ویژگی بسیار مهمی برخوردار است؛ زیرا انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *