خانه / آیین زندگی / پیوند زناشویی
ازدواج در اسلام

پیوند زناشویی

ازدواج در اسلامازدواج یا پیوند زناشویی(wedlock) نخستین سنگ بنای تشکیل خانواده و بالطبع، جامعه و اجتماع است و میزان اندیشه و تدبر در آن در میزان پیشرفت یا انحطاط و صعود یا سقوط جامعه تاثیر دارد. پیمان ازدواج پیمانی مقدّس و الهی است. ازدواج، پیمان بستن یک زن و مرد به‌صورت رسمی و دینی برای زندگی مشترک؛ زناشویی است. ازدواج یا پیوند زناشویی پیوندی آیینی‌است که طی احکام یا رسومی خاصّ بین زن و مرد در مذاهب و کشورهای مختلف برقرار می‌شود تا به تشکیل خانواده منجر گردد. ازدواج می‌تواند منجر به زایش فرزند شود که دارای آثار و نتایج بسیاری است: از جمله:

 • بقای نسل،
 • آرامش و سکون،
 • تکمیل و تکامل انسان،
 • پاک دامنی و عفاف و نتایج متعدد دیگر.

ازدواج از این نظر که عاملی برای نجات از آلودگی، موجبی برای نجات از تنهایی و سببی برای بقای نسل است، خودداری از آن همیشه سبب ایجاد بی تعادلی، نابهنجاری رفتاری و زمانی هم فساد شخصیت و حتی بیماری جسمی می گردد. بنابراین، بهترین و بالاترین نعمت ها برای هر زن و مرد از نظر اسلام تشکیل خانواده است. گمان نمی رود از بین مکاتب و مذاهب، هیچ مذهبی به اندازه اسلام درباره ازدواج بحث کرده باشد. ازدواج از نظر اسلام امری مستحب، مورد تاکید و از سنن انبیاء(ع) معرفی شده و جوانی که بدان تن دهد در حقیقت، همگام با آفرینش و سعادتمند است.

عنصر اصلی تشکیل دهنده پیوند زناشویی
در واقع، خانواده را زن به وجود می‌آورد و اداره می‌کند، این را بدانید. آن عنصر اصلی تشکیل خانواده زن است، نه مرد. بدون مرد، ممکن است خانواده‌ای باشد، یعنی اگر فرض کنیم در خانواده‌ای، مرد خانواده حضور نداشته باشد یا از دنیا رفته باشد، زن خانواده اگر عاقل و با تدبیر و خانه‌دار باشد، خانواده را حفظ می‌کند، اما اگر زن از خانواده‌ای گرفته شد، مرد نمی‌تواند خانواده را حفظ کند، بنابراین، خانواده را زن حفظ می‌کند. علت این که اسلام، این قدر به نقش زن در داخل خانواده اهمیت می‌دهد، همین است که زن اگر به خانواده پایبند شد، علاقه نشان داد، به تربیت فرزند اهمیت داد، به بچه‌های خود رسید، آن ها را شیر داد، آن ها رادر آغوش خود بزرگ کرد، برای آن ها آذوقه‌های فرهنگی، قصص، احکام، حکایت های قرآنی، ماجراهای آموزنده فراهم کرد و در هر فرصتی به فرزندان خود مثل غذای جسمانی چشانید، نسل ها در آن جامعه، بالنده و رشید خواهند شد، این، هنر زن است و منافاتی هم با درس خواندن و درس گفتن و کارکردن و ورود در سیاست و امثال این ها ندارد.(۱)

ازدواجرابطه در زناشویی
رابطه درست زن و مرد این است: مودت و رحمت، رابطه دوستی، رابطه مهربانی؛ هم یکدیگر را دوست بدارند و به هم عشق بورزند. هم با یکدیگر مهربان باشند.(۲) شما اگر با هم مهربان، سازگار، همکار و همراز یکدیگر باشید، فضای زندگی صمیمی و فرزندان شما نیز به لحاظ معنوی و اخلاقی سالم خواهد بود. مردان برای همسرانشان و زنان برای شوهرانشان احترام حقیقی و یک تکریم واقعی قائل باشند و اعتماد و اطمینان قلبی یکدیگر را جلب کنند.(۳) هدف از ازدواج به مراتب، بالاتر و مقدس تر از آن است که تنها در حد کام جویی جنسی باشد، زیرا اگر چنین بود هیچ فرقی میان ازدواج انسان و جفت گیری حیوانات نبود و ازدواج مشمول این همه قوانین آسمانی و رهبری پیامبران(ع) و راهنمایان قرار نمی گرفت. پس باید در آن اهداف مهم دیگری نیز وجود داشته باشد، از جمله: ایجاد، بقا و طهارت نسل، تکمیل و تکامل، مودت و صفا و از همه بالاتر، انجام وظیفه الهی. جز در سایه احکام الهی نمی توان ازدواج را فسخ کرد. ازدواج امری اساسی و مهم است، باید در جامعه رشد و توسعه یابد تا افراد در سایه پای بندی بدان از بسیاری انحرافات و پیش آمدهای ناگوار مصون بمانند. آن کس که تن به تشکیل خانواده ندهد، هم به خود جفا کرده است و هم به فردی دیگر از جنس مخالف که پاک دامن در انتظار همتای مؤمن برای تشکیل زندگی و بهره مندی از نعمت و آسایش آن است. البته شکی نیست که در انتخاب همسر باید طرقی اندیشید تا زندگی زناشویی دچار نابسامانی نشود و کودکان پای به جهان نهاده حاصل آن دچار افسردگی و ماتم نگردند.

پانویس:

 1. کتاب زن از دیدگاه مقام معظم رهبری، زمستان ۷۸، ص ۷۱٫
 2. اجتماع خواهران در ورزشگاه آزادی به مناسبت جشن میلاد کوثر، ۷۶/۷/۳۰٫
 3. دیدار با جمعی از نوعرسان کمیته امداد و کارکنان این نهاد، ۷۳/۹/۳ به نقل از کتاب آینه زن صص ۱۲۳ و ۱۲۵٫

منابع:

 1. زندگی چیست؟
 2. راه و رسم زندگی
 3. اهمیت ازدواج در اسلام
 4. سیدرضا پاک نژاد، ازدواج، مکتب انسان سازی، یاسر، تهران، بی تا
 5. علی مشکینی، ازدواج در اسلام، ترجمه احمد جنتی، الهادی، قم، ۱۳۶۶
 6. سید محمدتقی میرسعسعانی، یک روح در دو بدن، محمدی، تهران، بی تا

باکس شناور "همچنین ببنید"

رازونياز به درگاه الهی

ماه رازونياز

مُناجات به معنای رازگویی و عرض نیاز و حاجت به درگاه خدا همراه با شکر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *