بُرنا

بُرنا

بُرنامقابل آینه که می ایستی، احساس می کنی عوض شدی، بزرگ شدی؛ آن قدر بزرگ که دیگر بزرگ ترها نگویند: «بچه»! قد کشیدی، بلندتر شدی؛ دیگر حسرت قدبلندی بابا را نمی خوری! احساس می کنی که جهانت عوض شده. عواطفت، جور دیگری شده. می خواهی افق های دور دست را به تماشا بایستی. بازی های کودکانه دیگر سرگرمت نمی کنند. عطش یکریز «فهمیدن»، «درک کردن» و دنیا را دیدن و شناختن.تو بزرگ شدی. کارهای بزرگ، یک لحظه رهایت نمی کنند.دیگر چهاردیواری اتاقت برای قدم زدن و فکر کردن کوچک است.افکارت دنباله دار شده است. «چرا»هایت کشدار، سوال هایت بزرگ. روبه روی آینه که می ایستی، حس می کنی جور دیگری شده ای. دغدغه هایت تغییر کرده. دیگر غصه نداشتن توپ و دوچرخه برایت کوچکند. به غم های دیروزت می خندی! آرزوهای دیروزت را به سخره می گیری. دیروز به فکر امروز نبودی، همه چیزت در همان لحظات و دقایق «اکنون» خلاصه می شد. در همان لحظات خنده و شادی، دلواپسی های زودگذر و کینه هایی که هنوز شروع نشده تمام می شدند. امروز اما، به «فردا» می اندیشی؛ به فردا و فرداها. امروز، هم دیروزهایت را مرور می کنی و هم لحظه هایت را دانه دانه در قلک عمرت می ریزی. دریچه های بلوغ، باز شده رو به وسعت شکوفایی تو. سوال هایت بزرگ تر شده است؛ آن قدر که شاید دیگر مادر هم نتواند با جواب های سرسری اش قانعت کند. «من که هستم»؟ «از کجا آمده ام»؟ «آمدنم بهر چه بود»؟ می خواهی خودت را بشناسی. روحت شوق پریدن دارد. این تن، بسیار کوچک است. روح تو، قلمرو آسمان ها را می طلبد. جوانه های کنجکاوی ات، یکی پس از دیگری، سر برمی آورند. شکوفه های بلوغت یکی پس از دیگری می رسند. نوجوانی، آغاز دانستن است.(۱) تو پوست اندازی می کنی از کودکی ات. دیگر شانه هایت آن قدر نیرومند شده است که بتوانند بار «تکلیف» را به دوش بکشد؛ بار «تعهد و مسئولیت» را. کلماتی که تا دیروز بازیچه بودند، امروز برایت باورند. دیگر محبوب‏ ترين خلايق نزد خداوندی! زیرا خوش‏ سيمايي هستی كه زيبايي خود را براي او و در راه طاعت او گذارده ایی. خداوند رحمان به وجودت بر فرشتگان مي‏ بالد و مي ‏فرمايد: “اين است بنده راستين من!”(۲)

یادبود شهید “فهمیده”: ۸آبان روز نوجوان در ایران یادبود شهادت نوجوانی است که در نوجوانی بیک باره قلّه های شرف و انسانیّت و غیرت را پیمود، که چه بسیار اهل ریاضت و سیر و سلوک در پیمودن این راه پر فراز و نشیب بر این رهگذر الهی غبطه می خورند. فهمیده خود فهمید و به همه جهانیان فهماند که چگونه می توان در سن ۱۳سالگی ره ۱۰۰ساله را طی کرد و نشان و مدال رهبریت را دریافت کرد.

۸آبان روز نوجوان مبارک باد

نَوجَوان

۸آبان روز نوجوان و روز بسيج دانش آموزي در ایران گرامی باد

روز جهانی نوجوان فرصت مغتنمی است برای کشورها و فرهنگ های مختلف تا با برگزاری برنامه های خاص و برآمده و هماهنگ با رسوم و اعتقادات ملی، در بهبود معنوی و مادی زندگی نوجوانان گام بردارند و حتی برخی از شاخص های فرهنگی برتر جامعه خود را به نوجوان جهان معرفی و آن را اشاعه دهند. توجه به نوجوانان و دنیای نوجوانی در سال های اخیر از جایگاه ویژه ای برخوردار شده، چرا که توسعه هر جامعه ای منوط به توجه و برنامه ریزی برای قشرها و گروه های مختلف است. بنابراین سرمایه گذاری و برنامه ریزی برای گروه نوجوان نه تنها اکنونِ هر جامعه ای را تحت تاثیر قرار می دهد بلکه چهره آینده را نیز ترسیم می کند. با این وجود نوجوانان گروهی هستند که در میان کودکان و جوانان اغلب مورد بی مهری و فراموشی واقع می شوند. هر چند در سال های اخیر جشنواره ها و برنامه هایی ویژه نوجوانان برگزار می شود که البته قابل تقدیر است اما هم چنان این گروه آینده ساز توجه بیشتری می طلبد. بر این اساس ۸آبان ماه مصادف با روز شهادت محمدحسین فهمیده، روز نوجوان و بسیج دانش آموزی و ۱۲آگوست(٢١ مرداد) “روز جهانی نوجوان” اعلام شده است. از سال ها پیش، سازمان ملل متحد این روز را “روز نوجوان” نام نهاده است تا اهمیت سال های نوجوانی نزد بزرگترها به ویژه خانواده ها، برنامه ریزان و مسئولان هر جامعه فراموش نشود. اما چه شد که سازمان ملل تصمیم گرفت روزی را به نام نوجوانان جهان اعلام کند؟ همه چیز از ١٩٦٥ در یکی از جلسه های مجمع عمومی سازمان ملل آغاز شد. در این زمان ، نمایندگان کشورها در سازمان ملل به اهمیت نقش نیروها و باورهای نوجوانان در توسعه جامعه های انسانی پی برده بودند و به همین سبب یک بیانیه به نام “بیانیه ترویج مفاهیم صلح ، احترام متقابل و پذیرش دیدگاه های دیگر انسان ها برای نوجوانان”، منتشر کردند. دو دهه پس از انتشار این بیانیه، سازمان ملل، سال ١٩٨٥ را “سال جهانی نوجوانان: توسعه، مشارکت و صلح” نامید. این نام گذاری توجّه جهانیان را بیش تر از پیش به اهمیت نقش نوجوانان در ترویج این مفاهیم و به کارگیری آن ها در جامعه آینده متوجه کرد. روز جهانی نوجوان به طور رسمی از سال ٢٠٠٠ برگزار می شود و هر سال یکی از مسائل مهم مربوط به نوجوانان را به عنوان موضوع روز جهانی نوجوان مطرح می کند. از سال ٢٠٠٠ تا کنون این موضوع ها مطرح شده اند:

 • ۲۰۰۹: توسعه پایدار، چالش ما، آینده ما!
 • ۲۰۰۸: نوجوانان و دگرگونی اقلیم: زمانی برای اقدام
 • ۲۰۰۷: دیده و شنیده شود: مشارکت نوجوانان در توسعه
 •  ۲۰۰۶: همکاری برای مهار فقر
 • ۲۰۰۵: پرداختن به تعهدات
 • ۲۰۰۴: نوجوانان در گذر نسل ها
 • ۲۰۰۳: ایجاد حرفه های مناسب برای نوجوان ها در همه جای جهان
 • ۲۰۰۲: برای اکنون و آینده: اقدام نوجوانان برای توسعه پایدار
 • ۲۰۰۱: پرداختن به سلامت و بیکاری
 • ۲۰۰۰: نخستین برگزاری روز جهانی نوجوان

نوجوانی مرحله بسیار مهمّ زندگی، با ویژگی هایش از سایر دوران زندگی متمایز و یک دوره مهم به شمار می رود. نوجوانی، مرحلهٔ‌گذار رشد فیزیکی و روانی انسان است که میان کودکی و جوانی روی می‌دهد. این گذار، تغییرات زیستی(بلوغ جنسی)، اجتماعی، و روانشناختی را در بر می‌گیرد، هرچند که از میان این‌ها تنها تغییرات زیستی و روانشناختی را می‌توان به آسانی اندازه‌گیری کرد.در سال‌های اخیر، آغاز بلوغ در پیشانوجوانی(پیش از نوجوانی) به نوعی افزایش داشته‌است(به‌ویژه در دختران، با بلوغ زودهنگام و زودرس)، و نوجوانی گاهی در آن‌سوی سال‌های نوجوانی(به‌ویژه در پسران) امتداد داشته‌است.

پانویس:

 1. نوجوان: [ن َ/نُو ج َ] (ص مرکب) پسر امردی که هنوز خطش ندمیده باشد.(برهان قاطع، آنندراج و ناظم الاطباء) پسری که تازه پا به مرحله ٔ جوانی گذاشته.(فرهنگ فارسی معین) شاب، حدیث السّنّ و حدث السّنّ است. کسی که تازه به سن جوانی رسیده؛ تازه‌جوان. بُرنا، جوان، شاب، طفل، کودک، نوبالغ، نوخاسته، نورسته و مراهق & پیر. امرد: پسری که  شارِب؛ سبيل و موي روي لبش تازه دمیده(جمع شَوارِب) ولی ریش نیاورده است.(یادداشت دهخدا)
 2. قال رسول الله(ص): إنَّ اَحَبَّ الخَلائِقِ إلَي اللَّهِ شابٌّ حَدَثُ السِّنِّ في صُورَةٍ حَسَنَةٍ جَعَلَ شَبابَهُ و جَمالَهُ لِلّهِ و فِي طاعَتِهِ ذلِكَ الَّذي يُباهِي بهِ الرَّحمنُ مَلائكتَهَ، يَقولُ: هذا عَبدِي حَقّا؛  پيامبر(ص): محبوب‏ ترين خلايق نزد خدا نوجوان خوش‏ سيمايي است كه زيبايي خود را براي خدا و در راه طاعت او بگذارد. خداوند رحمان به وجود چنين نوجواني بر فرشتگان مي‏ بالد و مي ‏فرمايد: “اين است بنده راستين من!”(ميزان الحكمه، ح ۹۰۹۶)

منابع:

 1. آموزگار
 2. نوجوان
 3. ۱۳ آبان
 4. دانشگاه
 5. دانشجو
 6. بهار آمده!
 7. نوجوان ها
 8. پايگاه حوزه
 9. جشن باران
 10. اتفاق ساده
 11. رسالت آموزش
 12. آموزش و پرورش
 13. ارزش علم و دانش
 14. حقوق دانش‌آموزی
 15. برترین دانشگاه جهان
 16. علم و دانش در اسلام
 17. ۱۳آبان ۵۸ چرا انقلاب دوم؟
 18. خصوصیات یک نوجوان سالم
 19. مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث
 20. اشارات؛ آبان ۱۳۸۴، شماره ۷۸، روز نوجوان
 21. عادت های خوب خواندن، برای دانش آموزان موفق
 22. دانش آموزتان را برای مقطع تحصیلی جدید آماده كنید
 23. مرکز پژوهش های اسلامي رسانه، صدا و سیما، برنامه روزشُمار تاريخ

باکس شناور "همچنین ببنید"

نیایش خاکیان

نیایش خاکیان

 بعد از ماه رمضان، بهترین زمان عرفه «نهم ذیحجّه» برای استجابت دعا در طول سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *