خانه / اسوه ها / سرزمین خاطره‌های باشکوه‌
سرزمین خاطره‌های باشکوه‌

سرزمین خاطره‌های باشکوه‌

سرزمین خاطره‌های باشکوه‌پدیده‌ی بی‌نظیر و حرکت عظیم و پرمعنای راه‌پیمایی اربعین حسینی علیه‌السّلام حسنه‌ای ماندگار است. ترکیب «عشق و ایمان» و «عقل و عاطفه» از ویژگی‌های منحصر به‌فرد مکتب اهل‌بیت(ع) است و حرکت عاشقانه و مؤمنانه‌ی مردم از کشورهای مختلف جهان در این پدیده‌ی بی‌سابقه، بدون تردید از جمله شعائر الهی است. ما نیز از دور به حال زائران اربعین غبطه می‌خوریم و آرزو می‌کنیم ای کاش همراه شما بودیم. حرکت عظیم مردم از ایران و سایر کشورهای جهان برای حضور در راهپیمایی اربعین، جلوه‌ای از ویژگی‌های برجسته‌ی مکتب اهل‌بیت(ع) است که در آن، هم «ایمان، اعتقاد قلبی و باورهای راستین» موج می‌زند هم «عشق و محبت»(۱) اربعین شروع جوشش کربلا است، اربعین مقدمه اتحاد مسلمانان، اسلام برای اجتماع اربعین تبلیغ کرده است.(۲) خوشا به حال آن کسانی که در حال پیاده‌روی‌اند و به زیارت اربعین خواهند رسید و آن زیارت خوش‌مضمون روز اربعین را خطاب به حضرت سیدالشهداء(ع) خواهند خواند. ما از این جا با شوق و حسرت به گام‌های میلیون ها زائر نگاه می‌کنیم و باید خدای متعال را به دلیل منتی که با خلق این حرکت عظیم بر ما نهاده است، شاکر باشیم.(۳)

زیارت الاربعین؛ می‌دانید یکی از علائم ایمان زیارت اربعین است.(۴) بنده نمی‌دانم این روایت چقدر صحیح است؟ اصراری هم ندارم که بگویم معنای این روایت همینی است که من گمان کردم. شیعه یک جمع متفرقی بود. یک جامعه‌ای بود که در یک جا، در یک مکان زندگی نمی‌کردند. در مدینه بودند‌، در کوفه بودند‌، در بصره بودند‌، در اهواز بودند‌، در قم بودند‌، در خراسان بودند، اطراف و اکناف بلاد. اما یک روح در این کالبد متفرق و در این اجزاء متشتت در جریان بود. مثل دانه‌های تسبیح یک رشته و یک نخ همه‌ این‌ها را به هم وصل می‌کرد. چه بود آن رشته؟ رشته‌ اطاعت و فرمانبری از مرکزیت تشیع، از رهبری عالی تشیع یعنی امام. همه‌ این رشته‌ها به آنجا متصل می‌شد. قلبی بود که به همه‌ اعضاء فرمان می‌داد. و به این ترتیب تشیع یک سازمان و یک تشکیلاتی بود. ممکن بود دو نفر از حال هم خبر نداشته باشند اما بودند کسانی که از حال همه با خبر بودند. اطاعت و فرمانبری آن ها به حساب بود، فریاد زدنشان از روی دستور بود، سکوتشان بر طبق نقشه بود. همه چیزشان با حساب بود. فقط یک عیبی کار آن ها داشت و آن اینکه همدیگر را کمتر می‌دیدند. اهل یک شهر‌، شیعیان یک منطقه البته یکدیگر را می‌دیدند. اما یک کنگره‌ جهانی لازم بود برای شیعیان روزگار ائمه(ع). این کنگره‌ جهانی را معین کردند. وقتش را هم معین کردند. گفتند در این موعد معین در آن کنگره هر کس بتواند شرکت کند. آن موعد روز اربعین است و جای شرکت، سرزمین کربلا است. چون روح شیعه روح کربلایی است‌، روح عاشورایی است. در کالبد شیعه تپش روز عاشورا مشهود است. شیعه هر جا که هست دنباله‌روی عاشورای حسین است. این هم که می‌بینی همه جا این تپش‌هایی که در شیعه مشهود شده‌، از آن مرقدِ پاک ناشی شده. این شعله‌هایی بوده که از آن روح مقدس و پاک و از آن تربت عالی مقدار سرکشیده. به جان‌ها و روح‌ها رسیده. انسان‌ها را به گلوله‌های داغی تبدیل کرده و آنها را به قلب دشمن فرو برده. بنابراین مسئله‌ اربعین یک مسئله‌ مهمی است‌، اربعین یعنی میعاد شیعیان در یک کنگره‌ بین‌المللی‌ و جهانی برای سرزمینی که خودش خاطره‌انگیز است آن سرزمین‌. سرزمین خاطره‌ها است‌، خاطره‌های باشکوه‌، خاطره‌های عزیز‌، سرزمین شهدا‌، مزار کشته‌شدگان راه خدا‌، این جا جمع بشوند تشیع‌، پیروان تشیع و دست برادری و پیمان وفاداری هر چه بیشتر بدهند. اگر امروز هم بتوانند شیعیان آن سرزمین پاک و مقدس را یک چنین میعادی قرار بدهند. البته بسیار کار به جا و جالبی خواهد بود و همین دنباله‌گیری از راهی است که از ائمه‌ هدی(ع) به ما ارائه دادند.(۵)

پانویس:

  1. تحقیقی درباره اربعین حسینی و حماسه اربعین
  2. بیانات رهبر انقلاب در درس خارج فقه درباره زیارت اربعین
  3. پايگاه اطلاع‌رسانی حضرت آيت‌الله‌العظمی سيدعلی خامنه‌ای(مد‌ظله‌العالی)
  4. بیانات رهبر انقلاب آیت‌الله خامنه‌ای  درباره پیاده روی اربعین در جلسه درس خارج فقه
  5. فلسفه اربعین حسینى(ع) چیست؟ شکوفایى عقل در پرتو نهضت حسینى، (تهذیب؛ ۶/۵۲)
  6. گزیده‌ای از سخنرانی آیت‌الله خامنه‌ای پیش از انقلاب اسلامی در مشهد مقدس، مسجد امام حسن مجتبی(ع)، ۲۴اسفند ۱۳۵۲، مصادف با جمعه بیستم صفر۱۳۹۴هجری قمری

باکس شناور "همچنین ببنید"

مقدّس‌ترین سفرِانحصاری

مقدّس‌ترین سفرِانحصاری

در ارتباط با انحصار معراج پیامبر (ص) از لحاظ عقل و موازین دینی، هیچ ایرادی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *