آش

آش

آش هوا رو به سردی گذاشته و کم کم سردتر هم می شود. هیچ چیز لذّت بخش تر از خوردن یک کاسه آش داغ و خوشمزه نیست. از ابتدایی‌ترین غذاهایی که انسان آن را درست کرد و اکنون تبدیل به یک غذای کامل و مغذی تبدیل شده و از غذاهای آبدار و اصیلی است که براساس طبیعت مناطق جغرافیایی در تمام کشور پخته می‌شود و در هوای سردِ زمستان مزّه خاصّی دارد، آش(pottage) یا سوپ(soup-çorba) شوربا است.(۱) ساده‌ترین آن آش رشته است که از سبزیجات، حبوبات و رشته و کشک تشکیل شده و با سیر داغ، پیاز داغ و نعناع داغ برای تزیین آن استفاده می‌کنند. آش رشته از معروف ترین و شناخته ترین آش هایی است که در سراسر شهرهای ایران پخته می شود. این آش نه تنها در مراسم سنّتی و مذهبی تهیّه می شود، بلکه در تمامی فصول سال و در سفره های نذری و افطاری نیز جایگاه خاصّی دارد. در تهیه آش رشته؛ استفاده از موادی چون: رشته، انواع سبزی ها، حبوبات و گاهی نیز آب گوشت، کشک و یا ماست، باعث شده این غذا را در ردیف غذای سرشار از انواع ویتامین ها، پروتیین ها، کربوهیدرات قرار دهد که توانسته مجموعه کاملی از گروه غذایی را فراهم کند.

انواع آش: هیچ چیزی لذت بخش تر از این نیست که این غذای آبکی را که به اقسام مختلف با برنج و روغن و سبزی یا آرد و حبوبات و گاه با گوشت طبخ می‌کنند، میل کرد. گاهی در تهیه آش از موادی، مانند: آلو، انار، کدو، کشک، ماست، ماش و … که در آن بریزند، نام آن انتخاب می‌شود: آش آلو، آش انار، آش کدو، آش کشک، آش ماست، آش ماش، آش رشته، آش شله قلمکار، آش جو، آش دوغ، آش آب غوره، آش آب لیمو، آش آب نارنج و … .

 • آش ترخنه: آش جو مقشّر است.
 • آش تمر: آشی که آچار آن تمر هندی است.
 • آش زرشک: آشی که چاشنی آن زرشک است.
 • آش جو: آشی که دانه اش بلغور و جریش جو است.
 • آش ترش: هر آش که در آن قسمی ترشی کرده باشند.
 • آش خلیل: یا آش خلیل ﷲ  آشی که دانه ٔ آن عدس است.
 • آش اُماج: آشی که اماج(خمیرهای ریز است چندِ عدسی) در آن کنند.
 • آش تره جعفری: آشی که سبزی آن تره و جعفریست و آن را شوربا نیز گویند.
 • آش برگ: آشی که اسفناج یا برگ چغندر سبزی آن است و آش رشته را نیز گویند.
 • آش جو نعمّه: آشی که قطعات خمیر به شکل لوزی در آن کنند و تتماج همان است.
 • آش ترخنه دوغ: آشی که جو مقشر در دوغ تر نهاده و سپس خشک کرده در آن ریزند.
 • آش دوغ: آشی که آچار آن دوغ ماست یا دوغ کشک است و در آن گاهی گوشت بره نیز ریزند.
 • آش شله‌قلمکار: آشی که با حبوبات و گوشت له‌کرده درست می‌کنند و بیش تر در ایّام محرّم و صفر نذری می‌دهند.
 • آش رشته: آشی که با رشته‌های خمیر آرد گندم و حبوبات و سبزی می‌پزند می‌کنند و اغلب کشک هم به آن می‌زنند.
 • آش پشت‌پا: آش رشته که در روز سوم، پنجم یا هفتم حرکت مسافر به نیّت صحّت، سلامت و شگون سفر او می‌پزند.
 • آش امام زین العابدین: آشی از انواع سبزی ها و گوشت که آن را به نذر پزند و به فقرا بخشند. آن را شله قلمکار هم گویند.
 • آش پشت پا(قفابا): آشی که پس از مسافرت کسی به روز سوم پزند و آن را بشگون دارند، صحت و سلامت مسافر و کوتاهی سفر او را.
 • آش بغرا: آشی بوده که در آن گوشت و دنبه می کرده اند و خمیری چون اماج یا رشته نیز داشته است. گویند آن منسوب به بغراخان پسر قدرخان است.
 • آش درهم جوش: آشی که سبزی ها و حبوبات گوناگون در آن ریخته باشند و از آن رو نامطبوع شده باشد: مثل آش درهم جوش؛ مخلوطی از بسیار چیزهای نامتناسب است.
 • آش حلیم: آشی است که از گندم و گوشت و نخود پزند و سخت بورزند تا اجزاء آن در هم پیوندد و آن را گندم با و کشک با نیز گویند و عرب هریسه خواند و این آش سبزی ندارد.
 • آش ابودردا: آشی که با خمیر آرد گندم به نیت شفای بیمار می‌پزند و به مستحقان می‌دهند. نسبت آن به ابوالدرداء عویمربن مالک صحابی کنند و بی شک حروف درد در ابودردا و مشابهت آن با درد به معنی بیماری در فارسی منشاء این نسبت شده است.
 • آش قجری: آشی که سلاطین قاجار سالی یک بار در ییلاق شمیران می پختند و زنان شاه و رجال و اعیان و زنانشان در پاک کردن حبوب و بُقول و پختن آن همدستی می کردند و آن را گاهی در قریه ٔ سرخ حصار طبخ می کردند و از آن رو آش سرخ حصار نیز نامیده می شد، مثل؛ آش قجری یا مثل آش سرخ حصار؛ تشبیهی مبتذل است مخلوطی از بسیار چیزهای نامتناسب است.(۲)

آش بیماران سرماخورده: فصل زمستان زمان مناسبی برای آش شلغم است. این آش، از آش های پرخاصیّتی است که بیش تر، آن را به عنوان غذای مناسب برای بیماران سرماخورده می شناسند و در روزهای پاییز و زمستان پخته می شود. شلغم که به دلیل داشتن انواع ویتامین های A ،B و C بهترین درمان برای تسکین خارش و دردهای مفصلی، سرماخوردگی، ورم لوزه ها و آنژین شدید و گلودرد است، به عنوان اصلی ترین ماده افزودنی این آش به شمار می آید. در پخت این آش علاوه بر برنج، سبزی، عدس و شلغم، از گوشت نیز استفاده می شود.

مواد لازم برای تهیه آش شلغم

 • شلغم ۲ عدد
 • عدس ۱ پیمانه
 • برنج نصف پیمانه
 • پیاز متوسط ۲ عدد
 • آب گوشت به مقدار لازم
 • تره، جعفری، گشنیز نیم کیلو
 • ادویه، زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به مقدار لازم

طرز تهیه
عدس را که ۳ یا ۴ساعت قبل خیس کرده ایم، را پس از این که آب کش کردیم با مقداری آب داخل قابلمه ای می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا نیم پز شود، بعد شلغم را به شکل نگینی در می آوریم و داخل عدس نیم پز می ریزیم. در قابلمه ی دیگری برنج را می گذاریم نیم پز شود. بعد از نیم پز شدن برنج، عدس و شلغم را همراه سبزی آش خرد شده داخل برنج می ریزیم. بهتر است پخت مواد به وسیله آب گوشت باشد. چون هم طعم غذا را خوشمزه می کند و هم ارزش تغذیه ای آش را افزایش می دهد. سپس پیاز رنده شده را با مقداری روغن در ماهی تابه سرخ می کنیم، بعد از این که پیاز به رنگ طلایی درآمد، ادویه، زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه می کنیم و کمی تفت می دهیم. وقتی پیاز داغ آماده شد به مواد آش اضافه می کینم. نمک و فلفل آش را تنظیم می کنیم و می گذاریم تا جا بیفتد. وقتی آش آماده شد می توان آن را با نعناع داغ، پیاز داغ و سیر داغ سرو کرد.

نکات مهم
در صورت تمایل می توانید از گوشت چرخ کرده و یا گوشت مرغ در این آش استفاده کنید. برای استفاده از گوشت چرخ کرده ابتدا، چرخ کرده را با ۱ عدد پیاز رنده شده، مقداری زردچوبه، نمک، ادویه و فلفل ورز می دهیم و بعد آن را به شکل کوفته ریزه در می آوریم و با افزودن پیاز داغ به آش، آن را داخل قابلمه آش می ریزیم. در قابلمه را می گذاریم و منتظر می شویم تا آش جا بیفتد.چنانچه که آش شلغم را برای فرد بیماری آماده می کنید بهتر است از روغن کمتر استفاده کیند. همچنین می توانید به این آش سبزی هایی چون پونه و آویشن یا پودر آویشن اضافه کنید. وقتی برنج را با مقداری آب در قابلمه ریختید تا نیم پز شود، آن را هم نزنید چون باعث لعاب دار شدن برنج شود. چنان چه عدس و شلغم را به همراه برنج بپزید، نه تنها عدس و شلغم جلوی لعاب دار شدن برنج را می گیرند بلکه این مواد سفت می مانند. اندازه استفاده از سبزی، در این آش سلیقه ای است. اندازه سبزی براساس سلایق افراد تعیین می شود. می توانید آش شلغم را با آب نارنج تازه، آب لیمو و فلفل سیاه استفاده کنید. استفاده از سیر در این آش برای افرادی که سرما خوردند باعث بالا رفتن سیستم ایمنی بدنشان در مقابل بیماری می شود.

خواص مواد مورد استفاده در آش شلغم
عدس: عدس گیاهی است از خانواده حبوبات که منبع غنی از پروتیین ها و ویتامین های گروه B به شمار می رود. این گیاه بیش تر در زمین های آهکی کشت می شود. از عمده ترین استان های تولید کننده و عرضه کننده عدس در ایران می توانک استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، خراسان، زنجان و قزوین را نام برد. عدس در واقع یک غذای کامل و پر انرژی است که می تواند انرژی لازم بدن را تامین کند. این نوع از حبوبات از نظر طب سنتی ایران دارای طبیعت معتدل و خشک است و پوست آن خاصیت گرم و مغزش طبع سرد دارد. از مهم ترین ترکیبات موجود در عدس می توان از الیاف گیاهی، کربوهیدرات ها، اسید فولیک (آهن)، ویتامین های A، B، C، B1 ، B2، B6، کلسیم، فسفر فراوان، ترکیب پروتیین، سلولز، پتاسیم، منیزیم، تریپتونان،میتونین، ترهئونین، ایزولوسین، لوسین، لیزین، سیستین، فنیل آلانین، نیروزین و والین نام برد. مصرف عدس باعث تقویت عضلات قلب، فعالیت کلیه، تقویت گردش خون، تقویت سلول های مغز و حافظه، تنظیم سوخت و ساز بدن، بهبود کم خونی و تقویت عضلات کودکان برای رشد می شود. آب عدس پخته برای تسکین سرفه، درد سینه و درمان زخم های دهان و گلو و دیفتری بسیار مفید است. ترکیب عدس پخته با سرکه برای ترک های دست و پا، تقویت معده و رفع نفخ معده سودمند می باشد. در نهایت این که عدس باعث افزایش شیر مادر شده و آهن خون مادر را افزایش می دهد.

برنج: از مهم ترین غلات و اصلی ترین غذای ایرانی ها برنج است که در کشورمان به دو صورت آبی و دیمی کشت می شود. این گیاه که پس از نان، پرمصرف ترین ماده غذایی در ایران است، بیش تر در مناطق شمالی یعنی در استان های گیلان ومازندران و نیز در استان خوزستان و به طور کلی در آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می یابد. برنج گیاهی یک ساله ای است که در شرایط مساعد بودن آب و هوا می تواند پس از برداشت محصول اول، محصول دوم و گاهی تا چند سری محصول تولید شود. ترکیبات برنج عبارتند از: تیامین، نیاسین، آهن، ریبوفلاوین، ویتامین E، روی، فسفر، پتاسیم، سدیم و کلسیم. از مهم ترین موارد مصرف برنج این است که برنج را بهتر است به صورت کته استفاده کرد، زیرا در اثر آبکش کردن برنج باعث خارج شدن ویتامین های محلول در آب نظیر ویتامین B و C در حین آبکش کردن می شود.

شلغم: شلغم گیاهی است بسیار مقوی و مغذی که وجود قند گیاهی و مواد مفیدی چون کلسیم، منیزیم آن را در ردیف مواد غذایی با ارزشی قرار داده است. شلغم دارای ریشه ای غده ای شکل است که بر حسب سنش گرد و یا کمی کشیده بوده و رنگش نیز سفید و ارغوانی می باشد. شلغم بومی غرب آسیاست و در گذشته ها به عنوان خوراک حیوان و انسان به شمار می رفت و قبل از پیدایش مصرف سیب زمینی از محصولات عمده خوارکی مردم اروپا بود. شلغم حاوی مقادیر زیادی کلسیم، منیزیم، فسفر، آهن، مس، پروتیین، تیوسیانات، پتاسیم، ید، گوگرد، ویتامین های A، B و C، آرسنیک و روبیدیم است. همچنین وجود بتاکارتن و کلروفیل، باعث شده این گیاه، خاصیت ضدسرطانی داشته باشد. شلغم بیش تر به عنوان گیاهی برای درمان سرفه، نرم کننده سینه، معده و روده، تحریک کننده اشتها، دفع کننده سنگ مثانه، کلیه و کبد، مدر، درمان سرماخوردگی، ورم لوزه ها و آنژین شدید، گلودرد شناخته می شود. اما این گیاه برای رشد و استحکام استخوان بندی، جلوگیری از ناراحتی های پوستی نظیر جوش صورت، نیز بسیارموثر است. وجود ویتامین ۱B، آهن، فسفر و آرسنیک در شلغم، به ترتیب باعث درمان کم خونی، ازدیاد خون؛ به ویژه هموگلوبین و تشکیل گلبول های سفید و قرمز در خون می شود. هم چنین کلسیم و منیزیم موجود در این گیاه، از ابتلا به بیماری سرطان جلوگیری می کند. ریشه شلغم اثر نرم کنندگی دارد و جوشانده غلیظ آن با مخلوط عسل برای رفع سیاه سرفه و آسم بسیار مفید است. آب شلغم برای درمان مرض قند و سنگ مثانه مفید است. بالاخره این که شلغم در طب سنتی ایران دارای طبیعت گرم و تر می باشد.

تره: تره از گیاهان خوراکی و در دسته سبزی ها قرار دارد. این سبزی همانند دیگر سبزی خوردن ها دارای کالری کمی ولی سرشار از آهن، ویتامین های A ،C ، ۱B، ۲B، ۶B، منگنز، فسفر، سدیم، پتاسیم و مقدار کمی ارسنیک می باشد. سبزی تره ۲ نوع است: یک نوع آن کوتاه و نازک است که بیش تر در تابستان می روید و دیگری خیلی بلند با برگ ها پهن و قوی است که در زمستان رشد می کند. مصرف تره باعث کاهش کلسترول، فشار خون شده و از حملات قلبی و سکته جلوگیری می کند. تمام برگ های سبز تره به دلیل داشتن مواد گوگردی، ضد عفونی کننده قوی بوده و موجب تقویت دستگاه ریوی می شوند. این مواد از طریق خون وارد ریه ها شده و عفونت های مجاری تنفس و ورم گلو را التیام می بخشد و از لحاظ مدر بودن در درجه اول قرار دارد. مصرف تره بعد از غذا، مانع ترش کردن غذا و سوء هاضمه می شود و در تسکین درد مفاصل، نقرس و رفع چاقی و یبوست دائمی مفید است. همچنین مصرف جوشانده و شربت تره در موارد گرفتگی صدا، زکام، سرفه، برونشیت و تمامی اختلالات حاد دستگاه تنفسی مفید است.

گشنیز: گشنیز از گیاهان خوردنی ومحبوبی است که به صورت یک ساله کشت می شود.این گیاه جزو گیاهان دارویی و با ارزشی به شمار می ورد که در صنایع داروسازی کشورهای پیشرفته مطرح بوده و در اغلب مناطق ایران هم کشت می شود. دانه و قسمت رویشی گشنیز دارای نوعی اسانس می باشد که در صنایع غذایی، بهداشتی و آرایشی، صنایع دارویی، نوشابه سازی و شکلات سازی استفاده فراوانی دارد. مهم ترین ترکیبات گشنیز عبارتند از: اسانس، اسید اگزالیک، اسید اولییک، اسید پالمتیک، اسید لینولییک، اسید پتروسه لینک، کلسیم، ویتامین A و ویتامین C. همان طور که اشاره شد؛ گشنیز و تخم گشنیز از ارزش بالایی در طب سنتی ایران و جهان برخوردار است و جزو گیاهان با طبیعت سرد و خشک به شمار می رود.

 • خواص تخم گشنیز: تقویت معده، هضم آسان غذا، رفع نفخ و گاز معده، ادرار آور، برطرف کننده تشنج، از بین برنده کرم معده و روده، برطرف کننده بیماری صرع، درمان کننده تب تیفویید، درمان کننده بیماری های عفونی، خاصیت ضد باکتری، برطرف کننده زکام، تسکین دهنده درد دندان، تقویت کننده قلب. همچنین جوشانده آن خواب آور، برطرف کننده اسهال خوبی مفید است.
 • خواص برگ و ساقه گشنیز: مسکن و آرام کننده، برطرف کننده مسمومیت های حاصل از مواد پروتیینی، درمان کننده سرفه و تنگی نفس، برطرف کننده ترشی معده، برطرف کننده تشنگی، از بین برنده حالت تهوع، تقویت کننده و تمیز کننده طحال، برطرف کننده بوی بد دهان و نفس بدبو، برطرف کننده دل درد، کاهش دهنده کلسترول بد خون و افزایش دهنده کلسترول خوب. جوشانده تمام قسمت های این سبزی برای درمان سرفه، سرماخوردگی و سرخک مفید است.

جعفری: از دیگر سبزی های محبوب و پرمصرف، گیاه جعفری است که به صورت دوساله و به حالت وحشی در اکثر نواحی ایران، آسیا، جنوب اروپا و شمال آفریقا می روید. جعفری علاوه بر این که منبع خوبی از ویتامین A، ویتامین C ، ویتامین K، آهن و اسید فولیک است شامل دو قسمت خیلی مهم یعنی؛ روغن های فرار و فلاوونوییدها می باشد. روغن های فرار موجود در جعفری به دلیل داشتن ترکیباتی چون میریستیسن، لیمونن، آلفاتوژن و اوجنول باعث شده این سبزی را به عنوان از گیاهان مهم در درمان تومورها به ویژه تومورهای ریه، خنثی کننده انواع مواد سرطان زاد موجود در دود سیگار و دود ناشی از چوب و بازدارنده تخریب سلولی تبدیل کند. همچنین فلاوونوییدهای موجود در آن نیز که از ترکیباتی چون آپیئین، آپیجنین، کریسواریول و لوتئولین برخوردار است، علاوه بر این که از تخریب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد که باعث بروز بیماری هایی چون گرفتگی عروق، سرطان روده، دیابت و آسم می شود، جلوگیری کند و ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را نیز بالا می برد. همان طور که به اهمیت و ارزش دارویی و غذایی جعفری اشاره شد، باید گفت این گیاه پرخاصیت که در طب سنتی ایران حایز اهمیت است از طبیعت گرم و خشک برخوردار است و می توان از تخم، ریشه و برگ و ساقه آن به عنوان منبع غنی از مواد معدنی استفاده کرد.

 • خواص تخم جعفری: برطرف کننده نفخ شکم، تمیز کننده رگ ها و شریان ها خونی، مدر، درمان کننده تب نوبه.
 • خواص ریشه جعفری: اشتها آور، مدر، دفع کننده سنگ کلیه، درمان کننده سرخک و جوشانده آن برای درمان اسهال و درمان تنگی نفس مفید است.
 • خواص برگ و ساقه جعفری: خوشبو کننده دهان و نفس، ضماد آن درمان کننده ضرب دیدگی و خون مردگی عضو ضرب دیده مفید است، شستن صورت با جوشانده و دم کرده آن برای رفع لکه ها و جوش های صورت و روشن شدن پوست صورت بسیار خوب است. همچنین خوردن چای جعفری باعث هضم غذا می شود.

اصطلاحات  و ضرب المثل های آشی:

 • آش و لاش.
 • آش با جاش.
 • نخود همه آش.
 • آش نخورده و …
 • هنوز آش خوره.
 • یه آشی برات بپزم.
 • کاسه داغ تر از آش.
 • نخود هر آشی بودن.
 • هر جا آشه، کچلک فراشه.
 • هر چه پول بدی آش می‌خوری.
 • هرجا آش است کَل فرّاش است.
 • خانه همسایه آش می‌پزند به من چه؟
 • آش کشک خاله اتِف بخوری پاتِه نخوری پاتِه.
 • آش این جا، لواش این جا، کجا برم بِه از این جا؟
 • قاشق نداری، آش بخوری، نونتو کج کن، بیل کن.
 • آشپز که دوتا شد، آش یا شور می‌شه یا بی‌نمک.
 • آش دادن: (مصدر متعدی) دباغت کردن پوست حیوانات و عمل‌آوردن آن‌ها است.
 • همان آش در کاسه است. همان آش است و همان کاسه. هیچ گونه بهبودی درامر نیست.

یمنا

پایگاه اطلاع رسانی یاران محمد امین(ص)

نظراتتان:( انتقادات، پیشنهادات و … ) را از طریق بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید

 @yomnaadmin  :نشانی ادمین کانال و آدرس تلگرام:  t.me/Yomna_ir 

پانویس:

 1. آش؛ (اِ) آن چه پزند از طعام یا طعام رقیق آشامیدنی. طعامی خاصّ که به اقسام پزند روان و با برنج و غالباً با سبزی و حبوب و دانه ها و ترشی ها و چاشنی ها و این همان ابا و با و وا باشد. مَرَق(شوربا)، غذای ساده، طعام رقیق، غذای آبکی، سوپ ایرانی، غذای بیمار، سوپ ایرانی، طعام رقیق، مایع دباغی پوست. آش آب غوره، آش آب لیمو، آش آب نارنج؛ آبغوره با آب لیمو و آب نارنج است که آن را از افشره ٔ غوره و لیموی ترش و نارنج کنند. آش آلو(آلوبا) چاشنی آن آلوست و عرب آن را اجاصیه گوید. سوپ: [فر.] (اِ.) نوعی آش رقیق که قبل از غذا خورده شود. سوپ: (فرانسوی،اِ) آش روان.  خوراک آبدار که با آب گوشت، سبزیجات، هویج و امثال آن‌ها بپزند.(ناظم الاطباء) سوپ(به انگلیسی: Soup)، مایعی خوراکی و گرم می‌باشد، که از مواد غذایی مختلف نظیر: آب، سبزیجات، گوشت، گوشت چرخ‌کرده، روغن، ادویه، نمک خوراکی و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شود. از ۵۰۰۰سال ق.م مسيح كه انسان توانست ظرف سفالي بسازد و آن را روي آتش بگذارد، يكي از نخستين غذاها سوپ بود. داستان کشف مردي در عصر حجر كه بدون دندان كاملا سالم مانده بود، محققان را به اين نتيجه رساند كه احتمالا مردمان عصر حجر نخستين كساني بودند كه سوپ را اختراع كردند. در واقع قدمت سوپ به قدمت پخت‌وپز برمي‌گردد و شايد سوپ نخستين غذايي بود كه توسط انسان تهيه شد.
 2. آش جوش پره، آش لخشک، آش کارده، آش آبلیمو، آش آذربایجان، آش آلو، آش برنجی، آش بلغور، آش انار، آش ترخینه، آش ترش، آش سبزی، آش جو، آش خیار چنبر، آش دوغ، آش رشته، آش ساک، آش شلغم، آش شله قلمکار، آش شله زرد، آش شیر، آش غوره، آش کدو، آش کلم قمری، آش گندم، آش گوجه فرنگی، آش ماستی، آش ماش، آش میوه، آش ترشک.

منابع:

 1. آش پاییز
 2. آش افطار
 3. همین آش …
 4. آش فصل سرد!
 5. آش نخورده و …
 6. پرمصرف ترین ماده غذایی آشپزخانه

باکس شناور "همچنین ببنید"

گنجینه تاریخ اسلام

تخریب بهشت

خدایا توفیق زیارت بقیع را قسمت همه‌ی آن‌هایی که لایق و واقعاً عاشق زیارت‌اند، بنما. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *