دریا

دریا

دریاسال ها دل طلب جام جم از ما می کرد
آن چه خود داشت، زبیگانه تمنا می کرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون بود
طلب از گمشدگان لب دریا می کرد(۱)

آب بسیاری که محوطه وسیعی را فرا گیرد و به اقیانوس راه داشته باشد را دریا گویند. مجموع آب های شور که جزء اعظم کره زمین را می پوشاند و تقریباً سه چهارم سطح زمین را در بر گرفته و در نیم کُره جنوبی بیش تر از نیم کُره شمالی زمین را فرا گرفته است. عنوان دریا معمولاً برای دریاچه های شور هم که فاقد مجرای خروجی طبیعی اند نیز استفاده می شود، مانند دریای خزر که دریاچه ای بزرگ است، و دریاچه گالیله که یک دریاچه کوچک با آب شیرین و مجرای خروجی طبیعی است.(۲) عمق دریاها مختلف و تغییر پذیر است و در بعضی نقاط بین ۱۲،۰۰۰ تا ۱۵،۰۰۰متر می باشد. ته دریاها مانند سطح زمین ناصاف و غیر مسطح می باشد و در زیر آب دره هایی موجود است شبیه به دره هایی که در کوه های بسیار مرتفع مشاهده می کنیم و جزیره های کوچک و کم وسعت نیز قله های کوه های مرتفع زیر دریا هستند.

روز نیروی دریایی ارتش
صبح ۷ آذر ۱۳۵۹، دشمن با تمام قوا از هوا و دریا در صدد بازپس‌گیری پایانه‌های نفتی؛ «البکر» و «الامیه»‌ برآمد که روز قبل توسّط دریادلان نیروی دریایی ارتش به تسخیر در آمده بود؛ اما در یک مصاف نابرابر، ناوچه «پیکان» به تنهایی توانست تعداد دیگری از کشتی‌ها و هواپیماهای عراقی را از صحنه عملیات خارج کند. سرانجام پس از ساعت‌ها نبرد بی‌امان، هنگام ظهر ۷ آذر ۱۳۵۹، در حالی که دلاورمردان این ناوچه، آخرین گلوله‌های خود را به سوی دشمن نشانه‌ می‌رفتند، ناوچه پیکان مورد اصابت چند موشک قرار گرفت و با پرسنل شجاع و فداکار خود در زیر آب‌های گرم خلیج‌فارس، جای گرفت. با این حال نتیجه این مصاف و این رشادت‌ها، انهدام بزرگ ترین پایانه صدور نفت منطقه و از کار انداختن بیش از ۵۰درصد از توان رزمی نیروی دریایی عراق بود. این نبرد آن چنان در روحیه دشمن بعثی اثر گذاشت که تا پایان جنگ حرکت چندان مهمی در دریا از آن ها مشاهده نشد. به مناسبت رشادت‌ها و دلاورمردی‌های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به ویژه دفاع از آبادان و خرمشهر و آب‌های خلیج‌فارس در دوران جنگ تحمیلی، با تأیید امام(ره)، ۷ آذر، روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت تا همه ساله حماسه باشکوه دریادلان نیروی دریایی و یاد شهدای عزیز و گرانقدر دریایی گرامی داشته شود.باید این حادثه را کار خدا دانست که آمریکایی‌ها را به آب‌های ما کشاند تا با اقدام به هنگام شما، آن‌گونه با دست‌هایی که بر سر گذاشته بودند، بازداشت شوند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی با پاسداران جوان نیروی دریایی سپاه که با شجاعت در مقابل ورود نظامیان آمریکایی به آب‌های ایران، اقدام و متجاوزان را بازداشت کرده بودند، دیدار کردند و آنان را از نزدیک مورد تفقد قرار دادند و در سخنان کوتاهی، این اقدام ستایش‌برانگیز نیروی دریایی سپاه را شجاعانه و همراه با ایمان خواندندو فرمود: کار شما بسیار عالی، جالب و به‌هنگام بود و در واقع باید این حادثه را کار خدا دانست که آمریکایی‌ها را به آب‌های ما کشاند تا با اقدام به هنگام شما، آن‌گونه با دست‌هایی بر سر گذاشته، بازداشت شوند.

کلیک کنید:

 1. تایلند
 2. جاشو
 3. گوا Goa
 4. پِلاژ Plage
 5. بندر عباس
 6. جزیره قشم
 7. جزیره کیش
 8. نیروی دریایی
 9. آب راه ایرانی
 10. تشنگان لب دریا
 11. دریاچه‌های رنگی
 12. فرشته های دریایی
 13. خلیج همیشه فارس
 14. خلیج فرهنگ و تمدّن
 15. بندر گمبرون(camarão)
 16. تعطیلات و تفریح در کنار دریا
 17. جزیره سوکوترا؛ جزیره مرغان بهشتی

پانویس:

 1. حافظ » گنجور » غزلیات » غزل شمارهٔ ۱۴۳
 2. دریای خزر که در گذشته به نام هایی چون خاواینسکی، دریای هیرکانیان، دریای جرجان(گرگان)، بحر مازندران بحر آبسکون و بحر قانیا، نامیده می‌شد، بزرگ‌ترین دریاچه روی زمین است. این دریای بسته که در شمال کوه زایی آلپ-هیمالیا قرار گرفته، باقیمانده‌ای از دریای پاراتتیس است که بر پایه پژوهش های زمین شناسان روسی، حدود ۱۱۰۰۰سال پیش، پس از جدایش از دریاهای سیاه و مدیترانه، مستقل شده است. دریای خزر، با وسعت حدود ۴۳۶۰۰۰کیلومترمربع، ۱۲۰۰کیلومتر طول و ۲۲۰ تا ۵۵۰کیلومتر پهنا دارد و حجم آب آن افزون بر ۷۷۰۰۰کیلومتر مکعب است. گودی این دریا در بخش شمالی، ۱۰تا ۱۲متر و در بخش میانی، تا ۷۷۰متر است و گودترین نقطه آن در بخش جنوبی، تا ۱۰۰۰متر تیز می رسد. سطح آب دریاچه در حدود ۲۶تا ۲۸متر(برحسب سال های مختلف) از سطح آب دریاهای آزاد، پایین تر است این دریا از طریق ولگا و هم چنین کانال ولگا-دن که مجهز به حوضچه های تنظیم سطح آب و برقراری هم ترازی آب است، به طور غیر مستقیم با دریای بالتیک و دریای سیاه ارتباط دارد.

منابع:

 1. فرادید
 2. فارس نیوز
 3. بهفر گشت
 4. پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
 5. ماهنامه پیام دریا، شماره ۱۸۱، تیرماه ۱۳۸۷
 6. گلبرگ، آذر ۱۳۸۶، شماره ۹۳، صفحه ۲۴(سمیه عزیزی)

باکس شناور "همچنین ببنید"

ربانیین

ربّانی

«ربّانی» samamos عالم راسخ در علم دین؛ خداشناس؛ عابد و عارف است. «ربّانیین» جمع «ربّانی» …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *